Jump to content

Iepurasul meu de Paste


pronet

Postare recomandată

Faina masina. Sa o spatanesti sanatos. 

Drumuri bune. ?

 

 

 

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
  • 6 months later...

Nimic nou ...doar km.adunati. Ambele se comporta exemplar. Tiguanul e pregatit de o plimbare pana la greci, in timp ce Polo va "stationa" o perioada in parcare.

Pana una alta..

20200818_064306.jpg

Modificat de pronet
Link către comentariu
  • 3 months later...

New odo 158.xxx si un schimb de placute si lichid de frana. Am decis sa merg pe ATE si nu regret. Surprins, oarecum negativ, masina avea pe fata placute Jurid, iar pe spate TRW-cel putin astea erau cu sigla VAG. Lichidul se prezenta cam inchis la culoare, semn ca trecuse ceva vreme de la ultimul schimb.

In rest...nimic nou...aduna km.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Noutati...cam "subtiri". Am trecut la rotile de vara, cu anvelope noi Nokian wetproof suv 235/55/17 103v xl, bifand si un drum Bucuresti -Arad.

 

20210424_155001.jpg

20210424_155448.jpg

Anvelopele sunt ce trebuie, se aseaza super bine la viteza pe autostrada. Destul de silentioase la viteza mare, fata de Dunlop-urile avute anterior.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Si Tiguanul a decis ca ii trebuie o schimbare...din perspectiva alimentarii cu combustibil. Dupa un drum de AR-Bucuresti, cand mi-a dat 5 pauze cu lipsa de putere si eroare de "RPM to low", a primit o pompa de combustibil noua. Plus filtru de motorina aferent. ...costuri @2000 lei, la Brady.

20210514_172311.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

New update - un concediu in DE si aproximativ 4.000 km rulati fara probleme. Daca tot am fost iesit din tara, am decis sa inlocuiesc Max Motion-ul de la OMV cu Shell V Power. Am ramas profund surprins de cum tragea masina, mai ales la viteze ... superioare celor legale din RO 😎. Pretul, insa pe masura, in marja 1,54 - 1.81 eur/l. Consum mediu pe distanta parcursa-7%, in conditiile in care am prins, ca niciodata, blocaje atat in AT, cat si in DE (si aici vorbesc de stat de la 1 la 3 ore in coloana).

Urmeaza revizia anuala cu inlocuirea uleiului si a filtrelor (deja am depasit cu 2 zile intervalul de service, dar nu si limita de km-mai am vreo 4.000 km), precum si cea a climei-parca nu mai baga asa rece sa-ti inghete capul 😀 ( resimtit la 36 grade prinse in stau in AT). 

Offtopic-la granita HU-AT- se verifica toate masinile care intra din perspectiva documentelor relationate Covid-19 (coada mare, de optat pentru mentinerea benzii 2-pe 1 intra toti "smecherii" direct in fata. In DE, foarte multe restrictii de circulatie si limitari de viteza, se construieste / modernizeaza infrastructura rutiera. La intoarcere, fara probleme din perspectiva documentelor Covid-19-nici un control.

Pentru cei ce doresc sa se si plimbe cu masina prin centrul oraselor din DE, atentie mare la sticker-ul de mediu-umwelt plakette (amenda e doar...80 eur)-cel mai lejer sa fie achizitionat in AT, de la OAMTC (12 eur), odata cu vigneta AT (9,5 eur).

Modificat de pronet
Link către comentariu

Am finalizat azi si schimbul de ulei - LM Top Tec 4200 cu filtru OE, precum si buson golire. Pentru celelate filtre am optat la varianta selfservice 💪, toate luate de asemenea OE. 

Daca tot a lansat @Doomy provocarea cu aparatul minune de curatat / umplut instalatia de AC am zis sa incerc si eu. Super multumit de rezultat, uleiul extras intradevar avea o culoare inchisa.

