Jump to content

Upgrade to Golf 7 GTD


ShadoWzZ

Postare recomandată

Cand vorbim de cat cuplu tine o cutie, nu trebuie totusi sa vedem si ce ambreiaje are efectiv respectiva masina? Adica in cazul nostru, DSG6 DQ250, avem aceleasi discuri pe GTI/GTD/R sau 1.8-ul meu ? Ca eu nu cred ca sunt la fel...  

Link către comentariu

Nu intentionez sa fac swap de cutii si sincer nici nu cred ca o sa ajung candva la limita de cuplu a acestei cutii. Deja discutia a trecut de problema cutiei .. in alta zona :)

Link către comentariu

Si cu sfarsitul offtopicului va anunt ca au venit coturile si teava pentru evacuare si sper ca in acest weekend sa incep operatiunea rear diffuser :D

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Multumesc .... nu am vazut-o pe a ta din pacate :( 

Eu am parcat mai la dracu in praznic sa nu dau sansa unora de a mi-o bricola cu usi deschise fara sa se uite.

Link către comentariu

Nu eram cu golfuletu...ci cu fabia, cand am plecat de la Mall am vazut-o :)

Daaa...tocmai la peco :)) bine faci ca eu am vreo 2 infundaturi mici de la "destepti" astia care deschis an .....

Link către comentariu

Da , e sudura de calitate dar am intampinat niste dificultati datorita Y-ului facut cam prost de altcineva.

E momentan montata pe masina dar nu am tips-uri (sunt pe drum) si arata ... ca un cur sincer vorbind cu tevile alea subtiri comparativ cu evazarile din diffuser.

De asemenea nu am anulat inca intermediara si nu se aude nici o branza chiar si cu finala scoasa ... cel putin la relanti si mers normal.

In schimb cuvintele de lauda pentru extensia Rieger .. a venit bang on la toata gaurile si toate clipsurile. Totally worth the $$

Si in acest moment fundul este schimbat ... dar o sa fie si mai bine dupa aplicarea tips-urilor.

Nu stiu daca sa scot si intermediara ... sunt in dubii. Tu ce parere ai despre asta ?

IMG_3518.JPG

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Scoate intermediara, o sa fie exact ce trebuie! Asa am facut si eu incepand cu finala, dar pentru ca nu era mare diferenta am mers mai departe :))

Masina o sa aiba un fund acum bine meritat!

Link către comentariu

Nu se aude fiindca ai DPF-ul care face cat 5 tobe :))

Inainte sa te hotarasti daca sa scoti intermediara sau nu, fa un drum de autostrada cu mers constant 60-90-100-130- 1xx  si vezi cum accepti sunetul si vibratia in masina pe fiecare viteza constanta (ca sa simulezi mersul in localitati/drum national/ autostrada / etc ..  sa nu te omoare intr-o excursie). Eu zic ca va fi ok si fara. 

Parerea mea este ca ar trebui sa se auda mai tare dupa 2500 -2800 ture cand esti in blana cu acceleratia.

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Finala este scoasa deja, intrebarea este daca sa scot si intermediara sau nu ... :)

Am sa fac un drum putin mai lung sa vedem daca ma deranjeaza ... dar am mers si cu 100 sa zicem ... si e liniste momentan ... :)

LE : Parca se aude ceva mai bine in ture mai mari.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Intermediara voiam sa scriu, am corectat.

Mergi intr-un pasaj, lasa putin geamurile jos, la intrare da-i kickdown, vezi cum ti se pare (ar trebui sa poti face o diferenta, fiindca undele sonore ce ies pe evacuare se lovesc de peretii pasajului si le poti auzi cum trebuie...) :D 

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Sincer am sa o dau jos pentru ca toate modificarile care le-am facut la evacuare sunt total reversibile , folosind coliere la imbinare si nu sudura directa :)

Link către comentariu

Exact asta am vrut sa iti scriu si pe telefon dar nu m-a ajutat tehnica....fa un drum de autostrada (oricum in primii km iti dai seama ) si vezi unde si daca rezoneaza...s-ar putea sa fie suparatoare dupa o anumita viteza...

Link către comentariu

Si uite asa povestea evacuarii a luat sfarsit.

Ma declar super multumit de cum a iesit. In sfarsit fundul masinii reflecta obraznicia ei :)

e2.jpg

e3.jpg

e5.jpg

e6.jpg

e7.jpg

Link către comentariu

Senchiu. 

Ar mai fi de mentionat ca din varii motive am renuntat la softul la motor de la TCM, urmand sa resoftez masina in alta parte.

Link către comentariu

Asa da,arata foarte bine.Pastreaza "intermediara si finala" s-ar putea ca la o viitoare revanzare sa ai nevoie de ele.

Link către comentariu
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!