Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Nici eu nu am găsit teste relevante pentru 225/50r18 așa ca intrun final am comandat Hankook Winter ICept Evo2 W320 care vor sosi saptamana urmatoare. În minimele teste găsite pentru r18 stau imediat sub Michelin alpin. Din câte am înțeles stau excelent pe zăpadă și mai prost pe frânare umed, dar prefer sa stea cât mai bine pe zăpadă. 

Un lucru care mă frământă puțin ar fi ce se întâmplă în cazul în care anvelopele sunt cu indice H și nu V sau W conform cu cele omologate în cartea masinii. Pot cei de la asigurări în caz de eveniment sa te scoată vinovat ca nu ai respectat indicele de viteza din cartea mașinii și astfel sa fi bun de plată? Deoarece în cartea masinii sunt omologate doar V pentru 4x2 și W pentru 4x4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vei avea probleme, H inseamna o viteza maxima de 210 km/h, V inseamna o viteza maxima de 240 km/h, iar W inseamna o viteza maxima de 270 km/h. Sunt sigur ca viteza maxima constructiva din talon este mai mica decat oricare din cele de mai sus, poate la 2.0 tdi 190 cp sau 2.0 tsi 190 cp sa ajunga macar peste 210 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt total de acord cu tine Cristian, dar la ce legi ciudate avem în minunata noastră tara nu mar mira sa găsești un constatator care sa iți spuna ca nu ai voie :) Pentru siguranța am luat cu indice V și din cauza asta am exclus mărci precum Dunlop, Pirelli etc, deoarece veneau cu indice H. 225/50r18 este o măsură mai atipica și nu găsești foarte multe variante de anvelope, nicidecum cu indice W pentru iarnă. Dar jantele de iarna le cumpărasem din aprilie la oferta și atunci nu am găsit de 17 la un preț convenabil. Pe vechiul Leon am avut Semperit Speed Grip 2 de care am fost foarte mulțumit iarna, dar pentru dimensiunile astea nu există. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de greu sa gasesti cauciucuri cu specificatii exact ca in CIV, eu ma uitam la BF Goodrich 215/60 R16 G-Force Winter 2 99H XL, am gasit doar cu H si XL, nu ma incanta XL, sigur vor fi mai dure, insa pretul e foarte bun, 361 RON si sunt pe locul 2 in testul ADAC din 2017.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati de cum arata cu jante de Tiguan model Los Angeles R17 ET 43 7J si cauciucuri 225/55 atasez o poza. Sper sa va ajute sa va faceti o idee. Si mai e si o poza mai veche pentru before-after.

Nu arata wow, dar e decent din punctul meu de vedere. Trebuie sa fac rost si de capacele centrale pentru jante.rsz_20171007_120706.thumb.jpg.732e03aa85bca38de685750589b533d8.jpg

 

rsz_20170401_113519.thumb.jpg.287fd83e2b44c2723f29cb2b69037c2e.jpg

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea erau jantele de Tiguan, corect? Arata ok cu jante pe 17" si sigur aspectul se va schimba in mai bine odata montate capacele centrale. Misto rosul asta, il vazusem doar pe un Kodiak si am zis ca'i Ateca initial :)

 

@justmadalin: a ta e cea Matto Brown din showroom'ul din Cta?

Cat despre asigurari/despagubiri, mai degraba pneurile le'ar inspecta Politia, de ex, la o expertiza in caz de ceva grav, asiguratorii nu am auzit sa faca investigatii atat de amanuntite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e mai important indicele de greutate decat cel de viteza, oricum, nu se uita nimeni la asta, cel putin eu nu am avut nici un control la dimensiunea cauciucurilor, ce sa mai spun de indicele de viteza sau cel de greutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@a17 5F0601171 CBX este codul pentru capacele centrale, costa in jur de 35-40 lei/buc

Ieri au ajuns in sfarsit si jantele Scudo pe care le-am comandat de la Skoda Eshop (http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/alloy-wheel-–-scudo-70j-x-17”-5l0071497m-8z8x). Pretul este foarte greu de batut, 2350 lei/set - 587.5 lei/buc, la care se adauga 275 lei transport, grand total 2625 lei/set - 656 lei/buc.

