Jump to content

Service-uri in Cluj-Napoca


flo
 Share

Postare recomandată

reply @ r&d

Da, este vorba de Lucian.

Si eu am apelat la el pentru urmatoarele:

- montat pilotul automat

- verificat instalatie racire + completat freon

Recomand si eu.

P.S. Eu stiam ca e pe Taietura Turcului, inspre Zalau - incinta Fimaro ... s-a mutat? ...sau este ambient si acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O bila neagra pentru cei de la AUTOFYG de data asta. Am vrut sa ma duc la ei sa imi schimbe un bec faza scurta H7.

1. Nu au timp. Dura 5 min.

2. Un bec H7 marca NARVA sau asa ceva nicidecum philips 29 lei.

3. Is curios cat imi cereau pe manopera.

Am zis NU mersi. La banii astia imi iau philips.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reply @ r&d

Da, este vorba de Lucian.

Si eu am apelat la el pentru urmatoarele:

- montat pilotul automat

- verificat instalatie racire + completat freon

Recomand si eu.

P.S. Eu stiam ca e pe Taietura Turcului, inspre Zalau - incinta Fimaro ... s-a mutat? ...sau este ambient si acolo?

Da, Lucian este. S-au mutat de ceva vreme de la Fimaro, pe Traian Vuia, in incinta Transilvania Constructii. Au si sursa de piese la preturi bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Multumesc pentru recomandari. Am uitat sa precizez mai sus ca vreau un service care sa imi dea si garantie.

Chiar daca nu e o operatie foarte costisitoare (in comparatie cu altele, de exemplu de curand un amic si-a schimbat cutia de viteze, la Autoworld, pret total piese noi plus manopera 7K Ron) implicatiile sunt suficient de mari ca sa se duca naibii motorul daca ceva nu e facut cum trebuie.

Si nu ma refer la garantie cu vorbe. Ma refer la o foaie in care sa scrie clar cat timp este garantata lucrarea in conditii normale de exploatare a masinii. Sunt dispus sa cumpar si piesele de la serviceul cu pricina (chiar daca pot gasi mai ieftin) dar vreau sa am garantie pe lucrare.

Deci dintre cei recomandati care da garantie ?

Numai bine!

Mosu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci mergi la un service care are si magazin propriu de piese. Eu am schimbat distributia (la volvo) la Tekton, cu piesele lor.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stie cineva unde se poate curata instalatia de racire la masina (radiator, conducte, bloc motor, vas expansiune, radiator clima) ?

Nu pot sa uit ca am vazut la un A6 din 2005 un vas de expansiune ... alb ca laptele in care era antigelul de un roz perfect.

La mine in schimb totul e de un maro infect ... si vasul, si lichidul; mai mult ... nu vine caldura in interior asa cum trebuie (am tot citit pe forum si se pare ca de la radiatorul de la clima, care e plin de rugina / depuneri).

Deci, daca stiti, m-ar ajuta enorm ... mai ales psihologic :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum ziceam mai sus, mergeti fratilor la colegul nostru ymy in Floresti.

Eu il laud, desi nu prea am incredere in mecanicii de pe la noi.

De acum la el o sa-mi fac toate reparatiile de la Passatu din dotare

Si din cate stiu ofera si garantie, sunati-l si intrebati:0743-470234 Imre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masinile din grupul VAG (si nu numai) un service ok este Tekton Motors (in parcul logisitic Transilvania Constructii, aproape de Ambient).

tel. 0731 351715. Este al unui fost angajat de la Autoworld care a cosiderat ca lucrurile merg mai bine asa.

Tot acolo mi-am rezolvat si eu reviziile si problemele care au mai aparut (volant si kitul de ambreiaj) si is super multumit de calitate si pret. Il recomand cu caldura pe Luci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt mosu':

La mine garnitura chiar a fost defecta, asa cum am mentionat mai sus: "Garnitura era problema, se vedea clar lipsa materialului in citeva locuri si chiulasa afumata in dreptul lor."

