Jump to content

Faruri & Proiectoare - Discutii & Probleme (Touareg 7P)


herrdoc
 Share

Postare recomandată

Aaaa .. da , normal ca la alea ma refeream , ele sunt denumite generic proiectoare , ma miram eu de ce vrei sa la schimbi , dar na ...

Deci tot la partea cu lupa din far te referi

Am inteles

Farul dreapta iti lumineaza asa doar de la lupa matuita ? Sau e dus si becul ?

la 7P iti arata in bord cand incepe sa oboseasca un bec din far sau cedeaza treptat si e vizibil cand trebuie schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da farurile jos, desfaci lupa și verifici starea oalelor, dacă oalele sunt arse nu ai ce face, trebuie schimbate...de obicei cam asta se întâmpla...se ard oalele.

 

bafta

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, adidas00 said:

N-am zis ca ma arunc, dar prefer sa iau in calcul toate posibilitatile. Mereu am avut o fixatie cu farurile.

La faruri... Altceva decât oem nu recomand. Sau producătorul celor oem. Valeo, Hella, AL... Un funcție de ce model de VAG vb. Trebuie sa le comparam cu o pereche de ochelari de vedere... Sau mai important decât aceștia.. Deoarece ii deranjează și pe ceilalți, nu doar pe tine.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, Retrofitul era ceva pe plan secund dar nu m-as gandi la altceva in afara de original, de asta intrebasem de codul farului original.

@tavitara, da, din cauza lupei si posibil a reflectorului (oglinda) din interior. Lupa pe langa ca e incetosata are si o "inimioara" in mijloc. EU cred ca pata aia obtureaza lumina, nu albeata aia. Nu am auzit sa apara mesaj in bord cand becul e pe duca.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca au obosit si becurile mele pentru ca noaptea (cu atat mai mult daca e si ploios) parca sunt cu ele stinse. Nu mai vad nimic. Poate cineva recomanda niste becuri care sa vada cat mai bine? Care sunt specificatiile celor originale (ma refer la Kelvin si W)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe OSRAM NIGHT BREAKER LASER Xenarc->  NEXT Generation  , diferenta va fi enorma fata de ce ai acum si va fi mult peste un bec stock. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am uitat dupa ele si am gasit mai multe variante D1S, D2S, D4S (pe cutie specificatiile par identice). Sunt seturi de cate 2xbecuri dar cu diferente mari de pret in functie de model la acelasi magazin online. Nu-mi dau seama care ar fi diferenta si ce sa aleg

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 7P D3S e modelul. Eu, dintre Philips xtreme vision d3s gen2 si Osram Cool Blue Boost, le-am ales pe cele din urma. Inca nu le-am montat.
In general cele din fabrica au undeva la 4200K si balastul stock de 35W. Alea aftermarket ajung si pe la 5000-5500K (alb pur) cu balastul stock.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca Osram Blue D3S sunt chiar si de 7000k dar am inteles ca pentru o iluminare maxima nu e indicat un K f mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim 5000 k , mai alb decat atat nu are niciun rost

Cam la cat timp incep sa se uzeze ?

Eu nu am idee cum luminau inital cele de pe masina mea si nici cand au fost schimbate

Vad foarte bine cu ele dar poate cu unele noi se vede si mai bine , de asta intreb

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vad bine nu cred ca merita luat in calcul schimbarea lor...la mine in schimb, efectiv parca sunt stinse dar banuiesc ca sunt cele originale, niciodata schimbate. Masina are 9 ani, la mine e de aproape 3 si din toamna am observat ca e tot mai slaba vizibilitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt vrajeli alea cu 7000K, mai mult de 5500 hai 6000K nu au. Lumina e alb pur iar dupa review-uri, alaturi de alea Philips, sunt cele mai puternice de pe piata. Nightbraker au avantajul temperaturii culorii mai mici, astfel sunt mai indicate pe ploaie, ceata sau ninsoare.
Becurile tin cativa ani, 6-7, depinde cat de mult sunt folosite. O pereche de becuri noi, vor face diferenta.

