Jump to content

Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)


Swakra
 Share

Postare recomandată

Este normal sa se simtă un soc la schimbarea din R in D?

Dacă ați mai intalnit problema asta cum s-a rezolvat? Mașina are 150k km si este la mine de 12k.... Nu am sesizat ca ar fi o problema chestia asta, dar nu am mai avut cutii automate pana acum...

Astăzi un prieten mi-a spus că nu e normal sa se audă asa...

Masina este din 2011, cu sistem 4Xmotion ( aka reductor si diferențial blocabil spate ), 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa se simta sau sa se auda? la mine se simte o smucitura mica uneori, dar doar atunci cand vreau sa fiu rapid... spre ex la intoarcerea din 3 miscari. dar de auzit nu se aude nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

altfel, nu este normal. Nu trebuie sa se simta/auda nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa se simtă... Nu este ceva foarte puternic... Deci sa stau linistit... Poate a condus el masini mai rafinate... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Se pare ca de ce mi a fost frica nu am scpat...

Masina in cauza este un Touareg 7p din 2010, 250k+ km

Acum o saptamana mi a aparut prima data eroare pe cutia de viteze si anume  12764 - Pressure Control Solenoid 3 - open or short to ground.

Cutia a intrat in avarie - in D functiona doar in D3 iar la trecerea din D in P sau R zguduia foarte tare.

Am sters eroarea si timp de o saptamana am avut cea mai silentioasa cutie de viteze.

Astazi eroarea a reaparut. O sterg cu interfata dar reapare la intervale mult mai mici de timp.

Vreo idee de unde sa incep cautarea?

 E prima automata care o am...nu am nici cea mai vaga ideee de unde sa incep cu reparatia.

Dupa ce am strers a treia oara eroarea masina functioneaza foarte bine....dar trebuie sa gasesc cauza.

Recomandati vreun service?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mutumesc de informatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce rpm schimba la voi din treapta 1 in trapta 2? Ma refer la acceleratie normala... nu hard

La mine pe la 2100 de ture... inainte sa schimb uleiul schimba mai devreme... cum e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua!

Azi am observat ca daca dau in R face o zmuncitura cam maricica parca zici ca ar da sa se opreasca motorul ceva de genul .. ....nu stiu ce sa fie ori parca ar fi ceva slabit

sau poate sa fie din cutie, am 170 de mii ...oare sa ii schimb uleiul din cutie? Numai cand dau in R in rest merge ok.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce mașina vorbești?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7P 2013 3.0 diesel

In seara asta m-am mai jucat cu ea, tot am bagat am scos din R si am si  mers 20 de km prin oras si acum vad ca nu mai face nici nu mai simt 

cand inra in R. Foarte curios dar zmucea destul de tare. Nu stiu ce sa fac oare sa schimb uleiul din cutie ...am suant azi la reprezentanta si au zis ca nu 

s-au mai confruntat cu problema asta dar sa imi fac o programare ....si ca uleiul din cutie nici vorba de schimbat ca nu se schimba si nici vorba sa fie din cauza asta.

Modificat de Andrei_72
Regulamentul interzice citarea postului anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbatu uleiul, recomand sa il schimbi si tu... e diferenta mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce diferente notabile ai simtit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din prima mi s-a parut ca masina aluneca... parca era scoasa din viteza gen... cum e la manuala cand cobori cu ea scoasa din viteza.... a doua diferenta e ca schimba cu vreo 200..300 rpm mai tarziu decat schimba inainte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si de ce e bine ca schimba la turatii mai mari decat inainte ?

asta nu inseamna consum mai mare ?

la ce te referi ca masina aluneca ? in ce momente simti asta ? cand merge normal ?

te referi ca e mai silentioasa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum sa explic sa intelegi... pur si simplu parca pluteste... inainte parca era asa cumva prea greoaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca inteleg

presupun ca o simteai cum se " chinuie " putin cand schimba inainte , adica o simteai mai fortata , si acum o simti mai lejera

cand accelerezi se simte mai bine senzatia , am verificat si eu azi la un drum mai lung

m-am programat acum ptr un schimb de ulei / filtru la cutie , sa vedem ce oferta primesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1400 si 1600 am primit eu... 

Daca esti dispus sa vii pana la TM te pot ajuta.

Modificat de FakeTaxi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc , nu am timp din pacate , prea scurte zilele ptr mine la cate am de facut

Nurvil nu recomanda sa il schimb decat daca sunt probleme

il schimba doar la cerere fara sa recomande acest lucru

deocamdata nu fac nimic cat timp masina merge f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da esti constient ca daca au sa fie probleme o sa fie din cauza uleiului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca sub 10% din posesorii de 7P au schimbat uleiul , restul nu

eu nu pot sa il schimb atata timp cat cei de la Nurvil nu recomanda si se spala pe maini ca nu garanteaza ca vor fi probleme dupa schimbare

daca ma incurajau era altceva , dar a fost un fel de descurajare , desi era pe job pe bani :

daca vreti il schimbam dar habar nu avem ce va fi dupa si cum va fi cand il schimbam , e riscant , etc

cine s-ar duce sa il schimbe la ei dupa acest mesaj ?

suna ca si cum nu au schimbat niciodata si nu au idee cum se face

deci mai bine lipsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au ce probleme sa apara, daca cutia este ok.

VW zice ca e lifetime... dar in tarile calde, se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu cand am intrebat la cuite manuala, nu doreau sa imi dea pret, ca nu se schimba decat la cutii bolnave.In final mi-au dat un pret de 350 lei la cutie in 6 trepte dar cu amenintarea ca daca cutia nu va mai merge la fel ei nu raspund.

eu stiam ca schimbarea unui ulei nu poate sa strice, se pare ca ei spun altfel. Sau metoda de golire e greoaie si nu garanteaza scurgerea intregului ulei?

Ma rog, deocamdata am renuntat, dar la ce am vazut ca au scos alti colegi dupa 100000 de km.........parca totusi as incerca sa fac operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lifetime inseamna  mai exact 6 ani,Nivelul uleiului din cutia manuala se verifica la 2 ani si se completeaza daca este cazul.Inlocuirea se face la 6 ani sau 90 ooo km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Touareg 7P cutie automata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!