Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Cel mai probabil e butonul care are acum o cursa foarte limitata inainte, dar nu e limitat la ridicat/coborât..si totusi nu mai revine trapa. Masina e in continuare in investigatii, cel mai probabil se va inlocui butonul. Cam astea sunt informatiile de azi. Mecanismul in sine al trapei nu are probleme. Ehe si cand ma gandesc ca la G5,6 era rotita in locul acestui buton :))

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ai un noroc... mai ales la accidente :o

Nu m-ar mira ca butonul ala sa genereze o comanda pe CAN si de fapt problema sa fie de comunicatie, nu de mecanism al butonului.

Link către comentariu

Am luat masina fara sa se rezolve ceva. Nu i-au facut nimic, doar s-au uitat si au constatat. Nu aveau piesa pe stock, in speta acel buton (pretul lui ca fapt divers este 438ron) si au zis ca mai bine nu demonteaza tot plafonul ca apoi masina sa stea sa astepte piesa. Nici eu nu voiam sa le las.

A, mi-au aruncat si pastila ca nu e 100% de garantie pana nu demonteaza si vad butonul pe interior, dar e foarte probabil sa fie garantie. :))

Fac maine constatare la Allianz si dupa asta vad cand o las la PBN sa rezolve bara, janta si trapa.

Un intreg circul pentru un buton si atat de demontat. 

Cristi, sa stii ca totusi e o mare problema al doilea optional sa devina inutilizabil. Intai camera, acum trapa. Vorbim de o optiune de 900euro care se strica la nici 14 luni de la achizitie in conditiile in care am avut mereu grija cum o folosesc, doar eu am apasat pe acel buton si nici nu a fost bruscat. 

Astea sunt de regula boli ale copilariei, care trebuiau rezolvate pana anul trecut.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Camera a fost o problema chiar raspandita la acea data. De acelasi lucru s-a lovit si Victor Lala si am mai vazut si in strainatate. Oricum e un capitol incheiat de luni bune. Eu inevitabil compar cu mk6 pe care l-am avut 5 ani jumate, iar acolo camera a mers fara probleme.

Daca nu era problema cu butonul, trapa mergea foarte bine. Se deschide si se inchide fara probleme din telecomanda. Mi s-a spus sa nu folosesc trapa, pt ca daca mai folosesc butonul e posibil sa ramana blocat pe deschis, iar atunci nici din telecomanda nu voi mai putea inchide. Tocmai ca am luat trapa dupa ce m-am documentat cum ca nu ar fi probleme de acest gen. 
Ce ma intereseaza acum e sa sa revopsesc bara spate, iar cu janta sa vad cum o scot la capat. Oricum voiam sa le refac pe toate la iarna, acum daca imi da inlocuire pe asta vad ce fac. Fiind cu regres pe RCA, in mod normal se inlocuieste ce e pe masina la acea data si ce a fost avariat in accident.

23hopxe.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am rezolvat cu casco pe regres: revopsire bara spate si initial reparare si vopsire pt janta - daca se poate, daca nu reconstatare si inlocuire janta. Asta se va decide in service, in speta la PBN.

Nu totul e smooth sailing, evident cand ai de a face cu reprezentantele apar probleme. Piesa mea, cica "speciala" nu are termen de livrare. Asta a trebuit sa aflu dupa ce am sunat 2 zile la rand si consilierul nu a raspuns, iar prin centrala am avut acces la altul. Desi e piesa comandata de luni si vine din Ungaria, a se citi se fabrica acolo, ei in sistem nu au termen de livrare. Maine ma adresez mai sus ierarhic si vad cum evolueaza discutia. O problema pe garantie, in care eu sunt prejudiciat pentru ca produsul nu e conform si nu il pot utiliza, ei stau cu mainile in san si imi spun ca nu le figureaza termen de livrare la o piesa comandata. Nu e o piesa unicat, ci e una care se pune pe tot ce inseamna Golf 7, Passat etc. cu trapa . Vin cu un produs defect si nu imi poti spune ca nu stiu cand ti-l pot repara, mai ales ca vorbim de garantie.

Ca lucruri mai bune, am achizitionat obd eleven si deja am activat cateva optiuni. Cea mai buna de pana acum mi se pare inchiderea automata la inchiderea ultimei usi. Nu imi pliaza automat si oglinzile, asta se face doar daca ating manerul ulterior. Mi se pare foarte ok si de bun simt cand ai Kessy sa nu mai stai sa atingi manerul ci sa se inchida automat masina.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

PBN nu repara jante, o sa-ti dea negatie. Asa mi-au facut si mie la Seat.