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cam asta ar fi varianta cea mai buna din ceea ce am discutat aici. 
Referitor la pret, e cel mai mic pe care eu am reusit sa il gasesc

740D7E12-C2D4-4191-A6C3-BB7697F916D1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge poza.
Philips xtreme vision gen 2, Osram Cool Blue Intense, Osram Cool Blue Boost si Osram Nightvision ar fi variantele. Aici fiecare alege dupa gusturi, eu am ales CBB pentru ca au lumina cea mai alba cu o fina tenta de albastru, Philips sunt o idee mai puternice, alb pur, CBI sunt un mai puternice decat stock si alb aproape pur iar Nightbreaker sunt foarte bune pe vreme rea.
Lumina cu cat e mai calda, cu atat penetreaza mai bine pe vreme rea. Lumina alba e reflectata inapoi in ochii soferului de intemperii (ceata, ploaie, fulgi de zapada). Cald e 3000-3500K, alb e 5000-5500K, rece de la 6000K in sus iar cel mai bun compromis e 4200-4500K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era vorba de un pachet 2xOsram D3S Xenarc Night Breaker Laser-Next generation, 35W, 42V - 800 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca imi permite regulamentul sa fac referire directa la anumiti comercianti...trimit pe privat ca sa nu fie probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe pagina anterioara am postat cateva poze cu farurile inainte. Acum in weekend am avut ocazia sa le demontez, sa curat lupele pe interior si sa montez noile Osram Cool Blue Boost D3S. Rezultatul e mai mult decat multumitor dar oarecum departe de a fi perfect. Perfect ar fi fost daca as fi reusit sa curat lupele si pe exterior, eventual schimbat si reflectoarele. Acum am de asteptat 10-20 ore pentru a se stabiliza culoarea becurilor si sa ajunga la intensitatea lor maxima. Urmeaza un polish faruri si montata o folie de protectie.

Inainte

1265379255_Photo02-11-2019204754.thumb.jpg.dc1cf639975d24d6f73eb8db1d7d56ea.jpg

Curatat si inlocuit becul din dreapta

1741583827_Photo16-01-2020164100.thumb.jpg.54f146ba68940c834956849de7291bf5.jpg

 

Faza lunga (bec dreapta nou)

404234125_Photo16-01-2020164222.thumb.jpg.51efe47c3bdfa12d2db71f13ab9422b4.jpg

 

Dupa..

322447794_Photo20-01-2020185712.thumb.jpg.13906151f198bfa6beef94ac39a4489f.jpg

676705691_Photo20-01-2020190229.thumb.jpg.c2993f713c627c5143e9efe2b1417ce2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca rezultatul obtinut este suficient .  Chiar din poze se vede o mare diferenta , in realitate e si mai bine. 

Asteapta cele 10->20 ore (de utilizare) si apoi o sa vezi diferenta in bine. 

Concluzia :  nu deschide farurile ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s a facut curatarea lupelor? 

Recomand led pe xenon se pot lua de pe. Aliexpress undeva la 350-400 de lei sau la Led it up 500 de lei, sunt fix aceleasi diferenta e de timp pana cand ajung. 

Inlocuiesc cu brio xenoanele si sunt putin peste osram nightbraker cele cu 200+ lumina. 

Nu ard lupele si sunt si mai albe. 

Avantaj la led it up sunt cei 3 ani de garantie. 

Urmeaza sa fac si eu trecerea la cele cu led. 

Scurta intrebare, pentru proiectoare are cineva idee care este codarea prin vcds pentru a nu mai da eroare de bec ars? 

xen-r_series_2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o sarma otelita foarte subtire, pentru a flexa in interiorul reflectorului. Am facut o bucla in varf si am atasat o hartie multistrat cu putin alcool tehnic dupa care am dat jos hartia si am atasat un petic microfibra. Nimic special.

@AlexDC, ledurile din imagine sunt COB si nu sunt cele mai bune, mai bine ai merge pe CSP. Ca idee, xenonul bate mai tare si mult mai uniform fata de led aftermarket (matrix led din fabrica sunt alta poveste).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut , 

Am o.problema la banda led din poziția farului.

Stie cineva cum se poate schimba ? Va multumesc pentru ajutor

Screenshot_20200129-203053_Google.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boala comuna la Touareg 7p facelift, Octavia 3,etc. Sunt oameni care le desfac și le repara.... Dar te costa cât un far sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!