Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Pana una alta...las cateva poze, maine o avem la volan pe Sambata...

wy2tsPQ.jpg

x6QDDjI.jpg

YXcQQfg.jpg

qra04Fp.jpg

8vz4uu1.jpg

XkVT2WI.jpg

CsPSmih.jpg

ivEeVvk.jpg

yHdmm0g.jpg

OOckcyl.jpg

 

Offtopic: Tucson mi se pare e lemon fata de Sportage, Ateca, in cazul meu, are "big shoes to fill"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar are o identitate vizuala clara: o vezi si stii ca e un SEAT. :) 

Multumim pentru poze:beer:

Edit: acum sunt nerabdator sa fac si eu test drive-ul ala ca de cand astept...cert e ca au inceput sa fie livrate masinile dealerilor. La Ag o sa fie alba, dar in rest cred ca e aceeasi masina, cu aceleasi dotari. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#numazic 

 

6 Octombrie

w8QT0Pq.png

 

13 - Octombrie

hGKxaqs.png

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot vorbeam acum vreo saptamana de 5 ani garantie. :) Dar ce sa vezi, nu mai e disponibil la vanzare :)

 

 

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, ToniM said:

#numazic 

 

6 Octombrie

w8QT0Pq.png

 

13 - Octombrie

hGKxaqs.png

 

 

Este strict vina voastra ca nu ati plasat comanda in saptamana in care aveati garantie 5ani :lol: Ntz, Ntz, Ntz :lol: 

Epica faza asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba scrie pe site 5 ani garantie, daca in contractul de garantie semnat scrie 4 ani (acel document are valoare juridica, nu un site).

Contractul de garantie stiu ca se intocmeste la livrare, deci doar daca luai ceva de pe stoc, si reuseai sa-i convingi ca in contract trebuie sa apara 5 ani ca pe site. :)

@ToniM Arata foarte bine masina de test, inclusiv cand trece prin groapa de noroi.

Ce dimensiuni au rotile? Par de 19", nu le-ai simtit inconfortabile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha cum am scris si mai sus, o voi avea in TD de maine pe Sambata. La TD am avut doar Tucson & Sportage, ambele R19 cu 45, cel din urma mi s-a parut mai rigid, insa nu incomod - mai ok oricum ca Octavia

 

Voi reveni in acest topic peste weekend dupa "ce ma dau" cu Ateca ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parere personala: o sa-ti placa mai mult Tucson si Sportage. O sa vezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit si la PBN, au pus poze pe FB si invita lumea la o programare pentru drive test. Arata bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge edit la postul anterior.

Nici macar acum nu s-au indurat sa puna amortizor la capota :)) Incredibil!!!!

..dar au pus suportul de ochelari prezent pe la masinile din generatia anterioara. Compenseaza.:icon_thumright:

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, cristi511 said:

Nu merge edit la postul anterior.

Nici macar acum nu s-au indurat sa puna amortizor la capota :)) Incredibil!!!!

Si tu ce upgrade-uri sa mai faci dupa ce o cumperi? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca, prin absurd, mi-as permite si as da 37k pe o masina pe cuvant de cercetas daca m-ar interesa retrofiturile. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa reamintesc ca am ramas :o cand am vazut ca Duster are amortizor la capota mai nou ?! :rules:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou de la lansare. Crede-ma ca am avut masina la 2 luni de la lansarea în productie :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca am fost "bombatdat" via PM si alte medii, incerc sa fac un rezumat la cei 150km din spatele volanului Ateca.

Pentru inceput motorizare: 2.0 TDI DSG 4x4 190cp, linie dotare Xcellence, dotari optionale de "marcat" ar fi jantele 19 (balon cu 45), Top View camera, interiorul negru & plafon negru cu "full" led interior, haion electric si in rest nu imi mai vine nimica in minte

 

Incepand cu pozitia la volan: este mai inalta (duuh), insa nu asa de inalta -subiectiv- ca si la Sportage/Tucson

Suspensia:

  • "Offroad" - acel drum ocazional la munte la cabana si schi este de ajuns, "confortul" cu balon de 45 agreeabil
  • Pe DN este o placere "agilitatea" eie, nu exista asa ruliu mare ca si la concurentele asiatice in curbe etc.

