Jump to content

Zgomot / vibratii roata / tren rulare


irimiacornel
 Share

Postare recomandată

Salut Deenman,

 

De care aparatoare de noroi spui?! cea din plastic,care mascheaza aripa si partea motorului sau cea mica metalica de pe disc?! Rotile de iarna sunt puse de vreo luna si am vreo 2.000 de km deja cu ele deci prezoanele ar trebui sa fie stranse bine! e posibil sa fie de la cutie?

 

Multumesc,

Modificat de bibinutu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristi cris

    12

  • albinatrevel

    11

  • Jettauser

    10

  • bbogdanmircea

    6

iti este asa de greu sa verifici daca sunt stranse prezoanele?nu te supara dar incercam sa te ajutam, nu ai fi primul om care a plecat din service/vulcanizare cu prezoanele nestranse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi este greu! o sa ma duc chiar acum la o vulcanizare sa ma uit si eu pe acolo! incercam sa-ti zic ca nu s-a umblat la roata de vreo luna jumate si am facut ceva km cu masina si mi-e greu sa cred ca s-au slabit prezoanele in mers!

Te tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit!Am rezolvat problema la vulcanizare!!

Nu am rezolvat de prima oara deoarece cand au dat roata jos nu se mai auzea nimic! Am mai facut cativa km si am revenit la ei.Norocul meu a fost ca atunci cand am ajuns la ei revenise zgomotul si s-au uitat mai bine de unde ar putea fi!

Era o piatra de marimea unei alune care era prinsa intre etrier si disc.Au dat jos etrierul ca sa scoata ''problema'' de acolo! Am facut si 2 poze,le gasiti mai jos!!

Bine ca a fost doar atat. :))))

 

Multumesc,

 

 

 

 

 

post-137644-0-40639900-1452431877_thumb.

post-137644-0-31521200-1452431886_thumb.

Modificat de bibinutu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu am fost de 3 ori la service ca sa-mi dea jos etrierul sa scoata cate o piatra. Problema este ca sta prost aparatoarea aia de la roata, cea din interior, iar pe un drum de tara, o piatra cu dimensiuni mici poate intra rapid acolo. Zgomotul e infernal, mai ales la viteze mici. Ultima oara cand am patit eram la un drum prin tara si aproape 600km nu aveam ce sa-i fac, cand eram prin centrul oraselor se uitau toti la mine. Am ajuns acasa, mers in service si piatra era slefuita. :) Mi-au zis ca se mai intampla si la anumite modele de skoda. Cel mai nasol e prima oara cand ti se intampla si nu stii de la ce poate fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Been there. Se auzea groaznic si am dat roata jos, nu se vedea nimic dar la cea mai misca miscare era un zgomot ca de metal pe metal. Stiam ca e ceva de la disc. Eu nu am etrierul ca voi, ci e etrier separat de portetrier cu discuri de 312mm. A trebuit urcata masina pe platforma, o bucurie. Am preferat sa nu risc ca sa ma trezesc cu discul facut praf. Mai eram si in concediu in mijlocul tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
albinatrevel

Salut! Am si eu o problema la golf si anume: in virajele spre stanga luate cu viteza mica, la un anumit unghi al volanului se simte o usoara trepidatie insotita si de un zgomot ca un aparat de ras. Trepidatia e foarte fina in volan si zgomotul la fel, nu sunt f deranjante, dar as vrea sa stiu sursa lor. Cineva mi-a zis ca s-ar putea sa fie un rulment. Am si o trepidatie mai pronuntata la viteze de peste 120 Km/h tot in partea din fata a masinii(volan,scaune).Am inlocuit jantele si anvelopele, le-am echilibrat in mai multe locuri dar trepidatiile persista. Sa aiba legatura una cu alta? Ar putea fi rulmentii pe duca, chiar daca nu se aude neaparat huruitul ala specific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua

De ceva timp, am un zgomot (ca o bataie) la roatata dreapta spate la trecerea peste denivelari sau gropi. Am fost zilele astea si am facut un test special pentru amortizoare, arcuri, bucse  si totul a fost perfect, nimic stricat. A mai patit cineva ceva asemanator?

