Jump to content

VW Tiguan II .:R Oryx White


lambda_dryver

Postare recomandată

@yanq :)) .

Cea mai frumoasa e cea pe care o ai in garaj! :Driver:Dar scaunele alea de Kodiaq au ceva aparte!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Lookin' good! :) Nice pics! Si sa va fie de bine...

In poza aia din tren, mai era suficient loc deasupra, mergea o cutie mai mare... :))

Inteleg ca nu i-ai dat top speed pe zonele fara limita (that really sucks) , dar care e viteza recomandata de circulatie cu "garsoniera" montata deasupra?

 

Link către comentariu

Te-am vazut cu coada ochiului, inaintam incet cu coloana.. (pe viitor mai bine mergi pe soseaua europeana, Arad - Savarsin - Deva si de la Arad te urci pe autostrada, cu toate ca si drumul asta are gropi e mai ok decat varianta cu autostrada + ca timp e tot acolo).

Cu dulapul peste, e recomandat de Thule max. 130 kmh (eu, tot in Germania, am fost si cu xxx-xxx kmh si schiurile nu s-au plans - doar consumul :lol: )

Modificat de loghy
viteze peste limita legala
Link către comentariu

Multumesc, intrebam doar.

Am prins acum cativa ani pe cineva pe autostrada la noi, mergea la 130km/h si avea montata o cutie deasupra, eram amandoi pe banda 1, el la vreo 100-150m in fata mea cand i s-a deschis cutia in mers, am vazut capacul ridicandu-se vertical din partea din fata, s-a basculat spre inapoi si a cazut pe sosea in timp ce din partea ramasa pe masina sareau pe rand toate lucrurile, eu am avut timp doar sa fandez pe banda 2. Nu m-am uitat ce model era, probabil era ceva low cost sau neasigurat corespunzator. Soferul a oprit sa le adune si imi inchipui ca nu mergea cu portbagajul gol si ca avea spatiu unde sa le puna.

La skiuri ma gandesc ca e ok, nu e la fel de multa forta pe ele.

@lambda_dryver vad ca si la tine se aburesc farurile in partea de jos :(

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Imi cer scuze pt OT:

La portbagajele Thule, mi se pare imposibil sa se deschida vertical. Le poti deschide doar in laterale. Acelasi lucru e valabil si la modelele mai ieftine. Probabil era o cutie de 20 ani, rupta, legate cu chingi. (mai vezi in trafic asa ceva, cutii legate cu chingi).

Eu am si suport de skiuri, tot Thule, si cu toate ca cutia mea e de 460 Litri, e mai economic si confortabil (acustic si aerodinamic) sa mergi cu skiurile in cutie, decat cu ele prinse pe suport. 

Link către comentariu
On ‎26‎.‎02‎.‎2019 at 9:21, ct_act a scris:

Lookin' good! :) Nice pics! Si sa va fie de bine...

In poza aia din tren, mai era suficient loc deasupra, mergea o cutie mai mare... :))

Inteleg ca nu i-ai dat top speed pe zonele fara limita (that really sucks) , dar care e viteza recomandata de circulatie cu "garsoniera" montata deasupra?

On ‎26‎.‎02‎.‎2019 at 11:12, ct_act a scris:

@lambda_dryver vad ca si la tine se aburesc farurile in partea de jos :(

Multumim! :D . Daaaa, mai era enorm de mult loc deasupra in vagon - cred ca s-au gandit special la cei care care se plimba cu bicicletele pe plafon. Zona este renumita si pentru aceasta activitate vara si traseele si peisajele merita!

Viteza recomandata, precum a spus si @Bebeee sau @Muale este de 130 km/h cu varfuri temporare ce sa nu depaseasca 150 km/h. Cat despre faruri, nu am avut probleme, ci erau doar foarte-foarte-foarte murdare si spalatorul de faruri bate doar peste partea dintre exteriorul masinii/farurilor. Partea dinspre grila ramane semi-murdara :)).

On ‎26‎.‎02‎.‎2019 at 9:42, Bebeee a scris:

Te-am vazut cu coada ochiului, inaintam incet cu coloana.. (pe viitor mai bine mergi pe soseaua europeana, Arad - Savarsin - Deva si de la Arad te urci pe autostrada, cu toate ca si drumul asta are gropi e mai ok decat varianta cu autostrada + ca timp e tot acolo).

