Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

erimia.stefan.adrian

Salut, ma gandesc la un upgrade "Night Vision" . Dar nu am gasit nici un detaliu pe nicaieri, ce parere aveti ,se poate ?:huh:

Modificat de erimia.stefan.adrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Mecatronic

Sal.,

Ai reusit să faci retrofit la AMBIENTAL LIGHT PLUS ?

De unde ai cumpărat piesele că prețul ăla de 473€ mi se pare foarte mic .

Am întrebat la mine în oraș la un magazin de piese auto și doar ORNAMENTUL MARE din dreapta bordului ajunge undeva pe la 850 - 900 ron .

De cele de pe usi nici nu am mai întrebat că era să fac infarct .

Sau cele de pe uși nu au fost schimbate ?

Aștept răspuns .

Mulțumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Eu am mentionat ca asa am configurat masina la achizitie, pretul este din lista de optionale fara TVA. Ideea ca am adaugat lampi la scaunele fata LED, pentru iluminare la pasagerii spate.

Pachetul PA6 chiar daca este varianta cea mai dotata, nu are asa ceva.

Sigur se poate face retrofitul PA6 cu costurile aferente. Am promis colegului erimia.stefan.adrian pe sfarsitul saptamanii viitoare un necesar. Cred ca sunt putine sanse la SH , "donatoare" putine pe piata.

 

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns .

Poți să pui ceva poze cu modul de iluminare al AMBIENT LIGHT PLUS ?

Inclusiv legătura BORD cu UȘI FATA .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Sunt nou pe forum, viitor posesor de b8 2.0 manuala 150 cai - highline.

As vrea upgrade ceasuri la cluster plasma. Cum pot afla ce cod trebuie sa aiba noile ceasuri si cine ma poate ajuta cu montaj - codare/ soft.

WVWZZZ3CZGE016443

Am gasit pe ebay 2-3 serii, insa nu stiu care ar fi compatibile 100%.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erimia.stefan.adrian

Multumesc , Mecatronic. @DRI@N am cautat pe internet si am văzut că pe uși se poate schimba culoarea din VCDS in 3 culori , Nu am incercat pentru ca nu mi-a ajuns inca interfata. Nu stiu daca am voie să postez link-ul de la website-ul pe care am văzut acel "tutorial".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai Z

Pentru TDI din ce stiu eu ceasuril trebuie sa fie cu B in coada .

Faza e ca codarea se face DOAR ONLINE (la reprezentanta VW deoarece piesele electronice au component protection) .

Sa ma anunti si pe mine daca reusesti .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam, asptept intai masina si apoi incerc sa vb la porsche.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Vreau sa fac un upgrade la bord cluster.

Cum aflu compatibilitatea cu masina mea si ce trebuie facut pentru"imperechere". 2.0, 150 manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erimia.stefan.adrian

Stie cineva daca se poate face upgrade la suspensie DCC , mentionez ca eu am butonul MODE langa maneta DSG dar pe display apare numai Normal, Sport ,Eco si individual. Am avut Passat cc 4 motion ei am fost foarte multumit de DCC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principu se poate   dar costurile sunt mari. DCC merita sa fie din fabrica. Ca retrofit nu-i fezabil. Butonul MODE este pe masinile care au Profile drive inclusiv cele cu DCC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/6/2018 at 12:04 AM, Mihai Z said:

Salutare,

Sunt nou pe forum, viitor posesor de b8 2.0 manuala 150 cai - highline.

As vrea upgrade ceasuri la cluster plasma. Cum pot afla ce cod trebuie sa aiba noile ceasuri si cine ma poate ajuta cu montaj - codare/ soft.

WVWZZZ3CZGE016443

Am gasit pe ebay 2-3 serii, insa nu stiu care ar fi compatibile 100%.

Stima

Complicat si scump in acelasi timp.In afara de clusterul in sine trebuie sa echipezi masina cu Discovery Pro. Conectarea acestor ceasuri se face prin cablu optic. Nu mai zic ca trebuie sa le codezi pe toate cu ODIS online direct la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Este cineva pe acest forum care A REUȘIT SĂ FACĂ RETROFIT de la IC NORMAL (cel cu ace) la cel DIGITAL (activ info display) .

Sau dacă avem colegi care lucrează în rețeaua de service autorizate VW care poate sa se informeze dacă SE POATE FACE ACEST RETROFIT SAU NU ?

Aștept răspunsuri ca la mine în Galați parca le dai cu ceva în cap când te duci și ai întrebi de asa ceva .

Se uita la tine de parca vrei sa cumperi GRATIS ULTIMUL MODEL DE A8 !!!!!!!!!

Am văzut pe youtube la unii din Slovenia ce au făcut acest retrofit, ba mai mult au făcut retrofit la Passat B8 de la DISCOVER PRO (2014 - 2016) la DISCOVER PRO (2017) .

Și mie greu sa cred ca în Slovenia se poate iar în Romania NU .

Mulțumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate. Cu cont Geko sau la reprezentanta.

dar si navi trebuie schimbat.

Modificat de Yogurd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yogurd

Sal.,

Ai făcut tu RETROFIT ÎN REPREZENTANTĂ LA Active Info Display (AID) sau doar ai auzit ?

Mie la SKODA GALAȚI (care face și service VW) mi-au zis că NU SE BAGĂ  / CĂ NU ȘTIU CE / BLA, BLA, BLA (adică mai cu perdea - NU SE POATE) dar nimic legat de schimbul unității DISCOVER PRO pe care momentan o am pe mașină în cazul în care vreau doar AID in prima faza .

