Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

1 hour ago, 75NOR said:

o singura data am patit-o cu S2-ul sa se verse ceva lapte dintr-o sticla

Lapte Doina!! :D:D:D:D:DD:D:D:D:D :)) :biggrin:

Link către comentariu
2 minutes ago, ShadoWzZ said:

De aia arata interiorul asa de bine la anterioara, ai scapat lapte in el :)))))

Muhahahah, mersi, dar era in portbagaj, sa stii :) O sa arate bine si la S3 fara sa scap nimic altceva, decat benzina in rezervor :) 

Link către comentariu

Era in habitaclu :) it counts ! :)

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
15 minutes ago, Luciosu said:

Lapte Doina!! :D:D:D:D:DD:D:D:D:D :)) :biggrin:

Ala o sa-l "scap" doar pe tapiterie :biggrin: Si o sa-l chem si pe @vdragos, sa "scapam" si la el pe tapiterie, ca e amator :)

11 minutes ago, ShadoWzZ said:

Era in habitaclu :) it counts ! :)

Daca mai aruncam si niste pudra proteica in oala rotii de rezerva, imi puteam face "shake proteic to go" :screwy: Pe moment nu mi-a picat fisa, eram prea ocupat sa fiu nervos :banghead:

 

In alta ordine de idei, ma gandesc sa-mi fac un retrofit la diuzele de la parbriz, nu ma pot obisnui neam cu astea stil Zorro de la Superb3: fiecare duza are 2 jeturi: 1 vertical, 1 oblic, se incruciseaza pe parbriz alea oblice de zici ca sunt la duel. Le-am pus gand rau....

Solutia exista si e simpla: retrofit la jeturile de la Passat B8

Partul de Passat are codul 5M0 955 986 C 9B9 si este cel pentru duze incalzite

Uite retrofitul in actiune, pe un Leon 5F

@cristi511: te bagi la un retrofit ?

 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Cred ca si consuma destul de mult lichid la o aplicare, cele perdea sunt mai eficiente cred.

Link către comentariu

Asta cu consumul de lichid nu e chiar tragica, dar mi se par mai eficiente cele "perdea". Sau, poate doar m-am obisnuit cu ele, de la B5.5 incoace tot astea le stiu :) 

Old habits die hard, nu-i asa ? ;)

Link către comentariu

Ai grija ca la modelul cu codul dat de tine e posibil sa nu fie "upgrade-ul" pus recent pe Audi, mai exact, pe langa jetul perdea, un extra jet mic care se duce in coltul din stanga jos, unde mereu se face noroi uscat cand afara a plouat/nins etc si iti sar vapori murdari de la cauciucurile celor din fata.. 

Cele clasice perdea nu ajung acolo oricum le-ai regla..

Eu si mai multi amici ni le-am schimbat cu unele de A6 2016 (parca), aprox 100 lei setul, vin special marcate left/right  pentru a da jeturile suplimentare corect.

Nu mai am codul din pacate.. daca-l gasesc te anunt.

Succes cu Doina ! sa bagi si niste Mona la lichidul parbriz, am inteles ca e peste JetXpert :))

Link către comentariu

@bubu182: pai, daca ma poti ajuta cu codul, ti-ar ramane dator :beerchug:

Stiu ca nu te-ai putut abtine cu Doina :na: Mona il strecor prin paine, nu il stric pe parbriz. :)) ProX-ul e suficient pentru nevoie mele :) 

Link către comentariu

@75nor, nu te bate un gand la sistemul asta? :))

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
15 minutes ago, 75NOR said:

@sebip nu, par identice. Am fost multumit de alea de pe S2

Pai atunci da comanda după VIN-ul de la S2!

Link către comentariu

Duze fara incalzire

8W0955988 8W0955987

Cu incalzire

4H0955987C 4H0955988C

Cred :)

178 de lei aduse acasa pe ebay.de, cele incalzite.

Link către comentariu

@sebip & @vdragos: mersi, dar nu sunt convins ca se potrivesc cele de S2. Toti care au facut retrofit au facut de pe Passat B8, adica de pe MQB. De asta merge retrofit-ul si la Leon 5F, e acceasi generatie.

Link către comentariu

Ah, pai zi asa :) Credeam ca ai continuat ideea lui Sebi

Sunt stanga dreapta, caci vad 2 coduri: 4H0955987C 4H0955988C

Link către comentariu

Cred ca sunt cele de care am zis eu din ce vad, eu am dat undeva la 100 lei comandate la noi .. cu incalzire, oem.

Link către comentariu

Daca nu te deranjeaza ideea de plastic all over - e ok. Probabil ai nevoie sa fie functionala, ceea ce cu siguranta este, chiar daca in dauna esteticului :) 

Link către comentariu

Probabil voi lua doua, asta as lua-o deoarece mai car ocazional scule, accesorii si mi-ar prinde bine. Imi place cum se aseaza a ta

Link către comentariu

Duzele cu jet suplimentar sunt pt Audi A6 si mai sus? Intreb ca sa stiu daca ar merge si pt parbriz de Golf sau stropeste pe langa :))

Link către comentariu

@75NOR am mutat toate posturile in Q & A. 

De asemenea, eu am facut retrofit la "stropitorile" perdea de aproape un an. Intre timp mi-am dat seama ca desi au dispersia mai buna sunt periculoase in anumite situatii si anume mers pe autostrada sau mers pe dn cu soare in fata. Acoperirea integrala a parbrizului combinata cu ceva "mizerie" face ca secunde bune parbrizul sa devina mat = moment maro!

Link către comentariu

Nu știu dacă ai zis, dar intreb: ce producător ai la anvelope? 

Link către comentariu

@sebip: sunt Pirelli Cinturato P7. Interesant este ca desi S2-ul era echipat tot cu Cinturato P7, se pare ca in 4 ani au schimbat compozitia gumei, in ideea in care astea pe 19'' mi se par mai moi si mai silentioase decat au fost cele pe 17''. Inca nu le-am testat pe virajele abordate mai agresiv, acolo cele pe 17'' au fost deficitare rau, scartaiau imediat si accentuau subvirarea masinii.

@cristi511: astea perdea consider ca prin dispersia mai buna ajuta sa nu zgarii parbrizul...

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!