Jump to content

Zgomot / vibratii roata / tren rulare


irimiacornel
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Zgomot la plecarea de pe loc in viraj.

am facut prima constatare la mecanic si mi-a spus ca e din cutie zgomotul de la diferential (un huruit) ca atunci cand virezi o roata trage mai mult alta mai putin si diferentialul se aude mi-a spus sa schimb uleiul din cutie dar sa nu pun pe cod oe ce da fabricantul ca e un ulei special pt zgomotul asta si daca pun pe original a zis ca nu scap de zgomot o sa fie la fel.

Am sunat un prieten in reprezentanta si mi-a spus sa nu pun alceva in cutie decat cel oe cod ulei:G052171A2 asta e codul de ulei din cutia mea si nu stiu ce sa fac in cazul asta daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristi cris

    12

  • albinatrevel

    11

  • Jettauser

    10

  • bbogdanmircea

    6

Cel mai bine , dupa mine , este sa respecti norma de ulei data de fabricant.Verifica si burduf planetara , planetara si la urma cutia la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Mecanicul ala minune sa-ti povesteasca mai multe despre uleiul ala fabulos... poate vindem un patent la VW.... Nici p-asta cu diferentialul nu prea am inteles-o

 

+1 pentru controlul planetarei/burduf

 

LE: am recitit titlul... chiar sa fie ambele planetare, e cam prea de tot... 

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e sunet de planetara ca stiu cum se aude o planetara e un huruit gen discuri ruginite cand franezi  asa e sunetul oricum ciudat am mai vorbit cu el si mi-a zis ca e problema veche la cutia asta omul lucreaza la avia cred ca o sa schimb ca mi-a promis ca dispare zgomotul 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ok, asteptam detalii si feed-back... 
Sunt sigur ca va ajuta si pe altii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Salut, de ceva timp imi scoate un zgomot ciudat in mers la roata de pe partea stanga cand virez de volan ,se intampla la viraje in viteza mica sau cand intorc Masina sa aud ,sa detaliez putin acest zgomot parca se freacă 2 bucăți de tabla,un fosnait..Am facut verificarea mecanica si cam toate sunt intacte dupa spusele celui de la service,chiar eram de fata cand a facut si n am vazut nimic anormal.Acum sunt in It si mi-ar prinde bine niste sfaturi inainte sa ma duc la service sa ma jecmănească astia de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste caseta de Directie este o Tabla de protectie. Uitate sa vezi daca nu atinge cu Alta Tabla , am avut si Eu Problema AStA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa fie capul de planetara de la roata dacă se aude doar în viraje. Ma îndoiesc ca poate fi tabla de protecție de la caseta.. Dar merita verificat și acolo. Eu am avut aceeași problema ca tine tot în viraj se auzea cum ronțăie ceva metal.. Și a fost capătul de planetara de la roata. Am ales sa schimb cu unul de calitate de la SPIDAN (~300lei) făcut de NKG (parca) cele care se presupune ca sunt cele cu care vin și din fabrica.. Cele italiene am înțeles ca nu te țin multi km.. Sper ca te ajuta cu ceva informația.. Mecanicul a verificat cumva și tabla aia de protecție din spatele discului de frână? Și acolo mai poate fi problema.. Dar dacă se aude doar în viraj mai mult ca sigur este cap de planetara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte facea numai cat ieșeam din parcare si viram stanga ,dupa 10 m de mers nu se mai auzea nimic,acu dupa ce am venit din Ro vad ca face in orice viraj spre stanga si se aude doar la viteze mici,in schimb la viteze mai mari nu aud nimic.Pe partea dreapta la roata acolo mi sa părut ca e ceva de ulei,am facut o poza sa vedeți .

 

Edit: am gresit in primul post ,imi cer scuze,zgomotul se aude cand virez stanga.

post-130749-0-53827000-1440845758_thumb.

Modificat de Jettauser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Ce inseamna viteze mici ca banuiesc ca nu te referi la viraje cu 110kmh.

Orice viraj oricat ar fi de larg sau viraje stranse?

Daca totul e ok vezi sa nu fie ceva mai simplu, sa atinga la aripa sa fie vreun surub ceva desprins pe interior...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba doar de viraje la viteze de max 5km/h,dupa zgomotul nu se mai aude. Ieri dupa ce am mers putin cu ea nu a mai facut zgomot,nu stiu ce ar putea sa aibe,am sa o ridic sa ma uit si la sabotu de pe interior si la tabla aia de protecție.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni ce e scurgerea aia din poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e capul de planetara..

Poti sa faci urmatorul test:

Virezi maxim in partea care ai obs ca se aude si pleci brusc de pe loc, cu volanul fix la maxim, practic faci un cerc, daca se aude in continuu, clar e de la cap de planatara..

Apoi faci si in partea opusa si vezi daca face la fel..

Daca nu vrei/poti sa le schimbi acum , le poti imversa, asa mi a recandat un asa zis mecanic, schimbator de piese i as zice eu..

Nu mi dau seama exact din poza, dar e posibil sa ai un bursuf spart sau sa curga vaselina pe langa..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am învârtit cu ea pe partea care face acel fosnait si e continu ,dar uneori dupa un timp mers nu se mai aude,pe partea opusa nu se aude nimic ..maine ma duc cu ea la service aici in It sa vad ce imi zic ,ca pe aceasi parte se vede si ceva scurs daca observi in acea poza ,zici ca e un fel de ceară.

