Jump to content

Cutie De Viteze Automata - Probleme & Intretinere (Touareg 7P)


Swakra
 Share

Postare recomandată


Plecand de la codul #G 055 540 A2, am facut o lista de uleiuri disponibile la noi avand un pret decent. Pe viitor doresc sa schimb uleiul in cutie si caut sa restrang lista si sa aflu ce foloseste fiecare si daca e multumit. Pentru Touareg nu exista specificat un interval de schimb, in schimb la Porsche Cayenne exista si se specifica 240.000 Km sau 16 ani.

Liqui Moly Top Tec ATF 1800
Motul ATF VI
Ravenol ATF T-WS
Aisin Premium ATF 6

Voi ce uleiuri de transmisie folositi?

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are masina ta ?

Sau de ce vrei sa schimbi ? simti ceva in neregula ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

172K si nu simt nimic, dar nici n-as vrea pe viitor sa simt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cutii de virteze si in special cea de la AISIN ete indicat sa folosesti uleiul vandut de VW, este diferenta foarte mare la cum se simte masina dupa schimbul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a ajuns la 240k si nu simt nimic in neregula

Daca in urmatorii 100k nu imi face probleme, e posibil sa nu schimb uleiul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adidas00 si eu analizez acest subiect de ceva vreme, aici este o disputa intre ce spune producatorul si cei care repara cutii.Dpmdv este alegerea fiecaruia, daca asculti ce spune producatorul si cei din reprezentanta nu schimbi uleiul...din informatiile mele reprezentanta nu repara cutii...le inlocuieste direct.

Revenind la ulei eu le clasific in felul urmator:

1. OE

2. Ravenol ATF T-WS

3. restul

deci in cutie eu as alege sa bag doar cele 2.

Daca alegi sa schimbi in reprezentanta trebuie sa sti ca acolo nu vor scoate uleiul din convertizor....deci schimbul se face pe jumatate.

Ravenol are echipament special pt. schimb ulei in cutiile automate care face flush si scoate tot uleiul(inclusiv convertizor), bineinteles cu acest echipament poti baga si ulei OE.

Pretul uleiului OE este in jur de 200ron/l...Ravenol 65ron/l, am inteles ca ar fi nevoie de ~16L pt un schimb complet.

Pe langa ulei mai este nevoie si de kit garnitura baie... Mahle aprox. 300 ron, sau pe original...evident x3 ca si pret :)

 

 

image.png.db413368ccf896fb8d087fab1b430375.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o scurta conversatie pe email cu cei de la Aisin, mi-au recomandat Aisin Premium ATF 6. Bineinteles uleiul nu e produs de ei, cum nici cel OE nu e produs de VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minute în urmă, ANdi B. a scris:

@Bogdan.TM este normal, masina scumpa, intretinere scumpa :D

pai na, daca respectam ce spune producatorul...banii ne raman in buzunar :) .

Cu toate ca nu intentionez sa tin masina mai mult de 2 ani, decizia nu este luata dupa achizitie ci inainte, in care nu cred ca fac mai mullt de 25k km(am 2 masini) si  eu cochetez cu schimbul de ulei din cateva motive:consider ca un ulei nu poate fi lifetime, cunosc persoane care au schimbat si sunt multumiti, nu cred ca o reimprospatare i-ar face rau.

Imi place sa stiu ca am "zeama" noua, cutie, motor..servo etc.

Bafta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Bogdan.TM said:

consider ca un ulei nu poate fi lifetime,

....sigur nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Lectura pentru cei interesati. Workshop manuals pentru mentenanta si cutie viteze, versiuni noi.
Se observa in poza ca uleiul din cutie se schimba la 60K Km in tarile fierbinti si la 80K mile in America de Nord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat producatorul, ELSA,  ETKA, reprezentanta.....bla bla bla mentioneaza ca NU se schimba(in tara noastra) nu inteleg de ce mai cautam sa despicam noi firul in 4.

Cunosti pe cineva caruia i s-a stricat cutia din acest motiv?Ma repet, fiecare ia decizia pe cont propriu.

Eu sincer consider in van aceste verificari pe N site-uri, parerei de la fel si fel de neavizati.

Si,da si eu sunt de parere ca uleiul trebuie schimbat, nu este lifetime.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cautam expres acest lucru, am dat din greseala in timp ce cautam prin manuale ce termostat am nevoie pentru codul meu de motor. Oricum, ce vroiam sa subliniez e ca, e prima oara cand se specifica intr-un manual ca uleiul se schimba. Sau cel putin am eu senzatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu am citit cap-coada manualul atasat, il stiam deja din alte surse...nu am observat sa scrie undeva sau sa spuna clar ca se schimba.Ca exista un manual de reparatie este perfect normal....considerand un caz in care esti nevoit sa schimbi uleiul. 

Tocmai de aceea spun ca este alegerea fiecaruia. Nu sunt vre-un avizat si nu vreau ca cineva sa creada ca eu am dreptate deplina!                                     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu de ceva vreme. Cutia e putin mai reactiva sau poate e placebo. Diferentele cel putin la mine nu sunt foarte sesizabile.

Am tot schimbat intre codarea Touareg si codarea Cayenne fara probleme deci e safe.

Mai multe rezultate am avut cu resetarea adaptarilor pentru cutie fara VCDS. Nu mai stiu exact procedura dar se poate gasi pe google. Era ceva de genul.

Se pune contactul cu cheia in bord. Se apasa pe acceleratie 15 sec. Se scoate contactul si cheia. Se deschide si se inchide portiera de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic de deschis usii, eu am citit tot aici pe forum despre "procedura" dar fara deschis/inchis usa.

Oricum sincer...mi se pare o dileala totala aceasta chestie, nu cred in aceasta chestie :)

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am utilizat si eu metoda aia si nu a fost placebo..nici dileala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci da-ne mai multe detalii, ce "probleme" aveai inainte si ce schimbari ai simtit dupa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia e una adaptiva, adica se muleaza pe nevoile soferului, pe scurt, ii invata comportamentul la volan. Procedura de mai sus reseteaza ce a invatat, la setarile de baza. Dupa reset, cutia schimba dupa 2000 (in loc de 1500-1700), sta in treptele inferioare mai mult, e mai sportiva. Dupa un timp, daca conduc batraneste, comportamentul se modifica, incepe sa schimbe pe la 1500, urca in trepte mult mai repede si tinde sa stea mai mult in treptele superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scz dar in ceea ce spui acolo te cam contrazici singur in aceeași fraza, ca este o cutie adaptiva și învață stilul de mers este corect dar spui ca dacă faci adaptarea respectiva cutia “uita” stilul de mers anterior..bun pana aici, mai departe spui ca dacă conduci din nou batraneste revine iarăși la 1500-1700.

Atunci te intreb eu ce rost mai are sa faci setarea respectiva? poți foarte bine sa conduci mai alert și ajungi tot acolo :)

Tocmai asta înseamnă adaptiv...se mulează după stilul de mers al fiecăruia...pana in anumite valori.

Și eu am încercat aceasta “adaptare” acuma vreo 2 luni și nu am simțiți absolut nimic diferit...a schimbat de la început la 2100 și tot asa și acuma..schimba mai jos pe la 1800 din 2-3 dacă mergi câteva sute de metri cu aceeași turatie..fenomen normal dpmdv.

Dpmdv adaptarea se face cu diagnoza și atat, “leacuri băbești“ se aplica in alta parte :).

scz de off-topic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!