Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Eu folosesc pe toate masinile pe geamurile fata, Llumar air blue 80. "This film has a 78% Visible Light Transmittance, and its optical clarity and low reflectivity will not interfere with night driving. Air Blue 80 will also block 99% of the sun’s UVA and UVB rays and is recommended by the Skin Cancer Foundation."

Folia are o nuanta albastră, destul de discretă asa ca nu am avut niciodată probleme. 

Scuze de offtopic.

Link către comentariu

Ieri am fost si am facut si inspectia tehnica, bineinteles nu au fost gasite probleme. Si in sfarsit mi-au resetat intervalele asa cum trebuie :)

Am aflat ca inspectia tehnica este la 2 ani doar prima data, dupa care trebuie facuta in fiecare an.

 

 

IMG_8121.JPG

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Da, nu arata rau, nu arata rau deloc...

Imi place forma aia de semi palnie. 

Imi place si faptul ca rama e mai subtire putin.

:icon_thumleft:

Link către comentariu

Da, merci :)

Cam asta e tipsul dorit, e de 90mm. Au si de 100 dar mi se pare un pic cam mult. Pretul e de 90 lei / buc (cel de 90mm) iar manopera ar mai fi aprox 150-160 lei.

Link către comentariu

E ce trebuie, da-i bataie :)

As zice ca merge de 100mm, dar acum fiecare cu calculele lui. Probabil dupa ce le dai jos, poti sa faci o comaparatie cu ambele si te decizi la fata locului.

Link către comentariu

Da, o sa vad si de 100 mm la fata locului, acum in blind zic ca sunt ceva cam mari, dar poate puse pe masina nu-s..

Era azi un Audi A4 la lucru acolo si isi punea de 100 mm, avea tot 2 evacurari ca si mine si arata super bine, recunosc..

 

Link către comentariu

E suficient. Mai mari arata a tuning de vitan. Da-i inainte! :)

 

Link către comentariu

Pana ajung la Pilot sa fac evacuarile, am zis sa fac ce era mult mai important: sa dau masinii o protectie exterioara. Multumiri pe aceasta cale colegului @Ace99 pentru munca depusa (masina era foarte "contaminata") si sfaturile date - il recomand din toata inima :emthup:, veti fi uitimi ce iese din masina voastra :) 

Cateva poze dupa operatiune, care a constat in:

- decontaminare cu Carpro IronX
- prespalare cu Magifoam + CitrusPreWash
- clatire
- prespalare cu BiltHamber Auto-Foam
- clatire
- spalare 2BM cu Britemax CleanMax
- Bilberry Wheel Cleaner pe jante
- uscare cu prosoape de microfibra
- decontaminare cu argila medie BiltHamber
- decontaminare cu Mafra Decaflash
- decontaminare cu IPA 50/50
- protectie lac cu Menzerna Powerlock ( polymer sealant )
- 3M Glass Cleaner pe geamuri
- Autobrite Endurance Tire Gel pe anvelope
- Poorboys Wolrd Trim Restorer pe trimurile exterioare

 

 

ace-1.jpg

ace-2.jpg

ace-4.jpg

ace-3.jpg

ace-5.jpg

Link către comentariu

Trimite-mi si mie acelasi mesaj :). Civic-ul meu are nevoie urgenta de infrumusetare..

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu

Merci. 

Cu tipsurile da, clar le voi pune, dar am o mica problema legata se finantare :) , au aparut niste cheltuieli si nevoi si la Peugeot...

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

@CristiALF: Bravo Tizule, ai dus-o la Spa :) 

Pentru ca ma intereseaza si pe mine, te rog si la mine PM-ul cu costul aferent

In alta ordine de idei, dupa tratamentul asta, iti mai arde de excursii pe drumuri de tara pe la Magura/Pestera ? :) 

Link către comentariu

Am dus-o, am dus-o :D 

Imi arde, de ce nu (la inceputul lui Iulie voi fi pe prin zona lacului Cincis, cine stie ce mai gasesc si pe acolo :) ) ? Murdaria in sine nu e o problema, spalarea proasta care se face la noi si zgariatul lacului sunt problemele principale. Mi-a dat Alex niste sfaturi si indicatii foarte bune, am de gand sa ma tin de ele cat de cat, asa ca probabil la primul salariu o sa incep sa imi achizitionez niste scule pentru a o spala si eu acasa, macar asa, din cand in cand daca nu voi putea chiar saptamanal.

