Jump to content

Modificari, Upgrade-uri, Update-uri, Retrofit


cascadoru
 Share

Postare recomandată

Da am lumini de zi,mufa este originală,nu s-au modificat pini sau fire in ea.

Rog daca ma puteti ajuta cu codarea.

Modificat de Madalin45
Telefonul scrie alte cuvinte decât cele corecte.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa faci un backup la adaptări la 09 Cent. Elect. ? Dă-mi un PM dacă nu știi cum se face. 
Senzorul RLHS al tău este identic cu ce am eu, diferența e la adaptare  

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat, acum funcționează totul corect fără erori, datorita colegului OviVal și țin săi transmit mulțumiri pe această cale.
Deci cei care dețineți passat B8 varianta Trendline  fabricație 2015-2017 și doriți să upgradați la varianta lumini auto, trebuie sa țineți cont de următoarele aspecte având nevoie de urmatoarele;

1. Senzor lumini și ploaie care se afla în zona oglinzii retrovizoare cu seria 5Q0 955547 B
2. Bloc lumini cu funcția auto, cu seria 3G0 941 633
3. Codarea necesara. 

09 central electric
Security acces,  introduceți 31347 , dot it, adaptațion, selectați  ENG10584-ENG10920 AUBenlight_vebergreifend_LDS_mit_AFL se bifează yes din no.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,
va rog sa ma ajutati cu o informatie. Nu ma pricep f bine la operatiile de rertrofit.
Vreau sa schimb actualul Composition Media de pe Passat B8 cu o unitate MIB2 SH care are App Connect "enabled".
Daca pentru operatia de component protection removal trebuie sa ajung la cineva sau la un service specializat,  despre App Connect nu stiu cum sa verific daca este deja optiunea activata (nu disponibila) pe unitate.

Se poate verifica asta inainte de a fi montata pe masina?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti apasat pe Menu pana iti apare service mode, acolo ai o lista printre care si Function enabling codes:
image.thumb.png.d057802f481eef04a9bb11a2cea8be56.png
In lista o sa vezi toate codurile ce sunt activate pe navigatie, selectezi installed codes
image.thumb.png.5ec5e8475e768a16c857960358deef62.png
O sa-ti apara toate asa:
image.thumb.png.34034b266a2f66645bf27f2f496357d1.png
Asta e lista cu codurile si ce semnifica fiecare (sunt mai multe insa cam astea sunt cele standard):

00030000 AMI (USB Enable) - Mufa USB
00030001 Gracenote
00040100 Navigation
00050000 Bluetooth
00060100 Vehicle Data Interface
00060200 Infotaiment Control
00060300 Mirror Link
00060400 Performance monitor
00060800 Apple Carplay
00060900 Google Automotive Link
00070100 SDS - Slot pentru cardul SD
00070200 SDS for Nav - Slotul al 2-lea pentru cardul SD
09300008 Navi EU

App conect e Mirror link si Apple carplay, in lista trebuie sa gasesti codul 00060300 pentru Mirror Link si 00060800 pentru Apple carplay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Multumesc mult.

Codurile apar numai daca unitatea este instalata pe masina?

Intreb asta ca as putea sa pun vanzatorul sa imi arate codurile de unitatea (unitatea neffind montata pe masina in acest moment)

00060900 Google Automotive Link - acest cod este penru Android Auto din cate inteleg. Gresesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apar din cate stiu si pe masa daca e conectata navigatia la o sursa de curent. Da, codul 00060900 e pentru Android Auto, adica legi telefonul android de navigatie prin cablu USB, Mirror Link merge telefonul android prin bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acum mirrolink pe composition media.

De cand am trecut la Android 10, nu imi mai merge mirrorlink-ul

Am si un telefon Android 9 si este ok (pot sa fac full mirror si sa am GMaps si Waze pe display).

Ideea era sa scap de problemele cu mirrorlink. Nu o sa pot sa raman la Android 9, iar odata cu asta sa schimb si ecranul navigatiei de la 6 inchi la 8.

Tipul de la carear trebui sa cumpar mi-a aratat navigatia functionand, conectata separat la sursa. de asta am intrebat daca se pot verifica codurile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul Sarstiuc
1 hour ago, cristi123 said:

pot sa fac full mirror si sa am GMaps si Waze pe display

Ce software folosesti pe telefon?
Eu prin AndroidAuto nu am reusit sa il fac sa mearga - imi apare o fractiune de secunda si se inchide AA pe unitatea Discover.
Iar MirrorLink-ul din telefon (Samsung S8) nu are posibilitatea de a afisa Waze.

Multumesc,
Paul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, trebuie sa iti mearga AA pe S8. Nu stiu sa iti spun ce versiune de AA iti trebuie pe S8 pentru ca nu am momentan AA pe masina.

trebuie sa descarci versiuni disponibile pe APP Mirror.

Legat de waze si gmaps pe mirrorlink, este un trick destul de simplu dupa prima setare.

iti trebuie urmatoarele instalate pe telefonul tau

Car Mode

RockScout, 

LG Mirror Drive (o versine din 2018, nu cea din Play)

si un buton virtual (exemplu Easy Touch).

te uiti pe youtube sa vezi exact pasii, dar o sa incerc sa descriu aici

1. conectezi tel la mirrorlink

2. lansezi aplicatia rockscout

3. revii la meniul principal prin apasarea butonului back

4. lansezi lg mirror drive care va da eroare -  asa si trebuie sa dea eroare

5. inchizi aplicatiile din meniul de pe display-ul masinii

6. apesi 1:1 si vei avea telefonul mirrorat pe unitatea masinii ... complet.

