Jump to content

Seat Ateca 1.4 TSI 2wd 6mt


andrei0241

Postare recomandată

Dupa aproape 2 saptamani am reusit, intr'un final, sa ridic masina de la dealer.

Am luat'o direct cu rotile de iarna (abia azi sosisera la dealer), Seat Dynamic pe 17", echipate cu Conti WinterContact 850p, cu DOT 4517, dar si cu bavetele de noroi fata/spate, cele din catalogul de accesorii.

Imediat cum am ajuns acasa am montat si presurile de cauciuc si urmeaza zilele urmatoare sa primesc si tavita portbagaj

 

20180129_155636.jpg   20180129_141252.jpg   20180129_141304.jpg

 

Deocamdata am facut vreo 20 km prin oras, inca ma adaptez la vizibilitatea mai redusa si impresia de gabarit mai mare fata de Forester.

O problema am observat insa, senzorul de parcare din fata stanga pare sa aiba o problema, cam la orice plecare de pe loc detecteaza ceva f aproape. Vizual nu are nimic sa'i obstructioneze vizibilitatea, senzorul e curat, o sa mai vad zilele urmatoare daca persista problema.

 

Ce m'a uimit, la livrarea masinii, a fost lipsa manualului de utilizare, versiunea printata, doar mi s'a comunicat ca e disponibila versiunea digitala pe internet.

Cardul de navigatie se pare ca va veni odata cu CIV'ul (a mea cica ar fi pe omologare individuala, probabil sunt printre putinii care au optat ptr 1.4tsi cu 2wd si cutie manuala)

 

Mai trebuie sa ma lamuresc cu conectez telefonul prin MirrorLink, am deja instalat Android Auto, dar nici o reactie din partea sistemului media al masinii la conectarea prin USB a telefonului. O sa studiez topicul dedicat de pe forum si nu numai, pe mine navigatia dedicata nu ma interesa, o am pentru ca era inclusa in pachet, Waze/Google maps mi se par mult mai utile

Link către comentariu

Felicitari. Arata super masina. Drumuri bune. Tot pe waze/maps vreau sa ma bazez si eu cand va sosi masina, se pare ca sunt un pic tricky de configurat.

Link către comentariu

Hmm, nu arata deloc rau consola centrala cu cele 2 intrari USB. Daca poti apreciez un VIN al masinii prin PM, poate reusesc sa imi fac un retrofit :) 

Link către comentariu

Cu ajutorul lui @Bakkra, i'am dat de cap si lui Android Auto. Cel mai probabil nu mergea pe zi pentru ca faceam conexiunea cu un cablu USB cu adaptor, de la mini-USB la USB tip C. Ca sa exclud si varianta unui AA invechit, am instalat si ultima versiune de AA de pe apkmirror.com, iar cu cablul original al telefonului a mers din prima, dupa configurarea initiata la accesarea AA'ului

Link către comentariu

Super, ma bucur ca totul merge acum.

Inca o data felicitari pentru masina, drumuri bune si fara incidente!

Link către comentariu

Pentru putin.

Si eu ma asteptam sa fie mai complicat, dar practic e nevoie doar de instalarea pe ocolite a Android Auto. Si, dupa cum am vazut, de un cablu original.

 

Asta seara am dat o tura cu masina, Cta - Lazu - A2/A4 - Cta, in special sa testez farurile. Parca am ramas un pic dezamagit totusi de faza scurta. Faza lunga m'am trezit s'o cuplez cand aveam multe indicatoare in jurul meu pe A4 si acestea reflectau f tare lumina, neconcludent insa pentru eficienta farurilor.

O sa incerc sa ajung si la un service sa verifice reglajul farurilor, nu ar fi prima oara cand farurile vin reglate incorect din fabrica.

Link către comentariu
On 20.01.2018 at 22:36, andrei0241 a scris:

Practic e peste drum (blvd Tomis) de mine, prin parcarea aia am mai trecut din cand in cand, o sa verific informatia zilele urmatoare, cu siguranta :D

 

Salutare! Felicitări pentru mașină! Sa o stăpâniți sănătoși! 

Ateca de care spune colegul vdragos este a mea :) (cea mato brown) Nu are aproape 2 ani ci mai exact în Mai face 1 an dar sunt încă extrem de mulțumit de ea. Acum suntem 3 în Cta cu Ateca :)

Modificat de justmadalin
Link către comentariu

@justmadalin: Eram sigur ca a ta este, nu stiam ca suntem vecini. O vazusem zilele trecute, cand inca asteptam s'o ridic p'a mea de la dealer.

Putine Ateca in oras, intr'adevar, te stie lumea oriunde mergi :)) Sunt obisnuit insa de la Forester, acum a mea e singura din oras aurie

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Sa o stăpânești sănătos! :icon_thumright: foarte frumoasa! 

Cat despre Forester, bestiale mașini. Tot aurie aveam și eu. Cred ca eram singurii din CT. :biggrin:

Link către comentariu

Cea automata? (parca avusese initial nr de GL) Chiar m'am mirat ca nu am mai vazut'o prin oras...

PS: cu BLD la numarul de inmatriculare am adus'o eu p'a mea din Baia Mare

Link către comentariu

Da, da, da! Cum spuneam, superbe mașini. 

Cât despre numere, Coincidente oare? :biggrin:

 

Link către comentariu

Primit/montat tavita portbagaj (de la Rimi Timisoara), primit/montat huse de silicon ptr chei (de pe olx, sunt multumit de cum se potrivesc), in weekend va primi folie de protectie pe partea frontala+plafon+parbriz.