De asemenea am spus ca pretul lucrarii a fost 700 RON piese + manopera. De rectificare nu a fost nevoie. Cred ca am in masina(in garaj) foaia printata pe care am primit-o de la firma lui Imre, pret piese, pret manopera, bon fiscal,... Pe foaia respectiva e mentionata si garantia, dar nu mai stiu detaliile. Miine am drum cu masina, sper sa gasesc respectiva hirtie unde cred eu ca am lasat-o si anume in bord. Daca nu uit o sa postez aici amanuntele despre garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Lucionix am citit threadul tau de 2 ori :(

Asta pentru ca am vrut sa inteleg cat mai bine despre ce a fost vorba si mai ales despre simptome. La mine incep sa cred ca nu este de la chiulasa ori garnitura. Nu stiu daca e legat, desi e foarte probabil, dar indicatorul de temperatura din bord nu mai sta de cand a aparut problema la 90 de grade. Mai mereu sta in jur de 85-87 de grade. Deci primul lucru pe care il voi face va fi o verificare cu Vag-Com pe termostat. Dupa care mai vad.

Imi pare rau ca la noi trebuie sa ai tu o idee despre ce inseamna defectul X ca sa nu platesti service de nu stiu cate ori pana cand un mecanic bun gaseste adevaratul defect. Nu poti sa ai incredere in multi si de asta am rabdare sa gasesc un mecanic bun.

Cu domnul Varga Imre (colegul Ymy sau asa ceva, scuze daca am scris gresit) am vorbit la telefon. Urmeaza sa imi fac o programare pe cand o sa am si timp.

Legat de Autonik. Mi-am adus aminte cand am vazut postul lui Sebip ca am schimbat la ei kitul de ambreiaj (fara volant in cazul meu). A durat putin (vreo 2,5 ore parca), baiatul parea ca stie destul de bine ce are de facut si pretul a fost rezonabil. Nu mai tin minte cat, dar stiu ca mi s-a parut decent.

Numai bine!

Mosu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu stiu daca a mai scris careva despre Tektona 9in incinta complex logistic transilvania, str. orastie - inainte de amibient e o strada semaforizata la dreapta, in sens de mers spre Dej). Se intra pe la poarta I (e a doua intrare pe stanga) se merge inainte si pe langa gardul galben prima la stanga, se merge 60m si e pe dreapta (e o tabal cu pompieri pe perete). Preturi super bune, adica ulei Castrol Edge si filtru ulei mahle = 234 lei manopera in 30 minute, lucreaza pana la ora 17.

Foarte multumit.

nu stiu daca a mai scris careva despre Tektona (in incinta complex logistic transilvania, str. orastie - inainte de ambient e o strada semaforizata la dreapta, in sens de mers spre Dej). Se intra pe la poarta I (e a doua intrare pe stanga) se merge inainte si pe langa gardul galben prima la stanga, se merge 60m si e pe dreapta (e o tabal cu pompieri pe perete). Preturi super bune, adica ulei Castrol Edge 5L si filtru ulei mahle = 234 lei manopera in 30 minute, lucreaza pana la ora 17.

Foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un service destul de bun raport pret/calitate (masinile de la firma unde lucrez sunt duse acolo cand au vreo problema) il gasiti pe strada Sperantei(iuliu moldovan) la vreo 50 de metri de Spitalul Boli Infectioase...

