Jump to content

Jante si pneuri ptr Ateca


andrei0241
 Share

Postare recomandată

Masina vine cu kit pana by default.

Este loc in potbagaj la 4 motion pentru roata de rezerva normala? Sau doar pentru cea de dimensiuni reduse?

Acum stau si ma gandesc daca ar merita sa caut o rezerva sau nu. Cu leonul am folosit o data in 10 ani si 400.000km rezerva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea a venit cu roata de rezerva mica, nu mai stiu daca asa a fost standard.

Andrei, tocmai mi-am luat un flacon de Full Effect, eu imi spal singur masinile la o spalatorie self wash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incape sigur roata full size la 4drive. Roata de dimensiuni reduse o puteai alege individual sau era fortata de configurator daca alegeai Seat sound system, fiindca in ea vine montat subwooferul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am seat sound system, totusi am roata de rezerva de dimensiuni reduse.

Se pare ca am ales eu optiunea de roata de rezerva de dimensiuni reduse, m-am uitat acum in configuratie.

Ca referinta, de 12 ani, de cand am cumparat Ibiza, la Leon si Ateca actuala, in total vreo 260.000 km, nu am folosit niciodata roata de rezerva, insa am preferat sa am asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata de rezerva sigur era optiune, ~90 euro.

Aditional, am cumparat acum si un compresor (fara solutia din kit) ptr urgente gen ma trezesc ptr 5 ani ca trebuie sa montez rezerva si aia e dezumflata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat optiunea cu roata de rezerva mica la 90 EUR, la fel nu am Seat Sound System. Din ce m-am uitat nu are cum sa incapa roata de dimensiuni normale.

Cristian, cauciucurile sunt foarte ok, dar ti-am zis ca de ceva timp am un stil de condus foarte relaxat asa ca nu le-am "fortat" absolut deloc.

Iarna trecuta si-au facut treaba cu brio si am avut ceva zapada in Bucuresti. Plus imi aduc aminte un drum Oradea - Brasov pe care am prins o ninsoare serioasa, n-am avut emotii dar evident ca a ajutat si 4x4.

Ca o paranteza, mi se pare o diferenta mare de confort intre 18 de vara si cele de 17 de iarna si asta in conditiile in care G-Force Winter 2 sunt XL.

Recapitulare, eu invart asa:

- vara: Bridgestone Turanza (cele cu care a venit masina), 225/50 R18 pe jantele originale

- iarna: BFGoodrich G-Force Winter 2  XL 225/55 R17 101H pe jante Scudo (http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/alloy-wheel-–-scudo-70j-x-17”-5l0071497m-8z8x) ce au fix specificatiile producatorului 7Jx17 ET45

Voua cum vi se pare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre cele de vara de 18" (cred ca tot cu Bridgestone) si cele de iarna pe 17" (cred ca Dynamic le zice, sunt standard pe Style) cu Continental 850p n'am simtit vreo diferenta

seat-ateca-seat-ateca-1-6-tdi-advance-beige_5175969704.jpg

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am o parere prea buna despre BFGoodrich :( . Le am pe un ford focus si dupa 2 ani proprietatile cauciucului s-au diminuat considerabil. Dar cine stie poate n-am avut eu noroc de o serie buna. E adevarat ca 4Drive-ul de pe Ateca ajuta considerabil orice pneu de iarna (mai putin la franare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand din nou Semperitul pentru iarna. Mi se par foarte bune si pretul e sub majoritatea alternativelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu un cod de produs pentru capacele centrale ale jantelor care vin standard pe Xcellence? Bineinteles ca ieri nu le mai aveam, marti seara cand m-am intors in tara le aveam, m-am uitat pe pozele din vacanta. Se pare ca mai nou se cauta si cele de Seat, n-am patit niciodata sa mi se fure ceva de la cele 3 masini Seat pe care le-am avut pana acum.

Eventual, daca puteti masura diametrul capacelor care le aveti voi pe masina, mi-ar fi de mare folos.

Am gasit unele de vanzare si as vrea sa le cumpar, ma doare sufletul sa vad jantele fara capacele alea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa aud asta. Codul cred ca e asta dar nu sunt sigur: 5F0 601 171

Daca il cauti pe olx o sa vezi ca arata identic cu cele de pe Ateca. Sper sa iti fie de ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact astea le gasisem si eu, doar ca nu scrie nicaieri ca sunt pentru Ateca, doar Leon 5f. Presupun si eu ca se potrivesc, an gasit cu predare personala in Bucuresti, poate le si incerc inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 5F0601171 CBX - capac decorativ roata, high-gloss black/matt alluminium - 45Lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Dolfin si ceilalti, o sa le iau pe cele de pe olx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu am rămas fără căpăcele centrale noaptea trecută. 

De reținut faptul că există două tipuri, 56mm care nu sunt compatibile cu Ateca și cele de 63mm care se potrivesc.

LE. La 500m distanta de a mea mai este o Ateca, tot fără capace.

Modificat de a17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu iti dai seama ca ne cumparam capacelele unul de la masina celuilalt nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incredibil ca au ajuns sa fure capacele de la Seat...

Am atasat o poza cu cutia pe care se vede codul de produs de la capacele pe care le-am achizitionat ca sa le pun pe jantele Scudo.

IMG_0518.thumb.JPG.b09aff899118ce6a513a9eaa10dcd3de.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Bakkra, am vorbit deja cu vanzatorul, o sa le cumpar dar nu le mai pun anul asta, oricum un 2-3 saptamani trec la rotile de iarna. Inca nu m-am decis 100% ca merg pe BF Goodrich:

https://www.best-tires.ro/anvelope-iarna/bf-goodrich-215-60-r16-g-force-winter-2-99h-xl.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

am gasit Dunlop Wintersport 5 la 100 lei mai mult pe cauciuc:

https://www.anvelodrom.ro/dunlop-winter-sport-5-215-60r16-99h-xl.html

dar si Nokian wr d4 la 50 lei in plus fata de BF Goodrich:

https://www.anvelodrom.ro/nokian-wr-d4-215-60r16-99h-xl.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai încurajați furtul, eu m-aș duce cu poliția de mână la cel de pe olx.

Dacă nu are sau nu a avut Seat niciodată, e de la sine înțeles de unde le are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca omul spune ca sunt noi, eu nu ma apuc sa fac asta. In plus, politia nu se baga la asa ceva, mai ales cand nu ai nici o dovada. Vorbim de niste prostioare pe care probabil le vand cu 50 lei in autovit.

Sunt o gramada de anunturi si pe ebay, deci nu vad unde e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de acelaşi anunţ? Eu fac referire la acesta, care a apărut ieri (!) şi în care omul spune clar că sunt SH:

https://www.olx.ro/oferta/capace-originale-jante-aliaj-seat-cod-5f0-601-171-IDbnV5W.html#029e31553a 

Pe ebay, da, sunt noi, multe din China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/7/2018 at 5:00 PM, Cristian said:

Multumesc Dolfin si ceilalti, o sa le iau pe cele de pe olx.

OK :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, bine, celui de pe Olx i-am trimis mesaj si l-am intrebat de unde le are, nu mi-a raspuns, asa ca am renuntat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!