Jump to content

Sfat achizitie masina grup VAG


nclsamy310
 Share

Postare recomandată

Fiind dauna, posibil totala nu cred ca se mai platesc taxe de import. Transportul nu-l vad sa coste mai mult de 500 de euro. Sa cumperi asa masina iar nu cred ca e problema avand in vedere internetul, telefonul, Skype, email si alte metode de comunicare.
O masina din asta banui ca ar mai costa vreo 2000 de dolari (aici poate stii tu sa ne spui preturile), plus transport = 2500. De adus in tara nu e mare filozofie avand in vedere ca se poate duce direct la Constanta sau se duc dupa ea in cine stie ce port din EU. Cand am fost in tara de sarbatori nu am mai trecut pe langa tiruri ci pe langa coloane intregi de asa ceva printre care am vazut muuuulte, foarte multe masini lovite:
CFEQ2636.thumb.JPG.26d4aed04a4dbfa8f6408ae63fd99a37.JPG

Reparatia e ieftina in tara, sa schimbi bordul din mile in km si stopurile nu cred ca e cine stie ce mare filozofie. Apoi la notar cu declaratii pe proprie  raspundere, etc (ca stim ca se pot gasi solutii sa nu arati acte ca e masina dauna totala), cum la noi nu se verifica nimic (vedeti cazul celui cu G5 care a vrut sa mearga in weekend undeva si i-a fost masina retinuta la vama un an si ceva desi era al 5-lea cumparator) nu cred ca ar fi o problema avand in vedere ca ajungi cu o masina din asta la vreo 5000 de Euro, si poti sa o dai la 10 mii.
merita afacerea, doar ca e putin de munca si nu se fac banii doar cu un drum de Germania si km dati inapoi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din păcate, nu e chiar asa. Dacă apelezi la firma sa îți aducă mașina, e destul de scump. Plus test dinamic de făcut, dacă nu exista pentru același motor, model, etc... 800 euro. Plus, la unele modele nu poți schimba doar lămpile spate, ca nu au cablajul tras.... S.a.m.d. 

Ideea ca merita sa îți aduci una cu avarii minore... Cat mai noua... Scumpa... Și ieși în câștig, mai ales dacă vrei sa o păstrezi. 

IMG-20190109-WA0002.jpg

IMG-20190109-WA0003.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam sume de 2-3000$ am auzit si eu cand m-am interesat sa vad ce ar presupune sa aduc masina din SUA in EU.

Oricum e o bataie de cap si probabil o cumpara foarte ieftin.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are seria de sasiu postata in anunt. Bineinteles ca a fost dauna totala in Sua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau sa-mi iau un polo din 2010-2012, diesel, buget aproximativ 5000 euro. Nu stiu ce motorizare sa aleg intre 1,2 si 1,6. Care e cel mai fiabil? Circul putin in oras iar consumul nu prea ma intereseaza. Am tot citit pe net multe discutii dar nu am reusit sa ma hotarasc. Masina as vrea sa o iau in doua trei zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia 1.6.  Are problemele specifice care preupun ca le cunosti. Am mers de mult cu un 1.2 si mi s-a parut zgomotos si cu trepidatii.Mai bine ia unul pe benzina, daca zici ca mergi putin in oras. In afara diferenta de consum este mica intre diesel si benzina.  Iei un 1.2 TSI ii faci distributia sa stai linistit . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce diesel daca tot nu te intereseaza consumul? Mai ales ca'n semnatura vad deja un diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb ambele masini, prima dieselul si putin mai tarziu benzinarul. Vreau tot diesel pentru ca fac drumuri lungi. In 2 ani am facut aproape 80000 km cu asta care o am acum. Intr-adevar e mai gălăgios motorul dar nu ma deranjează atata timp cat isi face treaba. In plus in banii ăștia cam asta pot alege. Nu vreau alta marca sau model de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, NuCeTaNu said:

Nu stiu ce motorizare sa aleg intre 1,2 si 1,6. Care e cel mai fiabil?

daca poti alege ia 1.6, este motorul de baza, este mai fiabil, mai testat si folosit pe mai multe caroserii. 1.2 este 1.6 la care "s-a scos" un piston din ecuatie, este mai fortat,

mai dopat, ca sa scoata din 3/4 motor ce scoate mai usor motorul mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6TDI cand simti ca 90cp nu sunt  suficienti il poti resofta ușor la 130cp. E un motor echilibrat si consum f bun. Te ajuta si in depășiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca mi-a sarit randul, trebuie sa mai trag de actualul polo. Am cumparat la sotie un golf 5, 1.4 tsi 122 caluti. Acum urmeaza sa vand  polo-ul ei si pe urma imi vine si mie randul. Multumesc pentru sfaturi. Apropo... Unde gasesc codul motorului sa pot comanda filtre si ulei? Vreau sa ii fac o revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtre si ulei poti comanda si dupa seria sasiului din talon,stiu ca mai gasesti in cartea masinii,pe prima pagina ai un abtibild cu informatii despre masina.ceva de genul:

20190412_155855.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-328-ID7GxkWO.html?requestFromAd=1&track[message_sent]=1&id_at=16110617

 

WBA3G7C54FK296708

 

Nu are neaparat legatura cu masinile din grupul VAG, dar atentie la DOM Automobile. 

 

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:hJWWKlT9sdAJ:https://poctra.com/2015-BMW-328-XI/id-AvoSh1qHxtFSMkff/HOUSTON-TX+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=us

 

Masina inundata din Houston, probabil de la fostele inundatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.04.2019 at 20:12, NuCeTaNu a scris:

Vreau sa-mi iau un polo din 2010-2012, diesel, buget aproximativ 5000 euro. Nu stiu ce motorizare sa aleg intre 1,2 si 1,6. Care e cel mai fiabil? Circul putin in oras iar consumul nu prea ma intereseaza. Am tot citit pe net multe discutii dar nu am reusit sa ma hotarasc. Masina as vrea sa o iau in doua trei zile

1.6 parerea mea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subsemnatul

Sal! Doresc sa-mi schimb masina si nu stiu inca ce sa aleg.Un touran 1,9 de 105 cp sau un sharan tot de 1,9 ?Ma puteti ajuta?Ms !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca intre cele doua doar nevoia ta de spatiu te poate edifica. Ai nevoie de ceva mai mare iei sharanu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subsemnatul

Multumesc frumos,Sop ! De motorul de pe Sharan 1,9 cu 116 cp,imi poate spune cineva, daca e bun,fiabil,etc?Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa iei o masina veche. Motorul respectiv a fost printre cele mai fiabile 1.9 TDI. A fost.. Tu trebuie sa verifici starea actuala a masinii, ca teoretic e fiabil motorul, dar practic masina poate fi buna de Remat. 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subsemnatul

Normal ca la achizitionarea   masinii o sa vad si starea caroseriei,directie,suspensii,etc.Intrebam daca acel motor ,cu acei cai, este bun ?Am gasit unul(sharan)care are acel motor si arata si bine(in poze).Ramane sa il vad la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Subsemnatul

Salutare! Am o mica intrebare ptr colegii care sunt din zona tg auto,sau si altii,care ma pot ajuta cu o inf.

Spuneti-mi, tg auto de la Zalau,in care zi a saptamanii este cel mai bine de vizitat?Am inteles ca ar fi unul din tg auto mai serioase.Ms frumos!

Modificat de Subsemnatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt din Zalău. Mai exact, ce te interesează ? Să îți răspund punctual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt seriosi samsarii din Zalau :). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate Zalau din orice calcul , acolo se fac masini din bucati

si nu te duce sa le vezi daca nu te pricepi foarte bine la masini , arata toate ca noi

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!