Jump to content

Service-uri in Cluj-Napoca


flo
 Share

Postare recomandată

ingrijireauto.ro

se pare ca bif com au de la mine o bila neagra si una alba (sau rosie am inteles ca e buna la scoala):

-cea neagra ca nu m-au sunat sa ma anunte ca a venit piesa rupta

-cea alba pentru ca au adus-o totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai paul si eu intrun timp faceam schimbul pe porumbescu la gabi.dar n-am avut treaba niciodata cu ei.intradevar e putin mai scump dar sunt si seriosi.eu ai cunosc de mult de la inceputul lor.si feri e foarte bun.dar toti au cite ceva nu?asa sunt meseriasi.si daca nu ma insel cureaua tot la el am schimbat.vb de distriutie.deci

per ansamblu lucra bine dar scump.asta e adevarul

salut, ma poti ajuta cu un nr. de tel de la baietii de pe porumbescu?

merci mult,

Claudiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu il recomand pe '75ymy' care are service in floresti ( 100m dupa sensu giratoriu)si face lucrari la preturi bune si calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu il recomand pe '75ymy' care are service in floresti ( 100m dupa sensu giratoriu)si face lucrari la preturi bune si calitate

se baga si pe partea electrica? k am probleme cu instalarea unui mp3player.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un atelier care monteaza mp3 achizitionate din carrefour pt a avea garantia la ele

e situat pe bd-ul muncii, inainte de CUG o iei la dreapta si mergi pe o straduta ingusta care se termina la podul pe unde trec studentii de la mecanica

o iei tot la dreapta si intri intr-o curte dupa care te duci pana in spate si pe stanga e atelieru

mai precis datele de contact le gasesti in carrefour la raionu de mp3 auto unde tre sa fie afisat unde se monteaza

atelieru se ocupa numai cu sonorizare auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost si eu la ymy in floresti pentru schimbare distributie si ulei + filtre. Totul super ok, sunt multumit si recomand! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact cum ii zice la service. Pe tip il cheama Levi, iar numarul de tel 0744704035.

Nu mai stiu exact ce ulei mi-o pus...daca mi-ati spune tipuri de ulei...poate asa imi aduc aminte

margaugd1.th.pngthpix.gif

Am schimbat filtrele, uleiul +placutele de frana la service-ul recomandat de colt, saptamana trecuta. Au lucrat ok. Ne e un service mare, au doar 2 elevatoare. La fel ca si la colt, si la mine a insistat sa nu schimb lichidul de frana (desi eu doream asta) dupa ce l-a verificat si a constata ce este curat. Daca nu ai nevoie de factura, preturile sunt mai mici.

Overall este ok.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista service-uri culese din acest topic

-AUTO VB

str. Ciocarliei nr. 8

tel/fax: 0 264 419 485

mobil: 0 740 668 151 (Daniel Borsan)

-75ymy(gasiti nr de tel in profilul lui). Service-ul se gaseste in Floresti la nr 139

-Levi, iar numarul de tel 0744704035 str Margaului

-puiu in gheorgheni, undeva la garajul troleelor. 0745607800

-filtrul de aer, polen si motorina le poti schimba f. usor... pentru ulei in statia autobus 30 langa stadion

-Auto Doc, e un service mic pe Paris, inspre capatul cu Clujana, inainte de pod.

-BIF COM - Baciu - 0745643498 (Feri)

-autoFYG, pe str.Oasului nr.74

-in gheorgheni pe strada malinului TOPCAR(aspirare ulei,consumabile)

-copiat chei:Adresa postala EUROKEY:

400650 Cluj-Napoca

Str.: Ion Mesteru nr.1, bl.O1, sc.12, ap.111

Tel.: 0264-459719

Fax: 0264-431911

Mobil: 0723-599897

-Pe str Fabricii de zahar fara numar, intrarea din Muncii, TIP TOP SRL. Daca mergeti pe linia de tramvai catre CUG, in fata la politehnica o luati la dreapta.

-RM Auto pe strada Becas nr 40 :verificat geometrie roti

-Are atelierul in zona strazii Paris.Soni:0742 404 942 Service serios, preturi bune, piese originale

-Mega Autotehnica

Service auto

Nr tel: 0744.638.596

sau 0744.695.085

Str. Ciprian Porumbescu Nr. 21

Orar: L-V 9-17 (dar ii gasesti si pana pe la 18:30)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari bujulache pt. informatiile culese....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as schimba lichidul de frana;dar m-ar interesa daca si l-a schimbat recent cineva,unde se face asta fara a se modifica eficienta actuala a franelor,cat costa si daca fac si test de franare pentru a verifica eficienta lucrarii.Am citit pe aici pe forum ca unii dupa schimbare au avut probleme cu testul de frane,dezechilibru mare stg.dreapta,etc.(n-as vrea sa am aceeasi soarta si sa am de umblat mai mult dupa...)

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as schimba lichidul de frana;dar m-ar interesa daca si l-a schimbat recent cineva,unde se face asta fara a se modifica eficienta actuala a franelor,cat costa si daca fac si test de franare pentru a verifica eficienta lucrarii.Am citit pe aici pe forum ca unii dupa schimbare au avut probleme cu testul de frane,dezechilibru mare stg.dreapta,etc.(n-as vrea sa am aceeasi soarta si sa am de umblat mai mult dupa...)

