Jump to content

Probleme haion si incuietoare haion


eu
 Share

Postare recomandată

victorieeeee ....am reusit

microintrerupatorul de la clapeta de deschidere era de vina

acum am o galeata de fire pe acolo

sa vad cum o sa le pun la loc

da... pana maine termin

apropo...acea clapeta de la haion ar trebui sa aiba pe undeva un arc de readucere la normal dupa deschidere?

nu vad nimic pe nici unde si ...e cam tapana

un weekend fericit la toata lumea

liviu 1974

imi pare rau dar nu am cu ce face fotografii

daca pot sa te ajut cu un sfat poti suna acum

am lasat mesaj privat cu nr meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu niste probleme cu haionul de la passat variant.

1.nu se deschide de la butonul din telecomanda

2.nu se aprinde lumina din porbagaj(becurile sunt bune)

3de multe ori ptr a descide porbagajul trebuie sa lovesc in semnul W inainte sa trag de maner

4.nu se aprinde martorul de porbagaj deschis niciodata

5.si apa la stergator vine f putina insuficienta pt a spala geamul(intro zi am pus peste 5litri si nu am vazut sa curga pe nicaieri)parca a disparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur lichidul se pierde pe la motoras pe la hayon si de aici si problemele legate de functionarea lui.trebuie schimbat switch-ul din broasca hayon-ului, gresat tot mecanismul de parghii de acolo si cred ca si actuatorul are nevoie de o verificare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut eu un butuc... schimband tot mecanismul(sh) inclusiv manerul de golf4 scurt am vrut sa pastrez butucul ca sa se potriveasca cheia ...intr-un loc curat si cu pardosea (exclus sifoane de pardosea, balarii, gazon :blah: ... adica sa poti gasi un arculet care sare accidental) poti depresa tabla aia prin care se introduce cheia, apoi cu atentie poti ajunge la toate "maruntaiele" din butuc... la remontare cel mai greu este sa asezi arculetul clapitei ("ushitza")care obtureaza butucul dupa scoaterea cheii ... din cate imi aduc aminte am prins arcul cu banda de izolat si apoi am presat capaculpeste banda aia , apoi ma scos-o de acolo cum am putut. In interiorul butucului am gasit un fel de "calamina", o depunere consistenta care a putut fi inlaturata numai mecanic(credeti-ma ca nu exista spray pentru curatat... eventual soda caustica!!!), "catzeii" blocati total.

Dupa operatiune daca vrei o gresare persistenta poti da un jet de spray de lantz moto ... este lipicios (oricum haionul este centalizat) si se "usuca"... 20 ron la Mol (pentru snobi :blah_: este si cu 80-100ron)

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu spalatorul lunetei (golf4 scurt) problema a fost ca teava de cupru ce trece prin axul motorasului (in varful careia sta duza de plastic)s-a forfecat la 2-3 cm de duza , din cauza intaririi lichidului de parbriz si antiderapantului drumarilor, depunerea solidificandu-se (ca o "sudura") intre conducta de cupru si axul motorasului a dus la forfecarea conductei ... probabil ca asta duce la golitea conductei pana la rezervorul de lichid (dezamorsarea instalatiei). Am facut o improvizatie cu o teava de plastic pe interiorul celei de cupru si am incarcat cu vaselina sin belsug... rezista cam de un an.

Problema ar fi lichidul ieftinache (6lei/5 litri)pt iarna care contine clor, calciu sau ceva de felul ala care se depune ... mi-a zis unu' ca tot aia este cauza defectatii angrenajelor de la stergatoarele parbrizului

Excluzand consumabilele,o sonda de apa, contactul pedalei de frana si kit metalic pt macaraua geamului soferului (fumator pe atunci) nu am avut alte probleme in ultimii 130k din cei 235k parcursi de golf

