Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

@sebip, de la Skoda e un kit de intretinere si curatare ce include solutie pt curatare jante, solutie pt curatare insecte, burete indepartare insecte, solutie concentrata pt parbriz.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego: am vazut si eu kit-ul ala, dar l-am luat pe bucati. De solutia de insecte sunt foarte multumit - chiar isi face treaba si merita banii.

Pot sa te rog sa revii cu cateva impresii ref la solutia de jante, dupa ce o folosesti ? Ms :) 

Link către comentariu

Sigur ca da.

Azi am ridicat kit-ul. Practic solutia concentrata pentru parbriz este cat pentru o umplere si atat,dar la cat a fost cu totul e ok.15e8weq.jpg

Dupa 500km urban cu o medie de 18kmh si consum 10.4%, e cazul de iesit din oras. Pe vineri va fi un drum pana in Arieseni via Transalpina.

Am facut plinul cu 50l cand mai era autonomie de 15km. Am revenit la Mol Evo pentru moment dupa ce am incercat OMV Maxxmotion 100 plus la ultimul plin.

33b1dhs.jpg

 

Link către comentariu

Frumoase poze; dau dor de duca. :)

Si mai ales frumoasa masina; felicitari!

Link către comentariu

Foarte frumos! Vara asta trebuie sa ajung si eu pe Transalpina neaparat. Sa dai si tu (PM eventual) ceva feedback despre Arieseni si locul unde ai stat, daca e de recomandat.

 

Link către comentariu

Superbe pozele! Merita facuta o colectie si un calendar vwforum.ro!

Link către comentariu

Superbe poze si masina la fel, si eu cum zicea si Sebi, 100% voi merge pe Transalpina anul acesta. 

Link către comentariu

Am fost si eu la Arieseni (desi din CJ ajung relativ usor/repede) e frumoasa zona iar drumul e relativ bun.

Combinatia de peisaj pasnic + golf agresiv looking = nepretuit :D

Link către comentariu

O prind bine rau jantele + arcurile. Sincer arata foarte bine. Nimic cu care sa iti fie rusine langa un gti.

Link către comentariu

Multumesc frumos. Mari modificari oricum nu vor mai fi la exterior, prefer sa ma plimb si sa o intretin cum se poate de bine. In special pe partea tehnica ca sa ne poata plimba fara probleme. Am uitat sa spun ca activarea App connect s-a dovedit a fi o investitie foarte buna, a mers Waze fara probleme.
Mk6 a fost o masina cu multe investitii in partea estetica si m-am invatat minte ca acei bani sunt mult mai bine de utilizat pentru a merge cu masina. Ma gandeam ca in primul an cu mk6 am facut 7995km (tin minte exact din cartea de service), iar acum cam 23000km, desi am mai putin timp liber.
4fvqkw.jpg

Las si un peisaj de aici:
2r6303t.jpg
O liniste perfecta pentru incarcat bateriile, pt plimbat si in care auzi natura, nu zgomote artificiale. Bonus semnalul GSM cel putin pe Orange este slab, ceea ce nu e neaparat rau cand vrei deconectare. 

Revin maine mai pe larg.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pai la masina o prinde bine cum e acum nu prea mai ai ce sa ii faci fara sa ii stici aspectul R line.

Frumoase peisaje cu masina cu tot.

Link către comentariu

Power - control = fun :)) 

La exterior (si nu numai) ar mai merge mai mult drop (cu coilover).

Masina e deosebita, foarte frumoasa si inteleg ca ti se potriveste ca o manusa, asa ca restul e cancan.

Distractie placuta si sejur odihnitor sa aveti! 

cheers

Link către comentariu

Am vazut prea mult fun la un bmw seria 3 din anii 90, nr rosii..the usual suspects..mergea agresiv pe Transalpina pe coborare cu taiat curbe inclusiv fara vizibilitate,franat in ultima clipa, uneori cu cate o roata pe langa carosabil. Ma tineam dupa el fara probleme si fara sa simt ca e masina la limita sau sa merg periculos. Am realizat ca e kamikaze si i-am lasat spatiu. La un moment dat dispare intr-o curba si il vad la 180 de grade in sant pe sens opus si cu bara fata praf. Din fericire, ocupantii erau bine, doar speriati. 

Nu o sa spun nu la frane si la +30cp si  +50nm candva. Coilover clar nu pt ca ceva bun costa, masina devine mai dura si nu pot profita cu adevarat de ce ofera.