Salutare tuturor,

Daca ai dubii in privinta schimbarii lichidului de frana raportat la eficienta fa altceva. Un stand de franare+amortizoare inainte si apoi dupa inlocuire lichid frana. Service-ul respectiv ar trebui sa fie dotat cu un aparat special pentru aceasta operatie de inlocuire lichid frana si totol trebuie sa decurga ok. Service-urile de marca trebuie sa fie dotate obligatoriu cu acest aparat. Este o lucrare foarte usoara si nu trebuie sa apara complicatii. Deci cel mai bine TEST INAINTE SI DUPA!

Sa aveti drumuri bune! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Ar fi frumos sa avem pe prima pagina din topic un sumar al service-urilor (exact cum a facut bujulache) grupate pe categorii (mecanica, electrica, tinichigerie, etc.).

Putem sa mai facem propuneri apoi, eventual si un rating (bile albe/negre/rosii) ;)

Numai bine,

Andrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vopsit!

Eu mi-am dus masina la Service Donath si acolo au de vopsit aripa spate si ceva mici retusari pe bara fata si spate.

Cel cu care am vb acolo il cheama Feri.Pret per total...250 Ron. manopera si mai am de dus eu vopseaua app. 110 Ron.

Total vreo 350 Ron.MULT sau PUTIN?

Revin cu impresii!

All the best!

aia au fost mereu niste smecheri: preturi mari si munca proasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi s-a dus din senin contactul de la pedala de frana, pentru stopuri, care au ramas permanent aprinse. Intrucat mecanicii mei obisnuiti erau fie plecati fie nu raspundeau la telefon, am fugit la autoworld (ora 14:20, program pana la 15). Dupa ceva insistente (ei zicand ca deja pleaca lumea) au acceptat sa ma ajute, dar cand au vazut masina au zis ca n-au voie sa repare Skoda :icon_cheesygrin:.

Asadar am fugit la Skoda/Seat pe Turzii. Aici dau o bila alba: toti au fost super-amabili, saritori si de-ajutor. Mi-au schimbat contactul in 5 minute plus mi-au si ridicat masina pe elevator pentru niste alte intrebari de-ale mele plus testat niste blocuri, in acelasi pret. Pot spune ca am ramas placut impresionat. Partea mai putin fericita a fost pretul, care mi s-a parut marisor, dar nu pot zice exagerat.

Modificat de jmf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi s-a dus din senin contactul de la pedala de frana, pentru stopuri, care au ramas permanent aprinse. Intrucat mecanicii mei obisnuiti erau fie plecati fie nu raspundeau la telefon, am fugit la autoworld (ora 14:20, program pana la 15). Dupa ceva insistente (ei zicand ca deja pleaca lumea) au acceptat sa ma ajute, dar cand au vazut masina au zis ca n-au voie sa repare Skoda :).

Asadar am fugit la Skoda/Seat pe Turzii. Aici dau o bila alba: toti au fost super-amabili, saritori si de-ajutor. Mi-au schimbat contactul in 5 minute plus mi-au si ridicat masina pe elevator pentru niste alte intrebari de-ale mele plus testat niste blocuri, in acelasi pret. Pot spune ca am ramas placut impresionat. Partea mai putin fericita a fost pretul, care mi s-a parut marisor, dar nu pot zice exagerat.

cat a costat?

Modificat de popa.misu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezonabil 90 lei eu asa zic. La autoworld nu scapai fara vreo 150 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noi impresii despre reprezentanta Skoda. Desi oamenii sunt uber-amabili, am avut urmatoarele 2 "probleme":

1. Am nevoie de o cheie duplicat, simpla, fara telecomanda. Ei au zis ca pt motorul meu nu se poate face, doar cu telecomanda. (wtf?)

2. Un disc de frana de 312mm costa 5mil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand service-ul lui Imre din Floresti, dupa sensul giratoriu. Consider ca eu sunt un tip foarte pretentios cand vine vorba de masina personala, la Imre imi place seriozitatea. Nu iti schimba aiurea piese, prima data face constatarea si apoi iti zice ce si cum.

Apelati cu incredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreau sa va spun si eu despre experientele mele cu serviceurile din Cluj. Din fericire putine.

Prima data am mers la service la Donath unde nu s-au miscat repede dar au facut treaba bunicica. Spun bunicica pentru ca la ceva timp am descoperit ca furtunul de gaze Carter era rupt si nu cred ca nu era deja atunci cand am mers la ei la service. Ar fi trebuit sa il vada pentru ca am facut revizie generala (cel putin asa i-am rugat) plus schimbat placute de frana. Pretul a fost corect dar fara factura. Am zis ca nu am nevoie si mi-a facut reducere cu ~ 100 ron. Asta a fost prin august 2007.