Link către comentariu

@vdragos probabil depinde de situație. Mie acum cativa ani când mi-au zgariat jantele de pe Octavia cat a fost masina la ei, nu au vrut sa mi le inlocuiasca, mi le-au revopsit. Oricum, deocamdată se tin bine fata de cum ma asteptam sa se strice după 1-2 ierni.

Link către comentariu

Ieri am fost la PBN ca sa vada janta si au trimis poze pt accept de inlocuire. Am abordat problema piesei fara termen mai sus si luni vine piesa.

 Activat cu odb eleven si LH pe proiectoare

20170804_213043.jpg

Link către comentariu

Pe chestia asta cu diverse activari nu poti avea surpriza refuzarii vreunei solicitari pe garantie, mai ales pe partea electrica/ de soft? 

Intreb ptr ca nu am apucat sa ma familiarizez cu ObdEleven inca, desi banuiesc ca modificarile sunt si reversibile

Link către comentariu

Practic se pun doar niste bife pe functii pe care masina deja le suporta. Nu intru in longcoding pt afectarea parametrilor.

Sa mai spun ca PBN crede ca e butonul de la trapa si doar au fortat de el de acum are joc si nu s-au gandit la o scanare? Sau ca m-a intrebat consiliera cu ce culoare am vopsit jantele? Cand eu in prealabil i-am dat exact codul de piesa pt janta Monterrey

Screenshot_20170804-141157.png

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego sa fii foarte atent daca primesti accept de inlocuire janta de la asigurator, daca ai primit intrebarea despre vopseaua de pe jante, e clar ca ei au in cap sa o vopseasca, cel mai probabil pe ideea ca nu te prinzi (si e greu, daca le iese bine), astfel ei ar ramane cu o janta noua pe care o vor valorifica.

Sunt in stare de magarii din astea "prietenii" nostri de la PBN.

Link către comentariu

Pai janta veche in cazul inlocuirii nu ar ramane la tine? Sau daca nu se accepta sa ramana la tine, macar poti cere sa o vezi.

Link către comentariu

Depinde cum cere asigurarea. Daca nu solicita distrugere, atunci o poti pastra. 

Link către comentariu

Nu vor scoate niciodata aceeasi nuanta la janta aia fara ca @The_Ego sa-si dea seama.
Cred ca valabil pentru orice janta, cu atat mai mult la modelul/culoarea asta.

Link către comentariu

E corect ce zice Silviu, daca asiguratorul cere distrugere, poti cere sa o vezi macar, altfel o poti lua tot tu, nu au dreptul service'ul sa o pastreze, stiu de la un caz similar la Tiriac

Link către comentariu

Ai facut si o geometrie ? Just in case ? Sau nu ai apucat ? Stiu ca ai zis ca faci.
Ochiometric parca parea ceva pe acolo, dar am vazut fix 1 secunda cand ai plecat.

Modificat de C Z R
Link către comentariu

N-am apucat sa fac. O las azi la PBN si le spun de geometrie, desi daca imi intarzie iesirea din service o voi face la Pit Car fata si spate. Ochiometric pt mine nu sunt diferente stanga-dreapta. Chiar daca impactul a fost mic, roata avand contact cu solul poate sa fie mai afectata.

Janta se va revopsi, ceea ce nu ma deranjeaza avand in vedere zgarieturile superficiale. Oricum eu aveam in plan sa le refac la iarna pe toate..ma cam incurca o janta noua, dar nu o refuzam :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

O sa urmeze alta escapa de aproximativ 1500km per total, de data asta in Grecia.

Am activat diminuarea DRL la 35% cand semnalizeaza. 

20170815_114343.jpg

20170812_213630.jpg

Link către comentariu

Salut si aici Ego,frumos Golf,in sfarsit l-am vazut live!Nici nu zici ca a avut vreo problema.

Link către comentariu

Mersi frumos! Recunosc ca nu te-am observat

Cum maine urmeaza un drum lung, azi am pregatit-o cu plinul, presiunea 2.4 all around si uleiul este la 3/4 dupa 12.500km de la revizie. Dupa drumul acesta, va intra la revizia de 30k km. Printre pregaturi a fost si scoaterea vechii vigniete de BG, acum m-am invatat minte si intai o sa o lipesc de tricou ca sa iasa mai usor. Am avut vignieta de Austria, de Slovacia, dar asta de Bulgaria a fost cea mai nenorocita la scos.

Link către comentariu

Pe cea de .bg tot timpul o lipeam doar cat sa stea in geam si o dezlipeam imediat cum reintram in tara, dar e'adevarat ca nu stateam prea mult la vecini

Link către comentariu

Exista un spray de dezlipit etichete - cred ca e undeva in jur de 15 ron in carrefour. Dai cu el, lasi 2-3 minute si dupa dai cu o carpa. Gata treaba

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!