Jump to content

Upgrade to Golf 7 GTD


ShadoWzZ

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o intrebare mai "tampita". Nu-mi dau seama din poza dar pe bidonul de ulei, eticheta, are logourile tiparite color ?

Sunt la al 4-lea schimb de ulei la DSG-urile de prin curte si e prima data cand am am luat de pe net kit OE (cica), cam ce ai luat si tu. Sunt foarte contrariat de bidonul de ulei. Parca sa zic ca la celelalte schimburi, bidonul de ulei (eticheta) arata mai altfel (ca sa fiu in ton cu tine - cea de acum este cam trista).

Merci frumos.

Si inca ceva, filtrul de ulei a venit intr-o cusca de plastic ? La fel, e prima ora cand vine asa (este cu litera D in coada).

Link către comentariu

Salut. 

Nu pot sa spun ca am foat atent la cutie sincer sa fiu. Daca mai exista cutiile am sa ii rog sa faca o poza si am sa ti-o prezint.

Filtrul de ulei era incastrat intr-o "carcasa" de plastic. Nu cunosc codul filtrului din pacate :(

Fiind prima oara cand fac schimbul la dsg nu stiu cum erau inainte cutiile de ulei si filtrele de asemenea. :( 

Link către comentariu

Pe forumurile de afara lumea e incantata de noua prezentare a filtrului, in carcasa asta de plastic. O fi ceva...

Legat de ambalarea si prezentarea uleiului, eu sunt temator si ma gandesc la produse contrafacute, asa cum exista si discutiile despre Castrol. Mai mult, pretul pe litru a scazut simtitor in ultima perioada. (la uleiul pentru dsg ) De unde acum 1-2ani era peste 100roni/litru, acum a ajuns la aproape 80ron/litru. Stiu ca exista uleiuri de la alti producatori mult mai ieftine, dar aici distutam de ulei OE.

Si inca ceva, pe filtrul meu e stantata seria 02E 305 051 D si pe ambalaj (o punga chioara din plastic cu o eticheta) este aceiasi serie dar cu A in coada. ?

Modificat de mihai p
Link către comentariu

Pe mine m-a costat uleiul peste 100ron litru , (~103 ron/litru). Nu stiu daca asta se va resimti in calitatea uleiului sau nu, dar pot spune cu certitudine ca cine mi-a facut schimbul atat a dat pe ulei. Adica nu a luat la ~80 ron si m-a taxat pe mine 100+ron.

O fi ceva si cu carcasa respectiva la filtru. Nu inteleg utilitatea ei dar ma bazez pe faptul ca stie vw de ce a adaugat-o acolo.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

:))   Tot ce imi vine acum sa fac...e sa zambesc.  Am vazut masina de vreo doua ori prin oras...si am recunoscut numaru. Eu stiam ca ai golfu 6 cu numaru asta. Apoi am intrat pe forum, si m-am convins. Foarte tare masina...Abia astept sa o vad si eu de aproape. Dar, acum sincer...cine te-a starnit, in privinta Golfului GTD? Drumuri bune.

Link către comentariu

Salut Marius.

Am fost startnit de situatie :)). Trebuie sa recunosc ca inima tot dupa o benzinara imi planga dar nu imi e rusine nici cu dieselul asta absolut deloc. :))

Poate ne auzim sa vezi masina live.

Link către comentariu

Ce tipsuri ar merge pe extensia asta ?

extensie.jpg

Urmeaza sa o vopsesc glossy black si automat modificata si evacuarea :D

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Merge (ca) evacuarea de GTI. Sper ca nu te gandesti la mai mult de 2 tips-uri :) Nu ai loc

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Initial ma gandeam sa cumpar o extensie care sa permita evacuare in genul celei de R , cu 2 iesiri pe fiecare parte ... dar masina fiind gtd am zis ca totusi 4 este prea mult.

Oricum ideea e ca in configuratie standard bara spate arata mult prea similar cu orice alta bara de 2.0 tdi. Am zis sa scot spatele din anonimat ! :))

Link către comentariu

Ceva de genul asta se potriveste?

De asemenea exista catback cu iesire stanga-dreapta de la Milltek.

Sunt curios cat de usor se demonteaza/monteaza fusta din bara? 

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu

@Silviu_7

Eu voi anula finala si voi face tipsuri bifurcate. Voi face asta faca nici o frica pentru ca gtd-ul cu pachet sound & pack de fabrica vine fara toba final si evacuarea este identica ( mai putin boxa de pe evacuare ) :)

Pentru montaj cred ca trebuie coborata evacuarea pentru a putea avea acces la clipsuri dar in rest, din instructiunile foto venite cu extensia se pare ca mai sunt doar 4 suruburi de prins in partea inferioara a extensiei si .. cam atat.

Link către comentariu

@wsw sper sa trezesc putin sunet la masina ...da aportul meu e doar toba .. volanul si scaunele au venit cu masina :)

@Valy31 ma gandesc zilele astea si iti spun. 

Link către comentariu

A trecut ceva timp de la ultima spalare si masina tipa dupa putina atentie ... asa ca ...

3.jpg

2.jpg

1.jpg

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Masina arata intr-un mare fel! Felicitari pentru felul in care o intretii. Imi place mult ca vine din fabrica cu luminile de la proiectoare pe led, as vrea si eu sa le inlocuiesc ca se vede destul de urat diferenta de nuanta pe CH/LH.

Link către comentariu

Multumesc baieti...imi dau silinta cat pot si eu. Momentan laudele merg doar catre vw pentru ca masina in principiu nu are nimic modificat la ea (INCA) :D

Cand voi face noua evacuare cu dispunerea tevilor in extremitati ... atunci o sa pot spune ca am facut si eu ceva :D

Link către comentariu

Momentan nu e nimic schimbat (din pacate) la spate te asigur. Pot sa fac poze mai de aproape dar e un fund de gtd normal.

Link către comentariu

Da, pare sa fie evacuare si in dreapta din cauza reflexiei de sub masina, care e exact in locul potrivit.

In 

Link către comentariu
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!