Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

On ‎30‎.‎03‎.‎2017 at 11:27 AM, The_Ego said:

Mi s-a parut un comportament ciudat sa mergi incet, apoi sa te iei dupa cineva si sa accelerezi fix dupa e

Probabil avea nevoie de cineva in fata mai cu curaj sa nu-l ia pe el un radar ?

Poti sa pui acel link cu site-ul de unde ai luat acei auporti ptr numere chiar aici ca si eu as vrea asa ceva ? Asteptam poze sa vedem diferenta, sunt chiar curios.

Link către comentariu

http://www.ebay.de/itm/Simple-Fix-2x-Rahmenlos-KFZ-Kennzeichenhalter-Nummernschildhalter-rahmenlose-set/291499087632?_trksid=p3693.c100102.m2452&_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140212121249%26meid%3Dc43fd91c6d1b476083f6420a75dbd3dd%26pid%3D100102%26

Am montat doar pe fata, pe spate voi monta dupa ce vopsesc bara (foarte probabil in prima jumatate a saptamanii urmatoare). Stiu ca probabil nu e pe placul unora fiind aparent un suport peste alt suport. Ce este aplicat pe bara din fabrica (pe golf stock este decupata direct bara, la gti/gtd/r/r-line vine cu acest suport) are rolul de a oferi o suprafata plana pentru un suport adevarat de numar. 28i98wj.jpgqx7a14.jpg

Ideal era fara acel suport OEM, dar ar lasa in urma 5 gauri in bara.

L.E.: @Luciosu, era toata poza stramba. Acum am uploadat una centrata in locul ei.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da' nu-i pus putin cam shui?! ^_^

L.E.: @The_Ego Tot shui mi se pare, dar nu mi-as pune prea multa baza in ochii mei. :)) In dreapta, cum privesti poza, mi se pare ca e mai jos.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Daca raman 5 gauri in bara, sub numar, ce are?

Ar arata mult mai bine fara acel suport. Sau numarul lipit de suportul negru original.

Link către comentariu

@The_Ego: arata foarte bine, imi comand si eu un set.

Sunt de aceeasi parere cu @Luciosu, mi se pare ca suportul OEM e cu 2mm mai jos in dreapta fata de stanga. Nu se poate ridica putin ? 

Link către comentariu

De fel nu vreau sa lipesc numerele, preferinta personala. Eu am dorit doar sa inlocuiesc suportul clasic de numar cu ceva mult mai subtil.

Prin acele clipsuri numarul e putin departat de bara si astfel s-ar vedea.
accwi0.jpg
@sebip : The following offer has been updated by the seller, but you can still view the article you have purchased . Mai sunt insa destui care vand pe ebay cu livrare in Ro. Pentru rezultate mai multe, e mai bine de cautat direct in germana pe ebay.

@75NOR, credeam ca e referire la suportii de acum. O sa ma uit mai atent la suportul de fabrica. Poate e o iluzie fiind o reflexie (are marginea usor lucioasa). Din poza daca ma uit atent asa pare. De modificat insa pozitia, n-as avea cum nici daca e stramb.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pe marti rezolv si bara spate, iar azi a venit un nou compresor pt anvelope ( black&decker ASI200).. in ideea ca poate nu voi avea nevoie de el si ca sparge ghinionul. E foarte ok ca se opreste la presiunea setata. Am verificat si anvelopa dreapta spate pare in regula, nu difera de stanga. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Azi s-a rezolvat si cu revopsirea si repararea indentatiei de pe barei spate. Multumit de rezultat si faptul ca nu e diferenta de nuanta. 

2e4iu09.jpg

155nupy.jpg

fvl7i8.jpg

Maine schimb suportul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu. Am facut in alta parte, tot insa pe la acelasi pret.

Pastrez casco pt lucrurile mai scumpe si serioase, in speta parbriz.

343njg1.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

De maine dimineata va fi un mic roadtrip ce va totaliza peste 2600km si astfel o sa trec de 20.000km la intoarcere. 

1yjntd.jpg
xfb7yb.jpg
29gcvvd.jpg

Link către comentariu

Ajuns in Praga dupa un drum fara probleme. Masina a fost foarte ok si am trecut deja de pragul de 20.000km.

20170415_162448.jpg

Consum punct de trecere frontiera Nadlac - Brno, 90% autostrada si cu o oprire la benzinarie. Modul Individual inseamna totul pe Sport, mai putin directia.

20170415_110604.jpg

De la Brno s-a imputit cu foarte multe lucrari si limitari la 80-100kmh. Unde se putea merge, erau dale de beton si in multe cazuri era un zgomot si o vibratie de nu se putea mai mult de 120kmh.

Stii ca esti in Cehia cand in parcare esti inconjurat de Skoda :)). Am numarat 6 in aceasta poza. 

20170415_122635.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mi se pare grozav consumul raportat la viteza medie.

Eu cu 1.8 TSI pe la 100km/h viteza medie am avut undeva la 7.2% (cu Octavia (~3000km Iasi -> Dublin)).

La 130km/h merge in 2 cilindri ?

