Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

F l o r i n

ce idei te intereseaza ? cum se monteaza, ce iti trebuie... sau ce detalii vrei ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bun. Scuze dar nu am prea avut timp sa scriu. Asadar, este vorba despre un VW Passat HIghline 2016 2.0 TDI 190cp 4motion.  Masina a venit din fabrica fara park assist si fara sistem Dynaudio, optiuni pe care as vrea sa le montez eu.

             Am gasit un sistem Dynaudio pe ebay si cablurile pe aliexpress. Am ceva idee in ceea ce priveste montajul propriuzis (hardware) dar nu stiu ce se va intampla dupa aceea (software). Va trebui imperecheat (nu stiu care este termenul pe care trebuie sa il folosesc) adica trebuie umblat in computerul de bord sau ceva de genul?

             In legatura cu park assistul: Am gasit un modul de park assist pe aliexpress dar nu sunt sigur ca aceea este singura componenta de care am nevoie pentru a functiona sistemul. Mentionez ca masina are senzori de parcare doar fata si spate (fara lateral), lane assist, side assist, front assist, ACC, rear traffic alert. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca Dynaudio la B8 are intrarea pe fibra optica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul de cabluri de pe aliexpress contine si cablu fibra optica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma poate ajuta un coleg sa activez mirror link cu obdeleven? Momentan îmi cere codul de activare....multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

As dori sa activez Lane Assist.

Masina detine in present ACC,Distronic,Front Assist.

A activat cineva? Este nevoie de piese ceva in plus? Se poate face doar din soft?

Va multumesc,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

On 5/31/2018 at 7:56 PM, Adrian0209 said:

sa activez mirror link .....Momentan îmi cere codul de activare....multumesc anticipat

codul de activare il iei doar de la dealer ... nu se activeaza cu VCDS/obd ,,,, etc

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred că ai nevoie și de o camera (in oglindă parca se afla) care să îți scaneze marcajele de pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Am un Passat Highline din 2015, cu Discover Pro 3G0035044A, HW: H41 si SW:0199. Are decat (doar) Mirrorlink activat, nu si Android Auto si Carplay. Citisem undeva ca pentru vreo 2-300EUR la dealer poti activa optiunea de AppConnect care iti activeaza de fapt cele doua protocoale. La Midocar pe seria de sasiu mi-a spus ca nu se poate activa. S-a mai lovit careva de problema? Update de FW?

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Tepes

Bună seara, nu știu dacă aici e locul corect pentru întrebarea asta dar am cumpărat de curând un b8 2015 și are faruri normale iar eu vreau să îi pun niște faruri led. Vreau să știu dacă se poate, că mi se par mai bune la drum noaptea decât becurile normale. Am găsit asta: https://www.pieseauto.ro/faruri/vw/passat-b8/faruri-led-xenon-vw-passat-b8-3g-2014-up-matrix-1124624985.html

Știe cineva?

Mersi,
Ciprian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti pentru un retrofit la portbagaj electric ce ar trebui? E complicat de facut? 

Si sa monteze cluster-ul cu LED a reusit cineva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retrofitul cu faruri led in locul celor inițiale cu halogen probabil că este foarte costisitor. Echipamentul nou ce se montează trebuie integrat în calculatorul mașinii, refăcute corespunzător toate setările și protecțiile etc. Nu cred că e fezabil nici tehnic și nici economic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/14/2018 at 7:00 PM, seerkan said:

 

Si sa monteze cluster-ul cu LED a reusit cineva?

Multumesc.

In principiu se poate face, sunt cativa pasi obligatorii cum ar fi component protection iar daca doresti functii extra precum navi pe AID masina trebuie sa aibe minim Discover Pro2, va trebui sa tragi si o fibra optica intre unitate si cluster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salutare.

Vreau sa montez camera fata din pachetul Area View si sa fie functionala pe navigatie. 