In ceea ce priveste cauciucurile sunt in asentimentul lui Cristian, am luat de la dealer 4x BFGoodrich G-Force Winter 2 XL 225/55 R17 101H si 4x capace centrale de Seat, total 2296 lei/set - 574 lei/bucata. Grand total jante + anvelope 4921 lei/set - 1230 lei/bucata, destul de ok in conditiile in care o anvelopa premium pe 225/50 R18 se invarte in jur de 1000 lei/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, andrei0241 a scris:

Astea erau jantele de Tiguan, corect? Arata ok cu jante pe 17" si sigur aspectul se va schimba in mai bine odata montate capacele centrale. Misto rosul asta, il vazusem doar pe un Kodiak si am zis ca'i Ateca initial :)

 

@justmadalin: a ta e cea Matto Brown din showroom'ul din Cta?

Cat despre asigurari/despagubiri, mai degraba pneurile le'ar inspecta Politia, de ex, la o expertiza in caz de ceva grav, asiguratorii nu am auzit sa faca investigatii atat de amanuntite

Da cea maro din showroom de la Constanța. https://www.exclusivauto.ro/auto-nou/noul-seat-ateca-xcellence-20-tdi-150-cp-4drive-27788-eurotva

Vin frumos și cele de tiguan pe 17.

Modificat de justmadalin
Adăugat link
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu masina, cand ma suisem in ea in showroom mi s'a spus direct ca e deja vanduta. Fii'miu tot pe ea o alesese dintre toate Seat'urile din showroom, doar ca eu mai am de asteptat ptr a mea

Jante pe 18" de iarna nu merita la Ateca, demontarea/montarea/echilibrarea sunt costisitoare (bani si timp). Ara, cu roti separate de vara/iarna mai schimbi aspectul

Chiar sunt curios cum vor arata jantele Scudo, pretul e foarte bun, iar transportul mai mult decat decent si ai totusi calitate garantata pentru jante noi!

@Bakkra: in afara de pozele pe care le cer tuturor, o sa te rog sa ne spui si cum se comporta rotile cu cauciucuri pe 17, dar XL fata de cele de 18, probabil comfortul va ramane la fel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei0241: Avansul la dat nevastamea în februarie iar masina am ridicato din showroom când am ajuns eu acasă la sfârșitul lui aprilie :) As fi vrut totuși cutie automata și seat sound sistem în plus fata de ce am dar niciodată nu mia plăcut sa aștept după mașini, mai ales ca termenul era de cel puțin 6 luni de așteptare și numai primeam nici un discount. Așa ca am preferat sa o iau pe cea din showroom pentru ca era foarte apropiata de ce vroiam eu.

Jantele Scudo arata chiar foarte bine, sunt sigur ca vor da bine pe Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegerea cu Scudo, sper ca am contribuit si eu cu ceva la asta :D Cat despre cauciucurile BFGoodrich G-Force Winter 2 am gasit doua review-uri total opuse, nu stiu ce concluzie sa trag  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/BFGoodrich/gForce-Winter-2.htm M-ar tenta si pe mine, mai ales ca eu as vrea un 215 in loc de 225, iar pretul ar fi undeva in jurul la 480 RON/cauciuc.

Cat despre capacele centrale am discutat si cu @a17 problema asta. Din cat am reusit eu sa ma informez nu se potrivesc cele de pe Seat cu cele de pe VW. Sper sa ma insel totusi si sa gasiti unele sa se potriveasca. Asteptam poze :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai ieftine doar ca sunt pe 16 :D Pana acum nu m-am gandit la varianta asta dar cautand cateva poze pe mobile.de arata decent si cu jante pe 16. Grea decizie...