Mai rau sta cu km, abia 300, poate vacanta va accelera ritmul, macar sa scapam de rodaj.

Dupa vacanta o sa dau comanda si de suporti de numere mai discreti, in primul rand sper sa scap de declansarea aparent fara motiv a unui senzor de parcare fata.

Azi am incercat conectarea telefonului cu Android Auto cu un alt cablu cu adaptor la Usb Tip C, iarasi esec, deci mi'e clar, trebuie cablu original ptr Tip C

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie !

Eu am luat un cablu usb-c de la Vetter si functioneaza foarte bine, dar a functionat si cu adaptorul micro-usb -> usb-c original pe care il primesti la S8 de ex.

Modificat de link2hash
Link către comentariu

Ieri cu adaptorul original de la S8 am incercat, legat la un cablu USB tot original Samsung.

Oricum aspectul asta nu e vreo problema, doar ca am pierdut timpul, dand vina pe versiuni de AA, incompatibilitati etc ...

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Salut. In primul rand felicitari pentru achizitie!

Am citit ca ai ceva probleme cu senzorul fata. Problema asemanatoare am avut si eu la a mea masina, de vina fiind suportul numarului de inmatriculare care intra in raza senzorului.
Daca mergi la service spune-le sa iti scoata prima data suportul de pe fata sau fa-o chiar tu si da o tura prin parcare si vezi cum reactioneaza.
La mine pana sa isi dea seama ca asta e problema, am dus masina de 3 ori in service. Prima data mi-au spus ca nu au gasit nicio eroare, ceea ce era logic. Dar m-am dus si a doua oara cu un video la ei si au schimbat senzorul. Nici atunci nu s-a rezolvat problema si a treia oara a functionat schimbarea suportului cu unul cu rame mai inguste.

Link către comentariu

Asa arata tavita, cu pozele facute in soare

20180201_114600.jpg   20180201_114610.jpg

Am preferat modelul acesta in locul unuia cu material antiderapant pe mijloc intrucat in timp sigur va rezista mai bine.

Pe Ford si Subaru cumparasem modelul cu antiderapant. Dupa vreo 3 ani la Subaru deja se distruge, iar la Ford mi'a curs niste ulei pe tavita si n'am reusit sa il mai scot din acel material (restul se degresase), a trebuit sa o arunc.

Link către comentariu

Multumesc. Arata foarte bine si se muleaza perfect pe contur. Voiam sa vad cum arata in realitate pentru ca la ei pe site, la Kodiaq de ex., nu sunt poze reale iar la reprezentanta mi-a dat un pret de 1000 lei pentru OEM :o 

Link către comentariu

Tavita urmeaza perfect liniile portbagajului, de aceea si au 3 variante de tavite ptr Ateca, in functie de tractiune si existenta podelei reglabile trebuind o anumita tavita

 

@NordicN: multumesc de feedback. Schimbarea suportului de numar cu unul precum cel de aici (cel mai probabil comanda de pe ebay.de) va fi prima rezolvare pe care o voi incerca, dar asta dupa ce revin din vacanta de saptamana urmatoare

 

Am lasat azi masina la atelierul unde'i va fi aplicata folia de protectie, luni seara ar trebui sa fie gata. Mai trebuie sa ma interesez daca o pot include la Casco, sa fie acoperita si ea in caz de vreun incident.

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

Deocamdata masina inca e la aplicat folie, maine o sa o ridic si miercuri am un drum de Buc, abia astept sa o scot la un drum mai lung, fie el si de autostrada.

Azi am ridicat de la Posta OdbEleven'ul, saptamana viitoare o sa vad ce as putea activa.

Sotia mi'a spus ca in 2 randuri (zile diferite) s'a aprins scurt triunghiul galben cu semnul exclamarii in el, dar n'a apucat sa vada daca era insotit si de vreun alt mesaj de avertizare pe afisajul central, sunt curios daca se va repeta zilele urmatoare.

Link către comentariu

Salutare,

acela sigur, daca se apasa pe "Car" de pe Infotaiment/Radio se afiseaza ce este.

Poate fi lichidul de parbriz, presiunea in pneuri, etc. (inclusiv Ad Blue insa la tine nu este cazul)

Uite aici cateva idei, este in germana insa secventele mi se pare destul de bine punct cu punct explicate, sigur un g-translate te ajuta daca nu ai pe cineva cunoscator de germana.

Drum bun pana la capitala ;)

Link către comentariu

Lichidul de parbriz sigur era la nivel maxim. insa pentru presiunea din anvelope nu pot garanta, desi am intrebat special la dealer despre ea in rotile de iarna. Voi verifica maine si asta, oricum inainte de plecare la drum e indicat acest lucru

Multumesc ptr link, in mare m'am lamurit despre ce e vorba, ramane sa ma joc sa vad ezac ce merita activat!

 

Legat de incalzirea auxiliara, in manual despre raza de actiune a telecomenzii spune doar ca aceasta e de cateva sute de metri. Eu am testat zilele trecute si, in linie dreapta (cred totusi ca nu era vizibilitate directa intre telecomanda si masina) semnalul a fost ok de la ~250 metri.

Din casa (la et 2), din hol (spre exterior bucatarie si balcon - usile deschise), semnalul a fost trimis masinii aflate in fata blocului, cam la 30m in dreapta.

Link către comentariu

Verificat azi presiune roti: varia intre 2.0 si 2.2bar. Am refacut la 2.5 (2.2 ar fi valoarea recomandata ptr plus de confort) si am resetat pentru monitorizarea presiunii in roti, posibil de aici sa fi fost avertizarile de zilele trecute

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!