adresagt3.th.jpgthpix.gif

Ca mecanic recomand cu caldura . Se numeste Dl . Jani(Ioni-ungureste ) Jagamos . Cred ca merg acolo de vreo 11 ani si tata de mai mult . Mecanica e beton . Dar nu are computer , deci electronica , pas .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La indrumarile colegului nostru FLORO am mers la Auto Doc, au un service in piata 1 Mai si inca un service in incinta comlexului logistic transilvania, de pe Orastiei, hala nr 12, eu sunt multumit de lucrari, repede si serios, preturile ok, adica pentru ulei, toate filtrele si placute frana spate aproape 200 ron, asta avand in vedere ca am fost cu masina de firma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de service-ul de pe strada Lombului? Parca Auto System se cheama....mi-am lasat masina la ei si vreau sa stiu la ce sa ma astept cand merg sa o ridic (toata partea stanga lovita)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fost o data la ei pt stergere eroare de airbag

tipul de acolo a fost amabil

a incercat sa stearga eroarea dar aceasta tot aparea

era necesara interventia asupra mufelor dar nu am avut eu timp sa raman

pot spune ca au fost amabili, mai ales ca m-am dus fara programare doar pe baza unui telefon inainte cu 30 min si nu mi-au luat nimic

sunt curios si eu de cum lucreaza fiindca am vazut ca sunt axati mai mult pe tinichigerie si au laborator propriu de vopsele

vreau sa imi schimb si eu aripa stanga fata ca am atinso si necesita schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai, eu tot vad pe aici ca vorbiti de servicul nu stiu care etc .... de ce nu postati si niste nr de telefon, sunt asa de utile ... (un batranel din Dambul Rotund ..... E PLIN DE BATRANI ACOLO !!!!).

Tinichigiu + vopsitorie: am facut accident, toata fata o fost varza (adica bara protectie, elonjeroane, capota). Tipul asa a facut masina sa arate PERFECT, nu o lucrat ieftin dar super bine. Se numeste Luca Dan, sta in Someseni, nr. tel: 0740069325 . Fratele lui se ocupa de vopsit, si asta o iesit la fel de bine.

Mecanic specializat in VW: Vele Bogdan, Oasului 237 - 0740130861

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopsitorie - tinichigerie gasiti si in Floresti la Autohaus (dupa ferma de pui), Cosmin - 0745360805, seriozitate, profesionalism ,(cel putin la mine asa a fost). Am mers pe mana unui prieten care l-a recomandat si a avut dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi recomandati un service din Cluj,care accepta sa vin la revizie cu consumabilele mele,are preturi decente,si poate sa-mi stampileze cartea de service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa-mi recomandati un service din Cluj,care accepta sa vin la revizie cu consumabilele mele,are preturi decente,si poate sa-mi stampileze cartea de service?

RichardIV, orice service ar trebui sa fie capabil sa-ti stampileze cartea de service, insa nu stiu daca sunt multe care ar accepta sa-ti faca revizia cu consumabilele tale, avand in vedere faptul ca ei cam din asta traiesc in afara de manopera. Totusi poti sa incepi sa dai telefoane la service-urile listate in acest topic si sa intrebi...

Succese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cand zici ca din asta traiesc, insa daca unii dintre ei nu ar fi atat de nemernici sa puna si peste 50% pe piese/consumabile,nimeni nu s-ar gandi sa-si cumpere singur.

Totusi, nici noi nu cred ca aruncam banii pe fereastra.

Modificat de RichardIV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Richard, daca nu cumva te duci la reprezentanta, cred ca 90% din service-urile mentionate aici au preturi foarte bune la piese si consumabile, dat fiind faptul ca multi dintre ei primesc si ceva discount de la distribuitori. Exemplu concret, baietii de pe Bumbesti si ymy din Floresti au preturi foarte ok la piese, eu unul am comparat chiar cu ebay si cu tot cu transport ies mai scump decat as lua de la ei multe chestii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate.

Am incercat un service din cele mentionate,pentru schimb kit distributie.Poate nu ar fi trebuit sa generalizez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate recomanda cineva un service/mecanic bun in Cluj care sa imi poate monta un volan multifunctional la un Passat B6? :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Incearca la colegul :http://vwforum.ro/index.php?showuser=11744 personal nu am fost cu masina la el,dar am auzit numai lucruri de bine despre el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau mai sigur suna la tel 0743.470.234 imy i in floresti dupa sensu giratoriu( cam 100m ) si politie tot pe dreapta cum mergi catre gilau .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!