Jump to content

Faruri & Proiectoare - Discutii & Probleme (Touareg 7P)


herrdoc
 Share

Postare recomandată

8 hours ago, adidas00 said:

 

Daca face cineva procedura, il rog sa-mi dea si mie numarul care era din fabrica acolo (in loc de 62463), eu aveam o poza facuta inainte de codare si am pierdut-o odata ce a crapat telefonul.

GAsesti valoarea anterioara in laptopul cu care ai facut adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, 

am reusit aseara sa fac si proba, a fost si ceata pe drum, absolut la fel si cu ele invers, :)) ciudat rau .. am facit din nou procedura de adaptare faruri in geadlight range, si daca schimb to UK la fel face... steering angle face si el calibrarea fara erori, stie cineva care sunt firele la optienea asta in far, ma gandesc sa le pun invers ... multumesc de ajutor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, adidas00 a scris:

Posibil sa fie setate din meniu pe UK? Stiu ca se pot seta sa bata dreapta sau stanga, in functie de cum se circula in tara respectiva.

Mi-am pus eu LED si nu sunt 100% multumit, in sensul ca un glare tot are si nu as vrea sa enervez soferii din sens opus. Sunt luate din Ciaina si sunt canbus, fara erori in bord si fara sa interfereze cu radioul (am auzit cazuri cu alte modele de LED). Voi atasa si doua, trei poze.

Din VCDS se poate, am facut eu la becurile de marsarier, dar e alt cod fata de ce ai tu nevoie.

Procedura pentru LED marsarier, drept exemplu:

46- Central conv.
Security acces -16
  Enter code: 16017
Adaptation -10
  Channel 181 - Read
Enter 62463, Test, Save
Done

Daca face cineva procedura, il rog sa-mi dea si mie numarul care era din fabrica acolo (in loc de 62463), eu aveam o poza facuta inainte de codare si am pierdut-o odata ce a crapat telefonul.

Multumesc mult , astazi cumpar ledurile  diseara sau cel tarziu maine le schimb eu si iti dau si poza cu ce era inainte . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, chiricencu said:

salutare, 

am reusit aseara sa fac si proba, a fost si ceata pe drum, absolut la fel si cu ele invers, :)) ciudat rau .. am facit din nou procedura de adaptare faruri in geadlight range, si daca schimb to UK la fel face... steering angle face si el calibrarea fara erori, stie cineva care sunt firele la optienea asta in far, ma gandesc sa le pun invers ... multumesc de ajutor 

Nu are legătură, informatia vine pe can, ai module AFS far, Bcm, modul AFS, etc.. În funcție de ce an este mașina. 

Mașina..... Asa a fost, sau a fost lovita și ceva înlocuit... Faruri, etc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele LED, fara faza scurta si cu. Parerea mea e ca tot doua becuri de calitate fac treaba mai buna.

Photo 02-11-2019, 20 47 29.jpg

Photo 02-11-2019, 20 47 40.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Nu prea am mai avut timp de faruri.. am ajuns la modulul de lumini AFS, eu am pe masina 7P6 907 357 din 2010, am inteles ca mai este un model 7P6 907 357 C din 2014 .. 
Masina este din 2011, dar eu am schimbat si am facut o facelift la toata fata, totul din 2017... oricum, Florin, se poate sa ajung cumva pe la tine sa te uiti la ea ?  Merci de ajutor .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, lasă-mi numărul tău pe mesaj privat și îți voi da datele de contact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare . A schimba careva becul de ceata la un 7P?  Se pare ca este ars(totusi nu am martor de bec ars).

 

Eventual daca ma puteti ajuta cu modalitatea de schimbare, o schita...ceva :) 

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pe ce parte e ars, tragi de volan maxim in partea opusa astfel incat roata sa fie spre interior ca sa ai loc. In fata rotii pe carenaj ai un capac mic in forma de trapez, il dai jos cu o surubelnita dreapta, bagi mana si scoti becul prin rotire la stanga apoi deconectezi mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa detalieze tipurile de faruri la Touareg 7P FL?

La cel non-FL stiu ca sunt 3 si anume halogen, bi-xenon cu AFS, bixenon cu AFS si DLA. La cel FL am vazut ca sunt unele cu xenon dar cu DRL pe halogen, unele cu DRL pe LED etc. Pe mobile am gasit anunturi cu unele care ar avea DLA si au DRL pe halogen... probabil eroare dar vreau sa fiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr faruri :

- Halogen Headlamps

- HID Headlamp with Cornering Lamp and LED Daytime Running Lamp

- HID Headlamp with Dynamic High Beam Control

 

Ptr colegul Silviu , instructiuni ptr far ceata

FOG 7P.pdf

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , ma gandeam la altele , nici nu am citit atent ce ai scris , scuze , m-am uitat in manualul de 7P standard

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut!
Am lupa murdara pe interior iar farul (dreapta) nu prea bate cum trebuie comparativ cu cel din stanga. Am o pereche noua de Osram Cool Blue Boost ce urmeaza a fi montate dar inainte de asta vreau sa rezolv problema cu pata aia. Intrebarea e, a mai curatat cineva lupa? Din ce am mai citit se prea poate sa am reflectorul ars ceea ce ar insemna demontare far si inlocuit tot proiectorul sau..alt far. 

123.jpg

456.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albeata care o vezi tu acolo poate sa provina din doua surse : 

- Becuri care au ars la temperatura prea mare , ce au dus la arderea lentilei   - in acest caz nu prea ai ce sa ii faci  . 

- Becuri ( de proasta calitate) sau care nu au fost schimbate la primele semne de uzura (intensitate scazuta)   - Becul xenon chiar daca se aprinde si lumineaza nu inseamna ca este 100% OK , un bec de peste 4 ani vechime  "rasufla" si degaja acele depuneri care le vezi in pozele de mai sus.  Caz in care trebuie dat farul jos si curatat cu atentie cu unelte "self made" . 

La care din situatiile de mai sus te incadrezi tu nu ai cum sa afli decat daca dai farul jos . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de info. Cam asa bate farul din dreapta.

Photo 02-11-2019, 20 47 54.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când demontezi farurile sa schimbi becurile, trebuie încercat sa cureți luptele. Atunci o sa vezi dacă se va curata sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am curatat eu (unelte home made cum spune Doomy).

pe interior se curata usor dupa ce scoti becul.

pe exterior e mai dificil accesul (eu am intrat prin gaura altui bec cu o sarma indoita)

pt curatare am folosit alcool / spirt.

 

curatarea o faci cu farul demontat, pt acces usor.

la touareg-urile vechi farul se scoate f usor, nu stiu cum e la modelul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit faruri cu lupe deteriorate... Care din pacate, nu aveai ce sa cureți la ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa le curat initial dupa care ma voi uita dupa un far SH si in ultima instanta as incerca sa schimb proiectoarele cu unele Morimoto EvoX-R 2.0. Daca aveti cunostinta, farurile bixenon cu AFS (fara DLA) ce cod au, 034 sau 752 in coada? Intreb caci nu gasesc nici un sticker pe far.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, zic sa stai cuminte... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am zis ca ma arunc, dar prefer sa iau in calcul toate posibilitatile. Mereu am avut o fixatie cu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoare eu am luat noi Hella

Nu am schimbat , am luat sa fie

Deja unul e crapat de la o piatra luata pe autostrada dar astept sa crape ambele , sansele sunt mari la ce pietre avem pe drumuri ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam de proiectoarele din faruri, tu cred ca te referi la cele de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!