Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3 SH


Andrei1982
 Share

Postare recomandată

O sa ai aceleasi performante ca 1.9 TDI-ul din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, Doc Morelli said:

Refuzul de a furniza VIN-ul este un indiciu clar ca exista daune inregistrate in sistem pe masinile respective. Cauta altceva !

Nu mai induce oamenii in eroare.

1.Eu personal nu as da VIN-ul nimanui. 

2. Orice reprezentanta care comunica informatii despre masina mea fara acordul meu este pasibila de o actiune in instanta. 

3. Merg cu potentialul cumparator la reprez, verificam VIN-ul si daca e ca mine plateste tot ce inseamna deplasare + verificare si daca nu e ca mine platesc eu.

Nu esti obligat sa comunici nimanui VIN-ul cum nicio reprezentanta nu are dreptul de a furniza informatii despre bunul tau altei persoane sau terte parti, in lipsa ta. 

Simplu ca buna ziua. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca e fabricat dupa august 2015 dar asta scrie in CIV, intreaba proprietarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, bogdan_vw_11 said:

Este mic motorul 1.6 110 cp pe O3 sedan? Multumesc frumos! Diferenta intre ce am avut din semnatura?

Imi place f mult culoarea 

https://www.olx.ro/oferta/skoda-octavia-elegance-greenline-full-option-1-6-110cai-IDaWSZW.html#d8a6cf94ce

Motorul respectiv este arhisuficient. De cca 1 luna ma deplasez cu o O3 de drive test fix cu acest motor si trage foarte ok. Am avut in urma cum vreo 4 ani si 1.9Tdi BXE si pot sa spun ca 1.6 Tdi 110CP care se gaseste pe O3 ii este superior..este mai elastic, mai silentios (mult mai silentios), mai economic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meh, asta cu VIN-ul e cu dus si intors. Eu nu am avut timp sa ma deplasez la toate masinile care ma interesau pe autovit si am cerut VIN-ul. Alea pe care le-am primit le-am verificat din punct de vedere al kilometrilor, celelalte le-am dat ignore din prima. Era un Scout suspect de ieftin in garantie la care nici nu a vrut sa auda de VIN si am ignorat-o, ca era super uracioasa tanti.  Nu ma intelegeti gresit, nu cred ca e obligatoriu sa comunici VIN-ul, dar nici nu cred ca este ceva de ascuns cu el . Sunt o tona de site-uri care contra cost ofera informatii pe baza VIN-ului. Ca si fapt divers, de pe site-ul de unde am luat in cele din urma masina aproape toate au avut VIN-ul afisat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, cristi511 said:

1.Eu personal nu as da VIN-ul nimanui. 

   Pai VIN-ul este public, afisat in geam. Nu este secret, intr-un loc ascuns. Sau ai vopsit geamul pe portiunea respectiva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati ca intervin, dar divagam rau de la subiect - nu discutam aici despre abordarea celor care-si vind masinile sau despre impactul GDPR ci despre sfaturi de achizitie Skoda Octavia 3 SH. Nu facem nici macar versus intre motoare, fiecare stie ce e mai bine pentru el si in caz ca e cu adevarat interesat, se duce si se plimba cu motorizarea respectiva inainte sa o cumpere. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, 

 

In perioada urmatoare ma gandesc sa ma intorc in familia VAG dupa vreo 4 ani si o sa am nevoie de o masina combi pentru diverse drumuri in afara Bucuresti-ului(70%) iar restul in Bucuresti. Bugetul maxim 10k Euro. Gasisem urmatorul anunt https://www.autovit.ro/anunt/skoda-octavia-iii-ID7GtW8l.html#ee2433a4c8 

Voi ce parere aveti? Pana acum am avut un Volvo S40 cu motor de 1.6 si pentru nevoiele mele a fost suficient. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG7 la kilometrajul asta e moartea pasiunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5000 de km pe luna este ceva la fiecare 6 luni revizie pe cartea service daca are asa ceva . Km multi in scurt timp plus motorizare micuta pt un break de asa dimensiuni . O vizionare live a masinii si un mic drivevtest te va lamuri . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e super arhi suficient colegu motorul de 1,6 tdi . daca e si de 110 cp e si mai bine . Totusi nu iti recomand dsg uscat la 170-180k km . Acum sigur daca avem motor de 2l avem impresia ca restu 'e fraieri' . Daca te uiti pe net la vanzari 80-80% sunt masini cu motor de 1,6 L . Prea putini mai arunca banii pe fitze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te opreai dupa a doua propozitie era perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum au fost facuti acesti nr de km. Faptul ca are 174.000km facuti intr-un timp relativ scurt poate fi si un lucru pozitiv ? Inseamna ca au fost facuti pe distante lungi, probabil extraurban. Ma indoiesc ca putea face atatia km mergand drumuri scurte prin oras. Iar daca km au fost facuti la drumuri lungi, asta nu oboseste DSG-ul fie el si 7. Eu am facut 155.000 4 ani cu DSG7 si mergea perfect cand am dat-o fara sa fi umblat vreodata la ea. 

