Jump to content

Alegere anvelope vara 2018


Marian
 Share

Postare recomandată

salut. am si eu o intrebare blitz :

maine vreau sa iau niste anvelope. Pana la urma nu se putea cu 16 inch, trec la 17, jantele sunt pe drum, maine ma duc sa le incalt.

Ma uitam la Continental Premium contact 6, apoi mi-a zis cineva de Bridgestone Turanza 005, ca ar fi foarte ok, (pe la 350 lei), le-am vazut, au un profil foarte comun, insa mi-a placut ca erau foarte tari pe sidewall. indicele era 91y, probabil de-asta aveau ceva ranforsare.

In fine, 350 lei Bridgestone, 400 Continental, ... care a iesit in toate testele mai bine. Continental iese pe primele locuri la handling, comfort, braking, etc.

Nu luasem in calcul Pilot Sport 4, l-am gasit pe la 450 lei. (91W) Merita? am vazut review-urile voastre aici, si ma tot gandesc... Intre Continental Premium Contact 6 si Pilot Sport 4? @Andrei1980 tu te dai cu ele acum. cum sunt??

Modificat de skodafan30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 

Da ma dau cu ele si sunt bestiale ca si aderenta. Desi circul cateodata destul de tare, inca nu am auzit un scartait de la ele sau sa simt ca sunt la limita aderentei. Dupa Pirelli Cinturato P7 cu care mi-a venit masina in 2016 , astea sunt cu 3 clase peste, ca si aderenta. Insa au un singur neajuns. Sunt mai rigide categoric, mai ales pe spate daca masina este cu portbagajul gol, pe asfalt peticit topaie un pic cu ele. Dar asta poate fi si de la faptul ale mele sunt si XL si cu indice de virteza Y(300km/h), deci pe undeva este absolut normal sa aiba flancurile intarite. Ciudat ca cele non XL si indice de viteze mai mici sunt mai scumpe la noi. Dar le recomand 100%, chiar cred ca momentan sunt cele mai bune anvelope de vara in gama aceasta de anvelope. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau @Andrei1980,

Am cumparat si eu recent un Seat Leon din 2009 , echipat cu aceleasi Pirelli Cinturato P7 achizitionate de fostul proprietar cu un an inainte ...Concluzia mea dupa 1100 de km din Germania pana la Timisoara a fost ca sunt foarte zgomotoase, am fost cu masina la mecanic pt verificarea generala iar acesta mi-a confirmat ca sunt uzate anormal pe interior.

O sa merg sa ii fac si o geometrie la roti dar citind postarile tale imi dau seama ca sunt doar cauciucuri proaste si atat...Ma asteptam la altceva de la Pirelli :(

NU recomand acest tip de cauciucuri nimanui.

Eu am pe Golf Nexen NBLUE HD , foarte bune mai ales la al -2-lea sezon.

O zi faina.

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woooaaw, de fapt mi-ai dat o veste foarte buna si importanta pentru mine. Fiindca si eu din cauza asta a trebuit efectiv la le arunc la gunoi pe toate cele patru fiindca aveau o uzura forte pronuntata pe interior ( nici nu observi cat timp este pe masina) , inseamna ca astea asa fac... nu degeaba pe cele de iarna nu am observat asa ceva ( Continental TS 860) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit eu cu Michelin de iarna 2 cauciucuri s-au deformat si faceau zgomot,doar numele e de ele...Acum astept sa le ia inapoi la garantie sa vad daca le schimba...Inca nu am reusit sa pun hankook de vara,dar cum le montez revin cu pareri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru parerea completa, @Andrei1980

Am comandat alaltaieri seara pe eMag Michelin Pilot Sport 4, 91W, super incantat de ele... dar din pacate dimineata, curierul mi-a adus 3 buc Michelin Primacy 4 pe 17, 91w (extrem de slabe in reviewuri) si 1buc Energy Saver 16inch. Deci eMag n-a dat niciodata o buleala mai mare. Cand am intrebat unde sunt anvelopele mele mi-au zis ca nu sunt disponibile.

Din pacate pilot sport 4 nu am mai gasit la nimeni, sunt vandute toate peste tot, desi apar pe stocurile "virtuale" si urmatorul transport vine la sfarsitul lunii.

Pentru ca mergeam cu rotile de iarna de cateva zile si eram foarte curios sa vad cum se simte trecerea de la 16 la 17 inch, am ales locul imediat urmator, Continental Premium Contact 6 - 225/45/17 cu 91Y (indicele de viteza mai mare ajuta anvelopa sa se echilibreze mai bine, cu cat mai mare indicele, cu atat mai bine distribuita uniform greutatea anvelopei)

Fata de alte anvelope premium, au buza exterioara mai proeminenta, si profilul arata exceptional, au iesit pe locul 2 si 1 in majoritatea testelor 2017/2018 imediat dupa pilot sport.

