Jump to content

Zgomot / vibratii roata / tren rulare


irimiacornel
 Share

Postare recomandată

Buna am si eu o problema cu un golf 6 vibreaza in mers pana la 100  mai ales atunci cand intru in depasiri sau la accelerare brusca in mers  doar in  mers dar ciudat ca in curbe se simte la picioare genunchi etc. Nu pot sa stiu ce e  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristi cris

    12

  • albinatrevel

    11

  • Jettauser

    10

  • bbogdanmircea

    6

Salut tuturor,

Detin un Golf 6 GTD 2012, pe accelerare mai puternica si ingeneral in treapta 4,5 si 6 in plaja de turatie 2200-2600 vibreaza. Este un fel de rezonanta doar in plaja asta de turatie...dupa 2600 se pierde usor sau devine mai putin sesizabila...

Nu stiu incotro s-o mai iau...am echilibrat rotile (jante originale nelovite, strambe sau sudate) cu anvelope conforme adica 225/45 R17...am schimbat capetele de planetara dinspre cutie...nimic.

Idee este ca vibratiile apar doar in mers...nu si daca accelerez pe loc. O alta problema care cred ca are acelasi vinovat este ca la viteza de peste 110 km/h, pe pilot automat simt in volan cum trege usor dreapta doar intr-un punct...adica mergand in linie dreapta pe autostrada exista un punct undeva in care simt in volan usor cum trage dreapta doar la o anumita rotatie sau nu stiu cum sa explic (nu trege continuu dreapta, ci doar intr-un punct).

Orice parere, sfat sau daca ati patit asa ceva m-ar ajuta.

PS: De stiut ca am suporti motor, cutie noi...ambreiaj si volant ok...asta dupa ce am fost la ferificat si masurat repere.

Cineva mi-a zis ca ar exista un suport sau bucsa antibasculare...sa incerc sa o schimb si pe aia...deocamdata sunt in stand-by...incerc sa gasesc logica vibratiilor.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Părerea mea că patinează totuși ambreiajul sau trebuie verificata mai bine planetara lunga (din dreapta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Masina este in service VW si astept rezultatul...ideea este ca asa cum v-am zis acum 2 sapt am schimbat capetele de planetara dinspre cutie...cel putin asa trebuia sa se intampla...am lasat-o la un mecanic de dimineata si seara am luat-o (nu mi-a aratat piesele vechi date jos), deci nu am certitudinea ca au fost intr-adevar schimbate :(

O sa revin cu info dupa ce scot masina! Oricum, daca mai exista pareri, opinii sunt bine primite! Zi buna si drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , ce răspuns ai primit? Eu am schimbat planetară stânga , bielete anitruliu , suspensie spate , tot am rămas cu trepidație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Sper ca am postat unde trebuie.
Am un zgomot deranjant in mers la trecerea peste mici denivelari.
Se poate auzi in clipul de mai jos. Cred ca s-ar putea descrie ca o trusa de scule prin care tot sar sculele.
https://drive.google.com/file/d/1N5eMglelUXoWAk__XyUQSSG-mUrea1Pf/view?usp=sharing

 

Masina a fost verificata de 2 mecanici si au zis ca bucsele sunt ok. Bietele anti-ruliu pe fata au fost schimbate in urma cu jumatate de an.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor i-am dat de cap cu vibratiile in timpul mersului am fost la mai multe servie și mi-au spus fiecare altceva apoi mi-am verificat planetarele și una era defecta dar numai cap de planetară  sa remediat fără sa mai dau bani 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost capătul de planetara în garanție sau cum ai remediat.fara costuri...?

Modificat de manolovw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un golf VI, si de ceva timp , atunci cand iau viraje la o viteza mica, se aude un sunet infundat asa, un fel de huruit. Acest huruit e mai pronuntat la virajul stanga. Mentionez ca nu se aude tot timpul, in general cand e motorul mai rece.Daca parcurg o distanta mai lunga, nu prea se mai aude dupa. In volan nu se simte nimic, in directie nimic. Ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!

Am o problema la un golf 6 1.6TDI

Merge frumos pe autostrada pe pilot la 120-130km/h si dintr-o data incepe sa vibreze volanul impreuna cu toata masina si dupa 1-2-3 km isi revine de la sine.

Ambreiaj + volant 30k km, discuri placute noi, bucsele par inregula. 

Stiti cumva ce poate fi ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotaru Silviu
On 15.09.2016 at 22:01, AlexandruI a scris:

Bună ziua,

Detin un Vw Golf 6, 2.0 TDI 140CP, cod motor CBAB si am următoarea problemă: la viraje stânga-dreapta se aude un huruit. Acest sunet este intalnit doar atunci când viteza este mică. Am fost la un mecanic și mi-a recomandat să schimb uleiul la cutia de viteze. Voi ce parere aveți?


Vă mulțumesc!

Salut,zi-mi si mie cum ai rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Problema mea este urmatoarea: la viraje stranse se aude un vajait puternic. Numai cand este bagata in viteza. Pe liber nu se aude nimic. Am fost la 3 service-uri. Am schimbat rulmenti, verificat tot ce se poate si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa iti frece rotile pe carenaje. Si eu auzeam un huruit daca bracam rotile maxim stanga sau dreapta si ma intorceam de exemplu cu masina. Am descoperit intr-un final, ca rotile imi freaca pe carenajele fata, pe partea catre habitaclu a carenajelor ca sa explic mai bine. Adica virand rotile la stanga, roata stanga imi freaca pe interior carenajul spre sofer, daca virez dreapta maxim, roata imi freaca carenajul, pe interior spre pasagerul fata.

