Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Sal!  Ce puteti sa-mi spuneti(pareri) despre masina vw jetta 1,9 cu 105 cp ?Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ce ai gasit, la o simpla si scurta cautare pe forum/google?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnul meu,ma intereseaza niste sfaturi de la cei care au,sau care au avut aceasta marca si model de masina. De ce ar mai exista aceste site-uri,care le-ar mai fi rolul, daca l-am intreba mereu pe google?Cred ca exista pe aici si oameni care ma pot ajuta(din propriile experiente),nu sa ma trimita ca dvs la google.O zi buna !

Ps.

Titlul tutorialului ,,,Sfat achizitie masina grup VAG ...

Modificat de Subsemnatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasiti absolut orice informatie atat pe acest forum cat si pe google.

Ceea ce nu e normal este ca altcineva sa va faca treaba, adica sa caute si sa faca un rezumat pentru dumneavoastra

Asadar, va recomand sa acordati un minim de timp si efort subiectului si in cazul extraordinar in care nu gasiti anumite informatii poate, atat eu din postura de fost posesor (8ani) cat si alti colegi, va vom raspunde punctual.

Multumesc!

Edit: daca toti ati citat titlul topicului ati fi putut sa observati maniera de functionare: x vrea masina y, posteaza 1 2 3 n anunturi cu privire la acel model si astfel apar intrebari specifice. Simplu si eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi atunci dvs,va rog frumos,care ar fi punctele slabe ale acestui model?Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea are. Este o masina care tine cu buzunarul, atata timp cat este intretinuta cum trebuie.

Insa ar trebui sa tinem cont ca vorbim de o masina veche care va implica diverse cheltuieli. 

@calin.g il poti ajuta te rog pe colegul nostru cu informatii din postura de posesor?

Personal inca regret ca am vandut Jetta. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puncte slabe: 

-tabla (da rugina in ea la praguri, aripi , capota , plafon)

- motor 1.9 Tdi - aici e plin forumul de informatii, dar verifica si dupa codul motor (nu ai specificat care este). Daca e intretinuta corespunzator e posibil sa nu aiba probleme dar : vezi topicul cu 1.9 tdi cod motor Bxe. 

- ambreiaj / volant 

- dupa 150.000 km - trebuie sa ai in vedere si turbina => posibil reconditionare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, ca sa nu il suparam pe colegul nostru, cele de mai sus intra la capitolul intretinere, nu sunt probleme inerente modelului. :)

Nu cred ca gaseste masina sub 250k km, si daca o gaseste, aia are un pret pe masura. 

Ambreiaj - 2200

distributie - 1000

Amortizoare - 1000

discuri frana fata - 400

turbina - 1500-2000

bucsaraie - 1000 ( toata masina)

Vopsit - 300-450 pe element

Preturile de mai sus sunt in RON.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

