Jump to content

Upgrade to Golf 7 GTD


ShadoWzZ

Postare recomandată

Nu am apucat sa merg cu masina stock si incarcata dar la mers normal nu cred ca ai nevoie de mai mult. Oricum probabil ca as fi fost impresionat oricum pentru ca anterior a fost 1.4 tsi. 

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

In general la diesel nu se simt persoanele in plus din masina, motivul fiind clar dat de cuplul mare, prezent din turatii mici, care ajuta masina "sa traga".

Benzinarele astea noi schimba putin aceste aspecte... ma uit la a mea la care am cuplu 350 NM, un cuplu mai mare decat la un passat 2.0 tdi 140 cp.

Intr-adevar, ce pot sa recunosc, ca aia 350 NM nu prea ii simt pana in 2700-3000 rpm... Cuplul vine de jos, insa nu vin 350 NM de la 1500 rpm.. este dozat liniar.

La diesel in schimb cuplul vine "sanatos" din prima... de la 1800-2000 rpm.. ai toti NM posibili :)

@ShadoWzZ - Sper ca am dreptate si nu bat campii p-aici... dar la diesel eu asa stiu ca functioneaza.

Link către comentariu

Da, stiu in teorie. Totusi, tot in teorie, cuplul si la benzinarele astea noi este prezent de la 1500 rpm, desi am vazut pe Dyno-uri ca aparent nu e chiar asa...

Link către comentariu

@CrS1985 Din ce pot vedea pe fisa dyno care e ceva pagini in urma observ ca dupa resoftare ar fi cuplul maxim pe la ~2200 rpm. Mai fun este ca daca conduci in limitele legale, mai tot timpul te vei gasi fix in acea zona de turatie. Adica 2200-2500 rpm. So ... instant POWAH ... :) Ar mai fi de mentionat ca masina trage mult mai violent cand e data pe Sport cutia decat pe Drive cu kickdown.

In legatura cu simtitul greutatii... eram totusi 4 persoane si masina burdusita cu bagaje (literalmente cadeau bagajele cand am deschis haionul + multe depozitate in spate). Cred ca nu sunt singurul care se intreaba cu naiba la intoarcere prin magie nu mai intra lucrurile in masina :))) 

Masina tragea dar nu e ca si cum nu se simtea nici o diferenta :)). Am exagerat putin pentru a sublinia o idee. 

Dupa ce am ajuns acasa si am scos tot din masina sentimentul la mers era ca parca vrea sa "fuga de sub mine".

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am scos zilele astea masina la lupta pe drumuri prin oras. Sunt super incantat de masina. Inspira foarte multa incredere si nu am intalnit inca cu ea o situatie care sa o puna in dificultare de nici un fel. Trebuie sa recunosc ca plecarile cu dsg de pe loc cand o lasi sa plece singura sunt sfinte.

Se vede ca e tinuta in garaj :D

iarna_pe_ulita.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Nu ti-am mai vazut masina de ceva timp prin oras :lol: Tot frumoasa a ramas.

Cat te-a costat sa colantezi plafonul + oglinzile? :) 

Link către comentariu

Cred ca 300 ron sau pe acolo :)

Astept mazda aia :))))) sa ma plimbi cu ea zic :)

Link către comentariu

Tu o astepti? Dar eu? :)) De pe 3 noiembrie tot astept, doar ca acum e din ce in ce mai greu :lol:. Acum 1-2 zile cica a plecat din Mexic si in 2 saptamani e la Braila si o pot lua :wub:

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Masina aduna kilometri ca si cum nu ar fi, drept urmare intervalul de servisare a venit asa ca am schimbat lucrurile clasice (ulei, filtru ulei, aer, polen, motorina) + lichid frana. Pe langa ele am actionat si asupra zgomotelor de la suspensie prin schimbarea unor bucse si ungerea altora.

Masina a mers pana la acest schimb cu Castrol dar eu am ales sa continui cu Motul.

servisare.thumb.jpg.c0e666303b97040efffce464b9a68725.jpggtd.thumb.jpg.c3d4b7a6f5c351b6b39cdd65a32d5f04.jpg

 

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Ce diferenta intre Golf-uri :o Ca in pozele de pe facebook in care o fata frumoasa isi face poza cu una mai urata, doar ca sa para ea si mai frumoasa :biggrin:

Modificat de AllinDanut
Link către comentariu
23 hours ago, AllinDanut said:

Ce diferenta intre Golf-uri :o 

E diferenta intre masina de companie - pe care o folosesti asa cum e configurata, conform politicii firmei si masina personala, pe care o poti dota/accesoriza dupa suflet...

Nici industria farma nu mai e ce era...de au ajuns la tabla+capace :) 

Link către comentariu

Daca tot vrei admisie, de ce nu iti pui ceva Carbon Intake ? Ce ai pus acolo...e placebo in cel mai bun caz :) . Bine, cu pretul aferent normal si probabil ca ar trebui sa-ti updatezi si remap-ul.

 

 

 

Link către comentariu

Pentru ca pret ( cum ai spus si tu ) si pentru ca la diesel e aproape inutil sa investesti la ce am eu acum pe masina ( adica doar un soft ) mai mult decat atat.

Am sa bricolez si grila fata sa deschid si partea dinspre filtru si cam atat. Nu stiu la ce sa ma astept dar sper macar putin sunet de admisie. De performante nu vorbim :biggrin:

Link către comentariu

Atunci e ok :) , desi since eu nu mi l-as fi pus. Nu mi-am pus niciodata "filtru sport" :D la masini, nu consider ca merita deranjul. As pune doar Carbon Intake, dar si aici mi-ar fi lene cu spalatul/intretinerea filtrului, doar ca macar in acest caz, e si putin efect.

Link către comentariu

Pitici pe creier :))

Modificat de golfix
Link către comentariu

Ce parere aveti de producatorul asta de janta, NO ? E ceva de capul lui ?

IMG_3768.JPG

Link către comentariu

@EEXCALADE nu m-am gandit sa intorc capul sa citesc asa 

Plot twist ... is 2 bidoane de lapte DOINA in cutii :)

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Am pus marfa pe masina...dupa mari si indelungi peripetii cu prezoanele....

oz3.jpg

oz4.jpg

Link către comentariu

Sper sa nu te superi, dar mie nu imi plac.. sa le invarti sanatos.

Si daca tot bag de vina, si stickerul cu Revo e putin cam mare. Iti recomand un badge metalic "revo". 

Link către comentariu
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!