Jump to content

Passat GTE - Discutii generale


75NOR
 Share

Postare recomandată

On 8/9/2022 at 2:49 PM, chili71 said:

E vorba de garantia bateriei...daca scade capacitatea acesteia sub 70% in primii 8 ani, trebuie sa o inlocuiasca gratuit.

Între timp am mai citit despre asta și sunt 2 condiții pentru acea garanție: 8 ani sau 160k km. Cum eu am 230k km, mă îndoiesc tare că o să primesc ceva, chiar daca scade capacitatea sub 70% (care apropo, se calculează în kw, nu în km estimați - la mine de la zero la full îmi zice 7,5 kw la stație). 

PS. De mâine până la sfârșitul săptămânii viitoare eu nu o sa particip la o întâlnire, dar cu drag cred că ne putem întâlnii începând cu 19 august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, mihaitzar said:

Între timp am mai citit despre asta și sunt 2 condiții pentru acea garanție: 8 ani sau 160k km. Cum eu am 230k km, mă îndoiesc tare că o să primesc ceva, chiar daca scade capacitatea sub 70% (care apropo, se calculează în kw, nu în km estimați - la mine de la zero la full îmi zice 7,5 kw la stație). 

E clar ca nu ne incadram nici unul deocamdata...bateriile sunt peste 70% acum, as zice chiar ca sunt pe la 80-90% (la mine, arata frecvent 8,3-8,4 kWh)...dar ramane de vazut cum va fi peste vreo 18 luni (garantia expira in 03.2024).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intrebare pentru ceilalti detinatori de Passat GTE: aveti cric si kit de pana? Daca da, se poate o poza va rog frumos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te intereseaza mai exact ? Masinile au fie cric cu roata de rezerva, fie kit de pana ... nu le au pe ambele in echiparea de fabrica. 

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am nici una nici cealalta si vreau sa le completez, iar la Golf aveam cric si kit de pana, fara roata, am crezut ca si la Passat ar fi la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La GTE nu poti pune roata de rezerva, ai bateriile acolo, doar kit de pana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Fane_05 said:

La GTE nu poti pune roata de rezerva, ai bateriile acolo, doar kit de pana.

Obviously, dooh, dar nu știu cum vine in aranjamentul din fabrică 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este kit de pana, nu cred ca vine vreuna cu cric, din moment ce nu au roata de rezerva.

Kitul este format din compresor standard VW si solutia aceea de etanseizare (tipul/modelul nu este relevant pt. ca expira in cativa ani, eu am schimbat-o din start).

Daca te ajuta pot face o poza, daca vrei sa vezi forma, desi cred ca e la toate la fel...

 

Daca vrei sa le completezi, gasesti compresor cu aprox 150 lei si solutie cu aprox 50 lei...

Modificat de chili71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, chili71 said:

La mine este kit de pana, nu cred ca vine vreuna cu cric, din moment ce nu au roata de rezerva.

Kitul este format din compresor standard VW si solutia aceea de etanseizare (tipul/modelul nu este relevant pt. ca expira in cativa ani, eu am schimbat-o din start).

Daca te ajuta pot face o poza, daca vrei sa vezi forma, desi cred ca e la toate la fel...

 

Daca vrei sa le completezi, gasesti compresor cu aprox 150 lei si solutie cu aprox 50 lei...

M-ar ajuta nu poza cu compresorul și smecleul de băgat în toată, ci cum sunt organizate în portbagaj. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le aveam puse intr-o borseta lunguiata, compresor, spuma, antifurtul de la roti si cuiul de tractare. Asa au venit. 

post-23629-0-25471400-1449947987.jpg

post-23629-0-66093600-1449947987.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, așa aș vrea. Spuma de polistiren unde vine pusă cu totul? Poți te rog sa faci și o poza de ansamblu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă tot mai faci o poza poate ne spui și noua ce cod de piesa este pe polistiren. 

Mulțumim!

 

PS: Nici eu nu am avut kitul de pană. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am kitul original de pana, aia era o poza de pe net...

Am alt kit, restul e identic...uite poza reala...dar nu e nici un cod...

 

415955299_Comp.cabluri1.thumb.jpg.24a9e77ebfc517ec9c69b9c3be225aa2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, ady.red said:

Break sau berlină?

Berlina...dar nu cred sa fie diferente fata de break...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara 

Posesor de GTE de vreo 20000 de km .

Și brusc a apărut acesta eroare pe cutia automata  și nu mai primește nici o comanda    

Pareri idei ? 

In rest până în momentul acesta am mai schimbat la ea  capacul de la termostat care se pare că e o problema comuna la acest model de b8. Schimbul de ulei la cutie a fost făcut la timp conform specificație . 

Multumesc . 

Screenshot_2022-09-21-02-19-34-569_com.android.htmlviewer.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare !

A facut cineva pana acum revizie la partea electrica ? Ma refer la partea electrica de inalta tensiune...baterii, racire baterii, motor electric, etc...

Daca da, ce anume s-a facut / inlocuit si la ce costuri ?

Modificat de chili71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, chili71 said:

Salutare !

A facut cineva pana acum revizie la partea electrica ? Ma refer la partea electrica de inalta tensiune...baterii, racire baterii, motor electric, etc...

Daca da, ce anume s-a facut / inlocuit si la ce costuri ?

Și eu sunt curios de asta. Știu că antigelul se schimba, dar altceva nu am auzit până acuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Cred ca sunteti la curent cu modificarile pe care vor sa le faca la parcarea gratuita in Bucuresti pt. auto electrice si hibrid, adica sa lase gratuitatea doar pentru full electrice. Va puteti spune si voi parerea aici, eu am facut-o deja:

 

https://www3.pmb.ro/institutii/cgmb/dezb_publica/proiecte/1607 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu eram la curent, dar vad ca sunt incluse cele hibrid in titlu:

image_2022-11-18_143410226.thumb.png.c1d73a137dbb3a7ff1173dc92e328f5c.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia se abrogă, este cea actuală dacă citești mai atent. 

@mihaitzarpana pe 12.11 se putea depune părerea, oricum rămâne tot părere pentru ca nu vor lua in considerare părerile noastre. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

19 minutes ago, ady.red said:

Aia se abrogă, este cea actuală dacă citești mai atent. 

ah, pfff

 

20 minutes ago, ady.red said:

@mihaitzarpana pe 12.11 se putea depune părerea, oricum rămâne tot părere pentru ca nu vor lua in considerare părerile noastre. 

asta ma gandeam si eu acuma, de parca citeste cineva toate textele alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!