Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

pt Technisat, Delphi si Harman exista parametrizari speciale de sunet care schimba complet sistemul. Panasonic = pocnitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este cea mai slaba Panasonic. Pt restul se mai rezolva, de aceea vreau intai sa vedem ce producator este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa scoți unitatea mib sa vezi ce model e. 
In menu ( ții apăsat butonul menu ) ori vezi codu gen 3q0...... sau 3g0...... și dai un search pe google ori mai simplu

vezi la versiunea software 

MHI2_ VWG11 unitate Harman

MST2_ VW_ZR unitate Technisat

MST2_ VW_P0 unitate Delphi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, F l o r i n said:

Da, este cea mai slaba Panasonic. Pt restul se mai rezolva, de aceea vreau intai sa vedem ce producator este

Ce alte solutii mai exista pentru celalalte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata :). Parametrizari speciale de sunet care modifica complet sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Stie cineva daca exista o varianta de a instala ceasul analog la locul lui, pe un passat b8 facelift?

multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis mereu ca totul se poate face pe o masina, depinde de budget , timp, cunostinte tehnice etc.

Codul ceasului e 3G0 919 204 C

Trebuie sa iei si butonul din plansa 3G0 927 132 (fara area view si fara PLA ) pt ca nu vei mai avea buton avarii altfel,si prin urmare trebuie sa schimbi si trimul bord 3G1 853 262 (sunt n variante de culori, cu sau fara lumini ambientale)

Ceasul pe original e 90 euro fara tva butonul avarii cel simplu 40 euro fara tva , trimul 80 euro base. 

Si mai trebuie sa modifici cablajul.

Piesele poate le gasesti la gramada la dezmembrari, si mai ieftin si convenabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine poate sa zică ce presupune schimbare bcm (09) de la terminația AK la BQ pe un passat b8?Asta pt a activa ambient colors  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, proceduri online Component protection,  swap, fec, efc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CP  se rezolva 

Adaptările se pierd cred sau Long coding 

Sa fac un log după cel de pe mașină și să-l scriu pe cel nou" ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L coding nu are. 
La adaptări se face backup și pe urma se încarcă in controlerul nou cu vcds sau vcp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 long coding îl iau de pe cel vechi 

Și salvez si coding  de pe can 

Dar oare o sa am acces la activare ambient colors?

Passatul meu e 2015/12 

Am înțeles ca doar după 2016 sfârșit se poate activa 

Atașez bcm vechi și nou 

IMG-20210210-WA0014.jpg

IMG-20201112-WA0003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel nou nu mai are long coding...doar activari. Deci, nu poți face nimic cu long coding ul de pe cel vechi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a facut cineva retrofit la stopurile led R-line la un Passat 2016? trebuie ceva ajustari?

 

image.thumb.png.c4f200e9cdd63de1b8257e2a23e51691.pngimage.thumb.png.215c230cd1ba0c7f9c47a0174f37b60b.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt stopuri R line

stopuri led base și stopuri led high

De la led base la led high este diferența de cablaj, pt led high mai trebuie trase fire din BCM. 

Si trebuie făcut codarea in adaptări pt led high. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

 

Am tot citit pe forumurile straine despre upgrade-ul la B8 pe partea de bass, si anume acel kit de bass special conceput pt zona rotii de rezerva din portbagaj. 

Exemplu : VW Passat B8 3G Soundsystem Dynaudio Subwoofer Lautsprecher 3G0035621C , sau Helix, Alpine, etc.

Avand unitatea Discover Media ( MST2_EU_VW_ZR_P0245T) sunt curios care anume ar fi cea mai buna varianta de upgrade si ce anume implica, atat ca si modificari cat si costuri.

Sistemul de sunet este, sa zicem... aproape decent. Insa ar putea fi imbunatitie, e cert.

Ce implica din punct de vedere al instalarii/codarii acest subwoofer?
Stiu ca mai exista variante, gen: dat jos fetele de usi, facut frumos sound dampening cu dynamat sau alt produs specific, plus upgrade sistem de boxe, procesoare de sunet, amplificatoare, etc.. dar deja vorbim de niste costuri mult prea mari.

Ar mai exista varianta instalarii unui tub de bas in portbagaj si cu un adaptor HI_LOW, dat semnal la un amplif. As exclude varianta asta tocmai din pricina spatiului  ( ca de aia mi-am luat "variant"- am avut nevoie de spatiu in portbagaj -copii :)  aia e).

Alte variante? 

 

mersi,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MST2  -  ZR

MIB standard, Technisat. 
sitemul de sunset Dynaudio comunica cu unitatea MIB prin fibra optica, iar din ce știu eu Technisat nu are intrare de fibra optica, și nici Delphi, doar unitățile high de la Harman. Dar poate greșesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa nu gresesti. Din ce instalari am vazut pe youtube, unitatile erau MIB High. Deci sã înteleg ca ar trebui sa fac upgrade si la Mib High....

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, mottanu said:

 

a facut cineva retrofit la stopurile led R-line la un Passat 2016? trebuie ceva ajustari?

 

Se poate face fara prea mari batai de cap, se modifica putin mufele existente si se mai trage un fir  in interiorul haionului, varianta simpla. 
Varianta complicata si OEM, cum a spus colegul @OviVal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Cineva care a montat fake exhaust-uri aftermarket imi poate recomanda cu ce le-a lipit? Un dublu adeziv anume sau alta varianta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retrofit mirror folding. 

Salutare dețin un B8 2016 varianta standard de echipare și m-am gindit ca pot face acest retrofit. 

Am cumpărat cele doua calculatoare de uși cu seria 5Q0 959 593 B și 5Q0 959 592 B, cît și butonul de oglinzi foldable. Am găsit doua oglinzi de UK cu rabatare electrica și am trecut la bricolaj, iar după montare am constatat ca dacă dau comanda sa deschid geamul stînga sofer se deschide cel de la pasager. 

Am schimbat înapoi calculatorul de la ușa șofer care preia comenzile corecte însă nu funcționează folding ul la oglinzi. Precizez ca oglinda stînga de UK are 9 fire în mufă iar cea dreapta are 15 fire.

Calculatoarele cele vechi aveau seria 3Q0 959 392 și 393.B

Acestea sunt calculatoarele 5Q0 959 592 și 593 B. 

Aștept cîte a idei. 

Screenshot_20210218_162005_com.whatsapp.jpg

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal. Incearca reparametrizare modul, cu vcp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau cu odis/ insa ai nevoie de dataset. acum depinde de ce "scula" ai :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În ce consta parametizarea sau cum se face? 

Oglinzile le-am luat de pe un b8 UK și cred ca din aceasta cauza fac probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!