Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Salutare,

As vrea sa activez la un Passat B8 “lane assist-ul” și am găsit o persoana care o activează prin VCDS. Mașina are camera care recunoaște semnele de circulație, AAC... Dar întrebarea mea este dacă după activare e posibil sa apăra erori?!

Sau stie cineva cat ar costa activarea acestei funcții la reprezentanta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor ! 

Saptamana asta sau cealalta imi soseste si mie masina , passat b8 trendline cu ceva optiuni pe ea ( am ales din cele care erau deja in productie nerezervate ) din pacate nu are comezi volan si nici tempomat, as vrea sa-mi spuneti daca se poate face retrofit , volan cu comenzi si tempomat simplu fara acc si daca implica tot ca la passat-ul vechi b7 (care l-am condus cu placere 3,5 ani ) , volan nou, spira volan si cablu tras de la mufa spirei pana in ecu plus desigur codarile de rigoare .

din cate am citit au inceput sa bage la greu “cp” deci o sa fie din ce in ce mai greu de realizat in afara reprezentatei Vw 

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face, dar pierzi garanția - trebuie sa verifici acest aspect. Îți trebuie grup manete, cam gateway hi, tras cablaj de la coloana volan la can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci , am sa ma interesez daca pot face asta in rep Vw (ca sa nu pierd garantia )si cat costa , sunt chiar curios daca accepta piese din dezmembrari cu factura ( am gasit masini chiar cu 10km la bord) 

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu accepta piese din dezmembrări 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, 

As avea si eu curiozitatea daca se poate inlocui ecranul acela dintre ceasurile de bord (nu cunosc denumirea) din unul alb-negru in unu color, si daca da ce presupune operatiunea si cat de costisitoare ar fi? Va multumesc frumos si o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai un pic ,aflai ca se schimba ceasurile cu totul...nu doar displayul.Costuri...200-300€ ceasurile..plus adaptarea lor pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am vazut ca s-a ma intrebat dar nu am gasit raspuns.

Daca am ACC si front assist se poate doar "activa" lane assist sau trebuie componente suplimentare?

Ce versiuni de stopuri sunt? Normale si R-Line? Mai sunt si alte variante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am faruri cu Halogen, am cumparat mufe adaptoare pentru faruri led si un far High Led nu functioneaza faza lunga, in rest functioneaza semnalizarea, faza scurta si pozitia, ma poate ajuta cineva cu o schema electrica pentru faza lunga. Multumesc. 

2044169022519081?view=permalink&id=22852

Modificat de Manuel N.
Ai cumparat doar un far sau pe unul din ele nu merge faza lunga?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La niciun far nu va functiona faza lunga, decât flash. Tot asa, o sa bata în pamant, pana când nu se face retrofit la sistemul de auto leveling... Și nu vei scăpa de erorile din bord. În afara acestor probleme, e posibil sa necesite și înlocuirea bcm ului. Deci... Nu ai un simplu fir de tras pt faza lunga.... E mai complicat un pic... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vreau sa-mi cumpar statia si toate boxele pentru dynaudio, (am discover pro, passat B8, 2016). Cat de greu e cu codatul ? Are cineva idee de costuri? Partea de cablare ma pot ocupa eu de ea deci discutam numai de adaptarea software.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebui sa fie greu cu codatul.....mai greu cu CP-ul de scos..

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos cateva CP-uri pentru cineva la un panou climatronic de audi, dar prin metoda hardware, adica demontat, scos memoria eeprom, citita, modificat continutul si din cateva incercari mi-a reusit. O sa incerc sa caut poze cu statia la interior, sa vad daca am vreo sansa sa operez memoria. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e...la unele merge by Obd...la altele citit eeprom ..modificat..etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 90% din cazuri CP se adapteaza cu odis, online cu fabrica. Conditia este ca piesele sa nu provina de pe masini declarate furate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh.. aici e problema, se poate verifica asta la cumparare? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Dar cauti sa iei din surse sigure.

Modificat de bysus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin1up

Salut! merita efortul? am vazut ca boxele vin la pretul de 600-650 euro... plus manopera cred ca ajungi pe la 800 euro... 

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu. Inca nu sunt convins daca este mare diferenta. Am pus deja un subwoofer, difuzor central in consola de pe bord, (conectat la iesirea lui speciala a unitatii audio) si in usi difuzoarele de medii cu filtre dar parca tot nu se aude cum m-as fi asteptat. Inaltele initial erau prea stridente, dar ceva tot nu ma multumeste. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: exista in configuratia Passatului B8, sistemul de keyless start fara keyless entry? A instalat cineva keyless entry? 

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la B8 2015 keyless start fara keyless entry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari!

Întrebare...

Se poate face, oficial, upgrade de la 95cp la 115cp?

Fară să pierd garanția...

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam orice modificare care nu e facuta in reprezentanta duce la pierderea garantiei.

Reprezentantele nu fac astfel de modificari.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la remapare se schimba softul cu harti noi. De cate ori crezi ca se uita ei la ce versiune de soft ai? Se uita doar daca ai probleme cu motorul si daca exista vreun TPI sau update care ar rezolva problema. Dar daca vrei sa te duci cu ea la garantie poti reveni la versiunea originala...

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Intentionez sa incerc un retrofit Lign Assist, Sign Assist, DLA la masina din semnatura. Masina este HighLine, nu are camera din parbriz, farurile sunt full LED si din cate am citit in afara de camera, capac oglinda, cablaj, parbriz, ar mai trebui ceva? Apoi activarea functiilor bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!