(apreciez parcarea cu spatele si nu cu botul cum fac multi vestici :) )

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

Cum se comporta la drum lung cu noile arcuri? Este mai obositoare la distante mari, sau diferența e nesimnificativa?

Modificat de roc82
Link către comentariu

Te-am vazut prin Arad, din pacate eram pe o strada perpendiculara pe principala, cu 2 masini in fata, si nu te-am putut urmari :-)

Link către comentariu

Foarte frumos, ati mai depasit o cifra rotunda :D I-ai dat de cap cu Waze-ul pe ecran? Cred ca a fost groaznic cu jantele + arcurile tale pe drumul cu dale de beton - mie si cu jante 16" pe Octavia mi se par nasoale zonele alea.

@Iulian M La peste 130km/h nu prea mai merge in 2 cilindri, cel putin pe Superbul meu, sub 130km/h merge in 2, peste nu mai merge in 2 decat cand o ia drumul putin la vale - are nevoie de cuplu destul de mult si merge in 4. Doar pe decelerari am vazut ca mai intra Eco la viteze mari.

Link către comentariu

@RzzV, n-am dat de cap cu Waze-ul. Din fericire a mers perfect Android Auto cu hartile offline, mi-a tinut si telefonul incarcat la 100%. Astept sa vad dupa 15 mai cand dispare roaming-ul si inteleg ca vor putea fi utilizate datele nationale si la nivel international, atunci Waze-ul ar fi mai de folos.

Se simtea ca o vibratie continua in scaun, imposibil de suportat si la 120kmh. Desi cei cu jante 15-16" zburau pe langa mine. 

@roc82, noile arcuri nu am simtit ca au schimbat simtitor comportamentul la drum lung, as zice ca nesimnificativa e diferenta.

@Iulian M, recunosc ca nu am observat, insa mai greu in 2 cilindri si la mine peste 130kmh, avand in vedere masa si jantele masinii. Oricum n-am mers la consum si am incercat constant sa tin 130+ kmh pe bord, ACC-ul cred ca a adaugat la medie pt ca e responsiv si accelereaza puternic pe Sport. 

@Beebee, pe mine m-a cam zapacit Aradul cel putin datorita multor semafoare pe intermitent si foarte mare haos in trafic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Desi ai de ceva timp masina, eu abia acum am citit cap'coada topicul.

Felicitari pentru achizitie!

Te invidiez ca reusesti sa faci asa multi km anual :D Stiam de medii de consum bune de la un coleg cu Leon 1.4 tsi, insa vad ca el nu e exceptie, ci mai degraba alea's consumurile normale ptr motorul/caroseria asta.

Pana la urma cu parbrizul a ramas in coada de peste sau ti s'a spus clar ca nu acopera garantia acel defect? Al tau e si cu incalzire? Orientativ, ai idee cat ar costa unul nou?

Link către comentariu

Multumesc frumos! Din fericire km se aduna fara oboseala si cu o reala placere.

Parbrizul asa ramane pana cand va lua o pietricica. Mi s-a spus de acolo cam clar ca e zgariat si nu e de garantie si nici nu am mai avut timp sa umplu prin alte parti pentru confirmare. Am concluzionat sa il las asa pana cand chiar va fi motiv de schimbat pe casco. Pozitionarea acelui defect nu ma deranjeaza. Nu e incalzit, altfel as fi incercat mai mult pe garantie.

Maine o iau din loc spre Romania si din ce am vazut pe meteoalarm va fi de condus doar pe coduri de vreme rea, galben de ninsori (aparent insa nu se va depune pe carosabil) si portocaliu de vant si precipitatii pana in Ro. 

Link către comentariu

Din ce am vazut, ai cauciucurile de vara pe masina, iar la cehi ca si la austrieci inca sunt obligatorii cele de iarna. Drum bun spre Ro si fara controale rutiere!

Link către comentariu

Nu sunt. La austrieci pana pe 15 aprilie (oricum nu trec pe la ei), la slovaci pana pe 15 martie,  iar la cehi am vazut 31 martie.

Oricum mai degraba o sa fie foarte multa ploaie, mai ales in Ungaria.

Mersi frumos!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

M-am inselat si a fost mai degraba ninsoare, as zice chiar viscol pe jumatate din drum pt ca era vant puternic mai ales din fata si lateral, in rest ploaie torentiala pana aproape de intrare in tara. Partea buna ar fi ca masina arata aproape imaculat. Am trecut chiar de 21.000km.

Nu am mers mai mult de 110-120kmh in conditii de viscol si 1-2grade afara si cu anvelope de vara. S-au descurcat bine Michelin PS4 si in aceste conditii, nu am avut niciodata impresia ca masina scapa de sub control, noroc ca nu s-a depus pe autostrada.
dbe49.jpg
20170419_132609.jpg

Per total, de la iesire din tara pana la reintrare, practic Nadlac -Budapesta - Bratislava - Brno- Praga - Kutna Hora apoi retur prin Brno etc cu mers putin prin Praga si la intoarcere mai mult pe drumuri nationale pana la Brno - total 1489km cu 100kmh si 6.6%. O sa detaliez ce si cum pe topicul de consum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!