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei interesati am un capitonaj haion care il dau mocca (are 3 cleme rupte cele din dreapta jos)Este de pe un g4 Hatch. pt detalii 0721205169 Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Incerca aici poate ajuti vre-un coleg:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare ! Problema Golf-ului meu este identica cu cele descrise in cele 22 de pagini pe care le-am citit pana acum : a ramas blocata incuietoarea de la portbagaj. A mai facut ea fitze si in trecut...insa o lasam cateva minute...sau cateva ore...si-si revenea. Acum nu mai vrea de nicio culoare. Mi-este groaza doar de o eventuala pana...ca nu stiu daca voi putea scoate rezerva prin interior. Am dus-o la un mecanic acum 30'...care a spus ca singura varianta este sa comand la reprezentantza alt butuc, pe seria masinii...ca sa se potriveasca la inchiderea centralizata...si s-o recunoasca cheia. Inainte am inecat fanta respectiva -in care, apropo, nu pot baga cheia masinii- cu wd40...dar parca de ala dusese lipsa...ca sa nu se mai deschida deloc. Ce ma sfatuiti ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa-i dai capitonajul jos cum au facut cam toti pe aici , e putin cam dificil din interiorul masinii dar se poate ,eu am facut-o ,si sa incerci sa dai cu un degripant si ceva ulei mai fin pana reusesti sa-l deblochezi, sau macar sa cureti mecanismele sa-ti mearga din centralizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bokka, faci alt butuc, dupa cheie - se poate rezolva si la un magazin care se ocupa cu confectionarea cheilor, nu numai la reprezentanta. Centralizata nu are ce sa iti recunoasca, ca sunt lucruri distincte.

Deci problema ta e ca nu mai poti deschide nici din masina, nici din cheie, nu ?

Trebuie sa o iei pe rand.

Intai deschizi hayonul, asa cum ti-a recomandat colegul nostru. Dupa aia verifici actuatorul - scoti mufa si actuatorul are 2 pini - bagi 12 v pe el, si vezi daca misca. Daca nu misca, e mortaciune. Il poti desface, chiar daca e lipit si sa il repari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc pentru sfaturi. Dar....Cu riscul de-a-mi atrage antipatia tuturor posesorilor de litere magice (VW, desigur :blah_: ), trebuie sa spun ca masina mea ori e nebuna, ori (aplauze, va rog) e geniala...si stie sa citeasca ganduri. Am coborat azi la ea cu toate sculele posibile sa imi incerc norocul. Voiam ca inainte sa o duc la baietii cu alarme...poate au o solutie...si mi-o rezolva, fara sa imi bag eu nasul. Descui si...din instinct...dau sa bag sculele in portbagaj. Sfinti si ingeri, lumanari si agheazme....nu ziceti ca se deschide ??? Asta dupa 3 saptamani de incapatanare consecventa de a ramane intepenit! Am ramas...prost. (Deci e mai probabil sa fie ea cea geniala!!!) A fost simplu sa desfac hayon-ul...sa vad ca toate piesele sunt intregi si functioneaza corespunzator. Actuatorul e in regula si-si face treaba. Doar butucul nu l-am putut desface...sa-l curat si eventual sa pot baga cheia in el. Vin si va intreb...pana cand va merge ??? Cand ii vor veni iar piticii ? Daca ma duc din nou jos...s-o mai deschide ? Ar fi o alternativa mai buna...sa ii pun o alarma ? Scap de problema ??? Respect tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot ai desfacut, greseaza foarte bine toate tijele care impreuna formeaza ansamblul de inchidere/deschidere. ca butucul este gripat am inteles, si slabe sanse oricum sa mai faci ceva din el, insa restul mecanismului poate fi salvat prin gresare dupa ce in prealabil "il scalzi" cu un spray degripant.

nu am gasit nicio fotografie cu angrenajul de acolo, ca iti incercuiam exact de unde e buba de ramane blocat. daca poti, fotografiaza tot mecanismul si pune foto aici