Am trimis mesaje tuturor celor interesati - @Ace99 succes la clienti noi :) 

Vreau sa precizez ca pretul platit este conditionat de lucrarile efectuate si el poate varia in functie de : tipul masinii (hatch/break/etc), culoare si operatiunile dorite. Eu de exemplu intentionez ca la urmatoarea vizita din Noiembrie sa apelez la o protectie si mai buna in asteptarea iernii.

In alta ordine de idei, mi-a bagat cineva un mic inception :) , dar nu sunt convins, nu stiu daca ar da bine: tipsuri negre in loc de inox ? :huh: Nu prea imi dau seama cum ar da, eu oricum nu le vreau iesite in afara mai mult decat cele stock... La rece zic nu, dar ...

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Cred ca nu se vor vedea cine stie ce... Singurul avantaj e ca nu va trebui sa le cureti :)

Negre merg, de exemplu pe linia de "design" a R-ului lui @C Z R de exemplu

Link către comentariu

Da, asta e clar un avantaj, dar pe mine ma intereseaza look-ul dat de negre vs standard/inox. Adica trimurile mele negre sunt suficiente pentru a da bine cat de cat cu tipsurile negre ? Ca aici ar fi dilema, trebuie sa mearga si ele cu ceva, eu nu am difuzor spate negru ca R-ul :) 

 

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Azi mi-am luat asa ceva, am o mica portiune de vreo 2mm pe capota unde mi-a sarit vopseaua de la o piatra. Sper sa imi fac maine putin timp liber sa incerc sa o repar, desi nu stiu daca e vreo procedura speciala ? Am inteles ca se curata bine zona, se da cu vopseaua, se lasa la uscat vreo 45 min dupa care se aplica lacul si iar se lasa vreo 30 min la uscat. 

Ceva mai special in plus ? E vreo tehnica speciala cum sa dai sa iasa cat mai bine si fara urme suplimentare ?

2017-06-30 004.JPG

Link către comentariu

Hai sa te dezamagesc oleaca. La fosta Octavie, am avut ceva zgarieturi, si am incercat solutia identica de la Skoda. Vopseaua a iesit relativ OK, dar lacul se vedea cam aiurea. Pentru rezultate optime iti recomand urmatoare tehnica:

- iei o coala alba si o suprapui peste zgarietura.

- cu un creion, hasurezi cat mai complet o arie care sa acopere zgarietura si portiuni normale de vopsea. Astfel, vei face o harta exacta a zgarieturii.

-  decupezi zona cu zgarietura si obtii o "gaura" a portiunii pe care trebuie sa o vopsesti.

- aplici coala cu "gaura" exact peste portiunea respectiva si te apuci sa vopsesti cu pensulica din kit. Astfel, nu vei aplica vopsea in plus peste zone cu vopseaua in regula.

- dai cu lac aplicand aceiasi metoda.

 

Link către comentariu

Cristi, iti mai aduci aminte de termenul de "tziplar" ? :D

imi aduc aminte o anumita dimineata prin mai 2007 cand, la casa armatei in fata, nici nu crapase bine de ziua, dar cineva stergea cu servetele umede jantele :D

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

@Andrei_72 Merci, e buna pentru inspiratie, dar ti-ai dat seama ca nu fac eu ca cei de acolo :)

@Doc Morelli Merci de sfat, e bun intr-adevar. Desi eu am o pica portiune de vreo 3 mm, nici nu stiu cum sa o decupez la o adica.. Acum..eu sunt constient ca nu o sa iasa cine stie ce mare lucrare, dar cel mai important lucru este ca fac o protectie impotriva apei. Din pacate azi nu cred ca mai am timp, trebuie sa ne pregatim pentru drumul de maine si deja sunt terminat :) 

@mad_kat Florine..termenul mi-l aduc aminte foarte bine. Evenimentul descris ...nu :) . In cazul meu este totusi altceva acum, trebuie sa protejez cumva raul facut, "apa are capul mic" - sigur stii lucrul asta :D 

 

Link către comentariu

Ideea de baza este sa nu apuci sa dai cu vopsea peste cea buna pentru ca se vede imediat diferenta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!