Cat masina era pe elevator am descoperit ca aveam un morman de pamant in zona scutului termic de dupa cutie-ciudat cum s-a adunat acolo, mai ales ca nu am avut sesiuni de offroad. Cred ca s-a dat jos de acolo vreo 5 kg de pamant, inclusiv 2 conuri mici de brad. Acum, poate sa treaca la cantar ... suntem in grafic 😄

Modificat de pronet
Link către comentariu
  • 1 month later...

Proaspat intors dintr-un concediu in Grecia. Masina a mers impecabil, cu un consum mediu de 6,7% pe apx. 1.600 km, destul de alergata pe drumuri puternic virajate (unde 4x4 isi arata dintisorii 😀).

Dupa bucuria si frumusetea concediului, ajuns acasa nu am putut decat sa constat o mica "bucurie" la Polo-nic, stergatorul luneta fiind "speriat" de la locul lui. Probabil, cei max. 40 lei cat e unul Bosch nou inca fac diferenta la noi. Nu vreau sa ma gandesc  ce "educatie" ii aplic faptasului daca il prind, asta bineinteles, premergator sosirii echipajului 😎.

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ieri, in drum spre Arad, am depasit borna de 170.000 km. Super lejer drumul, mers constant 😁, viteza medie 93km/h, si o durata de doar 6h10'. Consum, pe masura insa - 7,9%. 

O poza de pe drum-Valea Oltului toamna

 

IMG-20211022-WA0042.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Proaspat intors dupa un concediu in Croatia. Itinerar de apx. 2500 km, consum mediu de 8,1%, cam mare, dar alergat mult pe autostrada. Combustibil premium- shell v-power -alimentat in Ungaria, iar la noi MaxxMotion. Pretul...pe masura -8,xx lei / litru. Am ajuns acasa cu autonomie de 35 km 😀.

Overall, masina trage impecabil, mai ales pe drumuri puternic virajate. Stabilitate si siguranta-4x4 rules.👍

Urmeaza sa trecem la rotile de iarna, cu toate ca temperaturile si prognoza de la noi nu reclama inca acest lucru.

LE: recomand in Zagreb restauranul Agava (1 stea Michelin), precum si M Brothers Steak House -pentru amatorii de black angus - t-bone sau ribeye.

20211023_165852.jpg

20211027_194544.jpg

Modificat de pronet
Link către comentariu

@pronet Frumos concediu ! care a fost traseul ?   baga si tu mai multe detalii :)   

 

Plus poze mai recente cu masina ca  am uitat cum arta .....:sly:

 

PS : am notat acel Steak Hous ca aproape am lesinat dupa pozele alea

drool.thumb.jpg.a652a0ab200d8edf7e7e7b8ab8c92529.jpg

Link către comentariu

Traseul a fost destul de lejer, aglomerat insa la dus intre Budapesta si Siofoc. La intoarcere ceata f.densa intra Zagreb si granita cu Ungaria, cu temperaturi scazute 2-3 grade. 

Vremea destul de rece in Croatia, cel putin pe timpul noptii tempetatura cobora spre -1 grade. 

Pentru mine fiecare iesire presupune o experienta culinara 😀😀😀, iar in Zagreb, desi a doua oara, nu puteam rata preparatele traditionale 20211023_165858.thumb.jpg.15e7cf46f675acad3d895019baa30ee6.jpg

, dar si "lichidele" ce le pot insotii - bere sau vin. 

20211028_191029.jpg

Link către comentariu

20211028_191004.jpg

Croatii au traditie inclusiv pentru zona de patiserie sau prajituri, recomand Vincek sau Nutelino - iti pot "configura" tu personal continutul 

IMG-20211026-WA0064.jpg

20211026_153842.jpg

Poze cu masina nu am...din pacate, nu am facut, am preferat sa admir zona

 

20211024_171808.jpg

Link către comentariu

Drum foarte abrupt si ingust, 2 masini nu au loc una pe langa cealalta. Noroc ca Tiguanul are pachet offroad si implicit un unghi mare de atac pe fata, ca altfel imi lasam bara la intrare pe drumul principal. Sincer, nu stiu cum coboara localnicii, mai ales ca am vazut multe masini mici.

