Jump to content

Faruri & Proiectoare - Discutii & Probleme (Touareg 7P)


herrdoc
 Share

Postare recomandată

Am reusit sa montez un set de Led-uri D3S. Diferenta este una enorma fata de Xenon, ce e drept ale mele erau vechi si nu se mai vedea pe strada intensitatea luminii. Becurile sunt luate de pe Aliexpress de la un producator marca Sinolyn. Precizez ca becurile sunt lucrate foarte atent si calitativ pentru cine doreste sa cumpere, recomand. Singurul inconvenient la acest upgrade si e valabil chiar si la masinile noi echipate din fabrica cu luminile Led, este ca pe ploaie nu se vede la fel de bine ca si Xenon-ul.

 

LED.jpg

Modificat de bullibutton
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai montat ledurile astea în loc de xenonul de fabrică? 

 

Nu sunt probleme cu farurile? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai voie legal sa faci modificarea asta

De ce nu e voie sa discuti de viteze ilegale pe forum dar e voie sa discuti de modificari ilegale ?

Eu as retine certificatul la un sfert din masini doar pe motiv de faruri , ma dispera noaptea , fiecare far bate in alta directie , zici ca e joc de lumini , nu trafic auto

Cat de greu era sa cumperi niste becuri xenon noi de calitate ?

Sau vrei sa intri in rand cu toti care au matrix led asa ca ai cumparat led-uri de pe Ali ...

Iar faptul ca recomanzi .. sunt lucrate calitativ , etc - de unde stii ?

E vorba de calitatea led-urilor utilizate si apoi de calculul amperajului ... de unde stii ca e totul ok ca sa recomenzi ?

Doar asa ca se vad mai bine ca vechile xenon ...

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, bullibutton said:

Am reusit sa montez un set de Led-uri D3S. Diferenta este una enorma fata de Xenon, ce e drept ale mele erau vechi si nu se mai vedea pe strada intensitatea luminii. Becurile sunt luate de pe Aliexpress de la un producator marca Sinolyn. Precizez ca becurile sunt lucrate foarte atent si calitativ pentru cine doreste sa cumpere, recomand. Singurul inconvenient la acest upgrade si e valabil chiar si la masinile noi echipate din fabrica cu luminile Led, este ca pe ploaie nu se vede la fel de bine ca si Xenon-ul.

 

LED.jpg

Avand in vedere ca erau vechi ale tale, clar e mare diferență. 

Se puteau monta becuri noi xenon, calitative si cu plus luminozitate, dar clar sunt mult mai scumpe decat ledurile achiziționate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, manu144x said:

Ai montat ledurile astea în loc de xenonul de fabrică? 

 

Nu sunt probleme cu farurile? 

Salut! Da, sunt montate in locul xenon-ului de fabrica, fara a da nici o eroare de bec ars. Ceea ce mi-a placut este ca nu faci nici o setare sa anulezi ceva sau nu, ele vin programate gata din fabrica.

 

1 hour ago, tavitara said:

Nu ai voie legal sa faci modificarea asta

De ce nu e voie sa discuti de viteze ilegale pe forum dar e voie sa discuti de modificari ilegale ?

Eu as retine certificatul la un sfert din masini doar pe motiv de faruri , ma dispera noaptea , fiecare far bate in alta directie , zici ca e joc de lumini , nu trafic auto

Cat de greu era sa cumperi niste becuri xenon noi de calitate ?

Sau vrei sa intri in rand cu toti care au matrix led asa ca ai cumparat led-uri de pe Ali ...

Iar faptul ca recomanzi .. sunt lucrate calitativ , etc - de unde stii ?

E vorba de calitatea led-urilor utilizate si apoi de calculul amperajului ... de unde stii ca e totul ok ca sa recomenzi ?

Doar asa ca se vad mai bine ca vechile xenon ...

 

Daca stiam ca o sa am parte de asemenea atitudine, zau ca nu mai postam nimic.

