Jump to content

VW Tiguan II .:R Oryx White


lambda_dryver

Postare recomandată

Bravo, felicitari pentru resoftare, cifrele sunt senzationale!

Cifrele stock, de obicei sunt mai mari decat cele declarate la masinile germane generatii mai noi. Eu am scos cu 14 cp si 60 Nm in plus fata de ce a declarat producatorul.

Pe cand stage 2? ?

Link către comentariu

@bubu182 Nu, nu, mergem "pe burta". Suntem pe sistemul "Sleeper" si nu marketizam puterea ca sa fie surpriza mai mare :)). Anytime! Demult voiam sa vad si un biturbo S1 cum trage! Timp sa fie :beer:

@C Z R De fiecare data ma cocoseaza cand trec la celalalt set de roti! :)). Cere un PS4S, dar ar manca din bugetul pentru alte upgrade-uri... Oricum, este in varful listei de prioritati, clar! :D

@cogdao Merci, merci! :beer: Stii cum e cu S2? Daca tot umblu la DP, parca ar fi pacat sa nu mai schimb cate ceva p-acolo si sa-l sar cu totul :)) :icon_rambo:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Desi a trecut un pic de cand a fost facuta, poza asta este un "must" sa fie adaugata la colectie! :wub:

IMG_3924.thumb.JPG.580276d0c662f712e8fb274c511618ec.JPG

Si, daca tot m-am dus pentru poza (<-joke!), am profitat de ocazue pentru a o mai masura o data, ca sa ne linistim piticul curios. Ocazie care s-a lasat cu atinsul si a unui alt prag psihologic - acela de +100 cp / stock :)).

IMG_3928.jpg.e23fefcd7a3abb3240321d733ddde810.jpg

Multe multumiri, inca o data, lui @C Z R pentru timp si disponibilitate! :beer: 

 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Esti incantat de modificarea admisiei stock? Ai pus si piesa care inchide admisia spre motor?

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

@catalinmiti Mii de scuze pentru răspunsul întârziat...

Da, personal, sunt foarte încântat, mai ales având in vedere raportul beneficiu-preț. Am montat și capacul de închidere spre motor, acela fiind, practic, singurul cost. Pe alte meleaguri, folosesc varianta asta inclusiv pentru Stage2 (ba chiar și S3 mai nou) cu rezultate bunicele. Realist, părțile cele mai restrictive, actualmente, sunt furtunul (intake pipe), elementul filtrant și cotul (turbo elbow). 

Atasez un test comparativ mai jos, cu mențiunea ca in testul respectiv, pe lângă modificarea admisiei (albastru deschis), s-a înlocuit intake pipe-ul. In toate măsurătorile, turbo elbow este deja înlocuit:

291D350B-E7E4-4D6C-B6FE-67299270201F.thumb.png.400f4a4bba6729960c4d789ca00ce307.png

Testul integral poate fi găsit aici:

https://mygolfmk7.com/best-mk7-gti-air-intake/
 

Între timp, am trecut și la rotile de iarna:

FED3419D-161B-4535-8BB9-DC2297D7A9BE.thumb.jpeg.ffa98ae65e5527d8bedffef42f59e0d5.jpeg

Acum, după ce am verificat si spălat rotile de vara Suzuka 20”, ma tot încearcă gândul sa le pun la vanzare :)) . Piticii nu au stare...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
  • 1 month later...

Roțile de iarnă de 19" au intrat cu sau fara distantieri? Stiu ca au același J si ET cu cele de 20" dar pare ca au alta forma interioară la spite.

Link către comentariu

@ct_act Am păstrat distantierele și pentru setup-ul de iarna, deși distanță rămasă între etriere și spitele jantelor este vizibil mai mare. 
 
Ochiometric, totuși, nu ar fi intrat nici astea fără flanse de un 5mm, zic :D.

C2BF60BE-BAF4-4B31-A3C6-D05D1478CBEE.jpeg

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Short update 07.02.2020:

Revizia a 3-a la 23.878 km, aprox. 10k km de la ultima și fix un an :D. Schimbat ulei + filtru, filtru polen anti-alergenic (filtrul de aer acasă :))) și revizie la grup Haldex. Totul executat la PBN in fix 1 ora și jumătate. 
Bonus: garanția rămasă intacta, chiar și după soft motor, cutie, volan și schimbător schimbate, frane BBK fata-spate și evacuarea cat-back :)).

