Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

salutare,

 

am avut pana acum cateva zile niste batai enervante in zona portbagajului care am crezut ca sunt de la hayon.

am desfacut capitonajul de plastic si am gresat cu vaselina toate parghiile si partile mobile din hayon care mi s-au parut ca ar putea sa produca acele batai .

de atunci am o problema la inchiderea hayonului si anume:

daca il deschid si il inchid imediat merge perfect, dar daca il deschid si il las deschis mai mult timp (cateva minute) cand vreau sa-l inchid nu se mai poate inchide decat daca il trantesc mai tare de cateva ori (dau cu el si  zici ca nu are incuietoare pe el, ca nu are in ce prinde).

sa fie de la vaselina data, sa nu lase sa coboare vreo parghie cum trebuie sau sa se lipeasca intre ele?

ar trebui sa degresez vaselina data? mai cu seama ca zgomotele de care vorbeam mai sus nu erau de aici de la hayon, ci de la flansele din capul telescoapelor pe care le-am schimbat si am rezolvat problema.

 

mersi anticipat pentru parerile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este de la cui pentru ca daca il inchid imediat dupa ce il deschid se inchide foarte bime si nu are nici un pic de joc.

nu se inchide daca il las mai mult saltat(deschis).

problema a aprut dupa ce-am dat cu vaselina acolo in interior.

ma gandesc ca am dat prea multa si ceva ciocuri sau tije nu mai culiseaza cum trebuie, ramanand lipite intre ele de la vaselina.

eu asta intrebam este de la vaselina? are rost sa mai desfac inca o data capitonajul de plastic sa curat vaselina?

intreb asta pentru ca data trecuta cand la-am desfacut la-m facut varza, s-au rupt o gramada de cleme.

 

mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. Deranjez si eu cu o problema aparuta in dimineata asta la haionul masinii mele (Golf 5 hatchback) din cauza prostiei mele bineinteles. Ieri am fost si am spalat masina in ideea ca seara nu o sa fie extrem de frig insa din pacate azi dimineata in jurul orei 05 cand trebuia sa plec la munca termometrul indica -5 -6 grade. Deci masina era inghetata destul de tare. Deschid portierele, dau drumul la motor si cand dau sa deschid haionul din semn supriza ..era inghetat ca nu se misca deloc. In inteligenta mea maxima l-am fortat. s-a miscat dar haionul tot nu s-a deschis. Intr-un final am plecat la munca fara sa deschid portbagajul. Dupa-amiaza am revenit la masina si problema persista. Am intrat in masina , am rabatat scaunele, am scos capacelul de pe portbagaj si am gasit acea tija care mi-a deschis haionul. Problema e ca de fiecare data cand il inchid nu il mai pot deschide manual sau din telecomanda. Parca ramane inchis tot timpul. Imi puteti spune ce prostie am facut? Imi este putin frica sa scot acel capitonaj din plastic al haionului ca nu am mai facut-o niciodata. Am vazut ca are doua suruburi in manere dar mai departe? Ce as fi putut strica si cum pot sa repar? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stergatorul pe spate, merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Stergatorul merge si daca masina e inchisa si tin apasat 3 secunde pe butonul de deschis portbagajul din telecomanda se aude clickul ca si cum l-ar deschide. Numai ca nu se deschide...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai jos panoul - asa cu hayonul inchis, ca sa vezi ce s-a intamplat acolo....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum se face asta? Am vazut alea 2 suruburi dar mai departe cum trag de panou? Riscul e mare sa rup vre-un clips ? Am cautat pe youtube pentru golf5 dar nu am vazut nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

restul sunt cleme de metal.

 

risc exista, alta varianta nu ai.... nu costa o avere, un clips....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut din nou. Tocmai ce am venit de la masina. Am reusit sa dau jos partea de plastic si nu vad nimic in neregula. Nimic desprins sau care nu e la locul lui. Am facut cateva poze in caz ca cineva are vreo idee... post-127749-0-44934100-1385737616_thumb.post-127749-0-52626100-1385737600_thumb.


Si inca 2 poze aicipost-127749-0-34727200-1385737780_thumb.post-127749-0-51906500-1385737786_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, verifica cum lucreza switch-ul din clapa, verifica daca iti vine comanda in actuatorul din yala - daca nu, verifica firele din mansoanele de cauciuc.

 

verifica actuatorul direct, alimentand cu 12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am masina lovita si trebuie schimbat tot haionu complet. Pot lua butucu de la vechiu haion sa-l pun pe cel nou sa mai pot inchide cu cheia nu doar din centralizata ?. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, verifica cum lucreza switch-ul din clapa, verifica daca iti vine comanda in actuatorul din yala - daca nu, verifica firele din mansoanele de cauciuc.

 

verifica actuatorul direct, alimentand cu 12v

ok am retinut. numai ca trebuie sa aduc un electrician. chiar nu stiu sa fac ceea ce ai zis tu. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am masina lovita si trebuie schimbat tot haionu complet. Pot lua butucu de la vechiu haion sa-l pun pe cel nou sa mai pot inchide cu cheia nu doar din centralizata ?. Multumesc.

Bineinteles ca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,am o problema cu broasca de la haion,golf 4 variant an 2003

 nu se mai aprinde lumina in portbagaj si nici in bord nu imi arata martoru de usa deschisa.

unde pot gasi acea broasca mai ieftina sau cum pot schimba swichu.un cod pt aceea broasca,?? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul cam greu de schimbat , deoarece este capsulata si trebuie indoite niste table putin sa o scoti. Oricum, nu gasesti switch pentru ea. Dezmembrari sau reprezentanta.

 

Inainte de asta, verifica firele dintre haion si caroserie in mansonul de cauciuc din stanga.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat firele,dar interiorul de la broasca e plin de mizerie si praf,nu cred ca mai am ce face,un cod pt aceasta piesa unde pot gasi,am inteles ca la variant are 3 fire si la cel scurt are 2.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am taiat cu flexul tabla, am scos vechiul contact care era complet corodat si blocat si am inlocuit cu un switch "capat de cursa" - din pacate nu am imortalizat momentul deci nu am cum sa exemplific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca se poate face , dar nu mai e OEM si nu mai ai circuite separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu oem-ul nu ma omor prea tare, important e sa mearga. circuite separate in ce sens ? stiu ca erau 3 fire dar unu parca l-am lasat in aer ca nu folosea la nimic, am lumina in portbagaj si ma anunta si in bord cand e hayonul deschis, ce altceva trebuia sa mai faca ?

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi unul duce la bord si unul la confort pentru lumina. Nu stiu cum iti merg pe un sigur fir ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am putut sa vad cum erau contactele originale pt ca erau complet corodate, nu mai exista nimic metalic acolo  :))

si acum nu sunt sigur ca am lasat un fir in aer, poate le-am legat impreuna, nu mai tin minte, important e ca merge asa cum ar trebui sa mearga. 

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot nu am aflat ce cod are acea broasca completa pt variant   :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva dc nu mi se aprinde becu cand deschid porbagaju? becu nu e ars!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul de la yala portbagaj este de vina, de cele mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!