Modificat de Jettauser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am reusit sa ajung la o reprezentanta VW aici in italia si am fost intr-un test drive cu un mecanic sa vada si el care e acel zgomot..dupa vreo 2 ture nu prea si-a dat seama despre ce e vorba si mi-a zis sa o las acolo sa o ridice pe elevator,dupa vreo 3 ore m-am dus la ei sa vad ce au facut..din cate am inteles au demontat butucu de pe roata dreapta si l-au schimbat cu unul nou,dar zgomotul a fost acelasi ..si cam atatea verifiari au facut ei,bineinteles m-au taxat cu 40Euro. Din cate am mai discutat cu el banuieste ca ar fi planetara si mi-a zis sa merg asa pana se uzeaza mai tare sa poate sa isi dea  seama,dar mie mi se pare dupa ce a  demontat roata ca se aude mai tare acel zgomot...l-am intrebat cat ar costa reparatia daca ar fi planetara cu tot ce trebuie ,la care mi-a zis o suma de 1800-2500 Euro WTF!? :blink:. O mai las asa pana in decembrie cand ma duc acasa ,ca aici nu ma inteleg deloc cu astia parca sunt veniti de pe alta planeta, prea nu isi dau interesu . :tuktuk: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu te surprinda daca si la reprezentantele de la noi vor zice acelasi lucruri. Adica sa o lasi sa se auda mai tare, iar apoi daca e de schimbat sa fie de ceva de plata. In Ro chiar sunt veniti de pe alta planeta cei de la reprezentanta: planeta profit maxim pe barba clientului si corectitudine lipsa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am garanția extinsă pana la sfârșitul lu Decembrie ,oricum eu sper sa nu fie nimic grav.In romania am semnalat aceasta problema dar nu prea se auzea si m-a trimis la plimbare imediat .. au facut ei verificarea lor mecanica învârtit si împins de roti si gata esti liber.

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inca nu i'am dat de cap la problema mea,zgomotul sa accentuat, acum se aude inclusiv in mers drept la 20-40 km/h dar cel mai tare se aude in viraje..Nu stiu la ce service sa ma mai duc,astia in italia ma plimba de la un serice la altu ca habar n'au ce are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pot aparea si alte probleme daca mai merg asa ?

 

@andrei : ai dreptate  ,cam asa se aude la mine in mers la viteza mica si in viraje,nu asa accentuat ca in clip!

 

Modificat de Jettauser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Luni am fost la service sa vad ce are mașina pentru ca zgomotul dispăruse de pe fata si începuseră pe spate si am ajuns la concluzia ca e vorba de un cauciuc,mi-am adus aminte ca am schimbat cauciucurile între ele când am făcut geometria ,după ce am montat alt cauciuc zgomotul a dispărut ,cauciucul pe exterior arată bine,acum pe interior nu știu ca nu l-au desfăcut ,dar zgomotul e la fel cu cel din clipul de mai sus ,e prima data când întâlnesc așa ceva la un cauciuc,țin sa precizez ca cu el pe spate tot la fel se aude doar in viraje si la viteze de 10-20 km/h, urmează sa comand un set de cauciucuri Michelin Primacy 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

La Golf-ul meu din 2011 motor 1.6 TDI de vreo 2 zile am sesizat un zgomot ciudat care apare si dispare in mers.Se aude ca si cum ar harai fier pe fier sau ca si cand as avea o sarma agatata pe acolo.

Zgomotul nu este permanent ci apare ocazional.Pare a se auzi pe partea stanga fata.

M-am uita pe sub masina dar nu observ nimic ciudat!

Nu stiu ce poate fi! :(

Pacutele sunt schimbate cam de un an si zgomotul nu apare in momentul in care calc pedala de frana ci pur si simplu in mers!

Pareri?!

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, asa am părut si eu, tot golf 6, dar nu se mai aude. La mine venea din spate dreapta zgomotul. Am oprit am verificat, totul părea ok am mers mai departe mai usor asa cativa km si nu s-a mai auzit nimic. La mine se auzea de zici ca taraiam toba dupa mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. bibinutu, da jos roata si bate putin in aparatoarea de noroi de pe fata, apoi asigurate ca roata stanga fata este stransa corect. Rulmentul nu ajunge in starea de care zici tu, sa faca asa urat.

 

Pt. giamgiu, la tine a intrat o mizerie/piatra intre disc si aparatoare noroi spate : problema des intalnita la masinile astea, am patit-o si eu de 2 ori, ca sa rezolv fie dai cu spatele repetat fie cu o surubelnita, impingi usor aparatoarea de noroi de disc sa cada jos piatra/mizerie, se poate fara sa dai jos roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cum zice deenman pe spate si eu am auzit la fel de la o piatra intrata intre disc si aparatoarea de noroi. Tot pe dreapta spate si suna exact ca si cum tarasti o tabla legata de masina (Sau ca si cum ai toba pe jos si o tragi cu tine). In 5 ani de doua ori am patit. Pare grav cand auzi zgomotul dar nu e chiar asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!