?‍♂️ Ok . Sa zicem asa ca sa nu il suparam. @Subsemnatul masina nu are nici o problema de fabricatie. E tanc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am exprimat parerea in ceea ce priveste Jetta 1,9 tdi, masina din semnatura am vandut-o  luna trecuta la 85k. km. reali,  in 9 ani  am schimbat   ulei,  filtre , distributia(degeaba),1 set de placute, 1 baterie, 2 becuri, 1 set de anvelope de vara, 1 broasca stanga spate .(facea figuri la deschidere din exterior). Masini bune se mai gasesc, dar la pretul corect, putin dai, putin face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor!O sa tin cont de ajutorul si sfaturile oferit de dumneavoastra! Sanatate si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna! A sosit timpul sa schimb G4 meu. As vrea sa achizitionez din gama Vag, din Germania. Buget: pana in 4500 e. 70 % prin oras de marime medie. 13.000 km/an. Pe viitor as vrea sa duc si rulota mai mica in concedii.Ce masini si motorizari imi recomandati? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bugetul tau nu ai prea multe variante, Golf 5 sau Passat b6, neaparat diesel, pentru rulota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motorizari recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi + soft. Poti opta pt Jetta.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Important e sa stii cat cantareste rulota, apoi in functie de asta poti incepe cautarea informatiilor necesare.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultima perioada ma tot gandesc sa schimb actualul Mk5 GTI cu ceva (mai) nou, si ma orientez spre un Golf 7 GTI Performance Pack nou. Din configuratorul online ajunge cam 35k €. Totodata am vazut si pe stoc la dealer, cu 28-29k tot PP, tot manuala- chiar vreau manuala neaparat. Avand un buget de 32-33k € ma gandeam si la alternativa unui Mk7 R second hand, pe care l-as gasi din 2017-2018 pe Mobile.de. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Sa ma expun riscului unui R second hand, sau sa iau un GTi nou de pe stoc de undeva, sau sa astept eventual aparitia unui Golf 8 GTI probabil la finalul anului. Ma gandeam si la asta insa ma tem ca nu imi voi putea permite atunci sa dau undeva spre 35-38k pe el. Asta daca preturile vor fi proportionale cu cele actuale ale lui MK7. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinmiti Ai avut gti, stii limitele tractiunii fata si daca sunt de ajuns pentru tine, mergi pe gti in continuare, mai ales ca vrei varianta cu diferential. Insa daca vrei sa urci mai sus de un stage 1 ca putere, ar fi indicat sa te orientezi catre R. Ramane tot front-biased, nu e vreun quattro pe curbe, dar poti sa pui puterea pe asfalt fara probleme pe orice tip de vreme, nu doar in conditii ideale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu neaparat ca vreau si mai mult, insa cumva sunt curios si cum ar fi un R. Totodata parca ma tem de un DSG fiind o masina second hand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei una in toate mintile ei, intretinuta si cu istoric verificabil, nu cred sa fie vreo pb. Dar genul acesta de masini, vin pe bani buni :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sh ai avantajul ca gasesti R si cu manuala pentru ca noi mai vin doar cu dsg de cateva luni. Eu personal as merge pe manuala cum vrei si tu, nu pt ca dsg-ul nu ar fi fun/comod/eficient, ci pt ca se poate sa fie ultima sansa sa ne mai bucuram de o cutie manuala pentru ca incep sa devina raritati pe anumite modele. 

Problema cu R-ul e ca o data ce treci la 4x4, nu o sa mai vrei tractiune fata :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante puncte de vedere. In Romania nu am gasit R cu manuala din pacate. Si aparent ar fi una cu istoric. Si ok ca pret. Pe mobile.de ar fi ceva variante interesante, insa nu am experienta la cumpararea masinilor din alta tara, nu stiu acolo unde o pot verifica si daca garantia pe care inca o au, imi poate fi transferata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia se da pe masina, nu pe titularul masinii. De regula, garantia data de producator, e valabila pe tot teritoriul UE, cel putin asa e la Ford.

Personal, nu as cumpara o masina sport sh, cine o cumpara stie de ce o cumpara, iar mersul la piata si „mosnegeste“ cam se exclud. In DE se foloseste des „Leasing-ul“, care inseamna o masina inchiriata pe 3 ani, de regula, care apoi o innapoiezi firmei de leasing. Asta inseamna ca pe toata perioada asta „tragi“ de masina cum si cat vrei ca oricum o dai inapoi.

Am fost in situatia asta si am ales altceva decat GTI.

Evident, sunt si exceptii, dar... merita riscul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe mobile cateva, manuale, 2017+, dotate f bine, 10-20k km, in bugetul tau de 30-33k eur. Daca iei pe firma, poti deduce si TVA 19%. Chiar nu vad ce probleme ar putea aparea la o masina de 1-1,5ani si 20k km... fie el si un Golf R. Nemtii alearga toate masinile,  de la cazane de 20 de ani la masini noi de 5-600+cp, dar au si unde... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia de producator e de 2 ani. Restul pana la 4 ani e data de dealer.

Daca iei masina de ~2 ani, poti sa primesti 6-12 luni garantie, cum e cea DWA, altfel tot ce depaseste 2 ani de la anul fabricatiei nu mai are garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!