Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

am scos  vignette cu solutie casnica de curatat geamuri si o laveta din microfibra, ies relativ usor mai ales daca a stat masina in soare.

Modificat de bob7
Link către comentariu

Spray'ul de dezlipit etichete e riscant pentru plasticele de pe bord. Cel mai sigur trucul cu tricoul si sa nu lipesti cu prea mult entuziasm vigneta pe geam

Link către comentariu

Si eu am lipit-o recent, doar un colt cat sa stea pe geam. Stiam ca e cam ambitioasa si ca se dezlipeste greu. 

Link către comentariu
2 hours ago, andrei0241 said:

Spray'ul de dezlipit etichete e riscant pentru plasticele de pe bord. Cel mai sigur trucul cu tricoul si sa nu lipesti cu prea mult entuziasm vigneta pe geam

Nu dai direct pe geam - dai intai pe o carpa iar dupa aceea dai cu carpa peste vigneta. Sau o iei incet, bucatica cu bucatica. 

Link către comentariu
8 hours ago, The_Ego said:

Mersi frumos! Recunosc ca nu te-am observat

Cum maine urmeaza un drum lung, azi am pregatit-o cu plinul, presiunea 2.4 all around si uleiul este la 3/4 dupa 12.500km de la revizie. Dupa drumul acesta, va intra la revizia de 30k km. Printre pregaturi a fost si scoaterea vechii vigniete de BG, acum m-am invatat minte si intai o sa o lipesc de tricou ca sa iasa mai usor. Am avut vignieta de Austria, de Slovacia, dar asta de Bulgaria a fost cea mai nenorocita la scos.

Ee,la trecerea de pietoni de la Parincea,cand ti-am acordat prioritate;)!

Link către comentariu

Am ajuns si in Grecia dupa 757km door to door. Cu plecare la 4 dimineata,totul s-a derulat fara probleme. Adunat nu am stat mai mult de 15 minute in vami si inca o oprire pt realimentare. Mers legal in BG si destul de legal in Grecia. 

53f9u.jpg

received_1633802226642609.jpg

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Aoleu, ai bagat diesel??

/sarcasm

Concediu placut, odihna din plin si doar vreme de plaja sa aveti!

Link către comentariu

Trasă la indigo povestea :)) tot atâţia Km am făcut şi noi, la aceeaşi oră am plecat, o singură oprire pentru alimentare (abia aşteptam Shell V-Power Racing), mers tot legal.

Concediu plăcut!

Link către comentariu

 Mersi frumos amandurora. 

La mers normal consuma diesel :)).  De la plinul facut pana la hotel pe 41km, 77kmh cu 4.6%. Nu observam daca nu cautam consumul per total.

@MyKe, tot Shell V-Power Racing am pus si eu :)). Scump, dar cum nu pun des..why not.

Concediu placut!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Salut Ego,

 

Concediu si distractie placuta.

 

Legat de curatarea Vignetelor de pe pabriz, va recomand urmatoarea metoda:

dezlipit cu mana cat iese.

Resturile le dati cu gel de maini din acela dezinfectant care se gaseste peste tot la noi si cu un servetel sau carpa. Acel gel topeste vignetele. 

Mai exista varianta cu folie transparenta cu adeziv pe o parte. 

Cel mai simplu e cu gel antibacterian/de maini.

 

Spor.

Link către comentariu

Mersi mult. Foarte util sfatul pt ca voi avea de scos vignieta de BG la intoarcere.

@Andrei1980, avantaje si avantaje. Mult mai ok e din CJ cu iesitul spre vest, pe cand din Buc faci o vesnicie pana sa iesi din tara.

20170821_112417.jpg

Link către comentariu

Mi-a luat 2 minute sa codez si stopurile de pe haion pt frana. Arata mai bine acum..si cred eu ca orice plus de vizibilitate e bun la noi in tara. M-am gandit daca sa fac si semnalizarea pace car, dar mi s-a parut ca va fi pom de Craciun.

Link către comentariu

Led-urile de pe haion din fabrica nu se aprind la frana, ci merg doar pt pozitie. 

Link către comentariu

Retur din Grecia, cu 85kmh media si 5.8% pana in Ruse, dupa care am ajuns acasa cu 81kmh si 5.6, asadar f asemanator cu ce a fost la dus, dar de data asta cu ora de plecare 9 jumate si vreo 20 minute stat in coloana bara la bara in apropiere de Salonic si retur pe Veliko Trnovo, mai bine zis a insistat Waze sa o iau pe acolo spre Ruse.
Legat de Waze si in special de App connect, suspectez ca mufa USB-ului e cu probleme. Desi intra bine, are ore intregi cand merge perfect si sunt momente cand nu vrea sub nicio forma sa mentina o conexiune stabila cu telefonul. Cablul original samsung conectat la samsung s8.

