Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Am o MICA problema, nu imi cupleaza faza scurta. adica am lucrat la blocul de lumini ca se arsese un bec si cand l-am montat la loc nu am mai reusit sa cuplez faza scurta. Ce am stricat? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine`mi spune si mie, daca eu am faruri H1 (Golf 3 GT), ce becuri tre sa cumpar si mai ales cate la numar ?

2 sau 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie 4 becuri H1,2 faza scurta si 2 faza lunga.

Ti-am mai atras atentia o data cu privire la folosirea quote-ului la mesajul anterior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grey mergi in fata masinii, cu o cafeluta in mana si uita`te la faruri ... cate camere vezi ? (ai de ales , intre 2 si 4) .. din cate inteleg ai farurile originale a masinii. :blah_:

Asta cu numarul becurilor ce treb sa le cumperi , cu felul lor au scris baetii.

Success.

Modificat de BogdanBlaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauTM, mersi mult

toate 4 sa fie de 55W, corect ?

BogdanBlaa, uite din astea`s la mine:

post-16343-1235119683_thumb.png

Modificat de grey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai mai inainte spuneam ca sunt niste mufe adaptoare intre cele 2 tipuri de faruri. Vad ca esti din Tg-Jiu, pot sa ti le arat montate daca vrei.

Uff...G3 tu tot ii dai inainte cu mufele adaptoare de la cele cu o simpla camera la cele cu doua camere! Hai sa argumentez si eu de ce nu cred ca e bine cu mufe adaptoare:

- atunci cand ai faruri simple cu becuri H4 acestea au puterea de 55wfaza SCURTA si 60w faza LUNGA deci pe faza lunga merg doua filamente 2x60W=120W care trebuie sa ii suporte blocul de lumini...(sau daca e vre-un releu eu nu l-am gasit)!

- cand ai faruri cu, camere duble si 4becuri H1 de 55W ne da 4x55(pt faza lunga, adica toate 4 sunt aprinse)=220W deci consumul de curent este aproape dublu!..(de unde si frica de a nu arde blocul de lumini)

as fi pus cu usurintza un releu pentru faza lunga la cel cu 2 camare cu comanda de pe pozitia de faza lunga. Dar eu vreau sa stiu care e direrenta in schema constructiva ...fara a face o noua improvizatie cu releu ....

Bafta....fara suparare G3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Tot ce e legat de Faruri se va discuta aici. Am unit 2 topic-uri cu legatura la acelasi subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are faruri de genul Angel Eyes, etc.

mufa lor e ca si pentru alea originale "duble" (cu H1) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos bineinteles ca nu ma supar.

Dar ca argument la cele spuse de mine, eu am pe masina puse acele adaptoare si crede-ma ca merg bine. Au fost puse de neamt nu stiu ce adaptari a mai facut pe la blocul de lumini.

Al doilea argument este ca la setul de faruri care l-am montat recent (angel eyes, 2 becuri h7 + semnalizare) mi-au dat un set de mufe asemanatoare/identic functional cu cele care le am la care se adauga un set de cabluri (optionale oarecum) de pus pana la blocul de lumini, releu si o siguranta fuzibila. Voi face o poza ca sa vezi ca nu aberez :icon_thumright:

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca raspuns pentru grey, farurile cu 2 camere au aceleasi mufe ca cele cu angel (cel putin care le-am vazut eu).

Revin cu poze cu schema electrica de adaptare, mufele adaptoare precum si cablurile optionale cu releu si siguranta.

post-30734-1235231664_thumb.jpg

post-30734-1235231674_thumb.jpg

post-30734-1235231682_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

E prea complicat...

Nu este necesar acele cabluri cu acel releu si acea siguranta pt a functiona si faza scorta odata cu faza lunga!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, asa cum spuneam mie imi merge doar cu adaptarea de mufe, fara alte cabluri/relee/siguranta. Insa asa au venit la pachet cu releu si siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... Merci G3de scheme! ..cred ca tu ai un releu intermediar (ca faza lunga sa mearga impreuna cu faza scurta).