De la cei de la APAN-VW (dealerul VW din zona Gl. - Br.) momentan aștept răspuns să vedem ce și cum (pentru că electricianul de acolo mă cunoaște și a zis că se interesează) .

Lucrezi cumva în rețeaua de service VW ?

Am o serie de sasiu al unui B8 ce are din fabrica AID și punând-o lângă a mea poate identifici ce trebuie înlocuit / modificat pentru acest retrofit .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lucrez la vw. Dar stiu din sursa SIGURA (polonia si rusia) ca se poate face acest retrofit.

Faptul ca cei din reprez Ro refuza, e alta poveste.

mai simplu cauti pe cineva in ro cu cont geko (intreaba si pe florin sau al bundy daca stiu) ca sa iti imperecheze ceasurile cu masina. In acest moment nu exista solutie off line

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, nu cunosc. Dar daca poti sa ii scoti CP nu mai ai nevoie de nimic.

Acum, nimeni probabil nu iti va raspunde la intrebarile tale. Dar daca iti doresti acest retrofit, cumpara ceasurile, scoate CP, si punele pe masina. Si vedem ce si cum. Le luam pas cu pas.

La retro b6/b7 cum crezi ca s-a incelut? Tot asa, luam piesa si incercam. Ne adaptam pe parcurs.

Cu scheme elsa te ajut cu cea mai mare placere.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da așa este .

Problema este că pe a doua serie VIN, IC-ul cu AID are codul de piesă cu terminație B iar majoritatea celora pe care le găsesc eu pe la dezmembrări / ebay / etc, sunt cu terminație A (cele cu A fiind chiar și pentru TDI) .

Și aici mă blochez că nu știu dacă să cumpăr cu A sau să mai aștept să apară una cu B .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/26/2018 at 6:21 PM, @DRI@N said:

Ai făcut tu RETROFIT ÎN REPREZENTANTĂ LA Active Info Display (AID) sau doar ai auzit ?

da, se poate face - nu stiu daca in reprezentanta.... dar in rest se poate face. Da, trebuie trecut la DISCOVER PRO

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n

Salut,

Mașina mea are DISCOVER PRO .

Dacă știi ce trebuie făcut pentru acest RETROFIT te rog frumos sa-mi zici în privat .

Sunt dispus sa vin și la București pentru a face aceasta modificare .

Ai atașat un log mai vechi a mașinii mele dacă te ajuta cu ceva .

Log-GL-08-RMN-WVWZZZ3CZFE400297-50554km-31412mi.txt

Aștept PM sau răspuns aici .

Mulțumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important e sa gasesti ceasuri cu o provenienta sigura, garantata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi mai mult de a cumpăra ceasuri însoțite de factură fiscală de la dezmembrări NU POT FACE .

La APAN Galați așa mi sa zis .

Că ceasurile indiferent de proveniența lor să aibă factură, pentru că asa pot demonstra că eu am fost cumpărător de buna credință (putând astfel să recuperez banii dați) .

Plus că nu văd ce parc de dezmembrări ar oferi factură fiscală la o piesă ce ar proveni de pe o mașină FURATA și dezmembrată .

Insă problema cea mai nasoală nu este legată de FACTURĂ FISCALĂ ci mai degrabă de faptul că cei de la APAN NU AU FĂCUT O ASTFEL DE MODIFICARE și în concluzie eu sunt un fel de cobai ( mai pe șleau - EU VIN CU CEASURILE LE MONTEAZĂ LE CODEAZĂ "ȘI DACĂ SUNT COMPATIBILE CU MAȘINA BINE, DACĂ NU SUNT COMPATIBILE IARĂȘI BINE" IEI BANII MII IA ORICUM ) .

Și aici sunt oarecum în impas deoarece NU ȘTIU CE CEASURI SĂ CUMPĂR (mă refer la CODUL DE PIESA AL ACESTORA)  !!!

Pentru că spre exemplu am găsit ceasuri cu diferite coduri de piesă, dar și ceasuri cu același cod dar cu ani de fabricație diferiți și softuri diferite pe ele .

De exemplu am găsit doua ceasuri cu codul 3G0.920.798.A produse în 2014 dar la care diferă varianta de soft .

Unul are soft E348 cu F14 iar altul are E356 cu F15 .

Am mai găsit ceasuri cu codul 3G0.920.791.A produse în 2015 ce au soft 1340 cu 409 .

Am mai găsit ceasuri cu codul 3G0.920.798.A produse în 2015 ce au soft 0450 cu 019 .

Se mai găsesc ceasuri ce au scris pe eticheta IMMOBILIZER GEKOWFS2 iar cele de mai sus nu au scris asa ceva, lucru care ma face sa cred ca mașina mea NU ARE IMOBILIZATORUL MOTOR în ceasuri .

Exemplu : 

Eticheta ceasuri fără sa aibă scris IMMOBILIZER GEKOWFS2 

27392987_1449446495178167_1512025029_o.thumb.jpg.5a2b83d68e2845d7ace690033c5a305d.jpg

Eticheta ceasuri cu scris IMMOBILIZER GEKOWFS2 

GEKO.thumb.jpg.f463e50ebff16bc38ddf94f616a2d9be.jpg

@F l o r i n tu ce poți afla legat de locația IMOBILIZATORUL MOTOR AL MAȘINII MELE ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si in ceasuri - CP, Chei, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!