Initial am vrut sa cumpar acele vestite becuri de la Osram care sunt in jur de 800 ron, dar mi-am adus aminte ca am cumparat un set odata cand am avut un VW Bora si nu prea am fost incantat. Ulterior ca tot romanul am inceput sa caut pareri si teste pe net despre ele. Intr-un final am gasit pe youtube un test cu becuri xenon si led, cel al lui Sergiu Gabor, in care zice si el ca nu sunt mare lucru si recomanda Osram Clasic doar ca nu se mai gaseste. Asa ca am mers la sigur cu Led-urile stiind ca o sa fie bine. Asta pana la prima ploaie vedem cum se comporta, daca nu, trecem pe Xenon nou si gata pt a fi in limite legale. Btw, n-am primit nici un flash, intensitatea luminoasa din contrasens este exact ca la o masina echipata cu Led din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, bullibutton said:

ele vin programate gata din fabrica

Programare e mult spus. Vorbim de o valoare rezistiva, pe care o cauta BCM ul, pt a nu genera eroare. Este din hardware facuta.

8 minutes ago, bullibutton said:

sunt in jur de 800 ron

Da..cam asa. Exista becuri care sar si de 500...600 lei bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat sunt puse intr-un far cu lupa sunt ok, au acelasi cut-out precum xenonul si nu vei orbi pe nimeni. Cu leduri, in farurile clasice cu oglinda, nu sunt nici eu de acord. Un sfat ti-as da, sa ai in permanenta la tine becurile vechi chiar daca sunt pe duca, chinezariile asta nu te duc mult si n-ai vrea sa te prinda noaptea fara lumini. Am testat de-a lungul vremii o gramada de becuri chinezesti si toate se ard mai devreme sau mai tarziu.

Becul original e vreo 250 lei bucata.

 

image.thumb.png.c14cd11e3384e617ea6c71b7e737a326.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă tentează și pe mine să le schimb, au deja 5 ani (de când a fost nouă mașina practic) și le-aș schimba, pentru că noaptea îmi pare că văd cam slab, sau nu sunt eu obișnuit. 

 

Dar tot cele originale aș pune pe cât posibil. Le pot schimba eu sau trebuie mers la service? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu obligatoriu service, daca ai scule si te pricepi. Trebuie sa dai jos bara, jos farurile, desfacut si schimbat becurile...montat la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici indicatiile :

 

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci clar nu e pentru mine :) 

Cu următoarea ocazia când stă mai mult la service le voi schimba poate ambele, preventiv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

😂  nu e mare inginerie, dpdv al dificultatii....doar ca trebuie sa te târăști un pic pe langa ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu este neaparat nevoie sa dai bara jos ca sa inlocuiesti becurile.

Pe partea stanga ai suficient loc sa il schimbi, in schimb pe partea dreapta accesul este mai dificil dar se rezolva rapid...dai jos carcasa filtru aer si ai loc suficient.

 

Eu asa am schimbat, 25 min max toata treaba.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există riscuri asa, nu e imposibil,  dar poti strica farul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu vad ce ai putea sa strica la faruri, am schimbat destule becuri de-a lungul anilor la diferite masini si totul a decurs normal si fara incidente :)

 

Dpmdv risti mult mai mult cand desfaci grila frontala + bara, ai foarte multe clipsuri care mai ales in sezonul cu temperaturi scazute ai toate sansele sa le rupi+volumul de munca mult mai mare.

 

O sa las mai jos un mic tutorial pentru inlocuire bec D3S...varianta fara bara jos, poate pe viitor ajuta pe cineva(pozele sunt luate de pe net)

 

Pentru farul partea stanga:

 

1.se desfac cele 2 suruburi marcate cu rosu(nr 1) cu torx 20, se apasa siguranta (nr 2) si capacul este desfacut

image.png.5af3139d0852029b6de406de0f288cd7.png

 

2.se desface mufa din bec, o sa opuna putina rezistenta asa ca strangeti bine de ea si trageti in jos

image.png.90542d7d27f5687fa970aeefc1833c40.png

 

3.se rasuceste becul la 45grade si se trage afara 

image.png.8c6c8fcee76946510069c7fccfbabf60.png

 

4.se desface inelul de fixare apasand clema marcata cu sageata

 

image.thumb.png.91abc3817beabf112f5d263974afec72.png

5. se monteaza inelul pe noul bec

 