Este posibil ? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,la discover pro am si loc pentru cartela sim am pus un sim cu net dar nu reusesc sa fac wi-fi sa functioneze in masina..Ceva sfaturi ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva in Romania care poate face un retrofit ca acesta? Si la ce bani?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@abogdan de montat/demontat nu cred ca e mare smecherie ... cineva care si-a mai bagat nasu cred ca te-ar rezolva destul de repede ... dar din ce stiu dupa aia trebuie sa ajungi la VW pentru component protection iar acolo te arde la banuti ... asta ca sa nu vorbesc de costul efectiv al unitatii ... care cred ca depaseste mia de euro din dezmembrari ... nu stiu daca merita ... si eu am b8 si la inceput m-a disperat ca nu am appconnectul pentru waze dar am trecut peste. La drumuri lungi am tableta de 7 care o infig pe parbriz si e lux ... la drumuri mai scurte telefonul. 

Daca tot vrei sa faci retrofit, se gasesc unitati cu Android pe ele ... si alea chiar si-ar merita banutii. Gen: http://smarty-trend.com/volkswagen-passat-b8-2016/968-volkswagen-passat-b8-2016-android-car-stereo-navigation-in-dash-head-unit.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se face retrofit doar la ecran, trebuie schimbat si HU din torpedou deci costul este ridicat. Si asa cum spune si colegul mai sus, mai ai nevoie si de scos component protection. Dupa asta urmeaza si adaptarile care pot fi stufoase si in functie de echiparea initiala sa apara si ceva incompatibilitati hardware...sa nu mai mearga spre exemplu lane assist daca nu-i camera care trebuie in parbriz. Deci destul de costisitor acest retrofit OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, sunt posesorul unui b8 model Advance (asta e, așa a fost să fie... slab dotări). Doream să vă întreb dacă pot să montez acel volan cu comenzi (pilotul automat..) Adică am cablurile acolo, trebuie făcute alte modificări?   Mulțumesc 

Modificat de MAT 13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt comenzi trebuie sa vezi ce gateway ai pe masina, daca e lowline o sa trebuiasca sa il schimbi si adaptat online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

Activarea AppConnect la reprezentanta costa 900 lei. Se trimite mail cu seria VIN, si va vor raspunde daca masina suporta activarea.

@AdrianBV85 eu am AppConnect din fabrica dar nu ma pot obisnui sa ma uit la navigatie pe consola, este prea jos, trebuie sa-mi cobor ochii si mie nu-mi place, nu e safe. Prefer sa-mi pun telefonul pe bord cu Google Maps/Waze. Folosesc AppConnect doar pentru muzica.  

Modificat de Razvan Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In filmul cu retrofit-ul e mentionat clar ca se schimba: ecran, unitate de navigatie din torpedou, porturi usb, frame.....Da, par multe componente si pretul este mare daca le aduni la pret de aftermarket individual....si  asa pare sa nu merite. Fiind insa un upgrade pe care constructorul l-a facut in cadrul aceluaias model, ma gandeam ca ar putea sa apara kitt-uri si oferte de upgrade la preturi rezonabile.... 

La modelul meu din 2015 nu am activat mirrorlink-ul si nu stiu daca mai merita sa il activez ....

Modificat de abogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destule solutii aftermarket cu preturi mai rezonabile care fac ca acest retrofit sa fie prea costisitor financiar pentru ceea ce ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e ceva diferenta de la 200 la ~1.000 de euro (cam pe acolo se invarte un Pro, din ce am vazut, daca nu mai mult) si pretul unitatilor nu o sa scada prea curand.

Daca vrei doar CarPlay / Android Auto si unitatea suporta, nu are sens retrofit-ul. Daca vrei doar ecranul mai mare, atunci App Connect nu te ajuta. Oricum, e important de tinut minte ca poti gasi unitate de genul asta care sa nu vina cu AppConnect activat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar nu exista o posibilitate de a face un update la farurile Led High de la cele Led Basic ?? De cand am luat masina am facut o greseala si tot caut variante dar nu gasesc pt a face retrofitul la farurile led high . Daca ma poate ajuta cineva , as fi recunoscator . Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!