Jump to content

Retrofit, tuning & aftermarket Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Poate ajuta clipul asta pentru cei interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru cine vrea alimentare 12v permanenta la priza bricheta este deajuns sa mutati o siguranta cu 1 jumatate de pozitie mai sus.

 

FB_IMG_1561527447390.jpg

FB_IMG_1561527442341.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Permanenta, adica fara contact? Chiar am incarcat vreo 3 telefoane acum 2 saptamini si mi-a aparut mesaj de baterie. M-am mirat sa consume chiat atit ledurile si telefoanele. Probabil mai face si altceva cit timp  e contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheMailman sigur cand e contactul pus ai destui consumatori. Si daca nu ma insel nu e bine sa o tii asa din cauza pompei de benzina care sta amorsata fara sa circule combustibilul.

Legat de folie banuiesc ca e diferenta la felul cum resimti radiatia la interior. Eu le am din fabrica dar cu caldurile astea parca ar merge adaugata si folie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Xcellence geamurile fata sunt atermice, se simte clar diferenta cu ele lasate jos sau ridicate, deci o folie nu cred ca ar ajuta prea mult decat daca ar fi f inchisa.

Eu luam in considerare montajul pe parbriz, pe interior, dar cred ca stau linistit (nu ar fi legala, in primul rand)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sop parca as prefera sa vad o schema electrica pt siguranta aia.  Ai cumva un link cu mai multe detalii? As face modificarea respectiva mai ales dupa ce ai zis de faza cu pompa dar parca as vrea sa stiu sigur ce se mai intimpla cind mut siguranta.

Modificat de TheMailman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 Si la style sint atermice in standard. Dar nu stiu detalii legat de ce inseamna atermicul asta. La o folie iti spune mai clar cita caldura respinge si sigur are filtru UV.  Am facut masuratori inainte, aveam 50 grade in masina la vreo 30 de grade afara. Trebuie sa fac si acum sa vad daca e vreo diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e vb de AirBlue80 montat pe parbriz si cica s'ar simti diferenta (postul il vazusem aseara, fix dupa ce scriam mai sus ca probabil n'o sa pun asa ceva :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TheMailman m-ai inteles gresit. Mutand siguranta se modifica doar felul in care are mufa de la bricheta are tensiune(permanent sau doar cu contact)

Ma refeream ca atunci cand ai contacul pus pompa sta amorsata pe langa alti consumatori.

Schema nu am. Informatia am luato de pe forumul ateca.es . Oricum de cand am facut modificarea nu am avut probleme. Deci nu exista consumatori extra cand schimbi siguranta.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Ptr 1.4tsi de pe Ateca a apelat cineva la remapare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Las un bricolaj de aftermarket, eu cel putin de pe Aliexpress am achizitionat, se pot monta in o singura persoana, necesita cam 5/10 minute per oglinda, nu mai mult - dynamic side mirror blinkers

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am vazut si eu pe aliexpress, arata interesant. Presupun ca procedura de montare presupune scoaterea oglinzolilor, apoi demontarea capacelor si inlocuirea lampilor. Ne poti descrie tu procedura in detaliu? Cred ca mai sunt si alti posesori de Ateca interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se scoate oglinda.

Se trage doar capacul din spate direct, și banda de semnalizare e plug and play, 4 șuruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capacul iese foarte usor. Mi-a căzut dupa ce a încasat o minge de fotbal in el ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @ToniM , arata grozav. Imi poti spune, te rog, daca ai primit coletul acasa sau a fost nevoie sa mergi sa declari ce contine la oficiul postal (pentru tva)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La posta locala, oricum la posta vamala valoarea e infima pentru un produs de 40$...numa zic, posta romana e random factor generator, am avut colete scumpe(telefon mobil) trimis acasa cu postasul si colete ieftine (seminte plante) ajunsa la vama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@ToniM: montajul benzii de leduri din oglinzi ai facut'o tu?

Intreb pentru ca ieri am incercat si eu sa le inlocuiesc, am scos capacele oglinzilor, cele 2 suruburi torx, dar nu m'am prins cum se scoate efectiv banda de leduri.

 

In filmuletul de la Leon se vad mai multe torx'uri, dar la Ateca la cel din dreapta jos (privind din fata masinii) nu ar fi accesibil si mie fix acolo imi pare ca mai tine ceva si nici chip sa culiseze, nici pe stanga,a nici pe dreapta, iar partea de plastic neagra din corpul oglinzii acopera muchia de jos a benzii led, deci nu poate fi tras in exterior

 

ateca-blinker.jpg

 

PS: la mine vama a tinut cont de valoarea declarata de expeditor - 9$ si am primit coletul la Posta de cartier, fara a plati taxe vamale (tot expediere din China, in mai putin de 3 saptamani ajunsa la mine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe alt forum am gasit ca de fapt ar fi 3 torx'uri, unul mascat de sticla, care trebuie si ea scoasa. Cam ciudat, nu vad cum ar fi al 3'lea fixat, dar asa o fi

 

"Update
So I got the turn signal unit from local dealer for £34 in the end, and a shell case ready painted for £35 from the bay..
Pretty simple to fit, need to remove mirror glass to do though, release old shell, there are 3x torque screws holding the signal in and it slides out...
Took about 20mins all in, and back to looking good as new..."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 "în fața", vizibile,  și unul după oglindă. Eu nu am scos oglinda, doar mișcări pe poziție maxima interiori și la "golul de aer" creat intre oglinda și suport, a fost de ajuns sa desfac ultimul șurub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
dumitrescumaurelian

Am montat si eu cu ajutorul vostru semnalizarile dinamice. Mi-au venit direct la posta, la o valoare de 9 $.

Eu avand model 2017, oare pot face retrofit la antena radio, sa fac schimbul cu cea tip sharkfin?

 

Modificat de dumitrescumaurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca pentru a avea acces trebuie demontat plafonul, deci e mult de lucru doar ptr a inlocui antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrescumaurelian

Se pare ca o sa renunt la acest retrofit, nedorind sa demontez plafonul, desi cred ca se poate masca cu o antena sharkfin de pe ali (nu stiu cat de calitativa este).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare! Sunt proaspat posesor de Seat Ateca 2017 (4Drive 190 CP Excellence) si, desi ma bucur nespus de dotarile masinii, tot nu reusesc sa ma impac cu un neajuns: lipsa senzorilor de parcare fata (masina are din fabrica doar senzor+camera spate). Intrebarea mea ar fi daca stiti cumva cum se poate realiza si care ar fi costul montarii unor senzori frontali compatibili cu afisajul original al masinii sau, de ce nu, doar a unei camere video?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!