Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Are 794D din 2018 parca..din ce stiam astea sunt cele de GTE, cel putin eu asa am.S-ar putea sa gresesc.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3G1 920 794 D 

30.07.2018››08.07.2019

Hybrid (GTE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 17: Instruments (J285)       Labels:| 5G0-920-XXX-17.clb-SRI3
   Part No SW: 3G0 920 794 D    HW: 3G0 920 794 D
   Component: KOMBI         402 4191  
   Coding: 07AD19986E8C000801807F2F1401000000000000
   Shop #: WSC 00046 123 12345
   ASAM Dataset: EV_DashBoardVDDMQBAB 009058
   ROD: EV_DashBoardVDDMQBAB_009_VW37.rod
   VCID: 2D51BCB37C1137EE90-8078

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

Salutare! Am văzut că la MBI3 exista un display care îți arată altitudinea, g forces, etc... Se poate face acest retrofit dacă mașina mea nu are standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă exista Mib3, doar Mib2.5 cu ecran de 9.2inch.

exista off-road menu care se poate pune ușor și sport monitor care se face mult mai complicat. 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@Akaiu07dap asta e. Al meu nu are off-road monitor fiindcă nu este un SUV, dar poate știe cineva cum se face acest retrofit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu pe Alltrack B8, MIB 2 cu meniul offroad dar nu mi-a folosit niciodata. Are si meniul cu monitorizare g-force dar la fel, nu mi-a folosit. Este doar de impresie artistica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Sunt proaspat detinator de un passat b8 variant 150 cp, cod motor CRLB, cutie manuala.

Am observat ca dupa p ploaie sau cum este acum dupa ninsoare, am o problema cu navigatia masinii si anume incepe din senin sa se  ''acceseze''  meniul /programele radio.... depinde pe ce este deschis in momemtul respectiv (spui ca cineva apasa pe ecranul navigatiei ), ce poate fi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o "bubă" generala...se pare ca la termperaturi scazute digitizorul capacitiv da rateuri mai ales la modele mai noi. Dupa ce se mai incalzezte in habitaclu isi revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu mic feedback:

Tin sa multumesc pentru tot suportul acordat colegului @sabinx cat si pentru toate configurarile si adaptarile facute.

Cu ajutorul lui am descoperit ca acest model de cluster nu suporta Harti, pentru asa ceva as avea nevoie de versiunea 3G1.

Daca o sa am ocazia probabil o sa fac swap la unele care suporta si harti. daca gasesc pe cineva care nu vrea neaparat harti in cluster.

 

Unitatea mib2 high Harman cu parametrizarile de sunet facute + un subwoofer AM se aude mult mult mai bine fata de fosta unitate Delphi si va ramane pe masina.

camera din parbriz a primit un mic update de soft intre timp.

 

Urmeaza spre finalul lunii un upgrade de firmware la radar-ul de acc si in final sper sa am pACC configurat si functional cu care sa ma joc.

 

Revin cu feedback si poze :) ori cu pACC ori alt AID

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia primita cred ca este una gresita.

 

 Part No SW: 3G0 920 794     HW: 3G0 920 794
   Component: KOMBI         411 1340  
   Coding: 0BB503986EEC00080186FF3F5A02012000000000
   Shop #: WSC 00200 935 01530
   ASAM Dataset: EV_DashBoardVDDMQBAB 009048
   ROD: EV_DashBoardVDDMQBAB_009_VW37.rod
   VCID: E99AD361083070CC35-80BC

 

Acestea sunt ceasurile de pe masina personala si  arfiseaza hartile. Mi-e greu sa cred ca s-au fabricat ceasuri AID pentru GTE (si nunumai) care sa nu afiseze harti.Ce logica ar avea sa  fabrice astfel de ceasuri cu sau fara afasiare harti?🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. info este corecta :)

LNNgfcT6arjowN-PBqCU9pvl57w-1920.jpg

lc6DV-pnTsdUmqnB90e7tDwCp2w-1920.jpg

check for missing parts :))

verifica ce cod ti.a trimis colegul/ tot codul nu partial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! As dori sa stiu daca se poate activa sistemul de monitorizare presiune a pneurilor la modelul meu de mașină? Ce model de senzori ar trebui?

Mulțumesc!

1610969563358206358885618445861.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sabinx In afara de terminatia D este acelasi cod, el a mentionat ca 3G0 nu ar afisa harti..la mine este 3G0 fara terminatia D (anul 2016) si le afiseaza. Din cate stiam incrementul terminatiei A/B/C/D reprezinta variante mai noi care ar trebui sa aduca imbunatatiri..poate gresesc.