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva idei de a scoate butucul gripat in clanta??? cel putin asa era ultima data...ca din cauza lui nu iesea clanta de pe hayon

pentru ca o sa desfac acolo totul vreau ceva sfaturi pentru inlocuirea celor 2 burdufe dintre hayon si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,am si eu o problema asemanatoare.....eu am blocate toate incuetoairle de la masina mea,practik nu pot deschide cu cheia nicio unsa si nici hayonul:((....o deschid det din telecomanda.Ma paotea ajuta si pe mn cu un numar de telefon al unui baetas care deblochaza yale .???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georgee_G4- sunt gripate pentru ca nu au fost folosite/umezeala/mizerie si cauzele pot continua...in prima faza incearca cu un spray degripant, lasa-l sa actioneze si incearca apoi sa bagi cheia/rasucesti. de deblocat nu prea ai ce sa deblochezi decat varianta cu spray... pentru butucul sofer stiu ca exista niste kit-uri de reparatie care contin subansamblele butucului, dar poate ne ajuta un user cu sursa de achizitionare, iar la hayon...roaga-te sa mearga cu spray-ul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi mi-am dat jos incuietoarea de la haion.Stiam ca sunt probleme cu mufa de la switch (erau fire rupte).Am dat jos si switch in speranta ca pot sa gasesc unul pentru inlocuit sau vreo solutie .Se gasesc de cumparat?Am combinat firele in asa fel in cat modulul de confort sa creada inchis tot timpul portbagajul.Am mai observat ca mufa care ii pe switch nu are decat un piciorus (in loc de 3 cat are mufa care intra in ea ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesti separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haionul meu e permanent deschis.

inchid toate usile din yala de la haion, se inchid toate mai putin haionul.

unde ar trebui sa verific ?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand la mansoanele de cauciuc care duc spre haion sa nu ai vreun fir intrerupt acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara....

As vrea si eu o parere, un sfat, tot in legatura cu inchidere hayon. Am achizitionat un Golf 4 1,9 TDI in mai anul trecut, a fost totul Ok, aparent cel putin. Am incercat inchiderea centralizata de pe cheia tip briceag si functiona, adica toate usile se inchideau si se deschideau. Asta pana cand o date venind de la cumparaturi, dupa inchidere am incercat bortbagajul si surpriza s-a deschis si a inceput sa sune alarma. Am fost cu ea la electricieni si toti mi-au dat verdictul ca modulul confort este defect, cel putin switch-ul pentru hayon, deoarece nu da impuls sa impinga tija dar in schimb o trage cand se deschid usile. Asta am incercat prin inlaturarea plasticului de la hayon, ajungand la tija respectiva, pe care daca o imping manual si inchid hayonul se inchide, ramane inchis. Lucru confirmat si de electricieni, nu sunt fire intrerupte, nici switch-urile de la hayon nu sunt defecte, deci numai acolo e buba.

As vrea sa va intreb daca va-ti mai confruntat cu o asemenea problema si daca cumva acel modul se poate repara, pentru ca unui nou e 1200 ron, iar la shrot nu gasesc seria respectiva, si anume: 1C0 962 258 AB/00L.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci stai sa intelegem ca e cam alambicat postul tau... ai cheie briceag cu 3 butoane, da? si ai apasat pe butonul deschidere hayon si s-a deschis dar a inceput sa urle alarma? asta e buba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, el a incuiat masina si a incercat portbagajul si a vazut ca e deschis.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am priceput cand a zis"dupa inchidere".multi spun asa la butonale cheii. in fine. ideea este ca e posibil actuatorul sa fie dus, sau chiar gripat ansamblul de tije care din cauza calaminei nu mai lucreaza ok.eu nu am miza asa repede pe modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil. In teorie, daca a fost la electricieni - au verificat daca primeste comanda actuatorul, daca lucreaza actuatorul, cablajele de la confort la actuator...

Eu am patit asa - era actuatorul obosit - l-am reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!