Am profitat de ocazie și am deschis și dosar de garantie pentru display-ul Discover Pro, căruia i-au apărut doua linii fine de pixeli blocați și un mâner interior căruia i-a sărit arcul de la caldura de asta vara. Total economisit: 6250 lei :)).

Link către comentariu

Ne oprim cu off topicul?

Multumesc.

@lambda_dryver cu ocazia urmatoarelor actiuni de service ar fi mai recomandat sa le faci o detaliere in zona tehnica iar aici sa lasi doar link-ul. Ce zici? Astfel impuscam 2 iepuri: tinem topicul asta curat si imbogatim zona tehnica. :)

Mersi.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@cristi511 Mulțumesc! Din păcate, am fost o perioada fără acces la net și nu am pus cap la cap ce s-a discutat aici înainte sa apăra topicul dedicat. Am postat acolo câteva detalii:

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
lambda_dryver

Nimic noua sub soare, cu ocazia celor doua intrari pe garantie:

- 06.03.2020 --> schimbat display-ul Discover Pro

DABDAC85-65C5-4A2A-9B49-AB3444FBAA1B.jpeg

- 11.03.2020 --> schimbat maner pasager fata (pentru ca, aparent, dureaza mai mult sa ajunga un maner decat un display :))). Ma saturasem sa-l vad asa "suparat" :D.47757C94-1A9A-40C8-B796-82B1820443F2.jpeg

Nu am intampinat probleme cu intregul proces, ba chiar, cei din service au fost foarte deschisi in a face dosarele pe garantie. Singura problema a fost ca, de fiecare data, cele "30 min" alocate operatiunilor s-au transformat in 3-4 ore :)). Profitat de timpul de asteptare pentru a observa ca Tiguan AllSpace are alta capota decat cel SWB. O fi mai aerodinamica? :icon_rambo:

P.S: Sper ca este ok sa postez aici deoarece nu am vazut vreun topic in zona tehnica pe subiect...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Capota la Allspace are alta formă pentru proporția vizuală a masinii, altfel era un spate mai "mare" cu o capota rămasă mică.

Mai sunt si alte diferente, la plafon, ampatament, usi, consola portbagajului, grila motor are model puțin diferit.

Si led-urile de pe usile spate sunt mai lungi. Sic!

;)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
lambda_dryver

@ct_act Eu ma gandeam ca tine cumva si de aerodinamica - pentru a compensa lungimea suplimentara a masinii, dar arata mai impunator, ce-i drept.

Una pusa pe un SWB il face foarte agresiv. Me likey :)).

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

@bubu182 Recunosc ca da :)). De când cu pandemia, am cam pus totul pe Hold și aștept sa treacă...

Lista-i lunga și stufoasa, dar sper anul asta sa bifez câteva chestii mari :D.

Primele lucruri, și printre cele mai mari (literally :)) ) de pe lista, ma așteaptă cuminți in garaj pana se deblochează lanțul furnizorilor și pot cumpara/monta și partea a 2-a, ca sa ajungă pe masina. După asta, începem colecția de piese :icon_rambo:.

Link către comentariu

Nice!

Sunt pozele mai vechi sau ai renuntat la evacuarea de 7R? M-am gandit initial ca e masina ta apoi am vazut evacuarea de tiguan stock :) 

Link către comentariu

@Radhoozzz Merci! :beer: 

Da, este un mini-photoshoot mai vechi de când au fost infoliate elementele caroseriei. 

Link către comentariu

@ct_act Acum doua zile abia ce au ieșit de la

developat :DȘi eu nu șterg poze cu masina din telefon (like... never!) :)).

Link către comentariu
  • 2 months later...
lambda_dryver

După pandemie, se întrezărește lumina de la capătul tunelului :D.

Pop-Quiz: cât încape in spate la Tig1 SWB? :)) 
FD2CD31F-03C3-4503-95AE-DC36F8658710.thumb.jpeg.1b370872137355be960fe969162aeddb.jpeg

Stay tuned! :beer: 

Link către comentariu

E hai, si eu am carat 8 (opt) anvelope 225/40/18 in Golf :))

 

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Si eu :)) si clar mai era un loc in dreapta-fata :)) 

@C Z R ai numarat-o si pe cea de rezerva ? :)) poate aveai 9

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!