Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3 SH


Andrei1982
 Share

Postare recomandată

2.0TDI consuma așa mult in oraș? Primul anunț e cu 2.0TDI, nu TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel de 184 CP Diesel consuma destul de mult prin oras. La varianta 2.0 TSI de la Asko mai pui 2l in plus fata de 2.0 TDI din primul anunt.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris...2.0 TDI are cam 10 mediu in oras. 

Daca vrei diesel eu as recomanda sa cauti cu Webasto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, yeeeeman said:

2.0TDI consuma așa mult in oraș? Primul anunț e cu 2.0TDI, nu TSI.

Mie 2.0 de 150 imi consuna 10-13 mediu in Bucuresti, pe Leon. Deci da, consuma. 

Probabil ca poti scoate o medie mai mica de 10, cu conditia sa mergi fara consumatori dar mai ales fara trafic. 

In plus, ss si modul eco sunt niste glume. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e varianta 1.8 TSI 180 + 4x4 + DSG 6, in caz ca vrei TSI si "DSG-ul ala bun". Dar nici asta nu e o combinatie asa des intalnita.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul se uita la vRS asa ca as zice ca nu economia de carburant il intereseaza. Dar mai multe ne poate spune el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, acum am vazut asta, retinusem mai mult partea de oras si am omis literele magice, RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS-ul ar impaca si varza si capra in situatia mea ? Ma asteptam la un consum de 10-12 in oras, nu asta ar fi grija principala. Mai tare ma interesa daca merita ce am gasit in anunturile respective sau ar trebui sa mai astept / sa ma reorientez catre altceva.

@Doc Morelli, multumesc pentru informatii, chiar m-am uitat dupa 1.4 tsi manual si la fel ca in cazul lui 2.0 tsi...mai nimic, dar iau in calcul si varianta asta in caz ca ma lepad de RS.

@zorro00, la fel si pt 1.8 tsi ? se pare ca imi doresc o configuratie care ori nu se vinde ori e prea buna ca sa se vanda SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Măi băieți, eu am tot 2.0 TDI și consumul în oraș (București) nu a depășit 8,4 niciodată...  De când am luat-o nu a consumat mai mult, mă mir cum de va consuma atat, și eu chiar merg sportiv. Poate o fi ceva stricat cine știe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil. 

Eu si cu ALH-ul vechi scot peste 8.4 si cu aia nu stiu ce inseamna mers sportiv. Poate definesti mai bine orele cand esti in trafic si ce inseamna sportiv.

La RS 2.0 sub 8.5 in oras...poate doar noaptea dupa 10 si cu multe semafoare pe verde. Fara SS activ. Poti mai jos sa vezi datele reale:

https://www.spritmonitor.de/en/detail/978855.html

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia asta despre consum va dura mult si bine. Eu la orele de varf scot undeva intre 10 si 12 la suta. Ar fi interesant ca cei care scot consumuri mici (sub 9) sa spuna si viteza medie de deplasare si asa putem afla singuri orele in care circula cu masina in oras ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este locul aici sa discutam de consum si de versus diesel - benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
liviu242006

Buna ziua.doresc să achiziționeze o Octavia și nu știu pe care,una albastra din 2015 cu 209000km și dotari mai multe sau una cu cu 140000 km dar dotări putine.ambele sunt la fel preț și câteva luni diferența la anul de fabricație.cea roșie sa fi fost lovită? De are două nuanțe de roșu la roata de rezerva.Screenshot_20190501-155116.thumb.png.d0e8f81cc33ff9fde90f0ef20033f698.pngScreenshot_20190501-155125.thumb.png.3d77bc6eecf29c5c72a562b68cbdea76.png

Screenshot_20190501-155336.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • 9 months later...

salut, vreau  sa imi cumpar o octavia 3,  benzina  cu motor 1,4 ,TSI din 2013-2015 si as dori sa imi spuneti cu ce probleme ma pot confrunta la acest model ..multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai toate informatiile pe forum deci spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Singurul defect...dpmdv...e manuala. In rest...foarte ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Johnny Bravo said:

Cum vi se pare aceasta masina https://www.porschebank.shop/708266.html ?