image.png.de0259ac3aff08d504deb964bbfe4e0c.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de aliaj pe 16 sunt decente, dar eu am vazut la Urban Escape 10 Ateca la un loc si la singura cu jante pe 16" (cred ca a dealer'ului din Iasi) iti sarea in ochi ca sunt dimensiune mai mica, nu mi'a placut aspectul, insa aici conteaza si modelul jantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm @shiretzicu m-a pus pe ganduri in legatura cu dimensiunea capacelor pentru jante, sper sa se potriveasca cele pe Seat pe jantele Skoda... eu le-am luat direct de la dealer si n-au spus ca ar fi o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, a17 said:

Pentru cei interesati de cum arata cu jante de Tiguan model Los Angeles R17 ET 43 7J si cauciucuri 225/55 atasez o poza. Sper sa va ajute sa va faceti o idee. Si mai e si o poza mai veche pentru before-after.

Nu arata wow, dar e decent din punctul meu de vedere. Trebuie sa fac rost si de capacele centrale pentru jante.rsz_20171007_120706.thumb.jpg.732e03aa85bca38de685750589b533d8.jpg

 

rsz_20170401_113519.thumb.jpg.287fd83e2b44c2723f29cb2b69037c2e.jpg

Exact modelul asta l-am luat si eu pentru iarna. Arata decent si pretul e ok la sh. Atentie la capace fiindca cele Seat au diametrul mai mic. Eu am capacele VW insa as pune Seat, dar nu am gasit pe dimensiune. Daca gasesti, te rog sa imi spui si mie de unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacele de la seat din cate știu se potrivesc pe jantele de la skoda și invers. Nu se potrivesc cele de la seat și skoda pe volkswagen în schimb.

Eu am luat jantele astea de la reprezentanta: https://m.ebay.de/itm/ORIGINAL-SEAT-LEICHTMETALLFELGE-ALUFELGE-18-Zoll-Seat-Ateca-575071498-1BC-NEU-/382005475645#vi__app-cvip-panel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@justmadalin: Cat au fost jantele respective? Unii colegi au primit preturi de ~2000ron/janta, ceea ce e totusi exagerat. Chiar sunt curios cum dau pe masina.

OT: stiam ca ai ridicat masina, dar n'am zarit'o prin oras inca

 

LE: intre timp mi'am amintit ca jantele aste le vazusem in catalogul de accesorii Seat pe iarna trecuta, erau 1215 ron/buc. S'a schimbat ceva? Ce anvelope vei pune?

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei0241: Intradevar au fost la oferta în catalogul precedent de toamna iarna și leam luat cu 1215 ron bucata. Nu știu dacă acum mai sunt la același preț și categoric 2000 ron sau mai mult nu as fi dat pe ele. Chiar și la 1215 am stat un pic pe gânduri pana sa dau comandă, dar pana la urma mam decis când am văzut preturile în reprezentanta la cele de r17 și am considerat ca merita pana la urma. Cat despre anvelope am scris mai sus ca am dat comanda de Hankook Winter ICept Evo2 W320 cu 660 ron bucata. După ce le schimb o sa fac poze before/after și le postez.

Nici eu nu am mai zărit decât una portocalie pana acum în Constanța. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, nu retinusem pneurile. E un pret ok ptr R18

OT: pe cea portocalie o prinsesem in curtea dealer'ului cand doar o primisera, mai era una alba si cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru cei care aveti CIV-ul, e trecut in el si ET-ul? Din pozele de la @Bakkra am vazut doar 7Jx18, 7Jx17 si specificatiile pentru cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine (Ateca Style 1.4 TSI 6M 4Drive cu jante de 17 si pneuri all season din fabrica) scrie asa in CIV:

Anvelope/jante axe fata & spate: 215/55R17 94V/7Jx17

Apoi la Mentiuni: alte anvelope: 225/50 R18 95W, 225/55 R17 97V, 215/60 R16 95V M+S. An model 2018

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o varza cu de toate cu dimensiunile astea, peste tot in hartiile/brosurile originale la 4drive dau latime de 225, dar daca iei all season ca optional ti le da de 215. nu mai conteaza tipul tractiunii. Important e sa treaca dimensiunile si'n CIV, sa avem cat mai multe optiuni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!