Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Pentru ca SUV 2.0 tfsi ar fi gurmand si n ar exista vreo imbunatatire reala versus actuala masina.

Inca o data zic...o sa vad la momentul respectiv pentru ca oricum sunt nehotarat de fel. 

 

 

Link către comentariu

Credeam ca ramai tot zona de sedan de asta am pomenit de benzina, insa pentru suv-uri mari tot 3.0 tdi ramane ideal. 

 

Link către comentariu
On ‎8‎/‎19‎/‎2018 at 8:21 PM, cristi511 said:

- revizia la cutie si (cred!?) Haldex(uri) adica ulei si filtru;

Uhm... Vezi ca e quattro masina.

Link către comentariu
On 8/19/2018 at 8:21 PM, cristi511 said:

- revizia la cutie si (cred!?) Haldex(uri) adica ulei si filtru;

afaik ai Torsen, nu Haldex

Link către comentariu

La masina ta, @cristi511, uleiul din diferential nu se schimba. Niciodata. :) 

Modificat de Sabrina
Link către comentariu

Bun, hai sa vedem daca am inteles eu bine:

- diferentialul nr. 1 (cel din cutie) este cel care deconecteaza cardanul cand nu este nevoie de puntea spate, ca de exemplu la mersul pe autostrada. Asadar, schimbul de ulei din cutie vine la pachet cu schimbul de ulei din acel diferential. Logica mea asa spune...

- diferentialul nr. 2 ( cel de pe puntea spate) este responsabil pentru un fel de torque vectoring, puntand varia de la 0 la 100 gradul de inchidere. Asadar, si aici ar intra 1.5l de ulei.

Studiind subiectul am ajuns la concluzia ca acest quattro "ultra" se comporta ca un pseudo xdrive. De ce spun pseudo?

Quattro ultra, folosind franele, poate simula torque vectoring dar niciodata in proportie de 100% pe o singura punte dau pe o singura roata.

Xdrive-ul face torque vectoring fara ajutorul franelor, 100% mecanic si poate trimite pana la 100% din putere/cuplu in fiecare colt, fara emotii.

Asadar, consider ca exprimarea folosita nu a fost gresita ci doar gresit inteleasa. In plus, voi incerca sa fac rost de un plan de service/procedura de service pentru a elucida misterul.

Nu de alta dar se apropie borna de 60k km....

 

Link către comentariu

da, funcționarea este foarte apropiată de un xdrive. avantajul este că nu trimite toată puterea pe o roată și astfel să fie  „păcălită” de o situație

fac eu revizia la 60k pe 18 septembrie. le-am zis totul/complet și vedem ce apare :D

Link către comentariu

Am facut eu de 60000 km si nu au schimbat uleiul diferentialului la quattro. Cred ca mi-au spus ca nu se schimba

Link către comentariu
3 hours ago, cristi511 said:

Asadar, schimbul de ulei din cutie vine la pachet cu schimbul de ulei din acel diferential. Logica mea asa spune...

Si daca iti spun ca o cutie de transfer are un ulei si cutia alt ulei ? Si daca mai spun ca grupul haldex (ma dau pe mine exemplu) are un ulei si diferentialul haldex alt ulei ? :) prin "alt" poti intelege "separat"

Te asteptam cu planul de service. Ca sa nu ducem munca de convingere :biggrin:

Link către comentariu

Daca-mi spui, asa o fi. :)

Intre timp, nimic nou. Plictisitoare masina asta, sper sa ramana asa si in viitorul apropiat.

Ce imi e clar insa este ca facem schimbare, cu SUV, la pauza.

Audicā fie ajunge la ai mei fie, fie la sotie, fie la buy back. I am pus sentinta!

Link către comentariu

Acel moment cand se deschide un alt self wash in oras -->

Meanwhile ne ducem spre 46k km si...cam atat. :)

IMG_20180907_083159-1587x1190.jpg

IMG_20180907_083257-1587x1190.jpg

Link către comentariu

Da. Fiind dimineata si neavand distanta mare de mers, nu opresc motorul daca stationez cateva minute. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Spuma aia nu o aduni din toate self wash-urile din Pitesti, ma voi deplasa la Mioveni sa spal masina ? ?

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!