In fine, cumparat la un pret foarte bun (desi nu ma interesa asta, ci calitatea) la 400 lei de la un magazin online, luate direct din depozitul lor, am fost placut surprins ca au DOT1718, deci facute la inceputul lui mai 2018 (ma feresc sa iau dot mai vechi de 6 luni pentru ca in general Dorel le depoziteaza aiurea si risca deformare). Ce nu mi-a placut initial a fost senzatia de sidewall cam moale. Talonul parea usor moale comparat cu Bridgestone Turanza 005, Michelin Primacy 4 si altele.

Montate la auto-soft militari, echilibrat perfect, si .... WOW

Vreau sa zic ca pe langa stabilitate, grip, liniste in masina, si franare muuuult mai buna, am trecut de la energy saver 16inch 205 la 225/45/17 si am castigat inclusiv CONFORT !!

Masina e mult mai stabila si preia socurile EXCELENT. Practic absoarbe micile imperfectiuni din asfalt, zici ca mergi cu 14inch, insa NU in detrimentul gripului si al controlului pe care le simt din plin. Am golit masina dupa schimb si pe la 10 noaptea am dat o tura mai sportiva. Deci wow !! In curbe, la viteza, e alta masina. 

Singurul dezavantaj e ca se simte putin mai greoaie, demarajul a fost putin afectat. Zici ca am pierdut 20cp

Rotile de 16 aveau in jur de  17kg, iar aici, jantele 17 Denom (oem) au 10.5kg si anvelopele au 9.4 kg. 

FINAL: pentru cine vrea o experienta confortabila (probabil o durata de viata mai mica) continental premium contact 6 m-au dat pe spate. Se tot merge pe eco, pe durata mare de viata a anvelopei, pe consum redus, dar asta in detrimentul confortului, pentru ca au foarte mult siliciu in compozitie si sunt din ce in ce mai tari anvelopele. Eu chiar mi-am dorit ceva mai confortabil, mai ales pe suspensia de 2 lei a octaviei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu ai mai gasit PS4, dar sa stii ca nici Conti PC6 nu sunt de lepadat! Asta cu trecerea de pe 16 inchi pe 17 il simt si eu in fiecare primavara (clar simte motorul si devine un pic mai lenesa la acceleratii gen depasiri din scurt...reversul medaliei o sa vezi la toamna cand treci inapoi si o sa ai o masina "resoftata" :)  ) Cu absorbtia denivelarilor precis iesi mai bine ca si cu Michelin PS4. SI da subscriu, si eu destul de greu le-am gasit si a trebuit sa astept o saptamana pana ce magazinul de unde le-am cumparat, le-a adus din Timisoara cu transport propriu ( am vrut la ei ca venea inclus in pret si montaj-echilibrat - si nu mai trebuia sa ma chinui cu anvelopele acasa, bagate in masina etc...) 

In fine, sa te poarte cu noroc prin multe locuri frumoase :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe masina Pirelli Cinturato P7 All Season si nu mi s-au parut deloc zgomotoase, nici macar la viteze mari (200+). Probabil tine si de lotul de productie din care fac parte anvelopele, dunno...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu mi s-au parut zgomotoase, dar au devenit foarte plasticoase dupa 2 ani si ceva si 60 000 km (din care au facut circa 40 000km - restul cu cele de iarna) , plus cealalta problema care si ala...o sa ma pot pronunta corect dupa un sezon cu Michelin si in ce mod se vor uza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... netul zice ca Bridgestone (japan) e producatorul nr 1 la nivel mondial, echipeaza majoritatea masinilor de fabrica. 

Consumatorii zic ca Dunlop e destul de slab, cu o durata de viata mica, de 20-30mii km, insa sunt cele mai vandute anvelope de replacement.

Continental este marca cu cele mai putine reclamatii

Testele auto (si service-urile de roti) zic ca Michelin e taticu' absolut.

Good Year si-a cam pierdut adeptii peste tot...

De Pirelli a ramas doar marketingul, insa vanzarile sunt cele mai slabe din segmentul premium

(Concluzie personala dupa o saptamana de discutii cu service-uri, review-uri, cautari pe net, discutii cu vanzatori si importatori de anvelope)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.06.2018 at 10:03, skodafan30 a scris:

Consumatorii zic ca Dunlop e destul de slab, cu o durata de viata mica, de 20-30mii km, insa sunt cele mai vandute anvelope de replacement.

Continental este marca cu cele mai putine reclamatii

Nu stiu ce consumatori zic ca Dunlopul e slab...

Am avut 2 seturi de Dunlop Sp Fast Response respectiv Dunlop Sp Blue Response 205/55/R16 91 W si au fost excelente pe Astra H. Au tinut  cam 4-5 ani fiecare (spre 50 000 km)

Despre Conti Premium Contact pot sa spun ca am vazut  personal pe cateva masini aceasi problema : crapaturi la imbinarea dintre profilul de rulare si laterale,

la cauciucuri relativ noi 2-3 ani care nu ar fi trebuit sa apara mai repede de 5-6 ani.