Interiorul este agreeabil, si incerc sa enumar:

  • "acelasi" design ca si la Leon, insa parca ii sta bine
  • Infotaiment de 8"inch insa nu imi plac butoanele laterale (strict subiectiv mi se pare mai ok solutia la Octavia actuala)
  • Meniu clasic Seat - il am si pe Ibiza, subiectiv, cateodata ma pierd in el, solutii mai user friendly am regasit pe Tiguan, Golf, Passt, Audi A3, Kia Sportage, Skoda Octavia
  • Materiale "simtite" groso modo la fel ca si la Octavia, "rezematul" cotului stang pe portiera in partea superioara este cam incomod fiind cam ingust, cotiera centrala asemanatoare ca si la Tiguan, mult mai ok decat la asiatice
  • Full link a facut fite, insa este VAG so no wonders there
  • Laterale usilor subiectiv sunt sub Tiguan, inclusiv sub Sportage
  • Anumite dotari sunt doar pentru pasagerii fata, bancheta din spate este cea mai "cheala" in comparatie cu Tiguan(incalzita, ajustare spatar, glisanta) si chiar si Sportage/Tucson (ajustare spatar,/incalzita)
  • Kessy parca mai ok ca si solutie de intrare in masina si actionare haion electric la Sportage

Deisgnul exterior este clar Seat, imi place semnalizarea in DLR, insa imi displace full led - nu este "autoreglabil" in curbe - sau eu cel putin mi s-a parut sub ca si vizibilitate in viraje noaptea fata de Octavia actuala.

 

Daca mai sunt interbari/nedumeriri incerc sa mai urmaresc topicul.

Pentru toti cei curiosi de preturi: exista drafturi, ar trebuie pe inceput de saptamana sa fie afisate conform PoRo - inclusiv sa fie gata configuratorul.

Seara faina ;)

 

PS: Ca si personal VS - intre Sportage si Ateca va recomand sa le conduceti pe ambele, tine de gusturi. La pret Ateca "FULL FULL FULL" vs Sportage "FULL FULL FULL" Kia - pret catalog - este cu 2-3k € mai ieftina, insa si are anumite dotari care pe Seat nu le regasesti

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Full, full, full este semnificativ mai mic pretul la Kia fata de Seat. Sorento in echipare de top GT Line cu absolut toate optiunile este 35,2k in Ro iar Ateca in varianta Excellence fara nici o optiune este 35,580 euro (in De, nu avem preturi oficiale in Ro). Stiu ca difera preturile in Ro, dar personal nu cred ca poti sa cobori sub Kia la dotari similare. Iar design-ul Ateca este....sa-i spunem "Seat matrioska". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi util sa facem un topic pe Versus, cu SUV-urile astea Ateca, Sportage, Tucson, etc...poate ajuta lumea la un moment dat. Eu azi am fost la td cu Sportage si o sa deschid topicul acolo - nu mai poluam aici aiurea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI 150 hp ACT 4DRIVE DSG Start/Stop (110 kW)

MAX. POWER 5,000 - 6,000 RPM

MAX. TORQUE1,500 - 3,500 RPM

MAX. SPEED 189 Km/h

ACCELERATION0-100 km/h 8.9 s

 

2.0 TDI 150 hp 4DRIVE Start/Stop (110 kW)

MAX. POWER 3,500 - 4,000 RPM

MAX. TORQUE1,750 - 3,000 RPM (340Nm)

MAX. SPEED 196 Km/h

ACCELERATION0-100 km/h 9.0 s

 

2.0 TDI 190 hp 4DRIVE DSG Start/Stop (140 kW)

MAX. POWER3,500 - 4,000 RPM

MAX. TORQUE1,750 - 3,000 RPM (400Nm)

MAX. SPEED 212 km/h

ACCELERATION0-100 km/h 7.5s

 

1.4 TSI 150 hp ACT 4DRIVE Start/Stop (110 kW)

MAX. POWER5,000 - 6,000 RPM

MAX. TORQUE1,500 - 3,500 RPM (250Nm)

MAX. SPEED 192 Km/h

ACCELERATION0-100 km/h 9.0 s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bune datele, hai si cu preturile ca asta asteapta sacalii :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!