Nu stiu cum naiba ii zice la programul acela de scheme electrice pentru VW...ELSA>>>ETKA..dar trebuie vazut acolo schema atat pentru "dual headlights" cat si cele simple, pentru a afla care este diferenta intre ele.

Sorine daca tu stii cumva sau ai schemele....spune-ne si noua ce trebuie modifcat?

SA nu uit...... am certitudinea ca luminiile pe VW GOLF 3 nu au intrecalat un releu intre blocul de lumini si far, deci blocul de lumini suporta Wat-ajul luminiilor (asta in varianta originala).

Modificat de Dragos_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am acel releu insa repet, nu este montat si merge fara el. Cu adaptarile de mufe merg si faza lunga si cea scurta. Faza scurta nu se stinge cand dau lunga ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare

am faruri angel eyes dar as vrea sa fac o modificare,cand dai faza lunga faza scurta se stinge cum se poate lega sa mearga toate cand dai faza lunga?

am incercat sa dau curent pe acolo dar nu merge pt ca daca dau de la lunga la scurt atunci merg toate cele 4 incontinu iar daca iau de la pozitie atunci cand las pozitia merge si scurta,dupa cum stiti sunt 4 fire 3pentru curent iar unul pentru masa din cele trei sunt pentri pozitie,faz scurta ,faza lunga

ideea e cand dai flash-uri se aprind toate oare se poate rezolva cu ceva releu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aceiasi chestie o am si eu ..am montate faruri cu camera dubla dar instalatia masinii este pentru faruri cu o singura camera! Ideea e ca atunci cand dai flashuri e normal sa se aprinda si faza lunga pe langa cea scurta!, pentru ca daca te uiti pe schema o sa vezi ca "flash-urile" sint in circuit direct de pe baterie.

Oricum am pus si eu intrebarea despre ce trebuie modificat ca sa mearga toate cele 4 becuri (faza scurta si faza lunga)==> (nici un raspuns concludent)....., asa ca am ajuns la concluzia ca o sa scot firul dela faza lunga de pe comutatorul de la volan (selectorul de faza si semnalizare) si o sa il pun pe direct cu blocul de lumini, iar pe faza scurta o sa o pun pe un releu intermediar, pe care l-am cumparat cu 8 lei de la magazin ( un releu de lumini de dacie).

Chestia cu releul o sa fac pentru a ma asigura ca nu ard blocul de lumini....m-am uitat si nu exista relee pentru lumini , ba mai mult ca sa fiu sigur am lasat luminiile aprinse si am scos pe rand ..toate relele (deci totul circuitul este prin blocul de lumini).

Bafta!

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceste porcari de faruri angel eyes.Mufele se potrivesc perfect cu mufele de la masina.Am avut pe masina faruri cu o singura camera.Eu n-am releu,sigurante,atasate la aceste faruri!Le-am montat,am bagat mufele una in alta si asta a fost toata ingineria.Bafta

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

E simplu!

De la schimbatorul de faze de pe coloana volan se face un strap intre cablul culoare galbena cu cablul culoare alb/negru...

Ssssucces!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, cine si ce lampi are pe faza scurta ?

eu ma gandesc sa pun philips visionplus sau osram nightbreaker, ca vad rau de tot noaptea cu astea standard...

ce parere aveti ?

Modificat de grey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Fix frectie la picior de lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica nu merita investitia sau cum de inteles ?:icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum e scump daca ii pui becuri night vision ,mai bine mai strangi bani si iti pui xenoane

asa am facut si eu si sunt super multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva bixenon pe farul cu o singura camera?A mai intrebat cineva odata si nu i-a raspuns nimeni.Poate de atunci s-au mai dotat baietii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bzsa, la noi un bec visionplus e 10$, pentru 2 dau 20$.

cel mai ieftin xenon e 150$, si ala e chinezesc... asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!