Treaba asta am observat-o in prima faza cand tot regaseam dungi pe carenajele uscate, si vedeam cum mizeria era cumva dusa. Nu am dat importanta in prima faza insa la un moment dat cand era liniste in masina, fara muzica, clima oprita, am virat maxim si am auzit huruit, si imediat am percutat si mi-am amintit de dungile pe care le tot vedeam eu.

Tin sa precizez ca am rotile normale, pe 16, 205 55 R16. De atunci, cand am de intors sau de virat, nu mai brachez rotile la maxim si nu mai am nici huruit nici urme pe carenaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, am si eu un zgomot la rulare care e foarte greu de descris, nu este un sunet cotinu si se aude mai tare cu cat cresc viteza, sunt denivelari pe drum si masina este in accelerere. Eu il aud in partea dreapta fata si zgomotul nu este foarte puternic, ca o bataie foarte rapida si se aude accentuat in momentele in care drumul este denivelat si masina face miscarile specific unei barci (sus/jos) si aproape deloc cand drumul este lin. Daca apas ambreajul, sunetul dispare.

Am fost la mecanic, s-a uitat pe sub masina, am dat si o tura cu el, a auzit sunetul, dar a zic ca...cu toate ca l-a mai auzit la anumite golfuri VI, nu stie sa imi zica ce e.

Daca are cineva idee ce ar putea fi, il rog sa imi zica si mie. Multumesc.

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai adaug ceva:

-am incercat sa misc de roata fata/spate prin rotire cu masina pe asfalt, adica miscam masina cu tot invartind de roata si am simtit la mana niste vibratii doar la roata din dreapta, la cea din stanga nu se simte nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 18.11.2019 at 10:47, vlady_zch a scris:

Salutare, am si eu un zgomot la rulare care e foarte greu de descris, nu este un sunet cotinu si se aude mai tare cu cat cresc viteza, sunt denivelari pe drum si masina este in accelerere. Eu il aud in partea dreapta fata si zgomotul nu este foarte puternic, ca o bataie foarte rapida si se aude accentuat in momentele in care drumul este denivelat si masina face miscarile specific unei barci (sus/jos) si aproape deloc cand drumul este lin. Daca apas ambreajul, sunetul dispare.

Am fost la mecanic, s-a uitat pe sub masina, am dat si o tura cu el, a auzit sunetul, dar a zic ca...cu toate ca l-a mai auzit la anumite golfuri VI, nu stie sa imi zica ce e.

Daca are cineva idee ce ar putea fi, il rog sa imi zica si mie. Multumesc.

Salut..am si eu aceasi problema numai ca la mine se aude de pe partea stanga la balans si in acceleratie la anumite turatii

Ai rezolvat problema????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu stiu sigur daca am rezolvat-o...masina a mai ajuns o data la mecanic pentru schimbat distributia si i-am zis sa se mai uite pe acolo. Cand am luat-o a zis ca a mai gasit un plastic care zdranganea pe sub scut parca, sau chiar scutul...a pus ceva cauciuc intre si a strans. Ulterior am pus si rotile de iarna, care au un zgomot mai mare de rulare si nu imi dau seama, dar nu l-am mai sesizat.

Vezi ca daca face la turatii mici,  pot fi plasticele de le gura de aer de langa masca, care merge spre filtrul de aer. Daca o lovesti usor cu degetele si face scandal, poate fi si aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Detin un Golf 6 2.0 tdi 2011 manual si de cateva zile a aparut o bataie in podea (se simte pe partea dreapta) la viteze pana in 70-80 km/h. La mers pe liber, in acceleratie dar si in franare. La viraje parca se mai atenueaza bataia in podea. Practic se simte ca si cum ai avea o janta aproape patrata pe fata dreapta, insa mai soft. Dupa 80 km/h da impresia ca se uniformizeaza bataia si nu mai este atat de accentuata.

Azi am fost la un service din Constanta care mi-au recomandat sa schimb planetara sau rulmentul. Au schimbat prima oara planetara, ulterior rulmentul si totusi nu a disparut bataia din podea. Nu era nici o piesa mentionata. 

Au mai spus ca poate fi din cutie un rulment insa nu prea vad legatura. 

V-ati mai lovit de astfel de problema ? 

Astept pareri. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

De cateva zile am un huruit in mers, ma gandesc ca vine de la rulmentul din spate.

Am ridicat masina si asa se aude daca invart roata cu mana. (ma refer la acel "cloncanit" ...)

 

 

 

Ce parere aveti, si daca ma poate ajuta cineva sa aleg varianta corecta, am observat ca exista 2 tipuri: cu diametru de 30MM si de 32MM

Cod motor (CBDC, an 2009)

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am cautat "probleme" asemănătoare cu a mea în secțiunea Golf6. Încerc sa va scriu aici fiind vorba despre "batai".

În momentul în care dau în spate,virat stanga, se aude un huruit asemănător celui de planetara. Prima data mi-au spus ca este de la planetara, le-am schimbat pe ambele. Zgomotul a rămas. Schimbat bilete, bucse bascule. În continuare zgomotul exista.

Acum au spus sa mai schimb caseta. Asta nu este chiar ieftina, asa ca nu as mai merge pe basbaite.

Menționez ca acel huruit/troncanit, se aude doar ca-n merg cu spatele virat. În fata indiferent cât de tare iau virajele nu se aude nimic.

Dacă ați mai întâlnit aceasta problema, un sfat va rog

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!