Motorul este suficient. Nu am vazut discutii in care vechile 1.9 Tdi de putere si cuplu similare, sa fie considerate "sufocate" pe masini de astfel de gabarit. De ce ar fi acestea noi 1.6 Tdi care sunt si mai elastice dpdv al valorificarii cuplului? DSG-ul, da, trebuie verificat cu atentie. Dar la un test de drum,  un DSG7 cu probleme se simte imediat chiar si pentru cineva mai neexperimentat cu aceasta cutie. 

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru informații. Săptămâna viitoare am sa încerc și un test drive cu ea și revin cu impresii. 

Citarea inutila se sanctioneaza potrivit regulamentului! 

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis, am revenit cu impresiile :

- KM :189900 - au omis sa treaca kilometrii actuali;

- Parbrizul avea o crapatura destul de mare in partea superioara;

- Reviziile sunt facute din 6 in 6 luni dar uneori se depaseau 30k km intre revizii (dovada reviziilor este printata, nu sunt trecuti in cartea de service);

- Interiorul nu prea se prezinta in conditii de utilzare normala, plastice zgariate, tapiterie murdara si agatata pe alocuri; 

-Prezinta scurgeri in zona capacului de ulei;

- DPF-ul incarcat 50%;

- Cutia schimba corect, e drept nu am mers mai mult de 15 minute si traficul a fost lejer, speram sa vad cum se comporta cand se incalzeste;

- In urma scanarii am observat variatii de presiune a carburantului intre 24900 si 30820 kpa;

- Cateva errori la motorasele geamurilor dreapta fata. 

Cam asa se prezinta masina. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam prea mic bugetul pt octavia. Vrei ca masina sa fie absolut impecabila la aproape 200.000km nu prea se poate, trebuie sa lasi de la tine la unele aspecte. Tapiteria si interiorul oricum trebuie bagat in curatare generala la colegul Muale.

 

Eu zic sa te mai gandesti ce vrei exact, cutia automata dsg7 la 200.000km nu as cumpara niciodata.  Daca tot accepti asa de multi km la o masina de generatie noua, macar uita-te dupa niste dotari, ca asa, decat sa iau octavia cu cel mai slab motor, si cele mai slabe dotari, si cu 200.000km mai bine mai scad o clasa sau ma uit la alte masini. Dotarile sunt importante, totusi.

https://www.autoscout24.ro/oferte/skoda-octavia-combi-1-6-tdi-klimaautomatik-pdc-1-hand-motorina-gri-9ed5b9af-6848-4cab-af69-32bf32cd3f67?cldtidx=5

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohoo, scumpă tare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raportat la masina postata de tine da este mai scumpa dar.....nr de km si cum arata masinile diferenta mare plus ca ca cea de leasing are si garantie 12 luni sau 15 mii de km . Nu mai punem in discutie ca una este in Germania si cealanta in Romania .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mulțumesc pentru sfaturi. După îndelungi căutări și teste cu diferite mașini, am ales sa folosesc bugetul disponibil ca avans pentru o Skoda Octavia 1.0 tsi Style manuala cu câteva dotări suplimentare. Urmează jurnalul. Încă o data mulțumesc pentru ajutor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari cea mai buna alegere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

http://www.skoda.co.nz/models/hotspotdetail?HotspotName=E24+-+Driving+Mode+Selection+[A7]&Page=technology&WebID=66079c3d-1242-4318-be53-5e6089148452

 Ala e driving mode selection, e si pe alte echipari Skoda. Arata bine masina, dar destul de multi km. Nu vad de ce ar fi mai bine antifonata decat o octavia non-RS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea multi bani pentru o  Skoda rulata. Pentru mașinile de generație nouă tot ce e peste 100.000km mi se pare mult, asta că să o folosești și tu fara intervenții majore.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!