Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Bafta cu parbrizul! mie mi se pare incredibil tupeul dealerului. Orice om cu studii de specialitate ar intelege, numai ei se prefac ca nu inteleg. Este o modalitate de a vedea daca este zgarietura sau nu, gasita intr-un manual de Boeing. Pui varful unui obiect ascutit pe zgarietura si privesti din lateral. Daca atunci cand privesti din lateral, vezi ca apare distanta intre varful obiectului si "crapatura" inseamna ca nu este pe acea parte. Daca faci asta pe ambele parti, si privind din lateral, vezi cum varful se departeaza de "crapatura" inseamna ca este undeva in interior. Sper ca m-am facut inteles.

Link către comentariu

Da, tocmai.

Oricat de aproape am parcat de bordura, incat am iesit prin dreapta pt ca nu aveam loc de morman, nu am ce sa fac daca nu stiu sa iasa din parcare. Nr de tel in geam? Ce e aia?:)) 

zt6k48.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Voiam sa zic ca marea mea emotie este tocmai cu acest revopsit pt e posibil sa nu iasa nuanta, chiar si la reprezentanta (exemplu Dun cu Polo aceeasi culoare la care a revopsit de mai multe ori un element pt ca nu a iesit din prima). Voi temporiza in functie de cum arata dupa ce o spal. Bara oricum are o mica indentatie facuta nu e perfect dreapta..asa ca sunt argumente de schimbat. Se vede deasupra capacului de la carlig.

Link către comentariu

Am facut 15.000km (7 luni jumate) si vineri este si prima revizie. Cum am mers in mare parte in exterior, iar in oras fara forje la rece imi afiseaza schimbul de ulei concomitent cu revizia adica in teorie dupa inca 15.000km, ma declar multumit. Am completat in tot acest timp cu 300ml ulei fara sa se aprinda totusi martorul. N-am mai verificat insa foarte recent uleiul. 

In topicul de revizii am detaliat unde si cam ce preturi. 

Consumul de ulei e mai bun decat la 1.4 122 anterior.

Link către comentariu

O sa fie pe fix de acum incolo. Se vor atinge probabil km inainte de an. In 2017 vor fi drumuri pana in Cehia si Grecia.

Pana atunci, sa vina totusi primavara

20170209_091606.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Sunt "silent follower" de ceva timp la topic, insa dupa poza de mai sus ma ard degetele pe tastatura :P

Un "mare" contemporan in viata spunea o data: "Iarna nu e ca vara" :))

Drumuri bune ;)

 

Link către comentariu

Mersi, asemenea!

Trecem si de iarna asta, cu bine sper.

Printr-un noroc, am fost sunat azi de la Brady daca pot veni mai devreme pr revizie, in speta chiar azi. S-a intamplat sa pot asa ca am rezolvat. In o ora jumate de cand am parcat masina, era gata. Inclusiv au curatat rapid mizeria care era pe ea ca nu o puteau ridica asa pe rampa. All good. Schimbat toate filtrele, uleiul cu acela oem care vine pe cod (am luat 5l si mai am 700ml) plus tot ce tine de inspectie..953ron. Am putut asista la tot.

Am trecut si pe interval fix la 15k/1an.

Pe langa asta, am comandat si licenta de activare app connect. M-a interesat mirror link (pt waze mai mult) si android auto (pt gmaps cand voi merge in strainatate pe mod offline) ca sa renunt la ventuza din geam. Eu credeam ca e de activat cumva online cu fabrica. De fapt se comanda un document care apoi trebuie instalat/codat. Miercuri revin sa il instaleze.

20170209_105117.jpg

20170209_142945.jpg

Jos palaria fata de cum s-au comportat. La pbv stateam mult mai mult, plateam mai mult si nici nu eram lasat langa masina. Nu primeam nici macar un odorizant sau o cafea din partea casei :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego: nice treatment. Bonus de stil pentru husa aceea peste partea din fata a masinii, recunosc nu am vazut asa ceva nici la Avia, nici la PBN si nici in BV.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

@The_Ego Arata bine mai curata, pe vremea asta urata.

Oficial, cati litri de ulei intra in motorul asta? Ma gandeam ca sub 4l, nu peste.

Asa e obiceiul la Brady, eu ii prefer pentru anumite operatiuni pentru ca sunt de 10 ori mai rapizi decat PBN/PBV unde lasi masina si jumate de zi sta in curte degeaba.


@75NOR Husa aia in fata masinii mi-au pus-o de fiecare data si la Brady, si la VW Ploiesti (Darius Motors) si la Mobel Auto (Skoda Ploiesti). Ei o pun ca sa protejeze zona aia unde lucreaza, sa nu zgarie/murdareasca cu sculele cu care umbla.

 

Modificat de RzzV
Link către comentariu

O cifra oficiala acum nu mai stiu sa zic, dar stiu sigur ca citisem peste 4l . Chiar m-a surprins cand am citit de motor inainte sa il iau, stiind ca in vechiul 1.4tsi CAXA intrau 3.7L.

Practica cu husa eu am vazut-o si la pbv. 

Link către comentariu
On 2/3/2017 at 1:22 PM, The_Ego said:

Da, tocmai.

