Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

@ 82_K_M_S Ceea ce vrei u nu se poate face.Am inteles ca pe faza lunga u vrei sa ai aprinse amandoua fazele pe h4 +h3,asa este?Din cate stiu la h4 nu este indicat sa ai aprinse amandoua fazele in acelasi timp.

Nu iti sunt obosite becurile?

P.S.sunt cumva faruri morette?

Nu, pe faza lunga in momentul de fata se aprinde faza lunga de la H4 (una singura) + faza de la H3, iar eu vreau sa se aprinda cea scurta de la H4 + cea de la H3 (adica la scimbarea de faza din scurta in lunga, sa nu se mai stinga scurta de la H4, ci doar sa se aprinda cea de H3).

Ca la Golful 4: in momentul cand dai lunga, ramane scurta si se aprinde cealalta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inteles ce vrei.Poti sa desfintezi faza lunga de la H4 si sa pui un releu pentru lunga.Nu stiu sa iti explic foarte bine chestiile astea legate de curentul electric,mai bine mergi la un electrician ca sa iti faca aceasta modificare.Dupa modificare nu o sa mai poti folosi faza lunga de la H4. ?Si eu mi-am facut aceasta modificare,insemnand ca atunci cand comut faza lunga, scurta sta aprinsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o problema cu un far, s a rupt o clema de la unu din reglajele manuale si acum am joc la oglinda acestuia, aveti ideie cum se poate rezolva aceasta problema, a mai avut cineva probleme de genul. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Off topic: as schimba farurile astea cu unele second cu 2 camere...

Mai esti interesat de schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian clema aia poate fi lipita cu poxipol. Tine foarte bine. Dai jos farul, cureti atent zona si lipesti urechea la loc. Batfta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, imi puteti spune daca pot gasi pe undeva geamul de la far, deoarece in urma unui accident a plesnit doar geamul. Farul este celde tip 1camera. Si va rog sa-mi lasa-ti PM, raman dator de cinste. Multa bafta si scuze deca cumva sunt offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, la orice magazin de piese auto. Pretul incepe de la 25 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm. Nu cred sa gasesti doar geamul decat printr-un noroc chior. Unui amic de al meu care are g4 i s-a promis numai geamul de diverse persoane si a stat jumate de an cu geamul crapat si nu i-a facut nimeni rost. Pana la urma s-a dus si a cumparat un far nou :screwy:. Eu am patit-o la locul de parcare, am scapat un pic pedala de ambreiaj si ambele geamuri s-au facut praf. M-am dus si am comandat 2 faruri noi. Le-am schimbat singur, m-au costat cam 145 lei bucata. Problema este ca cele vechi aveau reglaj electric dar astea in locul in care farurile vechi au motorasele, au un fel de dop de plastic la culoarea farului. Poate ma informeaza cineva... Se pot scoate "dopurile" acelea, daca da cum (eu presupun ca au filet dar poate stie cineva sigur) si cum scot motorasele de pe farurile vechi. Acum nu mai vreau sa stric nimic ca am vazut niste scoruri la faruri de imi tremurau mainile :blah_:. In afara de faruri mi-au crapat si ornamentele dintre semnalizari si proiectoare. Daca poate cineva sa ma ajute cu cele 2 ornamente rog sa-mi dea pm. Cat mai urgent posibil pt ca luni scot masina din service (schimb kit-ul de distributie, placutele etc ) si as vrea sa pun si ornamentele astea 2 sa plec in concediu fara nimic lipsa . Mutumesc anticipat celor care ma vor ajuta (stati linistiti ca platesc pt ele nu ramaneti doar cu multumirile :D )

Modificat de dev2108
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate pune motorasele de pe cele vechi pe cele noi, scoti dopul si pui motorasele in locul lor.O sa fie ceva chinuiala pentru ca nu se scot asa usor.Eu can le-am mi-am pus motorasele pe farurile noi am reglat farurile in sus(cred) astfel incat tija motorasului sa se lungeasca, asa este mai usor.

Ornamente gasesti la orice magazin auto, pot sa fie si pe stoc sau pe autokarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o problema cu farurile si anume ca lumineaza prost noaptea...le-am desfacut sa vad cum stau becurile si am constatat ca la ambele becuri varfurile becurilor care sunt acoperite cu ceva negru....eh aceea substanta sau vopsea nu mai se vede aproape deloc, plus ca unul dintre becuri e putin inegrit......acum intrebare.....

- am vazut la carrefour becuri H4 VisionPlus +50% la pretul de 50RON perechea cu putere de 55/60W......merita cumparate tinand cond ca tot Philips normale am vazut la 5-10RON bucata......

-ale mele sunt 55/60W, nu se intampla nimic probleme daca as cumpara VisionPlus, ma rever sa se topeasca ceva

post-37124-1249411029_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu "oglinda"unui far in sensul ca se misca in fata si spate (cum te uiti din fata masinii).am faruri cu o singura camera si reglaj automat.cum pot scapa de acesta "vibratie,tremurat" al farului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca oglinda a sarit din dispozitivul de fixare din interior. Trebuie sa dai farul jos, sa scoti capacul si becul si vei observa defectiunea. Daca auzi ceva zornaind inauntru ai o piesa rupta sau sarita de la locul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu farurile si anume ca lumineaza prost noaptea...le-am desfacut sa vad cum stau becurile si am constatat ca la ambele becuri varfurile becurilor care sunt acoperite cu ceva negru....eh aceea substanta sau vopsea nu mai se vede aproape deloc, plus ca unul dintre becuri e putin inegrit......acum intrebare.....