Am sesizat ca uneori face daca e drum stricat, dar alteori nu conteaza. La fel isi revine daca misc de mufa, alteori nu.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Bun consumul la media asta de viteza si cu rotile pe 18".

Din pura curiozitate: pachetul R-Line schimba in vreun fel coeficientul aerodinamic al masinii?

(la GTI-ul meu zice ca e 0.31 iar la Golf normal e 0.29)

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Am patit si eu treaba cu deconectarea telefonului fara motiv de vreo 2 ori. O data cand ma intorceam din Grecia, dupa vreo 8h de stat conectat fără probleme si o dată cand veneam din Croația, dupa vreo 11 ore de stat conectat fără probleme.

De fiecare dată a fost din cauza telefonului/aplicației waze. Mai exact, aplicația da crash/se blochează iar infotainment-ul consideră că a dat timeout conexiunea cu telefonul. La mine in ambele situatii s-a reconectat inapoi singur, în mai puțin de 10 secunde. 

În cazul tău sunt 90% sigur că problema e de compatibilitate intre versiunea softului de pe unitatea media si telefonul tău.

Într-o zi de plictiseala m-am mai jucat cu S7-le si eu pe masina si am observat ca imi mai face figuri din astea, dar cu Xperia Z3 au fost doar alea 2 cazuri izolate, iar eu il folosesc zilnic minim 1-2 ore. Deci cred ca e o chestie de compatibilitate intre samsungurile noastre si softul masinii. Firul usb eu nu l-am scos din mufa de când am Xperia conectat. Cu el am încercat si pe s7 si pe sony.

L.E. Figurile nu mi le facea inainte pe S7, cand il foloseam zi de zi, dar intre timp au mai aparut update-uri de soft la telefon si le-am facut, deci probabil au legatura unele cu altele. La Xperia Z3 nu a aparut niciun update de soft (are Android 6, nu 7 ca Samsung) de cand il am si il folosesc in masina. Si cel mai probabil nici nu o sa mai apara. Dar e foarte stabil asa. Nu imi fac nervi cu incompatibilitati, flickering sau alte tampenii. Se deschide la orice ora, in orice situatie, si Mirrorlink si Android auto din prima, in cateva secunde.

Modificat de RzzV
Link către comentariu

E drept ca nu am incercat cu alt telefon. La drum lung patesc destul de des acest lucru ( la drum de 9 ore face si de 5 ori asa), iar cand e sa nu mearga 5 minute in continuu nu vrea sa se conecteze si chiar nu vede telefonul. De si-ar reveni singur in 10 secunde nu ar fi problema. Din faptul ca nu vede telefonul si ca problema apare mai des pe drumuri denivelate am crezut ca e mufa in culpa. Mai ales ca nu se rezolva cu inchiderea aplicatiilor de pe telefon. 

M-am mai linistit daca e software, macar mufa merge.

In alta ordine de idei, din ce in ce mai aproape de 30.000km si de revizia cu nr 2. De abia pe 11 septembrie am prins programare la Brady.

20170825_174054.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
On 8/18/2017 at 5:28 PM, gigelm5m3 said:

 

Resturile le dati cu gel de maini din acela dezinfectant care se gaseste peste tot la noi si cu un servetel sau carpa. Acel gel topeste vignetele. 

 

Cel mai simplu e cu gel antibacterian/de maini.

am incercat si eu cu gel dezinfectant , fara rezultate.

poate doar cele de Bg se lasa topite.

Link către comentariu

Eu am luat de la un depozit de calculatoare un spray de etichete si e destul de folositor,nu stiu exact pe plastic daca functioneaza: Sticker Label Remover

Spoiler

Sticker_label_remover_newlook.jpg

 

Link către comentariu

Am trecut si de a doua revizie (la 15200km de la prima, mai exact din februarie), schimbat la fel ca la prima toate consumabilele. Am mers pe acelasi ulei, cu cod OEM. Cum peste 8500km au fost extraurban, n-am considerat sa schimb mai repede. Cu atat mai mult cu cat nici nu consuma ulei.

Per total 30.400km in 15 luni, insa cu un trend care nu se va pastra. Apogeul roadtrip-urilor deja fiind atins :)).

35bfej6.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Foarte bine decis, daca esti multumit de un ulei nu e nici un motiv sa il schimbi. Foarte ok si intervalul de 15k in cazul tau.

 

Link către comentariu

O idee de retrofit ca lipseste ceva de pe portiera de la pasager: :)

IMG_0223.jpg

Cred ca gasesti codul aici.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!