1 minute ago, acidone77 said:

Vita aia... mmm...

In ce zone ai fost? Ce ai vizitat?

Doar Zagreb. Am fost sa imi vad copilul..pe cel mare..ca nu ne mai vazusem de 2 ani. Am mers in toate carciumile renumite 😀😀😀 si tot au mai ramas..next time.

Am vrut sa mergem la Plitvice dar vremea nu era cea mai potrivita, asa ca am lasat ptr la anul...si poate o legam si cu un Split sau Dubrovnik 😎.

Link către comentariu
1 hour ago, Doomy said:

@pronet 

...

PS : am notat acel Steak Hous ca aproape am lesinat dupa pozele alea

drool.thumb.jpg.a652a0ab200d8edf7e7e7b8ab8c92529.jpg

Sa nu intri pe pagina lor de pe google maps ca te sui in masina si pleci instantaneu. Eu unul asa am patit-abia asteptam sa se deschida sa fac rezervare...si pana dupa amiaza..numai la mancarea lor ma gandeam 😢

Screenshot_20211031-111940_Maps.jpg

Link către comentariu

Aiii... ce imagini... 🤤🤣

 

Plitvice obligatoriu de bifat.

Merita facuta si coasta 

Zadar, Split, zona Makarsaka, Dubrovnik... dar pe coasta nu pe autostrada.

Interesant si Krka dar mai fain Plitvice.

Am facut Croatia de cateva ori, daca mai mergi anul viitor, iti dau un feedback si niste recomandari daca vrei :)

Link către comentariu

Sigur, cu mare drag👍. Copilul e insurat si munceste/locuieste in Zagreb, iar cuscra are casa in Split. Doar pandemia asta m-a cam tinut pe loc, ca eram frecvent in Croatia. Speram ca lucrurile si viata vor reveni cat mai curand la normal sa profitam din plin de placerile si privelistile croate. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

...new symmetric odo

20211203_172101.thumb.jpg.c7bc5f9832af6b4ebb2dcba1d645f69b.jpg

Am trecut de vreo 3 saptamani la "bocanceii" de iarna. Urmeaza poze dar sa le "pregatesc" un pic ca sunt pline de reziduri frana. Daca tot aveam puncte pe cardul de fidelitate de la Brady am facut si ceva cumparaturi: lichid concentrat iar a si un gel de curatat jantele. 

 

Gel-Curatare-Jante-Volkswagen-500ml-1000x1000h.jpg.jpeg

Vedem cum se comporta prin comparatie cu Sonax-ul.

Lichidul de parbriz il recomand-este ce trebuie chiar la temperaturi mult sub minus.

 

0305-solutie-parbriz-concentrat-tvz000001-gallery-3-585x425.jpg

Modificat de pronet
Link către comentariu

Urmeaza un tratament cu o solutie antiaburire (no name, luata din Jumbo, mai mult pentru experiment) ptr parbriz, geamuri laterale si luneta. Vedem ce iese. Am incercat in trecut niste lavete dedicate de la Sonax-dezamagire totala.

A..si sa nu uit, a fost aplicat un tratament ptr toate chederele.

 

SKU_74653_nigrin-sprej-za-gumeni-upltneniya-75-ml.jpg

Modificat de pronet
Link către comentariu

pt aburire am incercat si eu solutii dar nu le recomand. lasa o pelicula uleioasa pe geam.

eu zic sa dai pe un lateral prima data si vezi daca iti place, nu unge toate geamurile sa ai ce curata dupa aia...

 

pt chedere am si eu Nigrin ala, mai bun este asta

de solutie de jante nu spun nimic, avand in vedere ca ai luat pe puncte

Link către comentariu

Am dat doar pe laterale...sa vad cum se comporta. Nu m-am riscat inca la parbriz. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!