Sa inteleg din stickerul ala ca este adusa din Germania?

Merita banii aceia la ce dotari are, an de fabricatie si rulaj?

Si eu cred că merită. Dacă nu te deranjează cutia manuală. Mai ales că dsg urile știi că sunt problematice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km putini, dotare buna, mai ai 9 luni garantie, pret bunisor, motor care nu mai e in oferta, culoara pare Velvet Red, go for it!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua.O intrebare adresata in mod special adresata proprietatilor de O3 cu motorizarea de 1.6 tdi.Am intentia de a trece la un model superior in gama skoda si oscilez ca preferinta in_tre doua marci .Golf 7 motorizare 1.6 tdi si Octavia 3 1.6 tdi .Pentru ambele optez motorizarea de 110 cp .Golf 7 am condus si mi_ am facut o parere .Acum cer un sfat si aici , in mod special proprietarilor acestei motorizari .Ca numar de km nu vreau sa depaseasca 100k , iar ca an de fabricatie 2015_2017.Optez pentru 1.6 datorita costurilor mai reduse la impozit si asigurari iar ca nr de km rulati pe an, nu depasesc 15k pe an .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine te uiti si la un 1.2 TSI, daca faci km putini si mai mult prin oras.

Ai impozit/taxe si mai mici, consumul e o idee mai mare, dar nu ai problemele dieselului cu regenerari, dpf, egr, samd.

Singura problema ar fi ca benzinarele sunt mai scumpe, dar gasesti destule cu km putini si cu 500 euro maxim mai scumpe decat tdi-urile aduse de prin afara, obosite. 

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1.6 tdi din 2016. In primii 3 ani am avut un rulaj de aprox 25.000 km/an - dpmdv dieselul s-a justificat, atunci. In anul 4 am avut exact 15.000km si cred ca un 1.4 TSI ar fi fost mai ok. Eu recomand 1.4TSI sau chiar 1.5 TSI care (cred) ca a aparut prin 2017 odata cu faceliftu. Cam atat ca o dam in versus si nu e locul.

 

Dar tot nu m-am prins ce vrei sa intrebi. Vrei sa iti recomandam noi masini SH sau care e intrebarea de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea sta cam asa .....nu stau in Bucuresti , iar atunci cand ma duc folosesc (golful ) benzinarul de 1.4 pe care am montata instalatie gpl.In schimb pentru concedii si alte deplasari masina se dovedeste uneori neincapatoare , sa nu mai spunem de faptul ca nu ai curaj sa depasesti in unele momente.Concluzie ....masina o vreau ptr extern , iar ca nr de km nu vreau sa depaseasca 100 k .Am avut golf 6 tot 1.6 tdi iar de la 200k au inceput problemele majore ...dpf , egr , ambreiaj etc.Din cele citite am dedus ca noua generatie de 1.6 tdi a venit remediat cu unele probleme , dar asta nu ne scapa de transpiratii cand auzim de volant , egr , dpf , injectoare etc. De aceea am postat aici , loc unde pot primi informatii corecte de la proprietari si nu de la atatstiutorii de zi cu zi .Punctul forte la acesta motorizare am vazut ca este consumul extern , undeva in_tre 4 si 5 l .Asta nu inseamna ca nu iau in calcul si pareri despre benzinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca vrei masina combi din moment ce ai zis de Golf 7 si Octavia. Pentru mers extraurban si masina combi incarcata eu as lua minim 1.4tsi, 1.5tsi 150cp sau 2.0tdi 150cp. Nu stiu care e diferenta de pret la achizitie sh fata de 1.6tdi, dar masina o sa se simta mult mai bine cu motorul mai puternic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!