- am vazut la carrefour becuri H4 VisionPlus +50% la pretul de 50RON perechea cu putere de 55/60W......merita cumparate tinand cond ca tot Philips normale am vazut la 5-10RON bucata......

-ale mele sunt 55/60W, nu se intampla nimic probleme daca as cumpara VisionPlus, ma rever sa se topeasca ceva

sal am avut si eu h4 Philips dar nu mai stiu daca erau VisionPlus, dar nu cred ca ar fi vreo problema cu ele ;) ar trebui cineva cine foloseste VisionPlus sa confirme acel +50% ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

eu mi-am pus Vision Plus de la Phillips si sunt multumit de ele, dau o lumina buna pe faza scurta la fel si pe faza lunga.

pe scurta eu am mai legat si proiectoare in bara cu becuri de 100 Watt fiecare, din alea cu lupa, si nu mi s-a intamplat nimic. ambele merg pe siguranta de la panou. si acestea la randul lor mi-au imbunatatit vizibilitatea pe timpul noptii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti motoras ptr reglarea farurilor este un singur model ? Am fost pe la o dezmembrare si ala m-a intrebat cat de lunga trebuie sa fie tija ? Exista motoras ptr golf 3 cu lungimea tijei diferita ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,ai cumva capacul de la hayon de sus,cel de jos si suportul acela de cric cheie si alte minuni?la ce pret daca da

ai arcuri pentru suspensie normala,pentru golf 3 1.6 ABU 75cp,in stare buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti motoras ptr reglarea farurilor este un singur model ? Am fost pe la o dezmembrare si ala m-a intrebat cat de lunga trebuie sa fie tija ? Exista motoras ptr golf 3 cu lungimea tijei diferita ?

Eu stiu ca e la fel si la H4 si la H1. Forma motorasului poate sa difere (designul exterior) dar montajul e la fel, cu acelasi mod de montare, aceeasi lungime a tijei. Un prieten avea niste motorase din dezmembrari (le-a pus la faruri cu h4) si le-am probat pe masina mea (cu h1)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

am si eu o problema destul de mare legata de faruri si anume:

acum o luna mi-am montat proiectoare din acelea originale in bara si am pus becuri H3 cu putere de 100 W (General Electric), iar la service-ul unde am facut modificarea electricianul mi le-a legat pe faza scurta, masina avand proiectoare ceata doar pe spate. Nu am avut probleme in sensul arderii sigurantelor, pana aseara cand am iesit in oras si cand sa ma intorc acasa am observat ca nu am nici faza scurta nici proiectoarele. Va intreb daca e posibil, din ce am citit mai sus in topic , sa se fi ars releul de la faza scurta sau blocul de lumini, doarece am flash-uri, dar nu pot comuta pe faza lunga(nu ramane pe faza lunga decat daca tin eu de maneta), chiar daca de butonul este pe faza scurta. Eu inclin sa cred ca s-a ars releul, deoarece am prea multi Watti pe circuit.

As mai dori daca poate cineva sa ma indrume de unde as gasi un bloc de lumini cu 2 pozitii pentru proiectoare ceata(fata + spate) la mana a doua in BV.

PS: electricianul a zis ca daca se intampla ceva sa schimb sigurantele cu unele mai mari. M-am uitat la ele si par a fi in regula, adica nu sunt arse (am de 10 A). Becurile din far sunt H4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe chestia asta am vazut-o si eu. Defat Golfurile cu fata [faruri grila capota] se numesc Jolf si Jettaurile[Vento din USA] cu fata de Golf se numesc Getta. [Dati un google cu termenii astia si o sa gasiti clar :P ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sal. maine vreau sa-mi cumpar si eu alt set de becuri pt faruri. ajutati-ma cu niste sfaturi, caci nu vreau sa dau banii degeaba p ele. la g3 meu farul e cu 1 camera si, deci, pe acelasi bec am si faza lunga si faza scurta. cat m-ar ajunge niste philips-uri si d cati wati tre sa fie + d care H tre sa i-au (ex.H1). 1 rasp rapid daca s poate. ms :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H4 55w faza scurta / 65w pe lunga parca. Eu mi-am luat anu trecut cu 70 ron o pereche de osram night-breaker.Pe faza scurta erau albe si pe faza lunga bateau spre albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o culoare albastra a luminii becului, atunci cand ploua, s vede tot la fel de bine strada ca si la farurile cu lumina alba?

am unele banuieli dupa c am citit prin forumuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...ca multi altii de pe forum am si eu probleme cu lumina farurilor. Am faruri cu doua camere,le-am orientat in toate directiile posibile si imposibili...dar tot degeaba.am fost la un magazin de piese unde un nene de acolo mi-a dat niste becuri cica de 100W....sincer nicio diferenta....daca ati putea sa imi dati vreun sfat daca se mai poate face ceva...sau alte faruri....si inca in caz de alte faruri c imi recomandati dastea tuning sau originale...ma intereseaza sa vad drumu nu sa arate si bine...multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand daca vrei solutie budget pentru problema ta iti recomand cu caldura becurile Philips Vision Plus 50 RON perechea approx . Mai multe informatii despre aceste becuri gasesti aici : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=37359 . Daca nu esti strans la buget poti opta pentru un set de faruri cu lupa incepand de la 130 Eur perechea(in functie de model) + kit Xenon 6000K (mai mult nu recomand.) undeva pe la 120 euro cu tot cu manopera.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!