Masina este un Golf VI Variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.si la a mea se aude cv.la puntea spate...dar numai cateodata nu tot timpul...nu am depistat ce poate fi.eu nu mai imi bat capul...cat timp merge bine nu are rost.am fost la mecanici si totul e perfect...vezi sa nu ai cv.prin compartimentele din portbagaj.succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin azi cu pb.la roata dreapta spate....dupa un drum de 25km in care am simtit k nu trage cum trebuie masina la destinatie miros de disc incins...blocare etrier...sa deblocat pana la urma cred k a fost cablul de la frana de mana...tin sa cred k a fost de la spalarea de inainte cu o zi k alfe nush ce sa zic....

Revin azi cu problema de la roata dreapta spate....dupa un drum de 25km in care am simtit ca nu trage cum trebuie masina, la destinatie am simtit miros de disc incins...blocare etrier...s-a deblocat pana la urma, cred ca a fost cablul de la frana de mana... tin sa cred ca a fost de la spalarea de inainte cu o zi ca altceva nu stiu ce sa zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că de obicei nu cablul de la frâna de mână este problema ci glisierele şi rugina dintre plăcuţă şi etrier care fac plăcuţele să rămână blocate. Uneori mai este de vină pistonaşul care este gripat şi nu revine la poziţia iniţială după eliberearea frânei de mână. Prima dată fă întreţinerea la glisiere şi contactul dintre plăcuţe şi etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da multumesc de raspuns...sa stii ca etrierele au rugina destul de mare pe ele...din cauza ruginei cred ca au fost schimbate discurile si placutele pe spate(Germania).o sa curat prima data rugina si dupaia vedem ce si cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Am zis sa postez aici ca sa nu mai deschid un alt topic.. 

Am si eu un zgomot in partea stanga, dar sub volan!! De vreo luna se aude, cand dau intr-o groapa mai mare sau e drumul valurit rau.. e ca un tacanit.. face tac tac tac.. ceva de genul.. Sa fie vre-un surub sau ceva mai imporant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara tuturor,

Postez din nou pentru o problema la care nu am reusit sa gasesc explicatia. De vreun an de cand am cumparat masina am identificat (numai la roata dreapta fata) un zgomot ca un vajait care se transforma in fluierat pe la 80-90 km/h si care creste sau descreste in intensitate in functie de viteza si este ca o falfaiala la franare. Destul de greu de descris...in care scop am atasat si un audioclip (ca sa distingeti mai bine trebuie sa dati sonorul tare - inregistrarea este facuta cu telefonul si este facuta invartind roata cu degetul, masina fiind suspendata). Initial am crezut ca e o anvelopa cu probleme, dar dupa ce am schimbat vreo 3, zgomotul persistand, am concluzionat ca ar putea fi, fie de la rulment, fie si mai rau din cutie. Am fost si la un service de prestigiu, dar din cauza zgomotului de fond de acolo, nu am reusit decat sa pierd vremea. Roata nu are vreun joc care sa indice sigur rulmentul. Singura chestie deranjanta e acest zgomot. Ce credeti ca ar putea fi? E posibil ca rulmentul sa se manifeste si in acest fel? Pe youtube am vazut ca rulmentul huruie. La mine mai mult fluiera.

Multumesc mult pentru sprijin.

Zgomot roata dreapta fata.m4a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai o piatra intre disc si etrier.cel mai bine dai jos etrierul si discul de frana....asa ceva se auzea si la mine si am gasit o bucatica din arsura de la disc la placutele de frana....pana nu dai jos absolut tot nu iti dai seama.bafta

Modificat de loghy
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Din pacate nu poate fi vorba de asa ceva deoarece am schimbat si placutele de frana intre timp si face le fel ca inainte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca una din placute ''freaca'' de bavura discului.Cind ti-a schimbat placutele ,ti-a gresat culisele?