6.se introduce cu atentie becul in lupa (mufa becului trebuie sa fie in pozitia in care a fost scos)si se roteste in sensul acelor de ceasornic pana mufa ajunge in partea de jos(ca la pasul 3)

image.png.9cf1e62eebb92337168bd1611f25a7e4.png

 

7.se introduce mufa in bec si inchide capacul deschis la pasul 1

 

Pentru farul de pe partea dreapta:

 

1.se demonteaza carcasa filtrului de aer

2.se repeta aceiasi pasi ca si pentru farul de pe partea stanga

 

Ca si sfaturi generale, nu doar pt. acest model de masina:

 

1.cand strangeti suruburile de fixare capac sa o faceti cu simt de raspundere, nu exagerati altfel o sa crapati/rupeti urechile capacului...multe persoane prin service nici nu mai monteaza suruburile, este suficient sa pui siguranta

2.evitati sa atingeti becul(partea de sticla) cu degetele, pielea contine grasimi si riscati sa reduceti durata de functionare a acestuia, utilizati manusi sau daca ati atins din greseala stergeti cu o carpa/servetel

 

atasez si un video de pe net...nu este foarte explicit dar consider ca este suficient.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1GdaIqBxrV0

 

Cam asta este, fiecare procedeaza cum doreste .

 

Bafta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image.png

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai indemanare si pt ca nu vezi, lucrezi in orb, poti deteriora grupul optic, etc. De aceea, procedura de service specifica ca se dau jos de pe masina farurile. 

No, fiecare adopta procedura care o considera oportuna

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Am si eu o intrebare, cineva din voi a incercat sa schimbe becul xenon D3S cu un Led D3S de acest tip ?

Daca a-ti incercat, imi spuneti si mie cum vi s-a parut si daca sfatuiti aceasta schimbare.

In caz contrat, aveti vreun link unde sa gasesc becuri de calitate buna xenon ?

Multumesc anticipat :)

 

image.thumb.png.6f92ba83a79648efce254cfe693e9e19.png

Modificat de CostinM10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@CostinM10 A folosit fratele meu pe un Audi astfel de becuri  si au avut nuante diferite inca de la montaj  , unul a cedat dupa 6 ore de condus de noapte , in mijlocul pustietatii.... in prima luna de folosinta. 

 

Becuri de calitate -> https://aspad-shop.ro/112-becuri-xenon?soclu=d3s   garantia pentru acest tip de becuri se acorda doar daca sunt montate in service autorizat cu factura ( merita mentionat) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da quote la postul anterior , este impotriva regulamentului ! 

 

Multumesc mult, o sa mi caut becuri clasice :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti becuri LED eu iti recomand baietii de la https://leditup.ro/ , ii gasesti si pe facebook, ai garantie 3 ani la ele.Eu nu am montat pe Treg LEd pt ca mi se pare ca lumina este destul de buna.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se pare ca DRL pe dreapta a cedat.

Touareg 7p 2016.

Din ce am citit pe net, se pare ca nu poate inlocuit separat ci se pune un nou far.

Ca idee, am atasat o poza ca exemplu.

A rezolvat cineva altfel problema?

BD28E5C7-8A27-477E-882C-3875F44DA23A.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mergi la baietii care reconditioneaza faruri si te rezolva ei ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am inteles se poate schimba, tin minte ca am vazut undeva pe grupul de T-reg de pe Facebook.Cauta pe Fb userul Claudiu si Andreea si vezi cu el, el se ocupa cu inlocuitul sticlelor farurilor si are review-uri f bune.

 

Bafta

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fix cu problema asta m-am trezit și eu de 2-3 săptămâni. Exact același modul led, la farul din dreapta.

 

Nu mă deranjează, n-o să schimb farul întreg doar pentru atâta, văd dacă găsesc separat, altfel asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat farul la dealer pe casco. Oricum era crapat, insa nu am avut timp sa merg la Casco..etc.

Oricum, este problema 7P la LCI, se schimba cu totul.

Nu am gasit nici pe youtube, nicaieri, ceva in legatura cu chestia asta de a schimba led sau bec aferent.

O sa ma inscriu pe FB la grupul de T-reg si o ii caut pe userii aceia. BTW, multumesc @Bogdan.TM de info.

@adidas00 nu stiu pe nimeni care fac operatiunea asta insa ma interesez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!