Jump to content

Sfaturi achiziție Octavia 3 SH


Andrei1982
 Share

Postare recomandată

Tractiunea integrala inseamna max 1l/100 la consum iar 4wd presupune schimburi de ulei la 60 de mii de km, 1 litru de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza consumul, am vrut doar sa glumesc :).
Nu cred ca mai trebuie sa intreb 1.4 TSI vs. 1.8 TSI, pentru ca probabil se va alege 1.8 TSI.
Dupa scurte cautari, revin si spun ca O3 1.8 TSI 4x4, cu aproximativ 70.000 km, are pret de apoximativ 19.000 Euro. In acest caz depaseste bugetul meu.

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand socotesti cat dai in plus pe intretinere la 4wd vs cat risti cu DSG7 uscat (dq200), mai ca iti vine sa zici ca e chiar ieftin ! :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va fi ieftin si daca iti depaseste bugetul, daca ai ghinionul si iei un DSG7 cu probleme la mecatronic mai pui 1000-1500 de euro minim ca sa mergi cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ramane sa ma gandesc intre cele doua modele, care au DSG6:
1. O3 1.8 TSI 4x4
2. O3 2.0 TSI (este o masina mai pretentioasa si mai greu de intretinut? si nu prea este recomandata pentru bebe)
Nu ma astept sa consume ca o masina electrica :)), consumul de combustibil fiind in jur de 10-11 l / 100km in Bucuresti la ambele.
Cred ca voi face un efort financiar sau voi creste numarul de km (in jur de 100.000 km), pentru a achizitiona un O3 1.8 TSI 4x4.

AlexB
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de mult de vanzare, e tzeapa. O stiu de 1 an de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deenman multumesc de recomandare, dar nu vreau motorina (caut benzina) si as prefera sa fie alergata pe drumurile din Germania (nu vreau sa dezvoltam subiectul :D).

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eto, da mai multe detalii, stii sigur ca e teapa? poate doar a avut accident, inainte era pe numele unui tip, acu e pusa pe femeie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10-11 in oras pt 1.8 4x4 si 2.0 in Bucuresti? Mai pune 2l pe putin. Oricum la motoarele acestea nu consumul e important, e placerea de a urca in ture.

Daca nu era obligatoriu DSG, 1.4 le imbina bine pe toate. Altfel DSG7 exclus pt achizitie SH si rulaj in Bucuresti fara probleme.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman Tot de o femeie era si inainte. A aparut parca si pe masinapotrivita pe fb. O masina care e la vanzare pe autovit la un pret bun de mai bine de 1 an de zile e clar ca e ceva cu ea, nu stiu de ce ii mai acordati atentie sau va batei capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fpalexb daca esti dispus sa renunti la DSG, ceea ce nu e neaparat rau, la ~18.000 poti lua un 1.4 TSI Style nou, ok dotat; sunt niste reduceri consistente acum. Vezi pe topicul de achizitie masina noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau neaparat DSG, iar pretul pentru o O3 Fl noua 1.5 TSI cu DSG, este de 21.000 EURO cu toate reducerile si rabla daca mai reapare.

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar vreau cutie automata :).

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

RS (am TDI) e OK ca si suspensie cu roti pe 18 225/40.

Am un copil de 2 ani si este excelenta ca masina de familie. Totusi un RS220 cu 100.000km si din 2014 nu cred ca iei in 17-18.000 euro dotata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Baieti, va multumesc pentru sfaturi, am ales pana la urma masina O3 1.8 TSI 4x4 DSG6, masina se ridica la asteptarile mele.

 

AlexB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_vw_11

Salut! Vreau sa trec pe Octavia 3! Sunt intr-o mare dilema: am gasit 2 variante care mi-au atras atentia ,ambele 2.0, una din 2016 cutie manuala si cealalta 2017, cutie automata, avand km asemanatori ,68k respectiv 69k, pretul 14500 euro, ambele luate din tara...

Sunt inca in garantie, daca o cumpar eu se transmite garantia la mine?

DSG sau manuala?

Multumesc frumos!

https://www.autovit.ro/anunt/skoda-octavia-iii-ID7GrA9n.html

https://www.autovit.ro/anunt/skoda-octavia-iii-ID7GthQA.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia de 4 ani e transmisibila, DSG all the way.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_vw_11

Mi se pare cam mic pretul...iar cel din 2016, am vazut ca de cand o am la favorite, a urcat pretul la 14250, dupa 2 zile l-a scazut la 13999 si azi este 13799...

Modificat de bogdan_vw_11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Cere VIN-ul de la masinile prezentate si fa o verificare atat in baza de data PoRo cat si pe portalurile de daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_vw_11

Pentru inceput, am sunat-o pe cea din 2017, nu a fost amabila sa-mi ofere VIN-ul, ca are prea multe persoane care vor sa o verifice, ca nu pot veni sa o vad?

Cel din 2016, cica cine esti tu? zic Bogdan. Pai da,dar nu stii ca e ilegal acest lucru, cu datele personale...

Pan la urma e ilegal? Nu mai poti verifica masina dupa serie? 

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) 

Quote

Cel din 2016, cica cine esti tu? zic Bogdan

Gresit, vezi? Raspunsul corect era: "ala care vroia sa iti cumpere masina! Hai pa!" ;)

Ce ilegal sa fie? Pai si cand te duci nu oricum vezi seria ? Astea sunt fite de samsari, eu as uita de ei instant. Ai rabdare si cauta altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Refuzul de a furniza VIN-ul este un indiciu clar ca exista daune inregistrate in sistem pe masinile respective. Cauta altceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_vw_11

Este mic motorul 1.6 110 cp pe O3 sedan? Multumesc frumos! Diferenta intre ce am avut din semnatura?

Imi place f mult culoarea 

https://www.olx.ro/oferta/skoda-octavia-elegance-greenline-full-option-1-6-110cai-IDaWSZW.html#d8a6cf94ce

Modificat de bogdan_vw_11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!