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Skoda lu tata cand i-am schimbat placutele mecanicul mi-a zis ca trebuie sa ia din marginile placutei la polizor ca alfel o sa faca zgomot .poate ca asa trebuie sa procedezi si livium....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos roata, si etrierul si discul de frana. Am invartit roata de un prezon, folosind cheia de roti. Nu e nici o problema cu placutele, sau cu discul, sau pietre intre disc si etrier. Zgomotul usor perceptibil se simte. Nu e pe toata circumferinta, ci intr-o zona a arcului de cerc, care se si muta ca pozitie pe arcul de cerc in functie de rotatie. Se simte usor  tactil si in cheia de roti, ca si cum ai simti fiecare bila din rulment. Dupa parerea mea cred ca e rulmentul. Ma gandesc ca daca ar fi de la cutie s-ar transmite mai greu prin planetara lunga, mai ales ca mai e si articulata. Roata nu are "jocuri". Ce parere aveti?

Multumesc.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ar putea sa fie rulment...dar cel mai bine e sa vada si un mecanic problema sa nu dai banii degeaba si sa nu fie rulmentul.mecanici pot returna piesele la furnizor...bafta

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatrevel

Salutare tuturor! Am deschis un topic nou pt a va semnala o problema la Golf 6, care persista de ceva timp si careia nu i-am gasit cauza nicidecum. E vorba despre niste vibratii care apar numai la viteze de peste 120 km/h si le simt in volan, pedale, scaune, inclusiv bancheta spate. Ele nu dispar dupa o anumita viteza, ci se mentin si se simt de parca ar veni in valuri. Am facut toate investigatiile posibile,zic eu, schimbat planetare, inclusiv schimbat jante si cauciucuri dar vibratiile se mentin. Am schimbat planetarele pt ca aveau un mic joc si am fost convins ca de la asta am vibratia, dar degeaba, nu am rezolvat nimic. Trebuie sa plec in concediu saptamana viitoare, am de mers 3500 km pe autostrazi si ma gandesc cu groaza ca daca nu voi putea rezolva problema pana vinerea viitoare, nu stiu cum o sa merg cu vibratia dupa mine. Va rog daca aveti ceva idei despre cauza problemei mele, orice sfat e binevenit. Multumesc.

Modificat de albinatrevel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica suportii la motor 

Saptamana asta am mers cu o skoda octavia 2, in care se simtea un vibat in toata caroseria , la o verificare sa gasit surub rupt  si  o parte din suport in partea dreapta langa distributie ,poate si la tine sa fie ceva legat de suporti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albinatravel daca zogomotele in virajele de stanga sunt ca un tacanit este posibil sa ai probleme cu planetara iar vibratiile la peste 120 in volan scaune etc cred ca sunt de la discuri ovalizate.. ai aceleasi vibratii si pe perioadele de franare sau doar pe accelerare?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica discurile de frana sa nu fie ovalizate.. daca ai aceeasi problema atat pe accelerare cat si pe decelerare s ar putea sa fie complet duse discurile tale..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru sfaturi. Tampoanele de la motor si cutie le-am verificat si ras-verificat, nu au nimic. Referitor la discuri, intr-adevar simt acceasi vibratie indiferent daca accelerez, decelerez, franez sau scot din viteza si las pe liber masina. Astazi, pe un drum foarte bun am simtit niste vibratii si la 70 km/h, dar mult mai fine, aproape insesizabile. Discurile si placutele sunt schimbate in 2014(dupa istoricul masinii), daca ar fi duse nu s-ar simti numai la franare? M-am mai gandit la caseta, dar nu are nici un joc, la fel ca toata directia-perfecta, geometria facuta bine. Nu mai stiu ce sa cred, un rulment nu poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!