Apoi am mers la Proton de unde mi-am cumparat un mp3player pe care mi l-au si montat. A fost in regula dar se uitau unul pe altul cand i-am intrebat nu stiu ce de player (si nu a fost ceva foarte tehnic ptr ca nu ma pricep nici eu). Ba mai mult imi ziceau mie sa merg sa intreb pe cineva. Nu mi-a placut deloc lucrul asta. Trebuie eu sa ma plimb prin service sau ei sa ma serveasca ? A, si preturi maricele dar totusi decente. Partea buna: chiar cand am fost acolo era o domnisoara care aplica un chestionar clientilor legat de satisfactia lor ca si clienti Proton. Daca cineva a tinut cont de ele poate s-au mai schimbat lucrurile pentru ca se intampla pe la sfarsitul lui 2007 lucrul asta.

De atunci si pana in prezent, pentru treburi nu extrem de complicate si costisitoare din punct de vedere al timpului, am mers la un mecanic care a lucrat la VW si acum lucreaza la BMW. Mi se pare foarte profesionist tipul. Desi lucrez cu el fara factura nu s-a intamplat pana in prezent sa nu gaseasca problema. Si asta intr-un timp foarte scurt. Il recomand cu caldura. Detalii pe PM.

Ultima mea experienta ca de altfel si cea mai urata a fost cu Autoworld. In decembrie a inceput sa piarda masina antigel si sa se auda un bolborosit. Mecanicul meu a zis ca e garnitura sua chiulasa dar si ca nu se baga la asa ceva pentru ca nu ii permite timpul. Mi-a recomandat pe cineva de la Autonik.

Am zis sa ma duc insa la Autoworld sa puna acea substanta verde sau ce culoare are ca sa fiu sigur ca e de la garnitura sau chiulasa. M-am programat si am mers. Acolo am aflat ca trebuie sa las masina (desi nu imi spusesera asta la telefon si eu vroiam doar un test, am crezut ca beau o cafea si intr-o ora am plecat). Am lasat-o si am sunat cred ca in total mai bine de jumatate de ora ca sa reusesc sa aflu ce e cu maisna. La un moment dat ma intreaba un idiot pe mine (scuze dar inca sunt suparat pe faza asta): "Dar la cine ati lasat masina ?!"

Aflu pana la urma ca au terminat si intreb (la telefon) cat ma costa. Mi se raspunde ca e suficient sa imi repar masina nu trebuie sa mai si platesc. Nu mai tin minte exact exprimarea (se intampla in decembrie 2008) dar ideea asta a fost. Merg sa o ridic si intreb inca de 2 ori cat trebuie sa platesc. Ma asteptam sa primesc o foaie ceva cu rezultatele testelor. Nici vorba. Desi cand am lasat masina am semnat proces din ala cu foarte multe informatii pe el. Mi se spune ca e probabil chiulasa (si nu doar garnitura) pentru ca exista mult monoxid in antigel si ca au bagat presiune pe instalatia de racire si acolo nu e bai. Nu primesc insa nici o foaie, numai vorbe. Nici bani nu am dat dar nici nu cred ce a spus tipul respectiv. Mai mult decat atat cand conduceam spre serviciu am descoperit ca nesimtitii de mecanici au scrumat tigarile in scrumiera din masina (desi erau niste monezi acolo - semn clar ca NU se fumeaza in masina) si mi-au schimbat mp3playerul pe usb (era pe radio). Mai mult, scrumul era si pe langa scrumiera ...

Reparatia la ei (conform diagnosticului lor) ar fi undeva intre 2500-3000 ron (cu schimbarea chiulasei). Mi se pare destul de mult in conditiile in care chiulasa noua costa 1000 ron. Stiu ca mai intra si garnitura si altele dar tot mi se pare mult.

In concluzie nu o sa mai apelez la ei decat pentru piese.

Ieri am fost la Autonik convins fiind ca trebuie macar sa repar chiulasa. Tipul care s-a uitat la masina parea destul de confuz dar era convins ca nu e de la garnitura sau de la chiulasa. Bazat pe experienta lui Lucionix (mai sus pe thread se gaseste link catre discutie) inclin si eu sa cred ca nu e garnitura sau chiulasa dar eu nu sunt mecanic :-). Mecanicul vroia sa desfaca radiatorul ca sa se uite dar nu mi s-a parut o idee prea buna. Drept urmare am plecat si de acolo.

Acum caut un service bun care sa imi ofera o diagnosticare corecta si sa imi si explice de ce lucrurile stau intr-un anumit fel. Deci daca vreunul din voi a facut asa ceva il rog sa posteze despre reparatie si service.

In momentul de fata inclin sa vorbesc cu colegul de mai sus la care a fost si Lucionix (pentru ca feebackul vad ca e foarte bun).

Postul e lung pentru ca abia acum am descoperit discutia despre serviceurile din Cluj.

Numai bine!

Mosu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masinile din grupul VAG (si nu numai) un service ok este Tekton Motors (in parcul logisitic Transilvania Constructii, aproape de Ambient).

tel. 0731 351715. Este al unui fost angajat de la Autoworld care a cosiderat ca lucrurile merg mai bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mosu' de ce nu incerci si service-ul de pe strada margaului?eu tot acolo merg si nu am deocamdata nimik sa le reprosez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!