Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

2 hours ago, The_Ego said:

Pozele sunt de mare efect si din orice unghi arata elegant.

Mersi fain ;)

Link către comentariu

Poti sa imi spui te rog ce nivel de db este afisat pe talon, in mers si stationare parca erau ? 

Ms

Link către comentariu

In alta ordine de idei, am atins borna de 2,000km.

Imi place de mor, imi place rularea seamless si felul in care se simte cuplul motorului. 

Inca n-am trecut de 3,000rpm, dar urmeaza niste drumuri mai lungi, unde vreau sa o urc pana in 3500rpm...

Au sosit si numerele definitive. @ToniM: cati cai ziceai ca am acum, odata cu montarea numerelor? Inca 5? Am ajuns la 225? :P 

A mai primit un covoras de portbagaj cu fata dubla si un spray de curatat insecte OEM Skoda. Sa vedem daca faptul ca este de 3x mai scump ca ProX-ul echivalent inseamna ca si este de 3x mai bun.

Si pentru ca a venit si momentul in care, dupa 4 ani, Superb 2-ul a plecat, las aici si un cadru cu cele 2 generatii...Sper doar ca noul sa fie la fel de bun ca vechiul.

 

@golfix: mersi frumos. Iti urmaresc si eu topicul cu TT-ul, sa te bucuri de el :cool:

@corbu33 70db in mers, 71db in stationare

IMAG2853.jpg

DSCN4319.JPG

Link către comentariu

Abia acuma observ ce culoare "militara" are! :D

Apropo: astept sa imi dai idei de produse pentru alcantara!

Link către comentariu

@sebip: sa stii ca se poate si mai "army". Jungle Green e chiar inchisa, cand nu bate soarele e culoarea brazilor...

La idei de alcantara - vroiam sa te intreb eu pe tine :rolleyes:

Ma gandeam sa hidratez partea de piele cu un unt de corp cu minerale. "Jefuiesc" dulapul tematic al copiloatei de asa ceva. :biggrin: Am dat pe volan cu din asta si mi-a placut - se absoarbe foarte rapid in piele si ramane catifelat. 

Alcantara in sine am curatat-o cu rola din aia de scame. Se lipesc de ea toate scamele, firele de par, etc, asa ca ramane perfect curat materialul. Am luat din Auchan asa ceva, sunt ieftine si practice fiind micute ca lungime, poti da foarte fain pe scaune cu ele.

Daca ai alte idei, te rog... :icon_thumright:

Link către comentariu

Pai stai...numere....covorase.... si spray OEM ?!? .... Minim +6,9 ps, am zis!

Melancolia exista pentru cea din dreapta din ultimul cadru, dar si ce bine arata aia din stanga :D

 

Link către comentariu

Nu mai folosi solutii de oameni (piele vie) pe o tapiterie auto (piele moarta).

De multe ori fac mai rau, fiindca au diverse substante in ele care pot afecta mai rau, la prima vedere poate sa fie catifelata si hidratata, dar long term se usuca mai rau (e doar un exemplu, se intampla chestii mai nasoale, unele au alcool in ele si iti distrug tapiteria.. pielea / culoarea la piele.. etc).

Iti recomand solutiile de piele Meguiar's  sau cele originale VAG.. daca tot ai o masina noua la care clar tii foarte mult, mai fa un efort si ia ce trebuie, nu solutii babesti :P 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

O sa-mi comand un OEM emulsificator pentru piele:

http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/cosmetics-liquid/leather-care-agent-000096323hx/0/1/24/43/1001

Apreciez sfatul. Nu e vorba de solutii babesti, asa cum nu cred ca lumea se imparte exclusiv intre "Meguiar's" si "masina neingrijita" :) ... Nu vreau sa incepem o polemica pe tema detailingului aici. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Sa zic ca era cam 40 sau 60 ron la pbv?!.Eu pusesem ochii pe un polish de geamuri.

Link către comentariu

@rayn: e in catalogul de accesorii primavara toamna 2017 Skoda - e vreo 31 Ron solutia de curatare/emulsifiere.

Eu vreau sa o iau pe cea dedicata pentru emulsifiere, tot cam atat ar trebui sa coste, e acelasi gramaj.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Eu as recomanda tratamentul oem in 2 pasi, curatare si hidratare + protectie uv etc... mai ales ca e inchis la culoare si vine vara :) 

Nu am zis ca exista Meguiar's si restu sau orice de genul, strict din ce am testat pe langa alte produse (si eu si prieteni) este bun.

Solutii babesti sau nu, mi se pare aiurea sa le aplici la o masina 2017 cu 2000km...unt cu minerale, lapte doina sau chestii din dulapul nevestei nu ar trebui sa ajunga vreodata pe orice element din masina.. my 2 cents :)) 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Ce tratament de curatare ? Pielea e noua, hai sa nu exageram. Hidratare, da.

Strict ca sa incheiem discutia, eu zic sa nu fim sclavii marketingului...

Nu ca as folosi lapte Doina, dar by the way, iti pot arata un parpalac de piele fabricat in anii 70, care a vazut doar tratament cu lapte Doina anual. E foarte matasos, nu e crapat sau uscat/afectat in vreun fel. Si o sa tina probabil mult mai mult decat scaunele dintr-o masina de consum tratate cu solutiile lu' peste prajit. Nu tot ce e nou si stralucitor si cu marketing in spate e alfa si omega pe un anumit capitol.