7. folosesti butonul virtual sa inchizi dechisi aplicatii... ce vrei tu... inclusiv youtube

 

în urmă cu 2 ore, Aerofan a scris:

Apar din cate stiu si pe masa daca e conectata navigatia la o sursa de curent. Da, codul 00060900 e pentru Android Auto, adica legi telefonul android de navigatie prin cablu USB, Mirror Link merge telefonul android prin bluetooth.

mai am o intrebare legata de unitatea asta.

pot sa verific dinainte da ca este dezactivat component protection?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CarPlay cuplez telefonul prin USB la mufa din cotiera și am pe MIB toate aplicațiile compatibile CarPlay de pe telefon, și sunt destule incluzând Waze, gmaps, Amazon music, Spotify etc. Am încercat sa conectez un android dar ca și Windows ul mi-a scos peri albi. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca unitate este activata cu AppConnect, nu inseamna ca montata pe o alta masina, alt vin, acele coduri raman valide. In varianta oficiala nu vor ramane valide si se pot restaura numai codurile pe care masina le avea initial/oficial, asa cum erau ele pe vechea unitate. 
Pe banc pot aparea inca valide. Invalidarea lor se face cand se identifica un nou vin, tot atunci va intra in component protection. 
Atentie ce cumparati. Spor.

89AC9EC4-B877-43B5-9514-3F9DB3924B25.jpeg  CCD5CFFB-496D-43E7-A2A2-27EE531FC252.jpeg  A991E965-1725-4739-9ADB-A71FECDBC387.jpeg  8262DCA8-CCDB-4C6C-A218-9BA6DD7A8B87.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mihalciuc

Salutari! Ma poate ajuta cineva cu un pinout corect pentru test AID pe masa pentru Passat B8? Pot face diagnoza pentru GW si BCM pe masa, insa cand conectez si AID nu se mai leaga de nimic... 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceas de bord:

pin 1 +12v permanent

pin 10 masa 

pin 18 can high spre gateway pin 15 

pin 17 can low spre gateway pin5

Ce fel de teste vrei sa faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mihalciuc

Multumesc.
Asa le avem si eu facute. Am facut o platforma de test pe masa... oricum, ceasurile de generatia asta necesita si wake-up care nu cred ca se poate fara emulator.
Ma lupt sa inviez un VC decedat dupa un update nereusit cu ODIS...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha tu erai baiatu de pe mhh , citisem despre pb ta. Iti trebuie un flash complet care are de obicei sute de mb, m-am uiti si eu dar nu am gasit decat pt alt part number si e cam riscant.

Daca zici ca ai si bcm nu iti trebuie emulator, el trimite semnal de "contact" pus. Daca nu trebuie sa trimiti tu  mesaj de forma FE 04 03 00 catre id 03c0. Dar pt diagnoza trebuie sa mearga si fara . Daca vrei sa ii faci din nou flash vezi ca o sa trebuiasca sa pui si cheia sa deblocheze immo inainte.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mihalciuc

Salut, da, eu :))))

Acum ma lupt sa il fac sa faca cumva virtual KL15.

Ceva flashuri am, nu e ca si cum as putea sa mai omor mortul inca o data :)))

Am inclus in "platforma" incropita inclusiv ignition coil, numai ca ceasurile fiind moarte, e degeaba cheia. De fapt, tind sa cred ca problema este ca a intrat CAN GW in sleep mode si fara ceasuri bune nu stie sa iasa. 

Mersi fain! Va tin la curent, poate va ajuta candva pe cinwva ??‍♂️?

Modificat de alex_mihalciuc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ESte numai cablajul. Iti cumperi mufe de la dezmembrari si le faci mult mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mihalciuc

Platforma deja am creat-o. Am gateway, bcm, ceasuri, immo coil, deocamdata... trebuie sa vad cum fac cu Terminal15... la mqb e mai dificil. La BCM am legat doar mufa T73a, dar parca imi amintesc ca Terminal15 este in T73c.

Daca e cineva interesat, saptamana viitoare pot face o schema.

Momentan arata cam asa... mai trebuie switchuri, cateva module adaugate etc.

Practic a costat fix nimic pana acum.

20200411_143813.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la bcm in mufa A, ai pinul 44 si 47  "terminal 15" in, si la gateway pin 14. Le pui un buton si o sa poti face diagniza pe bord oricand, ca si cum ar fi pus contactul. Nu ceasul de bord trezeste gateway ci invers, bcm le spune la toti pe can prin id 3C0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mihalciuc

Multumesc! 

Cei de la VW nu prea si-au facut temele in Elsa la a evidentia firele de wake-up. Skoda sta perfect aici. Structura de cine pe cine trezeste o stiu, dar uite ca nu identificasem pinii ??????

Aveam J533 T20a/14 legat la T519 T73a/14... corectez acum.

Mersi fain!??

Modificat de alex_mihalciuc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original asa este , t73a/14 este iesire din bcm si alimenteaza gateway si mai cateva ecu-uri.Poti lasa sau sa-l legi impreuna cu 44 si 47 care sunt intrari in bcm. Mai este si la vw descris in elsa, acolo unde vezi pozele cu modulele la unele iti arat mufele la j519 si fiecare pin ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_mihalciuc

Siiii... au inviat! In saptamana mare ???

 

Multumesc tuturor pentru info!

20200413_080913.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!