Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Si eu am TS850 si pe Golf si pe Polo si sunt super multumit de ele. Sunt no.1 in testele ADAC.

Link către comentariu

Ieri la 3 jumate am comandat, azi la 12 jumate am fost sunat ca au ajuns.

DOT 2116, sfarsit de Mai nu e iunie, dar chiar nu conteaza. Au 10kg bucata.
33xwymb.jpg
20160930_140411.jpgimage url upload

Cum nu exista review-uri pt TS860, fiind prima iarna cand sunt disponibile, voi veni cu un review mai amanuntit. Probabil intr-o luna incalt masina.

Pentru cine ar fi interesant, anvelopele de vara 225/45 R17 91W Hankook Ventus S1 Evo2 k117 se dau.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Hankook au fost foarte bune. Eu le dau pt ca vara merg cu 18, iar Goodyear-urile 225/40 R18 necesita inlocuire, conjunctura a facut sa mai merg cu rotile de fabrica (am scris in urma patania). Altfel nu am ce sa reprosez anvelopelor, in definitiv au fost echipare de fabrica, sunt facute in Ungaria. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am avut de mers miercuri pana la Poiana Brasov si dupa multe prognoze cercetate am zis ca nu are rost sa pun anvelopele de iarna pentru 3 zile cand minimele nu ajungeau sub 0 si nu apareau ninsori. Mai ales ca in Bucuresti inca nu se anuntau temperaturi de iarna si nu voiam sa uzez anvelopele. De la Baicoi pana la Poiana am avut ploaie, apoi ninsoare cu temperaturi de 3-4 grade. Din fericire nu s-a depus si nu am avut probleme. Nici in celelalte zile cand a plouat la 5-6 grade. Am avut si de urcat in Poiana Bv zilnic din bv.

9800km actual si consum 5.0% cu 59kmh din poiana pana in bucuresti mergand prin Brasov si oprire.

Link către comentariu

Consumurile pe coborare sunt ridicol de mici, nu prea ar trebui luate in calcul decat ca tur-retur.

Link către comentariu
nicusor_pintilie
On 9/17/2016 at 7:19 PM, The_Ego said:

Vad maine exact ce si cum in functie de ora. Mersi de informatie.2i20nx2.jpg

2qjwz81.jpg

E "crima" :D , drumuri bune sa ai ;)

Link către comentariu

Oricum merge cum trebuie si inclusiv in bucuresti pe traseul piata sudului- bdul expozitiei- afi cotroceni..luni, 19km de la ora 17, medie de 17kmh cu 8.2%. Cu SS on demand, practic cand vedeam ca e mai mult de stat, apasam buton.

O alta mica belea este garnitura de la antena care intr-o parte a intrat putin in interior. Nu am reusit sa o scot cu o cartela subtire. 

Link către comentariu

Am mai zis-o: motorul asta dovedeste ca este probabil cel mai bun ca si raport costuri/performante, face niste consumuri extraordinare. Desi media aia a ta este bunicica pentru acel traseu :) , consumul tot e excelent. Cred ca si cu 2.0 TDI era mai mare. 

Link către comentariu

Ai incercat sa apesi usor pe antena, poate isi revine? Eu  asa procedam cu senzorii cand demontam bara si se mai intampla sa nu se aseze bine garnitura...

Link către comentariu

Am apasat usor pe antena si fara vreun rezultat, dar nici apa nu am sesizat sa intre.

Azi de dimineata am trecut de pragul de 10.000 km. 

Link către comentariu

Asa a avut si a mea garnitura din prima zi :) Am rezolvat-o cu o hartie de 10 lei (cu ea am asezat garnitura)

Modificat de C Z R
Link către comentariu
1 hour ago, The_Ego said:

Azi de dimineata am trecut de pragul de 10.000 km. 

10k in 5 luni inseamna "bucuria de a conduce" ;)

Inseamna ca ai facut alegerea cea buna...

Link către comentariu

cam asa...eu in 1O luni am 26 OOO km...Da, este cel mai placut 1.4TSI de cand face TSI-uri VW. Iar comboul acestui motor cu echiparea R de la VW, o face foarte tentanta sa te tot aventurezi cu ea... 

Link către comentariu

Am rezolvat cu garnitura folosind o carte de vizita, multumesc CZR pt idee.

De fapt 10k in chiar 4 luni, dintre care jumatate extraurban. Am avut cu cine merge, cand merge si evident cu ce merge. Adevarul este ca nici nu am simtit acesti km, a fost o placere si chiar fara stres. 

Pe viitor, arcurile in primavara cand revin si jantele Monterey pe masina. Iau in considerare si activarea android auto/mirror link tot prin primavara. 

@Andrei, echiparea R-line nu aduce nimic la dinamica, ci e strict de look. Din pacate PoRo nu pune in pachet si directia progresiva cum este in tarile din jurul nostru.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
14 hours ago, The_Ego said:

De fapt 10k in chiar 4 luni, dintre care jumatate extraurban. Am avut cu cine merge, cand merge si evident cu ce merge. Adevarul este ca nici nu am simtit acesti km, a fost o placere si chiar fara stres. 

Big Like aici :cool:

Link către comentariu

Deci 19 000 in aproape 3 luni inseamna ca mi-a placut rau de tot DSG+TSI+HIgline+padele :)))stii ce? CHIAR imi place conbinatia:))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De azi 10290km si anvelopele de iarna montate dupa o coada de o ora.

Impresii dupa 10km: sunt mai dure (fapt de asteptat pt ca au lateralul mai dur decat Hankook Ventus S1 Evo2), dar volanul se simte mai usor, desi sunt tot 225/45 R17. Cand am achizitionat m-am uitat sa vad daca se specifica in COC si 205/50 R17 (dimensiune echivalenta si recomandata ca fiind de iarna pt mk5,6), dar nu figura. Oricum prefer anvelope late iarna decat subtiri tocmai pt ca pe mazga conteaza aria de contact.

20161024_170034.jpgimage hosting free

20161024_170203.jpgimage hosting 30 mb

Vineri urmeaza drum pana la Sighisoara sa vedem si extraurban cum sunt.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Foarte nice configuratia masinii - voi lansa si eu o comanda in noiembrie dupa ce apare facelift-ul si cu cateva mici exceptii (DSG), va cuprinde toate dotarile de pe masina ta - inclusiv motorul (daca va mai fi disponibil pe facelift).

Link către comentariu

Motorizarea de 1.4 ramane pe facelift. Se pare ca 1.5 intra pe Golf 8 sau ultimele loturi de G7 facelift.

Link către comentariu

Oricum 1.4 act a avut pana acum vreo 3 coduri de motor, asa ca banuiesc ca s-a tot imbunatatit.

@globox, felicitari pt viitoarea achiziție. Eu nu am avut incredere in dsg7 si de asta nu am luat.

i71z5i.jpg

L.E. Nu stiu daca sa colantez capacele oglinzilor in negru

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Votez pt colantarea/vopsirea capacelor oglinzilor in negru! Avand in vedere ca ai destule elemente negre, consider ca ar arata bine.

Modificat de andrey2003
Link către comentariu
  • Rave locked şi unlocked this topic
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!