Link către comentariu

Ce schimbare in gandire intr-o perioada asa de scurta, in bine!

Sunt multe locuri de vizitat si parerea mea e ca acum e momentul, pt ca pe masura ce imbatranim o sa avem din ce in ce mai putin timp. Eu la vechiul job faceam delegatii in tara, si am avut ocazia sa vizitez o gramada de locuri unde nu as fi ajuns altfel.

 

Si eu ca si tine, in 2 luni+ am bifat 6000km, sa ne bucuram de masini si sa "investim" in combustibil, peisaje, si timp calitativ petrecut cu persoanele dragi.

Imi place mult masina, e configurata foarte bine, iese in evidenta foarte usor din marea de golful, daca ar fi sa ma gandesc la alta culoare, nu as gasi una mai potrivita decat cea actuala. Drumuri bune, si am si eu o curiozitate, cu ce presiune mergi in roti?

Modificat de deenman
Link către comentariu

In sfarsit citesc chestii foarte adevarate pe acest forum, si chestii cu care sunt de acord 100%. O intretinete ca la carte, o folosire a masinii cum trebuie si drumuri cat mai multe si in locatii mai frumoase cu cei dragi ca in primul rand pentru asta este facuta o masina, nu sa o faci bibelou sau obiect de bagat bani in ea pana in panzele albe si fundul cosmosului pe chestii din care nu iti vor iesi banii niciodata...  Te felicit pentru schimbarea aceasta si iti doresc sanatate, noroc si cat mai multe drumuri de acest fel. ?☺

Link către comentariu

Multumesc frumos! Drumuri excelente si fara evenimente si voua.

@deenman, momentan 2.5 pe toate rotile. Asta presiune la "rece", adica dupa stat o ora in temperaturi de 30+ grade.

Maine saptamana incepe cu alt drum lung, de data asta for business pt o conferinta la Tg Mures. 

Link către comentariu

Si eu ma gandesc de ceva timp la niste frane mai bune, chiar cred ca si-ar merita banii.

Link către comentariu

Upgrade-ul este simplu, fiind nevoie doar de portetrieri si discuri de 312mm. Mai greu de gasit doar portetrierii si pretul lor de noi e destul de mare.

Am trecut de pragul de 25k si practic de 10k km de la revizie.
Nivelul de ulei se prezinta absolut decent avand in vedere drumurile extraurbane unde nu a vazut sub 3000rpm pe autostrada, Transalpina, destule drumuri prin oras.
ded85.jpg

Eu voi continua pe acest ulei asa zis oem pentru ca nu mi-a dat motive de nemultumire. Sta la temperaturi foarte ok, nu se consuma. Evident asta inseamna si un motor bun.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego: foarte ok nivelul uleiului dupa 10k de la revizie. 

Dupa 8k la mine e doar cu vreo 2mm mai sus ca la tine, deci esti un termen bun de comparatie :) 

Apropo, cand zici ulei oem, te referi la Castrol sau la uleiul din bidoanele "gri" de VW ?

Link către comentariu

+1 Ai facut rodajul cum trebuie si se vede pe joja :).

Link către comentariu

Salutare! IMG_7803.thumb.JPG.caa195c21f9b4185b507a36940f7e71e.JPGIMG_7810.thumb.JPG.07867c19f91f0d548dd416d1d372bf3c.JPGIMG_7813.thumb.JPG.8669475fabc64dc5a3534928f7970764.JPG

E prima oara cand parchez langa un mk7 similar la exterior (R-line, 18" etc.) si trebuie sa recunosc ca e tot prima oara cand realizez cat de bine se vede diferenta dintre generatii. Dar asta, doar fata de un mk7 dotat cum trebuie. Felicitari! Ai o masina foarte frumoasa si "appealing" pentru ochii antrenati. As renunta la "TSI" de pe haion in locul tau, dar e alegerea ta.

Cat mai multi km plini de zambete!

LE: PQ35 mi se pare o gluma acum cu -30mm si 18"; MQB arata cum ar trebui :rolleyes:

Modificat de mike.
Link către comentariu

Mersi frumos! Imi pare rau ca nu m-am nimerit pe langa masina cand ai trecut pe acolo, mai schimbam cateva vorbe.

Mk6 R-line inca se tine foarte bine, asta si pt ca o intretii.

Da, as renunta insa la tot scrisul de pe haion.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!