Michelin energy saver = o porcarie.  Am acum un set si sunt foarte zgomotoase pe Hyundai i20. Aceleasi probleme erau si pe Kia Ceed acum 8-10 ani : doua persoane s-au plans ca erau

foarte zgomotoase si au sesizat reducere mare de zgomot  dupa schimbarea cu alte marci.

Am avut si Bridgestone Turanza (ER 300 cred) , excelente ca aderenta pe uscat , zgomot redus si durata de viata , dar problematice mi s-au parut pe asfalt ud.

Modificat de mihai_tmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doua Dunlop Sp Blue Response pe fata, in 16000 de km cred ca au ajuns la jumatate. Probabil mai tin 12-15000 dar nicidecum nu fac cu ele 50000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce presiune ai in roti (ce dimensiune) si ai rotit rotile fata/spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiluri si stiluri de condus si la asteptari la fel. Unora un cauciuc bun trebuie sa tina min. 6 ani si daca se poate 80-100 000 km, pe ei aderenta nu prea ii intereseaza, de cele mai multe ori circula putin pe drumuri lungi si atunci se baga intr-o coloana si acolo raman, rareori trebuie sa faca franari mai excesive. Altora rezistenta in timp si km numai atunci inseamna ceva daca au aderenta buna si foarte buna si lor o anvelopa nu li se pare bun doar din cauza faptului ca au tinut x ani si xx km. Ei sunt tipul de sofer cu ceva motorizare mai puternica, care nu ezita sa si foloseasca caii putere, tipul de sofer mai pasionat de masini si tehnica acestora... fiecare cu asteptarile si personalitatea lor. Bineinteles de aici vin si date complet diferite ( cum au fost postarile total opuse) ale celor doi colegi de mai sus... 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, deenman said:

Ce presiune ai in roti (ce dimensiune) si ai rotit rotile fata/spate?

195 65 15,      2, 2 presiune,  16000 de km au fost doar pe fata. Acum sunt trecute pe spate, dar nu despre asta e vorba, ci de faptul ca probabil, doar pe fata, nu tin mai mult de 30-32000. Cele care le am eu, fabricate in Polonia.

Nu am pretentia sa tina mai mult, doar am scris vizavi de colegul de mai sus. in rest sunt ok, zgomot performante.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 225/45/R17 ce presiune se recomanda? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai presiunile pt toate dimensiunile pe capacul de la rezervor, in interior

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, Emy D said:

La 225/45/R17 ce presiune se recomanda? 

Oricum mai mult ca la 195 sau 205, de obicei in grupul VAG undeva la min. 2.2 dar mai degraba 2.3-2.4. 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minute în urmă, manfred a scris:

Ai presiunile pt toate dimensiunile pe capacul de la rezervor, in interior

 

Nu, nu am. Sunt doar pentru R15 parca. 

Citat:

Oricum mai mult ca la 195 sau 205, de obicei in grupul VAG undeva la min. 2.2 dar mai degraba 2.3-2.4. 

Am gasit undeva pe net: 

Dimensiune         minim (2 pers)         Maxim (4 pers)

225/45 R17           1.9 F  1.9 R                        2.3F  3 R

Nu stiu cum se merge cu 1.9 ...dar mi s-ar parea putin. Si la mine in masina in general tot timpul sunt 2-3 persoane in masina. Acum ca plec in Grecia....4 persoane + piticu  + bagaje si portbagaj suplimentar... pe fata pun 2.4...spate...3 bar? Nu e cam mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de Dunlop Sportmaxx RT2? Cineva care a avut/are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu. Nu recomand.

Oricand recomand Michelin, Conti sau chiar GY si Pirelli in fata lor. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat si sunt nemultumit de ele, fac un zgomot infernal. Am zis ca poate am prins eu un lot prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Emy D

Atat la actuala cat si la fostele doua masini din grupul vag erau trecute pe capac, ciudat ca ai numai pt 15. Poti intreba la o vulcanizare buna ce parere au.

Daca vrei poti sa pui intre 2 pers + bagaj usor si 5 persoane + bagaje multe, asa am eu trecut pe usita. Presiunea se face la rece, mai creste de la drum si temperaturi exterioare, precum cele din Grecia, ma gandesc ca e OK. Cand a venit masina din Germania, erau umflate tare (nu am masurat cat ca nu am fost atent, dar erau mult mai unflate decat acum, pus la cat recomanda producatorul) si cauciucurile de pe fata aveau uzura pe mijlocul anvelopei, semn ca au fost unflate prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hankook Ventus S1Evo2, 225/45/17 91W, C,A,70dB, Ungaria_ stiu ca e oarecum prematur sa scriu o parere definitiva, insa prima impresie e extrem de pozitiva: confortabile, grip bun pe uscat(ploaie nu am prins),foarte silentioase.

Am oscilat intre hankook si Falken fk510 ,care au iesit bine in testele 2018.

Acelasi model(235/50/18) il am si pe Tiguan, parca ceva mai zgomotoase.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!