Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Nu cred sa fiu off-topic: stie cineva cum exact se schimba un bec in proiectorul de ceata tipic de Golf3/Vento?

Bec mi-am cumparat (H3), nu am izbutit insa sa pricep cum se inlocuieste: se scoate proiectorul din bara cu totul? Se da jos bara??

Multam!

PS: Legat de xenon, cum am spus mai devreme in topic, am pus xenon H1 pe scurta in farurile mele angel-eyes. Abia azi, dupa vreo luna, m-am uitat cu atentie sub capota, si nu prea-mi place solutia gasita pentru fixarea balastelor: ala din dreapta e prins de contraaripa, in picioare cum ar veni, iar cel din stanga: e prin de suportul rezervorului de lichid de parbriz! Sa vezi cand o sa torn pe langa!!

Modificat de CruiserGTI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum e scump daca ii pui becuri night vision ,mai bine mai strangi bani si iti pui xenoane

asa am facut si eu si sunt super multumit

Corect!Eu am 6seturi de becuri H1 de toate firmele si rezultatul nesatisfacator!Afirm ce a zis Sorin,Bzsa si anume:Xenoane!Bafta Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grey eu nu stiu ce xenon vrei sa iti cumper la 150 de euro dar eu mi-am luat la jumat de pret cum zici tu SIEMENS

cruisergtitrebuie sa desfaci doar lampile de ceata adica sa le dai jos si se schimba ,foarte usor becurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit, pana la urma. Rezultat enervant: becul nou da lumina mai alba ca celalalt. Asta nou e Narva, celalalt n-am idee... In fine, bine ca merge. Multumesc de sfat.

Iar in chestiunea xenon vs. orice tip de halogen, fie el si cele extra-light. Tocmai ce am trecut de pe Osram Nightbreaker pe cel mai ieftin HID e pe piata (290 lei cu tot cu manopera). Nu exista termen de comparatie, HID-ul e net superior, indiferent de miturile legate de ineficienta lui pe ploaie / ceata. Totul e sa te obisnuiesti cu luminozitatea data de el.

Reglajul e esential - pana sa reglez farurile in reprezentanta vw, se vedea descentrat si deranjam in trafic. Acum e superb.

Iar legalitatea: saptamana trecuta am oprit la un echipaj de politie si i-am intrebat, efectiv, daca risc sa mi se suspende talonul pentru xenon. Mi-au explicat cat se poate de clar: noi nu oprim pentru xenon, oprim doar daca farurile nu sunt reglate sau lumina e de alta culoare decat alb. Xenon-ul 6000k e polar white. Punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei,ce este mai bine sa fac;de exemplu,mi s-a spart sticla la far;sa schimb sticla,sau tot farul?Azi dimineata cind am venit de la lucru mi-a sarit un caine in fata,si nu am mai putut sa-l evit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci ...am vazut si eu ca se poate face un "strap" intre firul de + (alb negru ce vine prib blocul de lumini) si firul galben (faza scurta), dar am preferat solutia cu releU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauTM: cred ca gasesti far la dezmembrari, de pilda MATEROM (au si site) la pret bun, si poti lua unul singur, daca se potriveste. Evident ca trebuie sa aiba oglinzile in stare buna si sticla pe cat posibil ne-matuita. Vezi si sa ti se potriveasca farul pe motorasul de reglaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am un vento,fara proiectoare,fara reglaj faruri.stie cineva daca se pot monta aceste doua lucruri?daca da,este complicata treaba?banuiesc ca piesele trebuie sa le caut la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci ...am vazut si eu ca se poate face un "strap" intre firul de + (alb negru ce vine prib blocul de lumini) si firul galben (faza scurta), dar am preferat solutia cu releU.

Salut Dragos. Am inteles cum e trecerea de la 1 camera la 2, cu strap-ul, dar nu m-am lamutir cum e cu releul, unde il pui...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal ...shadow... eu am pus releul pe faza scurta ( adica comanda pe bobina si "forta" pe contactii de lucru ai releului) , asa ca atunci cand intorci de butonul de la selectorul de lumini se aprinde direct faza scurta ( nu mai trece prin maneta de la volan...)... faza lunga a ramas ca si inainte la parghia de la volan, cel mai bine era sa fi facut niste poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve !

o sa incerc si eu sa confectionez niste inele angel eyes

dar nu stiu unde se conecteaza ledurile de la inele?

de unde le alimentezi?

dati-mi un sfat sau o schita, ceva

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Le alimentezi in locul becurilor de pozitie!

Sunt curios ce o sa iasa...poate faci si niste poze in timpul lucrarilor si le pui aici.

Daca vrei angel-eyes ccfl (neon) am eu... Info suplimentare pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai incet, sorine

am vazut clipul de pe youtube cum se fac "tuburile" de angel

mi s-a parut destul de simplu

acum trebuie sa cau tipul de led si tubul respectiv

in rest cred ca ma descurc

promit ca o sa va anunt ce am facut

daca nu ma va descuraja cautarea materialelor

salutare !

imi luat eu din magazin, dar stau f prost cu banii

asa ca incerc sa fac modificari , pe"gratis", daca pot spune asa

daca pot, bine, daca nu, soarta

ma uit la altii si oftez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cineva din iasi si ma poate ajuta cu o mufa adaptoare pentru faruri (ofer cat se cere) gen : mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu are ? sau ma poate indruma spre undeva de unde pot cumpara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, mufa mama din far se poate schimba cu cea de la farul vechi. Daca nu reusesti treci pe la mine sa-ti schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

o intrebare

am far tip cu doua camere sau doua becuri in el modelul care e atasat in poza

am o problema cred ,in momentul cand de pe scurta se trece pe lunga se stinge becul de scurta si se aprinde cel de lunga

deci la scurta e becul de scurta aprins

la lunga e DOAR becul de lunga aprins

e normal asa sau in momentul cand dai lunga tre sa ramana si scurta aprinsa

sa fie vreun releu ceva ars?

post-44836-1239313412_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

S-a mai discutat aceasta problema. Vezi paginile anterioare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Paul, am reusit pana la urma. A facut electricianu legatura direct de la fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut ma poate ajuta cineva si pe mine miam spart un far la un golf 3 ...aveti careva un far golf 3 clar ..pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schepara cauta la " Anunturi Online "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
salut ma poate ajuta cineva si pe mine miam spart un far la un golf 3 ...aveti careva un far golf 3 clar ..pls

Pe ce parte si ce tip de far clar ai? eventual o poza te-ar ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pt. cei cu proiectoare originale: Sunt bune, adica bat bine sau sunt mai mult de design?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am proiectoare originale pe masina din fabrica Hella si cand le aprind este ca si cum as aprinde inca o faza scurta, numai ca proiectoarele bat putin mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele stock bat ok , cele aftermarket sau care au un look mai frumos ... nu prea bat bine .

Este regula , nu am vazut un far care sa fie aftermarket si sa arate si bine si sa bata pe masira .

Poate doar daca se monteaza xenon .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!