Oricat de aproape am parcat de bordura, incat am iesit prin dreapta pt ca nu aveam loc de morman, nu am ce sa fac daca nu stiu sa iasa din parcare. Nr de tel in geam? Ce e aia?:)) 

zt6k48.jpg

am scris si am sters de 10 ori pentru ca s-ar putea interpreta mesajul meu intr-un stil peiorativ....

tu chiar crezi ca o sa se lase cu schimbat de bara pentru lovitura asta? daca da, zi-ne si noua unde ai casco, pls :)

ps: imi pare rau ca ti-ai gasit masina lovita!!

Modificat de Araym
Link către comentariu

Nu se vede in poza asta, dar are un loc unde e deformata langa capacul de la carlig. Oricum dupa spalare urmele sunt mult mai fine. Personal, eu nu as schimba si nici nu as vrea sa vopsesc decat daca e realmente cazul. Nu caut sa imi fac de lucru inutil.

Am facut ieri drumul pana in Cund (jud Mures), 350km in mai bine de 6h datorita unui accident pe centura Ploiesti de am stat in coloana la giratoriul de pe DN1de la intrare in Ploiesti si oricum ne-a deviat prin oras. Tot raul spre bine, am impresia ca am vazut fosta masina. Nu sunt sigur pt ca am vazut-o din profil, dar semnalmentele pareau aceleasi (@sebidraghici, erai prin Ploiesti ieri?).

Am testat si GoPro-ul aseara, acum cu trapa are un punct de montare foarte bun.

G0011433.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am revenit din periplu, de data asta pe ruta Tarnaveni - Medias- Sibiu apoi DN7 cu medie de 85kmh cu 6.7% (Sibiu - Bucuresti) in conditiile in care nu am menajat masina decat in sate. Ma bucura ca sta foarte bine pe curbe, calitatea Continental-urilor se vede. Ma gandesc serios sa achizitionez pt vara tot ceva de la Continental.

Dupa drumul de dus, a trebuit neaparat spalata, nu ma puteam intoarce in felul in care arata.
Desktop2.jpg

+ primul clip cu GoPro, asa ca montajul nu e tocmai ideal. Nu ma asteptam sa se miste asa mult in carcasa.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ai comandat si aceasta functie la configurarea masinii, sau l-ai activat cumva separat? Tot nu ma prind cum este treaba cu aceasta... si nu stiu daca la mine se poate sau nu ca in mare cam avem acelasi unitate (6,5 inchi fara Navi MY 2016) . Nu  de alta dar vad la seat ca parca trebuie sa alegi Mirror Link la configurare daca vrei ulterior) . Eu nu imi amintesc sa fi bifat asa ceva ...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

Nu am luat optiunea din fabrica. Se activeaza printr-un document comandat la reprezentanta. La VW e app-connect, la Skoda cred ca smart link si la Seat parca full-link, fiecare aparent cu alt pret.

20170216_185818.jpgimage ru

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_EgoNu vrei sa pui camera inapoi pe parbriz? :D Are oglinda aia in fata si nu vezi decat vreo 5 metri inaintea masinii :P Fiecare curba si masina venita pe contra-sens ma iau prin surprindere, si nu ma pot bucura de peisaj (asta mai mult pentru tine, daca vrei sa pastrezi filmulete ca si amintire)

Legat de Mirrorlink si AA, stii cumva daca pot sa-l instalez pe a mea (an fabricatie 2013 - Discover Pro)? Nu prea am inteles de pe forum daca se poate sau nu pe unitatea pe care o am eu. Nici in meniul unitatii nu am aplicatia asta.

Mersi frumos!

Modificat de Liviu_sbn
gramatica...
Link către comentariu

@Liviu, a fost prima tentativa de lipit de trapa si da, nu cea mai fericita pozitie. Mai experimentez ca sa evit oglinda.

Daca nu se gaseste in meniu, atunci nu se poate activa. Eu o aveam si imi aparea ca necesita cheie de activare. E vorba de anul de fabricatie. Nu stiu cand exact s-a trecut la unitatile MIB II ce suporta aceste functii.

Link către comentariu

Ce model de Go Pro ai? Mie nu mi se pare normal sa se miste asa in carcasa, eu merg cu o cursiera cu Go Pro lipita de casca si nu face in nici un caz asa.

Link către comentariu

Off topic: Go Pro 3 Black. Am verificat insa acum si nu e carcasa de vina. Nu imi dau seama de ce se auzea asa.

Link către comentariu

Frumoasa masina ai, man! S-o stapinesti sanatos fara evenimente neplacute! Ai mai cerut si-n alta parte parere despre parbriz?

Link către comentariu

Mersi frumos! Nu am mai cerut in alta parte si am zis ca decat sa schimb acum parbrizul si sa ma trezesc cu vreo piatra care sa necesite automat inca o schimbare, il las asa pana apare ceva mai important. Cum am zis, nu deranjeaza deloc la vizibilitate si nici nu e crapat cu totul. Nu vreau sa am de a face cu meseriasii de reprezentanta de prea multe ori, mai ales ca ar fi imbinare sus cu rama de la trapa, iar mai bine decat a pus robotul nu cred ca pune omul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!