Din poze este clar ca astia de la VW sunt niste zgarciobi...probabil la configuratiile care ies din fabrica cu D. Media folosesc electronica cu "costuri reduse"🤮

Dar nu ma surprinde o astfel de atitudine atata timp cat pe passaturile facelift au montat AID cu ecranul de 10" la fel ca pe Polo😒

 

 

Oricum m-ai facut curios si cand voi avea ceva timp disponibil am sa le desfac si eu pe ale mele 🤠

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dragoș Pahonțu Confirm, acel menu e doar de impresie, nici nu cred ca e 100% corect.

 

@petrus_0707umfli cauciucurile la cat trebuie sa fie si apesi acel "SET"se va seta presiunea si la o schimbare vei avea o informare prin sistemul ABS, daca vrei sa activezi TPMS, monitorizare presiune cu senzori in anvelope trebuie sa montezi senzori in fiecare roata ( original te ajunge 40-45 euro unul sau cam 70 euro folositi pe ebay) plus controlerul care se monteaza in bara spate si cablajul si codarea. Pe aliexpress gasesti kitul complect.

 

@Akaiu07 nu sunt zgarciobi la vw, sunt "smecheri", e chestie de marcheting. Un exemplu banal,pe golf 5 volanul are trei versiuni de controler, base, mediu si high. Pe base nu ai nimic, pe medium ai tot in afara de comenzi volan, deci daca vrei sa pui comenzi la volan trebuie sa schimbi controlerul. Si la toate modelele e la fel. 

La cablaje ai n versiuni de cablaje , si nu nu pt ca e mai economic pt ei , ci pt ca daca ver sa faci un retrofit trebuie sa suferi. Eu am si un Saab, spre surprinderea mea am deja toate firele la locul lor, daca vreau sa montez carlig am deja cablajul, aveam o mufa in spate la stereo si nu stiam ce e , am descoperit ca e de la amplificator,in cazul ca as vrea sa pun amplificator.

In concluzie, din 2015 pana in 2019 cand a iesit faceliftingul vw a facut cinci versiuni de ceasuri de bord:

 

››24.05.2015 :

3G0 920 798 A

 

25.05.2015›› _29.05.2016 :

3G0 920 791 A

3G0 920 794 ( hybrid propulsion )

 

30.05.2016›› _28.05.2017 :

3G0 920 791 B

3G0 920 790 B ( fara navigatie )

3G0 920 794 B ( fara nav. hybrid )

3G0 920 795 B ( nav + hybrid )

 

29.05.2017›› _29.07.2018 :

3G0 920 791 C 

3G1 920 794 C ( hybrid )

 

30.07.2018›› _08.07.2019 :

3G0 920 791 D

3G1 920 794 D ( hybrid )

 

Acestea sunt informatiile pe care le furnizeaza Etka. Nu stiu daca e numai marketing sau chiar economisesc in felul asta, dar la alte marci auto nu trebue sa inlocuiesti juma'de masina pt un retrofiting. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este valabil pentru orice model, de la Golf 4.....passat B5....etc, pana in prezent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviValDaca nu ar fi vorba de zgarcenie ci doar o "strategie de marketing" ar fi putut proceda ca la MIBuri (carplay, etc)...plantau toate chipurile pe PCB-ul ceasuriior si ar fi blocat software functia de afisare harti, sunt experti in astfel de abordari! 😏

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si nu...gandeste.te ca si mib-urile vin cu sau fara / tuner digital, sim, bluetooth premim...deci si acolo.se scot din piese dupa caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

Știe cineva cum pot sa fac ca sistemul audio standard de 8 boxe sa sune mai bine?!

 

Cred că Volkswagen are cel mai slab sistem, l-am ascultat și sistemul "Beats" care cred că tot Panasonic îl face😅.

 

Grupul VAG are cel mai prost sistem din fabrică, dar dacă știe cineva cum pot sa remediez problema, please help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce unitate ai pe masina, de cine este produsa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@F l o r i n nu scrie nimic pe ea. Știu decât că sunt 8 boxe in total așa scrie in dotările mașini (din ce am aflat pe net sunt făcute de Panasonic dar poate mă înșel)

 

Este sistemul standard de bază.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Harman, Technisat, Panasonic, s.a.m.d. Deci trage unitatea afara sa vedem de cine e fabricata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

Cred că este Panasonic dar nu o sa incerc să scot unitatea afară 😅

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!