Si tot ca fapt divers, sunt de parere ca un parasolar aplicat vara in parbriz, face mai multe cepe degerate decat solutiile lui' peste date pe volan, apropos de protectia la agresiunea soarelui.

Lumea e larga, eu zic ca e loc sa ne toleram cu totii, hai sa renuntam la clisee. 

As aprecia sa nu mai poluam topicul cu discutiile asta, merge in cel mai bun caz la zona de detailing.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Usor offtopic, am folosit exclusiv lapte Doina la Hyundaiul pe care l-am vindut in 2015, dupa 7 ani de folosire - la vinzare pielea a fost impecabila, nu avea nici macar cute (si a contribuit la succesul tranzactiei). Deci ori a fost Doina bun, ori avea Tucsonul pielea exceptionala din fabrica. Ghici care?

Link către comentariu

Hai ca azi am patit una...misto :) 

Cum rulam eu "incet si sigur" si legal, dimineata la 8, rupt de somn, catre birou, ajungand intr-un sens giratoriu, ma trezesc ca un baiat cu o "bavareza" - evident, imi taie calea, perpendicular pe directia mea de mers. Raman relaxat, nu era cazul de franat din partea mea, era timp destul pentru celalalt sa degajeze...

Cand colo...Superbul imi arde o frana de toata frumusetea, de la 50-55km/h la 20km/h in cativa metri spre deliciul propriu, al pasagerei si mai ales al taximetristului din spatele meu, care, evident, "didn't see this coming", ca de altfel nici eu :banghead: M-am ingalbenit - nu de frana, ci de faptul ca ala din spate a fost pe punctul sa se urce pe mine :banghead:

S-a aprins cu rosu o pictograma pe tot display-ul maxi-dot-ului si that was that

Setarile mele de FA sunt: "Afisare distanta - oprit" / "Preavertizare - medie"

Din recunosc, limitata mea experienta pe acest subiect si cultura doar din ce am citit in manual, totusi nu ar fi trebuit FA sa "tipe" sa faca in vreun fel si apoi sa arda frana de rigoare daca eu nu as fi franat ? 

Am oprit voit setarea de "afisare distanta" intrucat ma enerva sa mi se tot aprinda pictograma in locul kilometrajului, mai ales ca se aprindea cu mult inainte de a fi cu adevarat nevoie.

Ar trebui sa setez altfel "preavertizarea" ca sa dea un semnal sonor si sa am timp de reactie - adica sa franez eu inainte sa intervina masina ?

Mersi de sfaturi...

Link către comentariu

Va rog sa ramaneti on topic.

Urmatoarele abateri se sanctioneaza cu warning.

Multumesc.

Link către comentariu

Ca sa evitam OT-ul, intrucat discutia e interesanta, am deschis un nou topic aici:

 

Link către comentariu

Cam asa arata covorasul de portbagaj OEM cu fata dubla. Vreo 330 ron, e in catalogul de accesorii primavara-toamna.

E perfect fit pe forma portbagajului, marginea e chiar ok, la o varsare accidentala de lichid (cantitate decenta, nu o galeata) il retine in interior. Materialul este un plastic moale, a apus era "cauciuc moale" de la generatiile anterioare -_-

Se poate curata/spala usor, singurul downside este ca trebuie sa ai grija sa nu uzi fata "cealalta" care este din mocheta.

IMAG2862.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Arata foarte bine acolo, dar marginile mi se par mici :D De exemplu, am patit in Octavia sa imi curga dintr-o sticla de vin de 2L, iar cu marginile astea sigur ar fi curs - si pe Octavia mi-am luat la fel o tavita inalta in margini, ca sa nu imi curga in caz ca mai patesc din astea. Atunci am stat sa curat mult si bine mocheta din portbagaj si de abia dupa vreo 2 saptamani a iesit de tot mirosul din ea.

Oricum, OE e alegerea perfecta daca vrei sa dea bine la ochi :)

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Este perfect fit!

Sa stii ca tot acel "down side", mi s-a intamplat la Octavia, cand una din sticle din spate a "scapat", si am reusit sa sparg 2x 1.5 L de vin rosu de casa in portbagaj....vara

Iti dai seama cum mirosea, insa surpriza placuta a fost ca am ridicat cu grija covorasul dublu-fata. si sub el era totul uscat, scapat "instant" de miros.

Da, covorasul a trebuit spalat cu grija, lasat la uscat etc. insa ulterior 0 miros in masina a vin/alcool.

Deci orice down-size este mai "ok-ish" rezolvabil decat fara acest covoras in caz de nevoie ;)

Link către comentariu

@RzzV & @ToniM: o singura data am patit-o cu S2-ul sa se verse ceva lapte dintr-o sticla si guess what ? Nu aveam niciun covoras, pe principiul - "'eu sunt grijuliu, nu am ce sa patesc" :biggrin:

A fost bahaus curatarea, inclusiv roata de rezerva, cricul si cheia de roti le-am spalat in cada :screwy:

Asa ca, mi-am luat covoras si nu mi s-a mai intamplat niciodata :) 

La S3, am zis sa-mi iau cat mai repede, ca sa evit distractiile...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

De aia arata interiorul asa de bine la anterioara, ai scapat lapte in el :)))))

 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!