Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

in aria dezmembrari gasesti useri care pot avea asa ceva.nou e vreo 100-120 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ar fi alea 3?

Contacte deschise, contact inchis doar pentru martor bord, si contacte inchise pentru martor bord si lumina portbagaj.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu haionul.Nu se mai inchide deloc.Am dar jos capitonajul negru din spate, m-am uitat la pirghii si la restul par sa fie in ordine.Cutia alba cred ca este actuatorul actioneaza,Problema e ca nu agata deloc pintenul de jos.Am dat jos si cele 2 cauciucuri stinga/dreapta ca am zis ca poate au sarit suruburile de reglaj de la loc dar nici de acolo nu este.Clema de la inchizator nu trebuie sa se blocheze daca o actionez cu mina?Am inchidere centralizata after-market dar nici cu cheia nu se inchide, deloc.De la ce sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

are cineva idee cum sa schimb butucul din haion?am constatat ca e defect vreu sa il inlocuiesc,am altul nou,nu il pot da jos pe cel vechi

multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai idee cum pot sa scot butcul yala din haion la un g4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am gasit problema.Era un defect mecanic, raminea blocata o pirghie in incuietoare.Pentru cine mai are problme cu blocarea mecanica este o gaura mica intr-o parte a incuietorii, cu o surubelnita mica se poate debloca.Am gasit si un filmulet cum se poate deschide portbagajul din interior daca ramine blocat.Poate ajuta pe cineva.

Scuze nu stiu sa postez filmultete aici.Am postat numai legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

am demontat incuietoarea de la haion la golf4 scurt si as vrea sa verific si swich-ul, cum ar trebui sa dea la ohmetru ? mie imi da intre cei doi pini de la exterior cind este desfacuta incuietoarea, pe celelalte pozitii (2) nu mai da nici unul cu celalalt...o garnitura pentru deschizatoarea haionului unde as putea gasi?(cod1j6827634)

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie cineva vreun meserias prin bucuresti,mi a ramas blocat portbagajul si n as vrea sa mi bag eu nasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misu, la reprezentana,la wolksparts sau un mag de piese care nu se jeneaza sa comande garnitura.

From HTC via Tapatalk.

Neagapyca, ce masina ai? (Nu vad de pe telefon)

S-a blocat inchis,nu merge nici cu cheia? Se aude motorasul?

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un golf IV,1.4 benzina,scurt,s a blocat inchis,nu merge cu cheia,iar motorasul inca nu l am verificat,maine revin cu o noua postare,despre motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

andrei_rvg- la hayon poate fi adaptat cu succes si un switch pentru portiera

Cum se poate adapta pentru hayon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

va descriu modul in care am inlocuit eu switchul defect in speranta ca va puteti folosi de informatii, imi pare rau ca nu am facut poze...

am demontat switchul, era defect, din constructia lui mi-am dat seama cum trebuie sa functioneze;

-pinul din mijloc este comun,

-pinul din stinga este pentru bec (face contact cu comunul numai cind incuietoarea este deschisa),

-pinul din dreapta este pentru semnalizarea inchiderii haionului(face contact cu comunul cind incuietoarea este deschisa si cind este in pozitia intermediara cind e inchis haionul nu face contact)

in concluzie merge inlocuit cu doua switchuri din alea ca la usa(dar cu lamela de actionare a butonasului). switch-urile se monteaza cu butonasul unul inainte si unul in spate ca sa actioneze gradat ... am folosit suruburi de M1,5 pentru prinderea switchurilor( greu de gasit pentru ca trebuie sa aiba 15mm lungime). switchurile le-am prins unul peste altul in niste gauri date linga cele ale swithul original. in ce priveste conectarea am taiat corpul switchului original am cositorit fire la mufa originala si la switchuri...

switchul original nu s-a stricat de la lichidul de parbriz, era rupta o lamela de la cursorul lui , sunt 3 lamele . celelalte doua erau si ele imbatrinite nu mai erau arcuite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatii! Voi incerca aceiasi metoda si eu. De unde ai luat switch-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite o fotografie de la colegul MasinaPoporului pentru inspiratie

post-11532-0-52187900-1359321721_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Pentru a introduce switch-ul acea placuta pe care este pus switch-ul ai indreptat-o apoi ai indoit-o din nou? Eu cand am l-am scos am demontat tot switch-ul pentru a nu indoii tabla.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai procedat corect iar switch-ul nou este oricum mult mai mic si intra la locul lui fara sa indoi buza yalei.ii lipesti firele in prealabil, le tragi prin gaura unde iesea mufa switch-ului original si apoi il pozitionezi in pozitia potrivita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect. Un astfel de switch gasesc la magazinele de piese auto?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

da, am procedat ca in poza, insa am pus doua unul peste altul (unul rotit cu 180grd). unul pentru bec unul pentru semnalizare inchidere, in asa fel incit atunci cind haionul este intredeschis sa semnalizeze la bord si alarma. de indoit nu a fost necesar, switchul original l-am spart ca sa iasa, iar cele noi le-am bagat usor cu o penseta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut

imi poate explica si mie cineva cum pot sa schimb cauciucurile alea ce adapostesc firele la haion

mentionez k am un golf 4 hatchback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti firele dinspre haion, scoti cauciucul afara, bagi noul cauciuc la loc si apoi toate firele la loc in haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2-3ani daca doream sa inchid/deschid haion din cheie functiona. acum nu-mi mai intra nici cheia? intra doar pe jumatate. am tot fortat, am dat cu spray degripant dar nimic. centralizat din telecomanda functioneaza ok. ce ar fi de inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!