Cu dulapul peste, e recomandat de Thule max. 130 kmh (eu, tot in Germania, am fost si cu xxx-xxx kmh si schiurile nu s-au plans - doar consumul :lol: )

Am inteles :D. Multumesc pentru recomandare! Inca astept momentul (sper sa nu fie la batranete) cand o sa fie si acel segment de autostrada gata... Anul trecut Waze m-a bagat pe drumul Deva-Arad, dar mi s-a parut mai lung ca durata de parcurs. Posibil sa fi fost doar o impresie lasata de ora tarzie...

Nu stiu cum ai avut curajul sa mergi cu xxx km/h cu balena! :)). La mine a avut tot drumul o oscilatie dubioasa dinspre varf... Chiar vorbeam cu cei din masina ca, daca nu as fi avut plafonul panoramic sa ma uit la ea, nici ca imi bateam capul prea tare! Asa am stat cu stres! :)) Cei drept, am prins si un vant din fata relativ puternic, dar nu m-am incumentat sa fortez prea tare, fiind si balena full cu placi, boots, casti si alte acareturi :)). 

 

Modificat de loghy
viteze peste limita legala
Link către comentariu

Nu cred ca ai fi avut probleme cu cutia deasupra nici la o viteza mai mare ...pe golf l-am plafonat la xxx km/h cu cutia sus ...mai mult nu m-a ajutat motorul....si tinut la viteza aia o buna bucata de drum ...

Modificat de loghy
viteze peste limita legala
Link către comentariu
lambda_dryver

@motanelul Vibra destul de tare si la vitezele recomandate deci, nu m-as fi incumentat sa merg mai tare, cu stres :)).

In alta ordine de idei, masina a ajuns la inceputul saptamanii inapoi la dealer pentru a se efectua operatiunea de Recall pentru inlocuirea mufelor iluminatului ambiental al plafonului panoramic. Am relatat in topicul dedicat cum s-a desfasurat lucrarea: 

 

Spre surprinderea mea, chiar au lucrat cu "manusi" si nu sunt urme ale unei interventii pe elementele demontate. Acum stam linistiti ca nu luam foc :)).

E5360F25-8EBF-4E02-AC80-72F184CF288B.thumb.jpeg.77f51e24d46d0d86267028af99d50fa5.jpeg

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Nu. Politica forumului este sa nu permita postari cu viteze mai mari decit cele permise pe drumurile publice din Romania, daca postarile se refera la circulatia pe drumurile publice indiferent de tara. Si ca nota de subsol, circulatia cu viteza respectiva in Germania este ilegala daca porti cutie de portbagaj deasupra. Stima.

Link către comentariu

@vdragos am cautat si nu am gasit care este limita de viteza maxima in Germania cu roof box. Chiar ma intereseaza, o folosesc de cel putin 3 ori pe an si nu am gasit nicio limitare in acest sens. Viteza de 130 -140 kmh, este o recomandare din partea fabricantului cutiei. 

Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru opinii dar aici nu este locul potrivit.

Aveti la dispozitie aria de reclamatii si sugestii de imbunatatire.

Va mutumesc pentru intelegere.

Link către comentariu

Se intampla ciudatenii? ? topicul apare bolduit si in capul listei ca si cum s-ar fi postat in el....si nimic nou de 4 zile. 

Link către comentariu
lambda_dryver

@yanq Da, intr-adevar s-a petrecut / se petrece ceva ciudat. Am observat mai multe topic-uri care figureaza ca fiind cu postari noi, dar in care nu s-a scris nimic. Nici mai sus nu-mi dau seama exact ce s-a petrecut, dar pare ca a decurs o intreaga discutie stearsa ulterior :)) .

Momentan, nimic nou sub soare. Suntem inca in faza de planificare si prioritizare a listei de "To Do", fiindca nu inima cere multe! :))

L.E.: Am uitat sa mentionez in postarile precedente dar, manat de testul pe care l-a facut @yanq, am probat si eu functionalitatea sistemelor de asistenta "pe care nu iti doresti sa le folosesti vreodata, dar e bine sa le ai" :D. Acum, pot sta linistit ca este activ atat Emergency Assist, cat si Autonomous Emergency Braking cu vehicule stationare...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Ce-ai mai facut cu volanul ala nou de R? ... intreb pentru un prieten ?

Link către comentariu
lambda_dryver

@Dudu Multumesc frumos! :beer: 

@Jorjel Am o perioada maxim de aglomerata si, efectiv, nu am avut timp sa ajung cu el... Sper sa se mai linisteasca apele in perioada urmatoare si sa termin. Piticul deja a clacat de nerabdare sa il pun pe masina :))

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Imi place tare cum arata masina asta... se vede ce e pe maini bune :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!